Б О Л Г А Р С Ь К І.. В І С Т І
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
BOL.BG
"ТОЛОКА" ЕТ
преводи - украински, руски
София, тел.772986
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.
Начало/Початок

ДIАСПОРА
АМБАСАДА
УКРАЙНА ДНЕС 
БОЛГАРIЯ НИНI
БIЗНЕС-BG
БИЗНЕС-UKR
КОМЕНТАР-UKR
КОМЕНТАР-BG
ИНТЕРВЮ-UKR
IНТЕРВ'Ю-BG
ДАЙДЖЕСТ
НАШI ЛЮДИ
СПРАВКА-UKR
ДОВIДКА-BG
ИСТОРИЯ-UKR
IСТОРIЯ-BG
БАЛКАНИ
АРХIВ
КОНТАКТИ
E-MAIL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Коментар - Болгарія
СОФІЯ ФОРСУЄ БУДІВНИЦТВО АЕС "БЕЛЕНЕ"
Болгарам доведеться обирати між російським "Атомстройекспортом" і чеською "Шкодою"
Софія, 01 лютого 2006.- Сьогодні в Агенцію з питань приватизації (український аналог Фонду держмайна) надійшло дві оферти вагою по півтони кожна. Протягом наступних шести місяців експерти мають ознайомитися з паперами і представити свої висновки керівництву агенції та уряду – хто саме буду споруджувати другу тутешню АЕЦ ("Белене") – російська фірма "Атомстройекспорт" чи чеська компанія "Шкода альянс"?
Наразі болгарська атомна енергетика виробляє понад 50% електроенергії в країні. Наприкінці 2002 р. на вимогу ЕС Болгарія вивела з експлуатації два перших енергоблока АЕС "Козлодуй", які мали потужність по 440 мегават і стали до ладу в 1974 та 1975 рр. Уряд та парламент також зобов'язалися зупинити до кінця 2006 р. і два наступних реактора - 3-й та 4-й (вони мають таку саму потужність і стали до ладу у 1980 та 1982 рр.). Хоча, за даними тутешнього інституту "Енергопроект", термін експлуатації цих двох енергоблоків - відповідно до 2016 і 2015 рр.
Тому два останні уряди активно працюють над розвитком електроенергетики. Для усунення негативних тенденцій необхідно було до 2009 рр. щороку впроваджувати в експлуатацію нові блоки потужністю 260-390 мегават за умови зростання споживання на рівні 4,5% в рік, щоби в 2010 р. мати в експлуатації блоки потужністю бодай 15 тисяч мегават і ще 2-3 тис. мегават тримати в резерві.
Зрозуміло, що старі енергоблоки АЕС "Козлодуй" треба буде закривати. А окрім модернізації та розширення теплових електростанцій тут все більше звертають увагу на спорудження другої атомної електростанції - "Белене". Точніше, йдеться про її реконсервацію. Будівництво почалося в середині 80-х років і зупинилося в 1991 р. В цю АЕС уже вклали $1,2 млрд. Свого часу туди завезли й російський реактор потужністю 1000 мегават. Однак мало ймовірно, що його будуть, використовувати.
На початку 2003 р. болгарський уряд направив 7 відомим компаніям, які виробляють атомні реактори, оферту. Йдеться про "ACEL" - Канада, "Уестінг хаус" - США, "Атоменергоекспорт" - Росія, "Міцубіші" - Японія, "Шкода" - Чехія, "Фрам атом" - Франція, і "Сіменс" - Німеччина. Болгарську сторону цікавив, передусім, тип реактора, термін його спорудження та експлуатації, ціна, вартість палива, тип відходів, варіанти зберігання відпрацьованого палива тощо.
Деякі аналітики стверджували, що попередній уряд (Сімеона Сакскобургготського), очевидно, найбільш був схильний працювати з канадською компанією "ACEL". Опосередковано це підтверджував і візит міністр енергетики Болгарії Мілчо Ковачева та голови парламентської комісії с питань енергетики Веселіна Блізнакова до Канади у лютому 2003 р. Хоча вони й спростували інформацію про те, що саме "ACEL" поставить реактор для АЕС "Белене". Ця компанія пропонувала два типи реакторів "Канду" - потужністю 700 та 900 мегават. А оскільки зведення 1 кіловата коштує $1000, то, відповідно, лишень на один реактор потрібно $1 млрд. А в "Белене" планують збудувати послідовно хоча б два, а в перспективі - ще два енергоблока.
