БЪЛГАРО-УКРАИНСКИ ВЕСТИ - издание за политика, бизнес, история, култура и спорт
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
BOL.BG
БОГДАН СТОЙКО:
ЦЪРКОВНА УТВАР

NEW
БУВісті виходять з червня 1998 р.
БУВести излизат от юни 1998 г.

Перша/Първа


ПРО (ЗА) НАС

ДIАСПОРА

АМБАСАДА
УКРАЙНА-ДНЕС 
БОЛГАРIЯ-СЬОГОДНI
БIЗНЕС-БОЛГАРIЯ
БИЗНЕС-УКРАЙНА
КОМЕНТАР
IНТЕРВ'Ю
ДАЙДЖЕСТ
НАШI ЛЮДИ
СПРАВКА-УКРАЙНА
ДОВIДКА-БОЛГАРIЯ
ИСТОРИЯ-УКРАЙНА
IСТОРIЯ-БОЛГАРIЯ
БАЛКАНИ
АРХIВ
E-MAIL 

 

 

 

 ПРЕВОДИ - украински
тел.(02) 77298
6


Євроінтеграція

КОНСТИТУЦIЯ БОЛГАРIЇ: НАГАЛЬНI ЗМІНИ, ЯКИХ ВИМАГАЄ ЧЛЕНСТВО В ЄС

Софія , 16 липня 2002.- Конституція Болгарії, яку Великі Народні Збори ухвалили у липні 1991 р., потребує "ремонту". Про це нещодавно - кожен окремо - заявили лідери правлячого Руху "Сімеон II" та опозиційної правої формації Союзу демократичних сил.
МОТИВИ
Свої наміри вони мотивують насамперед поступом країни до Європейського союзу і необхідністю адаптації основного закону до нових умов.
На думку міністра юстиції Антона Станкова, необхідно уже зараз готуватися до повноправного членства в ЄС і доцільно заздалегідь адаптувати конституцію (Болгарія розраховує стати членом ЄС до 31 грудня 2006 р.). "Ми є демократичним суспільством, - заявив пан Станков.- В країні функціонують демократично сформовані інституції і їх необхідно розвивати. А без змін основного закону це неможливо зробити".
Лідери СДС не заперечують, що необхідно адаптувати конституцію до вимог Європи, але вони мотивуються швидше іншим: необхідно децентралізувати державу, виборці мають контролювати владу, держава повинна отримати більше суспільної енергії, тобто, демократи відстоюють принцип чітких правил і упорядкованості.
ЩО ПРОПОНУЄ РУХ "СІМЕОН II"
Над "царським" проектом змін в конституції працювала група експертів на чолі з міністром юстиції Антоном Станковим.
Що пропонує Рух "Сімеон II"? Міністр Станков представив концепцію змін до Конституції. Передбачається, що після того, як стане повноправним членом ЄС, Болгарія повинна передати частину свого суверенітету ЄС, який трансформується у федерацію. Можливість трансферу повинна мати місце у основному законі. Це - перший момент концепції пана Станкова. Другий - яким чином регламентувати представництво країни в структурах ЄС і передбачити можливості формування національної позиції та у який спосіб делегувати повноваження (мандат) представникам уряду на засіданнях Ради міністрів ЄС. Відповідно, коли Болгарія стане повноправним членом ЄС, роль місцевого парламенту буде дещо обмеженою, бо, як уже йшлося, частину свого суверенного права Софія делегує законодавчій владі ЄС - Європарламенту. Але разом з цим має розширитися сфера контролю з боку місцевого парламенту і збільшитися можливість обговорювання майбутнього європейського законодавства.
Рух "Сімеон II" також пропонує, щоби іноземці - громадяни держав-членів ЄС, мали змогу купувати в Болгарії землю. Нинішньою конституцією це забороняється. До Європейського центрального банку має перейти частина функцій Болгарського національного банку. Особлива увага звертається на заборону будь-якої дискримінації, включно за сексуальною орієнтацією, віком, мовою, генетичними особливостями, утискування інвалідів. Громадяни отримають право звертатися до Конституційного суду. Рух "Сімеон II" пропонує в основному законі серйозно реформувати судову систему.
ЩО ПРОПОНУЄ СДС
На початку липня лідер СДС Надежда Міхайлова оприлюднила 24 пропозиції щодо змін конституції. Над цим проектом, як стало відомо, працювали Асен Агов, Єкатерина Міхайлова і Едвін Сугарев (двоє останніх є членами Вищої ради цієї формації).
Що пропонує СДС? На думку експертів, пропозиції демократів є конкретними і радикальними, хоча вони й не торкаються державного устрою і відстоюють республіканські принципи.
Парламент. Лідери СДС пропонують число депутатів зменшити з 240 до 120, скасувати депутатську недоторканість, закріпити конституцією виборчу систему - пропорційно-мажоритарну, і кількість виборчих районів, а також не позбавляти депутатів їх статусу, якщо вони стали міністрами, тобто, передбачити сумісництво.
Виконавча влада. СДС вважає, що немає потреби у службовому уряді. Право на формування останнього мав президент у разі ухвали Народних Зборів про розпуск парламенту і проведення дострокових виборів. Виконавча влада повинна бути незалежною від президента. Уряд, а не парламент (як зараз) повинен надавати дозвіл на пересікання країни або перебування на території країни військ союзників.
Президент. У разі неспроможності президента виконувати свої обов'язки державним главою має бути спікер парламенту, а не віце-президент. Посаду останнього пропонується скасувати взагалі. Окрім того, є ідея позбавити президента функцій Головнокомандувача збройних сил у мирний час і надавати їх йому тільки у разі війни.
Судова система. Пропонується вихід прокуратури та слідчих органів із судової системи і у такий спосіб гарантувати незалежність прокурорів від політичного впливу. Окрім того, на думку лідерів СДС, необхідно дещо обмежити повноваження прокуратури і недоторканість суддів, впровадити мандатність останніх.
Права та свободи громадян. В СДС переконані, що треба впровадити інституцію Омбудсмена, покласти бар'єр перед будь-якою дискримінацією, забезпечити право громадян звертатися до Конституційного суду (зараз це право мають лишень державні інститути влади та 1/5 депутатів), прирівняти статус болгарських громадян і громадян країн-членів Європейського союзу.
СДС готовий підтримали ідею формації "Сімеон II" щодо купівлі землі іноземними громадянами, бо це є вимогою ЄС. Демократи не заперечуватимуть і можливість обирати президента голосуванням у парламенті, а не всенародним голосуванням, бо обраний народом глава держави має обмежені повноваження - переважно представницькі функції.
КОНФЛІКТНІ МОМЕНТИ
Експерти передбачають конфлікти навколо питань про зміни в конституції, але лишень з тих питань, які не є умовою приєднання до ЄС. Малоймовірно, що депутати не будуть боронити якісь свої вузько партійні позиції при розгляді глави про судову владу, місцеве самоуправління або параграфів про заборону дискримінації. Прогнозується, що парламент дійде згоди щодо передачі ЄС частини національного суверенітету, продажу землі іноземцям, впровадження європейського громадянства.
Спікер парламенту Огнян Герджіков - один з лідерів Руху "Сімеон II", заявив, що деякі з ідей СДС щодо змін конституції представляють інтерес. Однак наразі він, відповідно, і рух, проти обмежень президентських повноважень, скасування посади віце-президента і службового уряду тощо.
ПОЗИЦІЯ ІНШИХ ФОРМАЦІЙ
Ліва опозиція наразі не схильна підтримати зміни конституції. Її лідери вважають, що нинішній парламент не має суспільної підтримки, щоби вдатися до "ремонту". Можливо, вони наміть запропонують провести референдум з питанням, чи потрібно змінювати основний закон. "Коли буде консенсус, тоді й треба братися за поправки",- вважає Гіньо Ганев, представник лівиці, один з "батьків" нині чинної конституції. На його переконання, варто внести лишень ті поправки, які стосуються повноправного членства Болгарії в ЄС. Скажімо, дозволити продаж землі іноземцям, але тільки після 7 років з дня набування Болгарією повноправного членства в ЄС.
Лідери турецького Руху за права та свободи ще не мають своєї позиції щодо змін конституції. Безумовно, вони підтримають те, що необхідно для Європи. А з решта питань будуть мати свою точку зору, вважають експерти. Приміром, турки пропонують, щоби обласні управи (місцеві парламенти) не призначалися урядом, а обиралися виборцями. Проте на думку Ремзі Османа - одного з депутатів руху, наразі питання поправок основного закону не є нагальним.
МЕХАНІЗМ "РЕМОНТУ"
Відповідно до нині чинної конституції, зміни до основного закону ініціює або президент, або 25% депутатів. Щоби їх провести через парламент, необхідна підтримка більшості у 2/3 народних представників. Утворити її можуть депутати руху "Сімеон II", турецького Руху за права та свободи, які є коаліційними партнерами, і СДС. Болгарська соціалістична партія наразі виступає проти "ремонту" основного закону, мотивуючи свою позицію тим, що наразі на порядку денному стоять зовсім інші проблеми - злиденність населення тощо. Тому малоймовірно, що на даному етапі соціалісти конструктивно приєднаються до дискусії, хоча й усвідомлюють необхідність адаптації основного закону до вимог ЄС. На думку спікера парламенту Огняна Герджікова, питання поправок є процесом і його не варто форсувати. Прогнозується, що конкретно воно буде розглядатися не раніше ніж через півтора-два роки, а, можливо, й наступним складом парламенту у разі проведення дострокових виборів. Соціологи прогнозують перемогу соціалістів (на другому місці - "царський" рух, на третьому - СДС), якщо вибори відбулися б сьогодні. Тому зараз важко однозначно передбачити, яким за обсягом буде "ремонт" болгарської конституції. Безперечно одне - мови про реставрацію монархії не буде.(БУВісті)

