Б О Л Г А Р С Ь К І.. В І С Т І
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
  
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.

  

 

 

 

 УРЯД, НАРЕШТІ, ПОДАВ У ВІДСТАВКУ. ПАРЛАМЕНТСЬКІ ВИБОРИ БУДУТЬ, СКОРІШ, У ЖОВТНІ
Коли соціалісти при владі, завжди виникає банківська криза. Так було й у 1996 році

Софія, 26 липня 2014.- Уряд Пламена Орешарського, на відставці якого тутешній майдан наполягав проведенням щоденного ходи понад рік, нарешті пішов. У четвер, тобто, два дні тому, Народні збори майже одностайно узаконили цей факт.
Кабінет Орешарського встановив національний рекорд – найкоротше перебування у владі за 25-річну історію країни. Хоча амбіції цього прем'єра – експерта, як він себе називав, були керувати весь мандат – 4 роки. Проте коаліція, яка його підтримувала – соціалісти, турецька партія та крайні націоналісти, після 25 травня розпалася із-за позиції турків. Саме 25 травня тут обирали депутатів до європарламенту і соціалісти показали дуже поганий результат, що стало публічним приводом до розлучення. А що було за лаштунками тутешнього політичного життя, сказати важко. Бо, як стверджує більшість місцевих аналітиків, цей кабінет міністрів керувався не проурядовою коаліцією, хоч й неформальною (відповідної угоди сторони не підписали), а із-за лаштунків. Власне, протести почалися саме з цього – 13 червня торік парламентська більшість захотіла проштовхнути на посаду голови Державної агенції національної безпеки (ДАНБ) - тутешнього аналогу СБУ, 33-річного депутата із сумнівною освітою та сумнівним багатством. Люди вийшли на вулицю і не розійшлися 405 днів (хоча і із тенденцією до затухання протесту), допоки прем'єр не подав у відставку.

На 405-й день протесту уряд подав у відставку - майдан святкує!

Проте, дехто тут вважає, що відставка не є наслідком натиску майдану, а рішенням ляльководів. Останні, начебто, перестали бачити потенціал в цьому урядові реалізувати деякі великі бізнес-проекти, зокрема, "Південний потік". Навіть подейкують, що це Москва звільнила Орешарського, який під впливом Брюсселя наразі блокує надії "Газпрому" щодо цієї труби. А без Болгарії, яка є першою країною на шляху "Південного потоку", цей мегапроект не здійснити.
Одне слово, уряд Пламена Орешарського був зачатий у гріху, непрозоро. Навіть зараз, рік потому, у день відставки, на запитання журналістів, хто ж вам нав'язав 33-літнього парубка на посаду глави ДАНБ, що призвело до суспільного вибуху, прем'єр коротко відповів: "Ще зарано казати".
Отож, Болгарія йде до виборів. Очікується, що на початку серпня президент призначить службовий кабінет міністрів. Але протягом оцих кількох днів парламенту ще треба актуалізувати бюджет, бо в ньому з'явилися значні фінансові дірки, та ухвалити кілька законів. Окрім того, можливо, депутатам вдасться звільнити голову Болгарського народного банку, який не угледів як один із тутешніх великих банків, в якому навіть державні структури тримали свої гроші, де-факто збанкрутів – роздав кредити на 3,6 млрд. лв. (1,8 млрд. євро), які нічим не гарантовані, та ошукав рядових вкладників. Відповідно до закону, держава гарантує вклади лишень розміром до 200 тис. левів (або 100 тис. євро). Всім, хто мав більше, пропонується випити склянку холодної води. Опитування також свідчать про те, що держава не повинна гарантувати повернення заощаджень понад 200 тис. лв. Як тут кажуть, коли соціалісти при владі, завжди виникає банківська криза. Так було у 1996 році, коли фінансова система Болгарії обвалилася тотально – стався дефольт. Зараз, звичайно, такого у національному масштабі не буде, але тисячі вкладників, що гналися за високими процентами, постраждають.
За даними авторитетної соціологічної агенції "Екзакта", якби парламентські вибори були сьогодні, то перемогла б права партія "ГЕРБ". Вона перемогла і минулого року, проте не змогла заручитися парламентською більшістю і залишилася в опозиції. До влади прийшла, як уже йшлося, дивна коаліції – соціалісти, до яких пристали антиподи - турки та крайні націоналісти.
Зараз партію "ГЕРБ", яка уже була при владі з 2009 до весни 2013 р. і змушена була під натиском добре організованих масових протестів заради високих комунальних тарифів, зректися "престолу", підтримує 25,9% болгар. Вона майже на 10% випереджає соціалістів, електорат яких складає 15,3%. Далі йдуть турецька партія – 6,6%, та правий реформаторський блок – 6%. Планку у 4% може подолати й партія "Болгарія без цензури" – їй прогнозують 5,2%, і вона добре показала себе на європейських виборах 25 травня – має двох євродепутатів. Але – минулого тижня навколо цієї формації стався скандал. З неї вийшли популярні особи. Причина – начебто її фінансує вищезазначений горе-кандидат на посаду голови ДАНС. Окрім того, передвиборчу кампанію "Болгарії без цензури" мав би фінансувати банк-банкрут, про який ми уже говорили. Тому, ймовірно, сьогодні рейтинг цієї партії навряд чи буде більше 4%. Бо вона – технічна формація, а за браком грошей далі її не розкрутити.
В Болгарії політична та фінансова сфера настільки переплелися, настільки вони стали взаємозалежними, а як наслідок цього – непрозорість вироблення політичних рішень, корумпованість, ігнорування ухвал ЄС, брак свободи слова, байдужість пересічного болгарина, що тутешній майдан не планує спочивати на лаврах. І тут, як і в Україні, активна частина суспільства прокинулося і, незалежно від того, хто прийде до влади у жовтні, легкого життя не буде нікому.
Василь Жуківський 

 

   


УКРАЇНСЬКА ГРОМАДА В БОЛГАРІЇ>>>

УКРАИНСКА ДИАСПОРА В БЪЛГАРИЯ
>>>

ТАРАС
ШЕВЧЕНКО В СОФIЇ