Б О Л Г А Р С Ь К І.. В І С Т І
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
  
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.

  

 

 

 

 БОЛГАРІЯ МАЄ НОВОГО ПРЕЗИДЕНТА. ЛІВИЦЯ ПРОГРАЛА
Софія, 30 жовтня 2011.- Президентом Болгарії став Росен Плевнеліев (47 р.) – кандидат правлячої право-центристської партії ГЄРБ ("Громадяни за європейський розвиток Болгарії"). У першому турі за нього голосувало 41,1% виборців, а сьогодні – 55,3%. Суперника пана Росена – соціаліста Iвайло Калфіна, підтримало 44,7% (у першому турі – 26,9%).
Виборча активність склала майже 50%, що на 10% більше відповідно до першого туру.
Росен Плевнеліев проводив свою кампанію під гаслом європейського розвитку Болгарії і віддалення від Росії, особливо російських енергійних проектів, а його конкурент робив ставку на тому, що вся влада в країні не може належати одній партії – ГЄРБ і треба бодай посаду президента віддати опозиційній формації. Проте більшість болгар все ж таки вирішила всю владу делегувати ГЄРБ. Тепер ця партія, лідером якої є прем’єр Бойко Борісов, "тримає" і парламент, і президентське крісло, і місцеву владу не тільки у столиці Софії, але й майже у всіх великих містах.
Відповідно до Конституції Болгарії, державний глава обирається на 5-річний термін, він є головнокомандувачем, має також право вето на ухвалені парламентом закони. Проте загалом його функції є представницькими. Болгарія є парламентською республікою. З 2001 р. президентом дві каденції був соціаліст Георгі Пирванов.(УБВісті)

БОЛГАРИ НЕ ОБРАЛИ ПРЕЗИДЕНТА, БУДЕ ДРУГИЙ ТУР
Софія, 23 жовтня 2011.- Сьогодні болгарам не вдалося обрати президента. Буде другий тур. Про це свідчать попередні результати голосування.
Через тиждень болгарам доведеться вибирати між кандидатом правлячої партії ГЕРБ Росеном Плевнеліевим (47 років) та представником лівиці Iвайлом Калфіним (47 років). Сьогодні за першого проголосувало 41,1%, а за другого – 26,9%. На третьому місці залишилася єдина жінка, незалежний кандидат Меглена Кунева – 15,6%.
За даними ЦВК, до виборчих дільниць прийшло лишень 40% із 6 млн. тих, хто має право голосу.
Політологи стверджують, що починається боротьба насамперед за прихильників Куневої, а також за тих, хто просто не голосував на першому турі, бо було відомо, що без другого тайму не обійтися. Цікавим також є питання, як поведе себе електорат турецького Руху за права та свободи. Як правило, турки завше були на боці переможця. Протягом останніх десяти років ця етнічна формація підтримувала винятково соціалістів.
Експерти зазначають, що організація виборів не було на високому рівні. Це пояснюється тим, що окрім президента болгари обирали ще й місцеву владу. Очевидно, формула "2 в 1" виявилася невдалою, хоча й заощадили країні мільйони левів.(УБВісті)

ЧЕРЕЗ ОДИН МІСЯЦЬ БОЛГАРІЯ ОБИРАТИМЕ НОВОГО ПРЕЗИДЕНТА
Одночасно відбудуться і місцеві вибори

