Б О Л Г А Р С Ь К І.. В І С Т І
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
BOL.BG
ЦЪРКОВНА УТВАР
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Що чекає болгар після вступу до європейського союзу?
ЦІНИ ПОТАНЦЮЮТЬ, АЛЕ ЛИШЕНЬ ОДНУ ЗИМУ
Софія, 29 грудня 2006.- Через три дні болгари прокинуться громадянами Європейського Союзу, і саме зараз час для прогнозів. Що, приміром, станеться з нашим гаманцем та з економікою?
Спекулятивний стрибок цін відбудеться, але він буде незначним і триватиме щонайдовше до березня-квітня. Потому, до середини року, може навіть спостерігатися дефляція заради деяких сезонних цін.
Отож, шоку не буде, а лишень танго – два кроки вперед, один крок – назад. Щоправда, сюрприз може піднести ймовірний стрибок світових цін на бензин. Окрім того, інфляційного шоку треба очікувати зі вступом країни в єврозону. Про це свідчить досвід тих держав, що пережили впровадження євро замість національної грошової одиниці.
А що буде з економікою у 2007 р.?
Болгарія не вступає до ЄС з метою споживання, а з метою підсилити його, заявив якось президент Георгій Пирванов. Як доказ, він зазначив, що наша країна має найстабільніші макроекономічні показники в Південно-Східній Європі, зокрема, зростання ВВП перевищує 6%, а рівень безробіття складає 9%. Може навіть статися так, що Болгарія буде вкладати в ЄС більше, ніж отримувати від нього. Чому? А тому, що наша держава ще не має ресурсу засвоювати кошти єврофондів. Стверджується, що нарік наша країна здатна прийняти не більше 20% європейських коштів, але, напевно, нам вистачить і 12-16%.
Очікується, що у 2007 р. зросте мобільність робочої сили на Заході, що також матиме певний економічний вплив.
Тепер – про інвестиційний клімат в країні. Якщо нас приймають як повноправного члена Союзу, то це означає, що процес узгодження вітчизняного законодавства з європейським завершено. Але давайте говорити відверто: деякі ухвалені положення не відповідають інтересам нашого бізнесу. Тому криза спіткає значну частину наших фірм, бо їх діяльність чи виробництво ще не відповідають певним стандартам ЄС. Звідси – малі та середні фірми матимуть значні витрати, що може призвести й до банкруту. Звідси – ймовірне зростання рівня безробіття у приватному секторі й зменшення доходу працівників.
З іншого боку, компанії, які зуміють адаптуватися до нових вимог, отримають кращий доступ до європейських і решту ринків, бо дотримуватимуться "нав'язаної" ЄС виробничої практики. Тут треба очікувати нарощування експорту і збільшення прибутків. Одне слово, довгостроковий ефект нашого членства в ЄС передбачає європеїзацію вітчизняної економіки.
Ще один ефект. Євро стимулює торгівлю й туризм в рамках ЄС, бо значно зменшує розмір трансакційний витрат і дозволяє безпосередньо порівнювати ціни на товари та послуги в Єврозоні.
Основним викликом залишається критерій інфляції. Її необхідно зберегти менше 3,5% протягом двох наступних років (2007 та 2008 рр.). Це завдання складе, але досвід фінансової дисципліни під контролем ВМФ ми уже маємо. Однак, передбачається, що у 2007 р. інфляцію складе 4,5-6%.
За данини Євростату, Болгарія є найбіднішою серед країн-кандидатів до ЄС. У 2005 р. ВВП на пересічного болгарина становив лишень 31% середнього показника в розширеному ЄС. Для досягнення рівня Союзу нам необхідно нарощувати економіку. Протягом останніх восьми років середній рівень економічного зростання становив 3,1% у реальному вираженні. І тепер – коли ми економічно досягнемо ЄС? Років через 20-25, але за умовою, що протягом наступних десятиліть матимемо в середньому 7% економічного зростання в рік. Якщо ж даватимемо не більше 3%, то до кінця ХХІ ст. може й наздоженемо європейців. За умовою 4% росту - через 50-60 р. Одне слово, 45 років ми прагнули до соціалістичного розквіту, зараз 45 років будемо сягати капіталістичного прогресу.
Газета "24 часа" (Софія)