Веселін Блізнаков запевняв, що для визначення переможця тендера уряд призначить комісію за участю іноземних експертів. Очікувалося, що влітку 2003 р. або щонайпізніше восени того ж року стане відомо, яка компанія отримає цей проект. Його реалізація мала розпочатися у 2004 р., а будівельно-монтажні роботи - у 2005 р. Передбачалося, що спорудження триватиме 4-5 років і у 2008-2009 рр. перший енергоблок АЕС "Белене" стане до ладу. Цей термін майже співпадав з терміном вилучення з експлуатації 3-го та 4-го реакторів АЕС "Козлодуй" і за потужністю новий реактор мав би повністю їх замінити.
Попередній уряд активно займався й питанням фінансування проекту. За деякими даними, інвестиції в АЕС окуповуються протягом 10-15 р. Безумовно, Болгарія потребує капіталовкладень ззовні. Вважається, що політична та економічна стабільність Болгарії, її членство в НАТО мали б гарантувати фінансування спорудження "Белене". Передбачалося, що кредити мали надати банки тієї держави, компанія якої постачатиме реактор.
До речі, фахівці тоді стверджували, що участь Канади, яка збудувала реактор для румунської АЕС "Чорна вода", була можлива за умови, якщо міністром енергетики залишиться Мілко Ковачев. У разі його відставки або відставки уряду царя проект "Белене" можуть отримати інші компанії. Так і сталося. Влітку 2005 р. на виборах перемогли соціалісти і, як видно, споруджувати другу болгарську АЕС буде не Канада, а Росія або Чехія. Росіян, до речі, підтримує французька фірма "Фраматон", а чехів - компанії “Уестінг хауз” та німецька “Хохтиф”. "Атомекспортстрой" пропонує вдосконалений варіант технології ВВЕР-1000, а "Шкода" – концепцію, що ґрунтується на чеській АЕС "Темелін" – це остання атомна станція, споруджена в Центральній та Західній Європі. Кандидати не говорять про вартість своїх проектів, але, за деякими даними, йдеться про 3-5 млрд. євро. (за два реактори). Росіяни готові позичити кошти у "Газпромбанку", а чехи мають намір залучити банк "Дойчебанк". "Шкода", між іншим, пропонує альтернативне джерело паливо для АЕС, що, звичайно, є плюсом для чехів, бо наразі болгарська енергетика майже на 80% прив'язана до Росії.
Чи може Україна долучитися до будівництва "Белене"? Зараз там на майданчику є два блочних трансформатора виробництва Запорізького трансформаторного заводу. Ще 15 р. тому їх завезли для роботи з радянськими реакторами. Однак, за оцінкою фахівців, трансформатори можна використовувати й у новій схемі з іноземними енергоблоками, а також у схемі з 5-м та 6-м реакторами АЕС "Козлодуй". У 1996 р. болгаро-українська фірма "Трафосервіз" здійснила консервацію трансформаторів.
Україна може претендувати й на поставку турбін. Такі агрегати виробляє Харківський турбінний завод. На пострадянському просторі конкурентом харківчан є завод в Санкт-Петербурзі. Звичайно, якщо тендер на реактор отримає "Атоменергоекспорт", то, відповідно, й турбіна буде російською. За джерелами "УБВістей", досі Харків не виявив інтересу до проекту "Белене".(УБВісті) 


 ГАЗПРОМ" ПЕРЕГЛЯДАЄ УГОДУ Й З БОЛГАРІЄЮ?>>>

ЧИ МАЄ БОЛГАРІЯ ВЛАСНІ ГАЗОВІ РОДОВИЩА?
>>>

БОЛГАРСЬКА ЕЛЕКТРО-ЕНЕРГЕТИКА>>>

НАФТОПРОВОДИ ЧЕРЕЗ БОЛГАРIЮ - ЗIТКНЕННЯ IНТЕРЕСIВ ТА ПРАГМАТИЗМ>>>