Софія, 23 вересня 2011.- Учора в Болгарія офіційно стартувала виборча кампанія – 23 жовтня тут обиратимуть нового президента. Саме нового, бо нинішній державний глава Георгі Пирванов уже відбув дві каденції і не має права балотуватися.
На вищу посаду в державі  претендує 18 кандидатів. Проте є сенс зупинитися лишень на трьох: Росен Плевнеліев, Iвайло Калфін та Меглена Кунева, бо, за даними соціологів, саме хтось з них і стане президентом.
РОСЕН ПЛЕВНЕЛІЕВ, 47 років, вища освіта, інженер, одружений, володіє німецькою та англійською. У нинішньому уряді він був міністром будівництва та регіонального розвитку. У нього найвищий рейтинг серед політиків, хоча він вважає себе експертом, - понад 70%. Харизматична особа. Людина багата. Людина, що реалізувалася ще до того, як стала міністром. На початку 90-х він був заробітчаном у Німеччині. Потім у Софії представляв іноземних інвесторів при будівництві бізнесового парку на околиці столиці. У уряді прем’єра Бойко Борисова відповідає переважно за дороги та автобани. Мета пана Борисова – за кілька років Болгарія повинна мати прекрасну шляхову інфраструктуру. I достеменно вона буде реалізована. I причетний до цього – саме Росен Плевнеліев. У віце-президенти до нього пішла Маргарита Попова, юрист, яка зараз є міністром юстиції.
Прем’єр Борисов – він же – лідер правлячої партії "ГЕРБ", вважає, що його кандидат переможе ще у першому турі. Однак соціологи спростовують цей прогноз. На їх думку, Плевенліев може розраховувати максимум на 27-28%. Тобто, без другого туру не обійтися.
IВАЙЛО КАЛФІН, 47 років, вища освіта, фахівець з міжнародних економічних відносин, одружений, володіє англійською, французькою, російською та іспанською. Його політична кар’єра пов’язується з Болгарською соціалістичною партією та нинішнім президентом соціалістом Пирвановим. У попередньому уряді соціаліста Сергея Станішева він обіймав посаду віце-прем’єра та міністра закордонних справ. Зараз Калфін – євродепутат, себто, депутат від Болгарії у Європейському парламенті. Спокійна і врівноважена людина з поглядами соціал-демократа. Прагне виглядати не партійним висуванцем, а експертом, щоби вийти за межі чисто партійного електорату. Кажуть, що не всі у керівництві соціалістичної партії сприйняли його кандидатуру. Проте саме його висунув лідер партії Станішев за підтримкою чинного президента. Наразі соціологи дають Калфіну 14-16%. Цей показник був менший, але раптом до нього пристав як майбутній віце-президент популярний тут актор Стефан Данаілов – у 70-80-ті роки він був улюбленцем усією жіночої половини Болгарії. У попередньому уряді Данаілов був міністром культури, і зараз навіть знімається у рейтинговому серіалі на одному з тутешніх ТБ. Калфін є єдиним кандидатом, який вважається "другом" Москви та російських проектів у Болгарії.
Більшість політологів прогнозує, що саме Росен Плевнеліев та Iвайло Калфін вийдуть у другий тур і там, ймовірно, переможе Плевенліев. Однак не всі упевнені, що саме Калфін продовжить боротьбу за президентську посаду. Бо на п’яти йому наступає Меглена Кунева.
МЕГЛЕНА КУНЕВА, 54 роки, вища освіта, за фахом – юрист, одружена, володіє англійською. Її політична зоря зійшла у 2001 р., коли вона пройшла до парламенту за списком царської партії "Сімеон ll". У уряді монарха Сімеона Сакскобурготського вона обіймала важливу посаду .- міністра з питань євроінтеграції (тоді Болгарія ще не була членом ЄС). Цю посаду вона зберегла й у наступному уряді – соціаліста Сергея Станішева, якого підтримав цар та турецький рух "За права та свободи" (у історію Болгарії цей уряд увійшов як потрійна коаліція). У 2006 р. парламент звільнив Куневу з цієї посади, бо... рекомендував її на посаду єврокомісара від Болгарії. У 2007 р. вона увійшла до складу європейського уряду – Європейської комісії, де курувала питання захисту споживачів. У 2009 р. Кунева стала і євродепутатом, однак надала перевагу посаді еврокомісара (замість неї до Європейського парламенту потрапила інша людина). У 2008 р. European Voice оголосив Кунева "Європейцем року". Як єврокомісар та член євроуряду вона була дуже активною. Має чудові стосунки з вищим керівництвом Європи. В президенти вона балотується не від царської партії, рейтинг якої з понад 50% у 2001 р. упав до 1-2% зараз. Її висуває ініціативний комітет, який розраховує й на те, що вона – жінка, і людина, яка, де-факто, професійно вела переговори з ЄС про приєднання Болгарії і з 1 січня 2007 р. ця країна разом із Румунією поповнили Європейський Союз. Щоправда, у віце-президенти до неї йде абсолютно невідома широкому загалу людина (Любомир Хрістов, фінансист). Соціологи дають Куневій 12-14%.
Ось із цих трьох кандидатів хтось і буде новим президентом Болгарії. I якщо з першим місцем питань немає – на Росена Плевнелієва працюватиме й адміністративний ресурс, то за друге місце боротьба буде гострою. Iвайло Калфіну буде дуже важко вийти за межі партійного, тобто, лівого, електорату. Водночас Меглена Кунева має усі можливості залучитися підтримкою людей як з лівими (їй симпатизує кожен десятий соціаліст), так і з правими поглядами. Однак насамперед вона прагнутиме мобілізувати центр, бо саме там є найбільше її прихильників. Все буде залежати від кампанії, яка офіційно уже почалася, включно й від компроматів. Соціологи прогнозують, що президентська битва буде брудною.
Разом з президентськими виборами в той же день відбудуться й місцеві вибори.
Василь Жуківський

 

    

БОЛГАРІЯ: ПРЕЗИДЕНТСЬКІ ВИБОРИ'2006>>>

БОЛГАРІЯ КРОКУВАЛА ДО НАТО 14 РОКІВ. ХРОНОЛОГІЯ ПОДІЙ>>>

УРА! БОЛГАРIЯ - ПОВНОПРАВНИЙ ЧЛЕН НАТО
>>>


УКРАЇНСЬКА ГРОМАДА В БОЛГАРІЇ
>>>

УКРАИНСКА ДИАСПОРА В БЪЛГАРИЯ
>>>

ІV ВСЕСВІТНІЙ ФОРУМ УКРАЇНЦІВ - репортаж, виступи, інтерв'ю, огляд мас-медіа, фоторепортаж, враження>>>

ТАРАС
ШЕВЧЕНКО В СОФIЇ