Б О Л Г А Р С Ь К І В І С Т І
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
BOL.BG
ЛАСКАВО ПРОСИМО В БОЛГАРІЮ!
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.
Начало/Початок

Д
ДIАСПОРА
АМБАСАДА
УКРАЙНА ДНЕС 
БОЛГАРIЯ НИНI
БIЗНЕС-BG
БИЗНЕС-UKR
КОМЕНТАР-UKR
КОМЕНТАР-BG
ИНТЕРВЮ-UKR
IНТЕРВ'Ю-BG
ДАЙДЖЕСT-UKR
ДАЙДЖЕСT-BG

НАШI ЛЮДИ
СПРАВКА-UKR
ДОВIДКА-BG
ИСТОРИЯ-UKR
IСТОРIЯ-BG
БАЛКАНИ
АРХIВ
КОНТАКТИ
E-MAIL

 

 

 

 

 

 НА КУЛЬТУРНОМУ ТУРИЗМІ У 2004 РОЦІ БОЛГАРІЯ ЗАРОБИЛА $240 МЛН.
Країна впроваджує нові форми, щоби заохотити якомога більше гостей із-за кордону
Велико-Тирново.- У свідомості пересічного українця Болгарія передовсім асоціюється з морем. Воно й не дивно. У радянську добу та й зараз для наших людей Болгарія - це переважно відпочинок на Золотих Пісках, Сонячному Березі чи Албені. Взимку дехто почав відкривати для себе Болгарію і як країну зимового туризму.
Але Болгарія - це країна й культурного туризму. Тут настільки багата культурно-історична спадщина, що нещодавно сусідня Греція перелякалася й привласнила собі міфологічного Орфея. Досі ми знали, що він зачаровував своїм мистецтвом музиканта та співака болгарські гори Родопи. Очевидно, греки відчули конкуренцію, яку можуть їм скласти болгари. Останні почали активно розвивати саме культурний туризм. Торік у старовинному Велико-Тирново відбувся перший форум, присвяченій цій сфері, а у квітні цього року - другий, уже міжнародний, бо організатори запросили колег із Франції, Сербії, Македонії, Румунії, Сербії та Чорногорії.
Туризм в Болгарії завше був прибутковою галуззю. У 2004 р. тут побувало понад 4 млн. іноземних туристів (у 2003 р. - 3,5 млн.). Як не дивно, але серед них домінували греки - 707 тис. Македонців було 656 тис., а німців - 565 тис. Українських туристів було майже 30 тис., що на 12 тис. менше, ніж у 2003 р. Взагалі-то, за офіційними болгарськими даними, українці стали менше приїжджати до Болгарії: 2003 р. - 104,380 тис., 2004 р. - 89,421 тис. На нашу думку, основною причиною відтоку наших співвітчизників є візовий режим, який Софія на вимогу Європейського Союзу слухняно впровадила ще у жовтні 2001 р. Щоправда, Україна та Болгарія докладають зусиль, щоби пом'якшити цей режим. Скажімо, з початку цього року уже не потрібно мати запрошення, якщо термін перебування не перевищує 90 днів. Полегшення є й для організованих туристів.
Вулиця ремісників "Самоводська чаршія"Але повернемося до культурного туризму в Болгарії. Напевно, не варто пояснювати, що це таке. Є туристи, яким не дуже хочеться весь день загоряти на пляжу. Вони прагнуть якомога більше дізнатися про країну, в яку приїхали. Про її культуру, культурно-історичні об'єкти, звичаї, природу тощо. Звичайно, це усе має поєднуватися з відпочинком. За офіційними даними, торік надходження від туризму тут склали майже $2 млрд., включно від культурного туризму - $240 млн. Це не дуже багато. Але й не мало. Якщо зважити на те, що, власне, держава в особі Агенції національної туристичної реклами та інформації лишень у 2004 р. серйозно розпочала фінансувати проекти з метою популяризації у світі культурно-історичного надбання країни. Торік на цю справу пішло 4 млн. євро, у цьому році, за деякими даними, з бюджету надають трохи більше. Зрозуміло, що тут не йдеться про кошти, які туроператори самостійно витрачають на власну рекламу. Фахівці стверджують, що через років 15 саме культурний буде провідним у світі й забезпечуватиме значні фінансові надходження, створюватиме робочі місця.
