БЪЛГАРО-УКРАИНСКИ ВЕСТИ - издание за политика, бизнес, история, култура и спорт
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
BOL.BG
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.
Начало/Початок

ДIАСПОРА

АМБАСАДА
УКРАЙНА ДНЕС 
БОЛГАРIЯ СЬОГОДНI
БIЗНЕС - БОЛГАРIЯ
БИЗНЕС-УКРАЙНА
КОМЕНТАР
IНТЕРВ'Ю
ДАЙДЖЕСТ
НАШI ЛЮДИ
СПРАВКА-УКРАЙНА
ДОВIДКА-БОЛГАРIЯ
ИСТОРИЯ-УКРАЙНА
IСТОРIЯ-БОЛГАРIЯ
БАЛКАНИ
АРХIВ
E-MAIL

"ТОЛОКА" ЕТ
преводи - украински, руски
София, тел.772986 

 

 

 

 
ИНТЕРВ'Ю
МИХАЇЛ ЯКIМОВ: ДОВIРА В БIЗНЕСI - РIЧ ВАЖЛИВА I ЦIННА

Михаил ЯкимовМихаїл Якімов. Народився 1948 р. у м.Кубрат - Разградський регіон. Болгарин. Має вищу економічну освіту. У 80-ті роки працював у міністерстві транспорту та міністерстві оборони НРБ. Наприкінці 80-х років перебував у відрядженні в СРСР і брав участь у будівництві газопроводу Уренгой-Помари-Західний кордон. У 1992 р. повернувся в Болгарію. З 1993 р. - у приватному бізнесі. Зараз - власник фірми "МI-Трейд" в Софії і співвласник фірми "Оптітекс" в Києві.
Володіє російською і турецькою мовами.
Одружений. Має дочку, сина і трьох онуків.

- Пане Якімов, у Болгарії панує думка, що з Україною робити бізнес важко. Це так?
- Я не поділяю цієї думки. Гадаю, що добре знаю Україну, побував в багатьох її областях. Добре знаю й українців. З бізнесом проблем не маю. Труднощі, звичайно, є. Але це нормально.
- А який ваш бізнес?
- Міжнародна торгівля та експедиція товарів - сушею та морем. Зараз експортую в Україну дитячі, жіночі та чоловічі трикотажні вироби виробництва фірми "Діно" з Габрово (Північна Болгарія), а також турецький одяг. Вони користуються попитом у Києві, Полтаві, Львові, Херсоні - це дистриб'ютерська мережа, яку мені вдалося створити. У Києві, приміром, наша продукція пропонується в ЦУМі - в "Дитячому світі". З початку минулого року ми ввезли в Україна понад 35 тис. шт. лишень дитячих виробів. В Києві працюємо з місцевою фірмою "ММ".
А в Україні закуповую деякі хімічні продукти, скажімо, соду, а також деревину тощо.
- Чи маєте конкурентів в Україні?
- Наразі мені не відома інша болгарська фірма, яка б здогадалася вийти на український ринок з болгарським трикотажем.
- Може, імпортне мито заважає? До речі, очікується, що незабаром його ставки значно зменшуться
- Так, знаю. Україна є кандидатом до Світової організації торгівлі і у липні підписала протокол з Болгарією про взаємний доступ товарів. Ймовірно, у 2004 р. імпортне мито на трикотаж знижиться. Однак навіть ті ставки, які є сьогодні, не є перепоною для бізнесу. Купівельна спроможність в Україні збільшується, особливо в Києві, наші вироби люди купують.
- Ви згадали про фірму "ММ" - вашого партнера в Україні. А з ким ще працюєте там?
- Перелік буде довгим. Але, насамперед, це "Укрзалізниця", порт "Південний" в Одесі, порти в Керчі та Херсоні, авіакомпанія "Аеросвіт", карго-послугами якої ми користуємося.
- Ви сказали, що проблем з Україною не маєте. А візовий режим хіба не є проблемою?
- Так, звичайно, було б краще, якби його не було. Тут треба шукати вихід. Як відомо, з Польщею Україна впровадила асиметричний візовий режим - поляки в'їжджають в Україну без віз, а українці в Польщу - з безкоштовними візами, але без запрошень. На цьому етапі це добрий варіант і його могла б запозичити й Болгарія. Окрім того, українське посольство могло б визначитися і надавати преференційні візові послуги тим болгарським фірмам, які активно співпрацюють з Україною. Не подумайте, що я нарікаю, але прагну допомагати українській діаспорі в Болгарії і хотів би розраховувати на певне розуміння і сприяння з боку українського консульства, коли, звичайно, цього вимагають обставини.
- Тут варто пояснити читачам "БУВістей", що ваша дружина - пані Антоніна, є українкою і заснувала першу в Болгарії недільну школу, а ви надаєте свій офіс для занять.
- Саме так. Горжуся тим, що робить моя дружина, підтримую її і допомагаю українцям в Софії. Вони повинні зберегти свою мову, культуру та традиції. В Україні понад 200 тис. болгар відчувають на собі толерантне ставлення з боку української держави.
- Оскільки мова зайшла про традиції, то, пане Якімов, вам подобається українська кухня?
- Вищу освіту я здобув у Києві, тривалий час працював в Україні. Тому люблю і борщ, і вареники. А ось горілка з перцем - суто український напій, мені не дуже до вподоби, зате його люблять мої турецькі партнери.
Я у захваті від України - її природи, людей. Працюю із серйозними і коректними українськими фірмами. Маємо взаємну довіру. А в бізнесі це дуже важливо і цінується.
Iнтерв'ю взяв Василь Жуківський
Софія, вересень 2003 р.


