Б О Л Г А Р С Ь К І.. В І С Т І
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
  
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.

  

 

 

 

 МАСОВІ ПРОТЕСТИ В БОЛГАРІЇ ТРИВАЮТЬ ПОНАД МІСЯЦЬ, ЇХ ПІДТРИМУЄ МАЙЖЕ 60% НАСЕЛЕННЯ
Франція та Німеччина – найбільші донори ЄС, показали Софії жовту картку і нагадали, хто фінансує тутешні проекти

Софія, 16 липня 2013.- Уже понад місяць в Болгарії тривають антиурядові протести – у Софії, Варні, Пловдіві та деяких інших великих містах на вулиці та майдани виходять десятки тисяч болгар.
За даними авторитетної соціологічної групи – Національного центру дослідження громадської думки, який фінансується державою, протести підтримує 58% болгар, проти – 42%. Серед тих, хто "за", переважають люди віком до 49 років, з вищою освітою та стандартом життя середнім або вищим. На боці протестуючих - 67% жителів Софії, у обласних центрах цей відсоток становить 57%, а у малих містах – 65%. Лишень в селах тих, хто проти протестів, більше (52%), ніж прихильників.
Майже половина опитаних – 47%, стверджує, що для виходу з політичної кризи краще організувати дострокові парламентські вибори. Проти такої ідеї – 35%.
Болгар на вулиці вивів цинізм влади. Парламентські вибори тут відбулися 13 травня. До парламенту пройшли чотири формації, і при цьому жодна з них не мала більшості для самостійного управління. Соціалісти та турецька партія утворили коаліцію із 120 депутатів, а це – рівно 50% від складу Народних зборів, і за підтримки ультралівих (партія "Атака"), як подейкують, за гроші, з великими потугами зуміли сформувати керівництво парламенту та обрати уряд. Партія "ГЄРБ", яка до цього була при владі, і, власне, перемогла на цих виборах, зі своїми 97 депутатами залишилася в ізоляції і бойкотує парламентську роботу.
Проте на 25-й день нової соціалістично-турецько-ультралівої влади в Софії через Фейсбук молоді люди зорганізувалися і вийшли на перший протест – це було 14 червня. Приводом для бунту стало призначення на посаду голови служби безпеки представника олігархічної структури. Саме цей цинізм можновладців (і тутешніх політиків взагалі) болгари, які досі мовчали, не змогли проковтнути. Парламент швиденько скасував призначення, але це не вгамувало політичні пристрасті. Бо далі уряд припустився ще кількох кадрових помилок. Наразі протестуючі вимагають відставки уряду, зміни виборного кодексу, актуалізації списку виборців і проведення дострокових виборів.
Позицію майдану поділяє президент Росен Плевнеліев, а також Європейський Союз в особі послів Франції та Німеччини, економіки яких є авангардом союзу. У такий спосіб ЄС закликав Софію врегулювати політичну кризу, боротися з корупцією, відлучити олігархів від влади й політики, подбати про незалежність мас-медіа, а також нагадав, що 40% коштів, які Болгарія отримує від ЄС за різними програмами, надходять від французьких та німецьких платників податків.
Однак, попри заяву послів Франції та Німеччини, яку, до речі, влада розцінила як втручання у внутрішні справи Болгарії, та попри багатолюдні протести уряд та парламент не подає хтозна-яких знаків готовності до діалогу з громадянським суспільством. Можновладці, по-перше, розраховують на втому майдану і період літніх відпусток. По-друге – уряд та парламент активно просувають усілякі соціальні проекти з метою протиставити незаможну частину суспільства, зокрема, провінцію, заможній – столиці та обласним центрам. По-третє – мас-медіа, що обслуговують владу, активно реалізують усілякі спецоперації з метою компрометації майдану (мовляв, їх мало, їм платять по 25 євро). По-четверте, є спроби через групи футбольних фанів спровокувати протести на радикальні дії і змусити поліцію розігнати вулицю.
Наразі болгарський майдан зберігає свій мирний та, як його назвало українське телебачення СТБ – чемний характер. Але чи зможе ця мирна щоденна хода протягом уже місяця змусити можновладців піти на поступки? Тим паче, що наразі немає політичного суб’єкта, через якого протест реалізував би свої політичні вимоги, бо й сам протест – це далеко не однодумці, там є люди і з правими, і з лівими поглядами. Водночас майдан не хоче визнавати своєю і ще учора правлячу партію "ГЄРБ". Він не має і своїх не те що яскравих, а просто лідерів.
Авторитетні аналітики, яких не можна запідозрити у симпатіях до нинішньої влади, вважають, що для подолання політичної кризи уряд та парламент повинні зазначити момент свого розпуску – скажімо, весна 2014 р., і у травні провести дострокові парламентські вибори, які співпадуть з виборами до Європейського парламенту, тобто, 2 в 1. Далі – до розпуску відремонтувати виборний кодекс та список виборців і то під наглядом громадських організацій. Ухвалити бюджет на 2014 р., неодмінно домовитися з Брюсселем про наступний фінансовий період, бо можна втратити мільярди євро. Одне слово, є кілька нагальних речей, які влада мусить зробити зараз.
Однак наразі про дострокові вибори можновладці мовчать. Ба більше, їх представники заявляють, що нинішній уряд та парламент відбудуть свій повний мандат. Себто, вимоги майдану і амбіції влади поки не мають точок дотику. А це може лишень поглибити політичну кризу в Болгарії, і як наслідок - на південно-східному фланзі НАТО з’явиться ще одна (після Греції та Туреччини) нестабільна держава. Які загрози це несе для ЄС, якщо виходити з дуже складної геополітичної ситуації на Близькому Сході, важко сказати. Тим паче, що соціалісти, які тепер при владі, завжди були провідником російських інтересів (а зараз це - "Південний потік" - тут днями був шеф "Газпрому" , АЕС "Белене" тощо), а ультраліва партія, від якої залежить кворум у парламенті і, власне, майбутнє уряду, як стверджується, є проектом саме російських спецслужб...
Василь Жуківський


Уже протягом місяця протестна хода в Софії збирає щонайменше 10 тис. людей щодня.


Майдан вимагає розпуску парламенту. На світлині - фігура з паперових склянок від пиття вранішнньої кави перед Народними Зборами. Вперше з зими 1997 р. навколо парламенту є огорожа.


Своєрідне "мерсі" Франції - болгарська Жанна д’Арк очолила протестну ходу.


Представники болгарської діаспори в 26 країнах світу заявили, що світове болгарство підтримує майдан і проти соціалістично-турецько-ультралівої влади.


"Болгарія сказала: Орешарський, йди геть!" Прем’єр Пламен Орешарський, якого вважали незалежним експертом, став заручником олігархічних інтересів, що як метастази уразили політичну систему країни.

   

ПАРЛАМЕНТ ПРИЗНАЧИВ МАЖОРА ШЕФОМ СЛУЖБИ БЕЗПЕКИ, ЛЮДИ ЗАПРОТЕСТУВАЛИ
Політики посипали собі голову попелом і скасували призначення, але...
>>>


НОВI НАРОДНІ ЗБОРИ ЗАПРАЦЮВАЛИ, АЛЕ СКАНДАЛЬНО
Лідер партії, що перемогла на виборах, але втратила владу, не виключає, що у його фракції є "тушки"
>>>


УКРАЇНСЬКА ГРОМАДА В БОЛГАРІЇ
>>>

УКРАИНСКА ДИАСПОРА В БЪЛГАРИЯ
>>>

ТАРАС
ШЕВЧЕНКО В СОФIЇ