Що ж Болгарія може запропонувати? Відповідь на це питання Нагородження переможців кіноконкурсудають, приміром, понад 50 короткометражних фільмів, які демонструвалися на форумі у Велико-Тирново. Вони представили усе або майже уже культурно-історичне та туристичне розмаїття цього краю. Скажімо, тут є понад 7 тис. об'єктів, здатних привабити іноземних туристів, зокрема, це - середньовічні монастирі та церкви, етнографічні музеї під відкритим небом, села-заповідники епохи національного відродження тощо. Зараз особливий інтерес представляють об'єкти в горах Родопи, пов'язані з фракійцями Орфеєм, Спартаком і богом виноградарства Діонісом. Розкопки древнього унікального скельного міста Перперикон (майже на болгаро-грецькому кордоні), де був храм Діоніса, уже завершилися. Торік це місце відвідало понад 150 тис. туристів. Археолог проф.Ніколай Овчаров, який знайшов Перперикон, переконаний, що Орфей, Спартак та Діоніс мають слугувати болгарському туризму. Такої ж думки дотримується й археолог Георгій Кітов, який минулого року у Долині фракійських царів (м.Шипка - Південна Болгарія) розкопав курган і знайшов золоту 690-грамову посмертну маску одриського царя Тереса. Про Варненський (ІV тис. до н.е., знайдено у 1972 р.) чи Панагюрський золотий скарб (початок ІІІ тис. до н.е., знайдено у 1949 р.) - ці унікальні золоті вибори, годі й говорити! А Казанликська гробниця кінця ІV - початку ІІІ ст. до н.е. з її унікальними фресками, яку знайшли у 1944 р.! Деякі болгарські вчені стверджують, що саме територія нинішньої Болгарії була колискою найдревнішої європейської цивілізації. Цю тезу вони підкріплюють археологічними знахідками, приміром, золотими виробами Варненського скарбу, бо йдеться, як уже зазначалося, про ІV тис. до н.е. Це - найдревніший скарб в Європі.
Між іншим, Казанликська гробниця знаходиться посеред відомої Долини троянд, й туристам надається можливість брати участь у збиранні пелюстків запашних троянд ("розобер"), з яких потім виробляють олію для парфюмерно-косметичної промисловості. Пелюстки треба збирати у червні досвіту, коли роса ще не спала. Хіба це не екзотика для японця чи німця?
Щоби об'їздити середньовічні монастирі Болгарії, однієї відпустки не вистачить. А вони заслуговують на увагу тих, хто цікавиться цією сферою культурно-історичного життя Болгарії. Деякі туроператори навіть пропонують своїм зарубіжним гостям такий тур - "Монастирі Болгарії". До речі, в кожному монастирі вас неодмінно нагодують, а в деяких навіть можна переночувати. Запам'ятається на все життя, чи не так?
Пагорб ЦаревецьНа форумі у Велико-Тирново тутешні туроператори (а їх було понад 150) розповідали, що доводиться постійно розширювати свій туристичний продукт. Приміром, що почали пропонувати у Велико-Тирново, чи Тирновграді - як ще називають це місто - столиці середньовічної Болгарії? До речі, першою столицею Болгарської держави була Пліска (VІІ-ІХ ст.), а другою - Преслав (Х ст.). Ці об'єкти знаходяться у Східній Болгарії (між Варною та Шуменом) і також приваблюють туристів.
Пагорб Царевець - аудіовізуальне шоу "Звук і слітло"Отож, Тирновград. Те, що саме місто - дуже цікавий історичний об'єкт, заслуговує на окрему розмову. Варто лишень пройтися вулицею "Самоводська чаршія" й ви назавше закохаєтеся в Тирново. Як в нього закохався нині майже 90-літній СЕРГІЙ ЮЗЕФОВИЧ - щирий українець, дуаєн української діаспори в Болгарії. Він мешкає у Тирново з 1944 р. Бо це місто самобутньої архітектури, а "Самоводська чаршія" - це вулиця ремісників, які тут, у своїх майстернях, виготовляють свої вироби. Тут у старовинній кав'ярні вам приготують каву по-турецьки на піску й запропонують солодощі, характерні для Сходу.
Пагорб Царевець - аудіовізуальне шоу "Звук і світло"Оскільки мова зайшла про Орієнту, то Тирновград був останньою столицею Болгарії перед тим, як вона потрапила у 1396 р. під п'ятивікове османське ярмо. Тирновці оборонялися на Пагорбі Царевець - це фортеця, яку чудово реставрували у ХХ ст. і зараз вона є основним туристичним об'єктом міста.

