Б О Л Г А Р С Ь К І.. В І С Т І
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
  
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.

  

 

 

 

 СКАНДАЛ: ЗАСТУПНИК СПІКЕРА ПОДАВ У ВІДСТАВКУ І ЗНИК
Влада прагнутиме відмити свій імідж, а опозиція – продовжувати розхитувати уряд

Софія, 8 жовтня 2013.- В Болгарії черговий скандал. Хрісто Бісеров - заступник спікера Народних Зборів, минулої неділі заявив, що подає у відставку і то, начебто, з особистих причин. Він попросив звільнити його також з посади заступника голова турецького Руху за права та свободи, який разом із соціалістами та ультралівою "Атакою" входить до правлячої коаліції. Пре це заявили у прес-центрі руху відразу після зустрічі Бісерова з почесним головою руху – Ахмедом Доганом, чи не найвпливовішою людиною в Болгарії.
Проте учора стало відомо, що йдеться не про причини особистого характеру. Прокуратура звинуватила пана Бісерова у порушенні податкового законодавства. У тутешніх мас-медіа з'явилася інформація, що йдеться й про обмивання грошей. Учора поширилися чутки, що екс-заступник спікера безслідно зник. Щоправда, в розшук через Інтерпол його ще не оголосили.
З різних джерел надходять відомості, що Державне агентство національної безпеки (ДАНБ) Болгарії тримало Хрісто Бісерова на мушці уже тривалий час. А інформація про перекази значних сум (наразі йдеться про сотні тисяч євро) до офшорної зони, начебто, надійшла від ЦРУ. Водночас хтось із ДАНБ попередив Ахмеда Догана про сумнівні операції Бісерова і рух поспішив розлучитися з ним, щоби уникнути критики на політичному рівні.
Взагалі-то Хрісто Бісеров – це типовий представник еліти так званого переходу в Болгарії від соціалізму до капіталізму. Адвокат, футбольний суддя, 58-річний, він в 90-ті роки пристав до Союзу демократичний сил (СДС) і навіть був заступником голови цією дуже впливової в той час партії. Але уже тоді його вважали "сивим кардиналом". Стверджується, що саме він ще з одним з високопосадовців (Йордан Цонев) СДС зробив спробу очолити цю партію – символ демократичних змін в Болгарії від 1989 р. Проте не вийшло, і Бісерову з Цоневим довелося шукати інший політичний притулок. Вони знайшли його у турецькому рухові. Бісеров уже двічі був депутатом від нього, став заступником голови руху, у парламенті цього скликання – заступником спікера, головою юридичної комісії. А пан Цонев – також був і є депутатом від руху, зараз очолює бюджетну комісію парламенту.
Учора Бісерова звільнили з посади заступника шефа Народних Зборів без будь-якої дискусії. Мовчки. І він зник.
Уже сьогодні опозиція оговталася і почала задавати питання і оголошувати заяви, щоби ще більше дискредитувати соціалістично-турецько-ультраліву владу. Тим паче, що протести в Болгарії тривають уже майже 150 днів. Понад два тижні протестують і студенти шляхом окупації вузів. Люди вимагають від політиків моралі, справедливості, люстрації, відмовитися від бізнесових опікунів, що нароїлися навколо партій та влади. Люди хочуть знати, хто керує державою – парламент, уряд чи хтось за лаштунками смикає нитками, зокрема, генерали колишніх спецслужб. Люди, врешті-решт, вимагають зміни політичної еліти.
Скандал із заступником голови Народних Зборів є ще одним доказом того, що протягом 24-річного переходу руки нагріла зграя політиканів та шахраїв, через сумнівну масову приватизацію тощо привласнюючи державне майно. А про корумпованість годі й говорити. І не дивно, що про Болгарію говорять як про найбіднішу країну в ЄС.
На превеликий жаль, Болгарія пішла не шляхом країн Східної Європи, а шляхом Росії – шляхом створення олігархічної структури влади. Люди на тутешньому майдані уже 150 днів протестують проти одного із місцевих банків та однієї мас-медійної імперії, ТБ якої порушило день тиші напередодні виборів 12 травня цього року і, на думку багатьох аналізаторів, вплинуло на результат виборів на користь нинішньої влади. І, до речі, ця влада захотіла призначити на посаду шефа ДАНБ 30-річного представника саме цього олігархічного угрупування. Такої нахабності та цинізму політично активні болгари з правими поглядами не змогли проковтнути і уже п'ять місяців протестують через організацію в Софії ходи, мітингів, акцій громадянської непокори.

Проти цього – нехтування думкою людей, протестують і студенти. Такого парламенту та уряду – щодо рівня довіри, Болгарія не мала давно. Майже 80% людей вимагає дострокових виборів. Але правляча політична еліта вдає, що це її не стосується. Вона прагне якомога швидше реанімувати, скажімо, проект "Белене" – добудову другої АЕС, яка, на думку аналітиків, є джерелом безпрецедентної корупції. Минулого тижня тут була делегація "Газпрому". Софія пристала до "Південного потоку". Права опозиція переконана, що і тут смердить корупцією. І не тільки. В Софії студенти виходять на протест з цікавим плакатом: "СРСР або свобода". СРСР для них є Росія, Кремль, Путін, "Газпром", пам'ятник Червоній Армії у центрі столиці…
Стверджується, що Хрісто Бісеров мав бізнесові інтереси, зокрева, й навколо "Південного потоку" і вони увійшли в конфлікт з бізнесом тих, хто крутиться навколо турецького руху за права та свободи. Тобто, не поділили пиріг. Едвін Сугарев – аналітик, в минулому – дисидент, переконаний, що Бісерову дали зрозуміти – або виходиш із гри, або тебе замовляємо.
Тому зараз лідерам турецького Руху за права та свободи треба докласти багато зусиль, щоби відмити імідж не тільки цієї формації, про яку говорять уже не як про політичну партію, а як про акціонерне товариство. Треба відмивати імідж і правлячої коаліції взагалі, рівень довіри до якої падає щодня. Водночас черговий скандал у владних структурах є чудовим аргументом для опозиції і для майдану – продовжувати розхитувати непопулярний уряд і зовсім неавторитетний парламент.
Василь Жуківський

 

   


УКРАЇНСЬКА ГРОМАДА В БОЛГАРІЇ>>>

УКРАИНСКА ДИАСПОРА В БЪЛГАРИЯ
>>>

ТАРАС
ШЕВЧЕНКО В СОФIЇ