Б О Л Г А Р С Ь К І.. В І С Т І
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
  
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.

  

 

 

 

 УКРАЇНЦІ В БОЛГАРІЇ ВШАНУВАЛИ ПАМ'ЯТЬ МИХАЙЛА ДРАГОМАНОВА
Символічно, сьогодні, як і 95 років тому, українці співали на могилі вченого український гімн

Софія, 20 червня 2015.- Сьогодні виповнюється 120 років з дня смерті Михайла Драгоманова – відомого українського вченого, історика, громадського діяча. До його могили у Софії прийшли активісти українського товариства "Мати Україна", дипломати посольства України та болгари – друзі України.

Антоніна Якімова, заступник голови товариства "Мати Україна", повідала присутнім, що Драгоманов прибув до Софії у 1889 р., викладав новітню історію в щойно організованій тут Вищій школі (зараз це – найпрестижніший у країні Софійський університет "Климент Охрідський"). Великий українець вніс значний внесок у становлення болгарської вищої освіти. Помер Драгоманов у 1895 р. і поховали його тут, на столичному центральному цвинтарі. "Драгоманов не забував вказувати болгарським політикам на відмінність українського народу від російського", - сказала пані Антоніна, яка ретельно опрацювала архів Болгарської академії наук і ознайомилася майже з усім, де йдеться про нашого земляка. Тут варто зазначити, що тоді у Софії проживала дочка Драгоманова – Лідія, яка одружилася з Іваном Шишмановим – майбутнім професором, першим україністом тут, міністром освіти, послом Болгарії в Києві 1918 р., коли була УНР.
На думку радника нашого посольства Анни Тертичної, творчість та внесок Михайла Драгоманова у становлення української ідеї, в європейську та українську наука, історію, культура ми ще повністю не оцінили.
"Україністику ми викладаємо у кабінеті ім.Михайла Драгоманова, - сказала присутнім Ольга Сорока, яка читає курс української мови у Софійському університеті "Климент Охрідський". – Було важко, але зусиллями викладачів-україністів Албени Стаменової, Райни Камберової і Лідії Терзійської нам все вдалося". До речі, у цьому вузі україністика як окрема спеціальність на факультеті слов'янської філології існує з 1996 р.
Вперше багато українського люду прийшло до могили Драгоманова у 1920 р., коли після жовтневого заколоту до Болгарії перебралося чимало українців. За архівними даними, вони упорядкували могилу і 20 червня, як писали тогочасні газети, вшанували 25-річницю з дня смерті великого українця. "Наші земляки були у вишиванках, промови виголошували дипломати УНР в Софії, болгарські вчені, а дитячий хор виконав український гімн "Ще не вмерла Україна", - розповідає Антоніна Якімова. У 1932 р. на могилі Драгоманова постав пам'ятник роботи українського скульптора та тогочасного лідера діаспори Михайла Паращука (прибув до Болгарії в 20-ті роки ХХ ст., помер у 1963 р., похований поряд з Драгомановим).
У архіві Паращука, що зберігається у Державному архіві Болгарії, є фотографія від 11 серпня 1930, на якій зображено Паращука з кількома робітниками на цвинтарі. Поряд з ними – олов'яна урна з прахом Драгоманова. На думку українознавця Петко Атанасова, який знався з Паращуком, скульптор мріяв, що, можливо, колись, у майбутньому, великого українця перепоховають в Україні.
Тутешня преса у червні 1932 р. широко висвітлювала захід про відкриття пам'ятника на могилі Драгоманова. Газета "Мир", зокрема, писала: "Хода на чолі з хлопцями та дівчатами в українських вишиванках, з портретами та вінками, зупинилася перед могилою-пам'ятником. Наш священик освятив його водою, прочитав заупокійну молитву і під спів хору пам'ятник відкрили… Картина була якоюсь особливою: його співвітчизники з далекого краю…, професори…, молоді та старші його прихильники…" А газета "Зора" доповнила: "В Болгарії він (Драгоманов) організував школу і став улюбленцем університетської молоді…"
У наші часи в Болгарії вперше організовано вшанування пам'яті Михайла Драгоманова відбулося 20 червня 1995 р. – в день 100-річчя його смерті (на світлині нижче). Організатором заходу був Віталій Москаленко – перший секретар посольства України. Тоді двоє священиків провели панахиду, зі словом виступили посол Олександр Воробйов та доцент Лідія Терзійська, а юна українка Катя Поліщук виконала "Боже великий, єдиний, нам Україну храни". Замітку про це розмістили тутешні газети "Континент" та "Труд", а репортаж – "Украйна прес".

Сьогодні, в день 120-річчя з дня смерті великого українця (до речі, на пам'ятнику так і пише - "Великому громадянинові української еміграції"), українці також, як і 95 років тому, виконали гімн України "Ще не вмерла України ні слава, ні воля".
Василь Жуківський

Відео репортаж про подію можна подивитися тут: https://youtu.be/0ij_Zil9kOI


Ще до теми: ВШАНУВАННЯ УКРАЇНСЬКОГО ПРОФ. МИХАЙЛА ДРАГОМАНОВА В БОЛГАРІЇ 

 

   


УКРАЇНСЬКА ГРОМАДА В БОЛГАРІЇ>>>

УКРАИНСКА ДИАСПОРА В БЪЛГАРИЯ
>>>

ТАРАС
ШЕВЧЕНКО В СОФIЇ