МИХАИЛ ЯКИМОВ: ДОВЕРИЕТО В БИЗНЕСА Е МНОГО ВАЖНО И ЦЕННО

Михаил Якимов. Роден е през 1948 г. в гр.Кубрат - Разградско. Българин е. Има висше икономическо образование. През 80-те работи в системата на министерството на транспорта и министерството на отбраната. В края на 80-те е командирован в СССР и участва в изграждането на газопровод Уренгой-Помари-Западна граница. През 1992 г. се завръща в България. От 1993 г. е в частния бизнес. Сега е собственик на "Ми-Трейд" ЕООД в София и съсобственик на "Оптитекс" ООД в Киев.
Владее руски и турски.
Женен е. Има дъщеря, син и трима внуци.

- Г-н Якимов, в България се говори, че с Украйна трудно се прави бизнес. Така ли е?
- Не споделям това становище. Смея да твърдя, че добре познавам Украйна, посетих много от нейните области. Добре познавам и украинците. Нямам никакви проблеми с бизнеса си там. Трудности, разбира се, има. Но това е естествено.
- А какъв е вашият бизнес?
- Международна търговия и експедиция - по суша и море. Сега внасям в Украйна детски, дамски и мъжки трикотажни изделия производство на фирма "Дино" от Габрово, а също така турски дрехи. Те намират добър прием в Киев, Полтава, Лвив, Херсон - това е дистрибуторската мрежа, която успях да създам засега. В Киев, например, продукцията ни се продава в ЦУМ - в "Детски мир". От миналата година досега сме изнесли над 35 хил. броя само детски изделия. В Киев работя с местната фирма "ММ".
А от Украйна изнасям някои химически продукти, като сода, например, дървен материал и друга продукция.
- Имате ли конкуренти в Украйна?
- Засега не ми е известно друга българска фирма да се е сетила да пробие на украинския пазар с български трикотаж.
- Може би вносните мита възпират? Очаква се те скоро сериозно да намалеят.
- Да, знам, Украйна кандидатства за членство в Световната търговска организация и през юли е подписала с България протокол за взаимен достъп на стоки. Най-вероятно през 2004 г. вносните мита за трикотаж ще спаднат. Но дори тези, които съществуват сега, не могат да бъдат пречка за бизнеса. Покупателната способност в Украйна се увеличава, особено в Киев, и нашите изделия добре се купуват.
- Споменахте един свой украински партньор - фирма "ММ". С кого още работите там?
- Списъкът е дълъг. Това са украинските железници "Укразализниця", пристанище "Пивденний" в Одеса, пристанищата в Керч и Херсон, авиокомпанията "Аеросвит", чиито карго-услуги ползваме.
- Казвате, че нямате никакви проблеми с Украйна. А визовият режим не е ли проблем?
- Е, да, би било по-добре да го няма. Тук трябва да се търси изход. Знам, че с Полша Украйна е въвела асиметричен визов режим - поляците влизат в Украйна без визи, а украинците - с безплатни визи, но без приглашение. На този етап това е доста приемлив вариант, който би могла да възприеме и България. Освен това, украинското посолство би могло да прецени и да предоставя преференциални визови условия за тези наши фирми, които активно работят с Украйна. Казвам, че не се оплаквам, но се старая да помагам на украинската диаспора в България и бих искал да разчитам на известно разбиране и съдействие от страна на украинското консулство, когато, естествено, се налага.
- Трябва да поясня на читателите на "БУВести", че вашата съпрупа пани Антонина е украинка и води първото в България украинско неделно училище и вие предоставяте своя офис за занятията.
- Така е. Гордея се с това, което прави жена ми, подкрепям я и с удоволствие помагам на украинците в София. Те трябва да запазят своя език, култура и традиции, както 200 хил. българи в Украйна се радват на толерантно отношение към тях от страна на украинската държава.
- Като заговорихме за традиции, обичате ли украинската кухня?
- Висшето си образование получих в Киев, дълго време работих в Украйна. Така че харесвам и борш, и вареники. Не си падам по водка с люта чушка - чисто украински специалитет, но моите турски партньори много я обичат. Украйна много ми допада със своята природа, с хората. Работя с много сериозни и коректни украински фирми. Имаме си доверие. А в бизнеса това е много важно и много се цени.
- Благодаря ви, г-н Якимов.
Разговора проведе Василь Жукивский
София, септември 2003 г.


 


 

 

 ФIРМА
"МI-ТРЕЙД" - Софія


Наші координати:
Болгарія, м.Софія, вул."Баба Неделя", №8, пов.2, оф.11
Тел. (+359 2) 851 91 61, факс 951 91 62 GSM +359/88 8733172
E-mail: mitrade@mail.bg
-------

- УКРАЇНСЬКА НЕДІЛЬНА ШКОЛА ПІШЛА НА КАНІКУЛИ>>>


- АНТОНІНА ЯКІМОВА: ЧЕРЕЗ ПІСНЮ МОВА КРАЩЕ ВЧИТЬСЯ >>>