Б О Л Г А Р С Ь К І.. В І С Т І
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
  
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.

  

 

 

 

 БОЛГАРІЯ ПІДТРИМУЄ УКРАЇНУ, АЛЕ НАЦІОНАЛЬНИЙ ІНТЕРЕС – ПОНАД УСЕ
Українське питання буде тут одним з основних у дискусіях за місця у Європарламенті

Софія, 31 березня 2014.- Минулого тижня тут була оприлюднена офіційна позиція Болгарії з українського питання. Її сформулювати учасники Консультативної ради з національної безпеки при президентові. Після кількагодинного засідання президент Росен Плевнеліев зачитав заяву. В ній, зокрема, йдеться, що Болгарія не визнає референдум у Криму 16 березня, бо він суперечить міжнародному праву та Конституції України. Водночас, сторони у конфлікті закликали утримуватися від провокацій. Болгарія за територіальну цілісність України, розраховує, що вибори президента України 25 травня будуть вільними та демократичними і схвалює підписання політичної частити угоди з ЄС. Офіційна Софія також не сумнівається, що права та свободи понад 200 тис. українських болгар у Одеській та Запорізькій областях не будуть порушуватися.
Одне слово, Болгарія як член НАТО та ЄС засуджує агресію Росії в Криму. Це – на державному рівні.
А як на  партійному? Тут думки розбіглися.
При владі В Болгарії зараз, де-факто, соціалісти та турки. Перші, як не дивно, засудили вторгнення Росії на територію України. Їх лідер Сергей Станішев (народився у Херсоні), який зараз очолює Партію європейських соціалістів, навіть дав приклад, мовляв, а якщо щось подібне станеться у окрузі Кирджалі? Криджалі – це район у горах Родопі, що межує з Туреччиною і населений переважно турками.
Коаліційний, умовно кажучи, партнер Болгарської соціалістичної партії – турецький Рух за права та свободи, дотримується тієї з позиції – у ХХI ст. те, що зробила Росія, є неприпустимим. Москва порушила міжнародний правовий порядок, категорична заявляє лідер руху Лютві Местан.
Партія ГЄРБ (Громадяни за європейський розвиток Болгарії) – правоцентристська формація, хоча й перемогла рік тому на виборах, але не управляє, бо не змогла заручитися більшістю у парламенті. Вона у опозиції до влади, є членом Європейської народної партії, і оце позаминулого тижня в Брюсселі її лідер Бойко Борисов навіть ніжно пригорнув Юлію Тимошенко. ГЄРБ, безумовно, на боці України.
Є у болгарському парламенті ще одна партія – "Атака". Це – ультраліва формація, націоналістична, часом – расистська, популістська, проросійськи налаштована. Подейкують, що вона є проектом російських спецслужб. Таке враження, що устами її лідера Волена Сідерова говорить Москва. Майдан – це бандити, це - збройне захоплення влади, це - фашисти, нацисти, це - зазіхання на основи православ'я тощо. Вона мала своїх спостерігачів у Криму, коли там проходив так званий референдум. На їх думку, плебісцит пройшов на вищому рівні, на вулицях вояків не було, волевиявлення кримчан є реальним – переважна більшість хоче до Росії. Навіть коли 24 березня тут проходило засідання Консультативної ради з національної безпеки, "Атака" проводила, хоча й не багатолюдний, мітинг. На транспарантах було, зокрема, написано: "ЄС, дай нам 1 млрд., а не бандитам у Києві", "Болгарію звільнила Росія, а не ЄС".
З позапарламентських партій варто зупинитися на чотирьох.
"Болгарія без цензури" вважає офіційну позиції Болгарії виваженою і підтримує її. Між іншим, представники цієї партії брали участь у протестах діаспори та проукраїнськи налаштованих болгар перед посольством України у Софії. Її лідер журналіст Ніколай Бареков заявляє, що Росії варто вгамувати свій агресивний апетит.
Екс-президент Болгарії Георгі Пирванов очолює рух "АБВ" ("Альтернатива – Болгарське відродження"). Він, ще недавно соціаліст, дві каденції був державним главою. І ці дві каденції боронив тут російські енергетичні проекти. Щоправда, нічого з того не вийшло – наразі все заморожено. Отож, пан Пирванов розкритикував офіційну позицію Болгарії щодо кризи в Україні. Він вважає, що вона не враховує русофільські настрої переважної більшості болгар.