ДОВIДКА
Ось 31 розділ (тема, область), за якими Болгарія веде переговори про членство в ЄС і має їх завершити у 2004 р.:
1.Вільне пересування товарів
2.Вільне пересування людей
3.Вільне пропонування послуг
4.Вільне пересування капіталів
5.Фірмове право
6.Конкуренція
7.Сільське господарство
8.Риболов
9.Транспортна політика
10.Оподаткування
11.Економічний і валютний союз
12.Статистика
13.Соціальна політика і трудова зайнятість
14.Енергетика
15.Промислова політика
16.Малі та середні підприємства
17.Наукова та дослідницька діяльність
18.Освіта і навчання
19.Телекомунікації і міжнародні технології
20.Культура та аудіовізуальна політика
21.Регіональна політика і координація структурних організацій
22.Довкілля
23.Захист споживача і охорона здоров'я
24.Співпраця в галузі правосуддя і внутрішніх справ
25.Митний союз
26.Зовнішні стосунки
27.Загальна зовнішня політика і політика в галузі безпеки
28.Фінансовий контроль
29.Фінансові та бюджетні розпорядження
30.Інституція
31.Тощо

Всі матеріали, що знаходяться на сайті www.ukrpress.bol.bg, охороняються відповідно до чинного законодавства Болгарії. У разі використання чи передруку наших матеріалів просимо зробити гіперпосилання (hyperlink) на нас. Позоваването е задължително
   
ПРО (ЗА) НАС