Особливо Царевець красивий, коли ввечері для гостей Стилізований спектакль на Пагорбі Царевецьрозпочинається аудіовізуальне шоу "Звук та світло" з фейєрверком. Каліна Дімітрова з ТУРИСТИЧНОГО ІНФОРМАЦІЙНОГО ЦЕНТРУ "ЦАРЕВГРАД - ТИРНОВ" повідала, що це шоу та стилізований спектакль про середньовічну Болгарію за участю справжніх вершників обходяться місцевій владі в копієчку, але витрати того заслуговують. "Іноземні туристи у захваті від того, що бачать", - каже пані Каліна. Ми, група журналістів, також були приємно вражені видовищем.
Історичні пам'ятки Тирново - це тільки частина того, що пропонують гостям міста. Якщо торік на форумі "Культурний туризм" лишень пропонувалися деякі нові аспекти туристичного продукту, то у цьому році ми стали свідками їх реалізації. Це нам показали у селі Арбанасі, що в 10 км від Тирново. Село старовинне й колись було дуже заможним. З ХVІІ ст. там збереглася церква Св.Різдва Христового - невисока, бо турки забороняли будувати православні храми, висота яких перевищувала б висоту турецького вершника на коні. З 1927 р. вона є пам'ятником культури, але раз в рік - на Різдво, там відправляють службу. Церква славиться своїм оригінальним стінописом.
З церкви вас поведуть до хати Констанцілієва. Цей масивний двоповерховий будинок є характерним для болгарської архітектури ХVІ-ХVІІ ст. Власне, він був також сімейною фортецею - має бійниці Арбанасі. Церква Св.Різдваи оточений високим кам'яним муром. Бо на село часто нападали розбійники - татари та черкеси. Між іншим, в будинку звернуть вашу увагу на внутрішній туалет. Екскурсовод стверджує, що на той час таке "надбання" було не дуже поширеним не те що в Болгарії, але й у Європі.
В Арбанасі ледь чи не на кожній вулиці є корчма-ресторан у національному стилі - механа. В деяких з цих закладів харчуються туристи, співають народні пісні й виконують народні танці. Та у Тирново додумалися, що було б непогано долучити до танцювання й гостей. Експеримент вдався. Кілька уроків - й туристи пускаються в хоровод. Більше того, дехто з них потім бажає придбати національний одяг, характерний для певного регіону Болгарії, чи народний інструмент. Як нам сказали, годулка (струнно-смичковий інструмент) коштує майже 300 євро. Багаті європейці купують.
Будинок сім'ї ЛозановихА, може, ви не хочете харчуватися в корчмі? Гаразд. У цьому випадку вам запропонують цікавий туристичний продукт - "В гостях у арбанаському домі". В селі є з десяток сімей, з якими тур оператори уклали угоду й які вас нагодують. Їх, звичайно, організатори попереджають. Меню не таке, як в ресторані, але страви - домашні. Коли ми там були, то Росіца та Іван Лазарові із сином і племінницею піднесли нам суп з овочів, фарширований перець та місцевий спеціалітет на десерт, пригощали фруктовою ракією (горілкою) власного виробництва та вином. "Гості, особливо американці, часто просять дати рецепт приготування тієї чи іншої страви,- повідала пані Росіца.- І ми залюбки розповідаємо, що і як". Це - не бізнес сім'ї Лазарових, хоча вона на цьому законно заробляє. А туристам подобається.