Валерій Сімеонов – лідер Національного фронту порятунку Болгарії (НФПБ), проти перекроювання кордонів під дулом автоматів у ХХI ст. "Від України відірвали частину, порушуючи її закони", - каже він. На його думку, такі дії здатні спричинити нову світову війну. Водночас, винним за українську кризу є Європа та США. Фронт засуджує Майдан.
Реформаторський блок – це те, що залишилося від колись потужного правого Союзу демократичних сил, який на виборах 1997 р. здобув понад 50% і заклав міцні підвалини вступу Болгарії до НАТО у 2004 р. та ЄС у 2007 р. Отож, демократи-реформатори категорично засуджують дії Росії в Україні взагалі та у Криму зокрема. Бо це – брутальне порушення норм міжнародного права. Один з лідерів РБ вважає, що військове втручання та окупація Криму переслідують одну мету – зруйнувати демократичні процеси та європейський вибір України. Національним інтересом Болгарії є зупинення агресії та мирне вирішення кризи, негайне виведення російських військ з Криму.
Досі йшлося про політичну риторику офіційної Софії та тих політичних партій Болгарії, які здатні потрапити до парламенту на позачергових виборах (ймовірно, восени цього року). Окрім "Атаки" та "АБВ", всі підтримують Україну та її шлях до Європи, засуджують російську агресію. Однак, коли говоримо про економічні наслідки української кризи, то тут такої одностайності немає. На офіційному рівні - Софія має дотримуватися позиції ЄС. Проте, прем'єр Болгарії Пламен Орешарскі не впевнений, що його країна не накладе вето на ймовірні економічні санкції Брюсселя проти Росії. Мовляв, нам треба враховувати національний інтерес. Про цей інтерес говорять і соціалісти, і "Атака", і "АБВ", і фронт пана Сімеонова. Аргументи: товарообіг з Росією, туристський сезон, постачання газу, "Південний потік", ядерне паливо тощо. Одне слово, позиція цих партій де-факто є антиукраїнською, бо йдеться уже не про демократичні цінності, а про примітивну вузьку комерційну тимчасову вигоду.
ГЄРБ та турецький рух наразі прагнуть не дискутувати на цю тему, кажуть, Брюсселю видніше. Лишень Реформаторський блок категорично заявляє, що Болгарії варто безумовно підтримати економічні санкції проти Росії та заборонити усі російські проекти тут, зокрема, "Південний потік". Бо будь-що інше – це удар у спину України. Саме так висловився колишній лідер демократів та екс-прем'єр Іван Костов (1997-2001), який зараз є керівником Лабораторії управління ризиком. Він також вважає, що поділ країни на русофілів та русофобів підриває досягнення одностайності при вирішенні національно важливих завдань.
Тут варто також нагадати, що 25 травня у ЄС, включно в Болгарії, пройдуть євровибори. І на них українське питання неодмінно буде експлуатуватися. Воно уже вплинуло на рейтинг соціалістів, які, начебто, зрадили своєму традиційному русофільству. За рахунок руху "АБВ", якому де-факто проросійська позиція додала кілька відсотків. Щоправда, "Атака", попри свою радикальну антиукраїнську риторику, наразі залишається поза грою. Але винною тут, швидше за все, є скандальна поведінка її лідера у стилі а-ля Жиріновський.
Підсумовуючи, зазначимо: на словах майже всі основні політичні формації Болгарії підтримують Україну, але якщо справа дійде до економічний санкцій проти Росії, то Болгарія, на відміну, скажімо, від Польщі, не готова за них платити – це не є її інтересом. Попри явну агресію Кремля в Україні, проросійські настрої в Болгарії не лишень на політичній сцені, але й на побутовому рівні, особливо серед людей старшого віку, на превеликий жаль, є відчутними. І це Києву та українцям треба враховувати…
Василь Жуківський 

 

   


УКРАЇНСЬКА ГРОМАДА В БОЛГАРІЇ>>>

УКРАИНСКА ДИАСПОРА В БЪЛГАРИЯ
>>>

ТАРАС
ШЕВЧЕНКО В СОФIЇ