Ліворуч на фото - екскурсовод-винороб Йорданка ГалаковаЩе одним туристичним продуктом в районі Велико-Тирново є відвідування винзаводу (vinarna@gelesoft.com) в м.Лясковец. Це тут називають винним туризмом. Підприємство існує з 1934 р., але вино у цьому краї робили ще древні римляни. На подвір'ї є кам'яний прес тих часів. Як правило, гостям пропонують дегустацію кількох видів вина білого та червоного з винограду сорту "Шардоне", "Аліготе", "Каберне Совіньон", "Мерло", "Гимза", "Памід", "Дімят", "Мускат Отонел", "Трамінер", "Німецький Ризлінг", "Ркацителі". Нам дали покуштувати й портвейн врожаю 1956 р. Ви не знаєте, як правильно дегустувати? У підвалі заводу вас навчать. І про трунок того чи іншого вина розкажуть. До речі, у процесі дегустації вина експерти (туристи) закушують білим хлібом, твердим сиром та ковбасою. Вважається, що саме така закуска вбиває смак попереднього вина й дозволяє перейти до дегустації наступного виду. Хіба це не цікаво? Особливо, коли вас обслуговують гарні дівчата, а екскурсовод Йорданка Галакова сердечно розповідає про тонкощі виноробства. Наприкінці можна купити собі стільки пляшок вина чи ракії, скільки заманеться. Пляшка чудового вина врожаю 2000 р. коштує 1,5 євро, а отой портвейн 1956 р. - лишень 6 євро. Хіба це гроші для західного туриста, на якого переважно орієнтується болгарський туризм?
Дегустація пива "Болярка"Нещодавно туристичний інформаційний центр "Царевград - Тирнов" почав пропонувати туристам й дегустацію пива. У місті є завод "БОЛЯРКА", який збудували ще у 1892 р. за допомогою чехів. Хто, хто, а чехи на пиві розуміються. Зараз на "Болярку" припадає 20% тутешнього ринку цього напою. У Будинку пива при заводі вам запропонують на дегустацію шість видів - від світлого до темного, а також закуску - бринзу, сир твердий, філе м'яса, хліб, солеті. Тривалість "процесу" - дві години, а ціна - 4-7 євро.
У 2007 р. Болгарія буде повноправним членом Європейського Союзу. "Чим ми можемо здивувати заможні країни Спільноти? - запитує Марія Ілієва з Агенції національної туристичної реклами та інформації й відповідає: - Своєю культурою, своєю самобутністю, своєю культурно-історичною спадщиною". Вона має рацію.
Нещодавно тут об'єднали два міністерства - культури й туризму, в одне відомство. Міністром призначили молодого економіста Ніну Чілову. Вважається, що такий симбіоз (за прикладом Італії) дозволить Болгарії створити серйозну конкуренцію Греції, Туреччині, Хорватії. Окрім традиційного морського та гірського (зимового) туризму, болгарська держава та місцеві туроператори роблять ставку й на культурний, сільський, оздоровчий туризм та екотуризм і розраховують цим здивувати розбещеного західного туриста й, звичайно, на цьому заробляти.
Василь Жуківський
Софія - Велико-Тирново, квітень 2005 р.


"БУВісті" вдячні чарівній Іві Дімовій та Руслану Цветкову із софійського телебачення "ВК" за фотоматеріали, які вони надали нашому сайту.

Додаткові відомості про Болгарію можна отримати тут:
АГЕНЦIЯ НАЦIОНАЛЬНОЇ ТУРИСТИЧНОЇ РЕКЛАМИ ТА IНФОРМАЦIЇ

БОЛГАРСЬКА ТУРИСТИЧНА ПАЛАТА

 

СВОЇМ РОЗМАЇТТЯМ БОЛГАРІЯ ПРИВЕРТАЄ ІНОЗЕМНИХ ТУРИСТІВ

ГАЛIН ГЕОРГIЄВ: ДЕРЖАВА МАЄ СТВОРИТИ ПРЕФЕРЕНЦІЙНІ УМОВИ ДЛЯ РОЗВИТКУ ТУРИЗМУ

ДАРЯ ЗАРІЧІНОВА: НАШ ГЛОЖЕНСЬКИЙ МОНАСТИР ЗАСНУВАВ ВАШ КИЇВСЬКИЙ КНЯЗЬ