БЪЛГАРО-УКРАИНСКИ ВЕСТИ - издание за политика, бизнес, история, култура и спорт
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
BOL.BG
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.

"ТОЛОКА" ЕТ
преводи - украински, руски
София, тел.772986

 

 

 

 

 

 

 Вибори'2005
ТУРКИ ЩОМОГА РВУТЬСЯ ДО ВЛАДИ В БОЛГАРІЇ
Рух за права та свободи монополізував тезу про етнічний мир в Болгарії і вдало її експлуатує, вважають деякі експерти
Софія, 3 серпня 2005.- Ще у травні чотири роки тому Ахмед Доган - лідер Руху за права та свободи (РПС), який об'єднує болгарських турків, заявив: "Після 10-річної участі в політичному житті Болгарії наш рух є готовим увійти до виконавчої влади". І увійшов. Зараз РПС знову рветься до влади, і то щомога, ігноруючи настрої певної частини болгарського суспільства. "П'ять століть управляли нами і їм замало!" – кажуть тутешні націоналісти.
Історія РПС
Ахмед ДоганРПС було засновано наприкінці 1989 р. і відтоді його незмінним керівником є філософ, доктор наук, дисидент у минулому Ахмед Доган (народився 1950 р. у селянській сім'ї). У добу соціалізму він сидів у тюрмі за спробу створити турецький визвольний рух. Стверджується, що ідея сформувати етнічну партію – РПС, належала Андрею Луканову (член політбюро ЦК БКП, екс-прем'єр, за деякими даними, активно працював на КГБ, його застрелили 2 жовтня 1996 р.), який був одним із організаторів заколоту проти Тодора Живкова у листопаді 1989 р. За конституцією Болгарії, партії за етнічною ознакою тут заборонені. Однак де-юре РПС не є етнічною формацією, бо з самого початку в її лавах перебували й болгари. Але болгар завше було дуже мало, особливо в керівництві, і тому де-факто РПС є етнічною турецькою партією. Зараз до її заборони активно закликає ультранаціоналістична формація "Атака".
В середині 80-х років режим Тодора Живкова проводив політику асиміляції турків (насамперед їх перейменовували, дали слов'янські прізвища, скажімо, олімпійський чемпіон штангіст з Наіма Сулейманові, раптом, став Наумом Шаламановим), що викликало стихійний протест. Влада застосувала військову силу. Серед турків були жертви (пізніше, у добу демократії в їх пам'ять РПС звів обеліски). У відповідь найбільш радикально налаштовані представники турецької меншини, організовані у вище зазначений визвольний рух, провели кілька терористичних актів (вибухи на залізничному вокзалі в Пловдіві, залізничній станції Буново - Південна Болгарія, захоплення заручників у курорті "Золоті Піски"), внаслідок яких були жертви серед болгар. Влітку 1989 р. Тодор Живков відкрив кордон з Туреччиною і Болгарію покинуло, як стверджується, понад 300 тис. етнічних турків. Зараз, до речі, ці переселенці мають подвійне громадянство й у день виборів в Болгарії організовано приїжджають на виборчі дільниці й голосують за РПС. У такий спосіб вони впливають на результати виборів в окремих болгарських регіонах, хоча постійно мешкають в Туреччині. Ця тактика викликає обурення серед болгар і болгарських партій, зокрема, націоналістичних та ультранаціоналістичних.
Отож, з дня свого заснування РСП мав за мету захистити громадянські права та свободи болгарських меншин, найбільшою серед яких була й залишається турецька (нині, за офіційними даними 2001 р., в Болгарії мешкає понад 746 тис. турків). На початку демократичного розвитку Болгарії факт створення РПС сприймався як ознака демократизації суспільства.
Політика РПС
Рух за права та свободи був представлений в усіх, без винятку, парламентах демократичної Болгарії. На парламентських виборах в 1990, 1991 та 1997 рр. він був політичним партнером правого Союзу демократичних сил (СДС). А у 1994, 2001 та 2005 рр. РПС та СДС були суперниками і їх лідери не приховували особистої ворожнечі. Ця поведінка пояснюється тим, що наприкінці 1992 р. РПС як балансуюча сила в парламенті відмовився підтримати правлячий тоді СДС за умови, якщо прем'єром буде лідер союзу Філіп Дімітров (щось подібне спостерігається й зараз). Демократи не захотіли жертвувати останнім і позбулися влади. Лишень у кризовий період - кінець 1996 - початок 1997 рр., коли Болгарська соціалістична партія (БСП) виявилася неспроможною керувати державою і тут спалахнула своя "оксамитова" революція, Ахмед Доган і новий лідер СДС Іван Костов знову були поряд. Щоправда, то була тільки передвиборна тактика. Згодом дороги цих формацій знову розійшлися і в парламенті вони більше ворогувати, ніж співпрацювали. Справа дійшла навіть до того, що Іван Костов, який був прем'єром протягом 1997-2001 рр., назвав Догана та його рух "прокляттям для Болгарії". Цієї думки пан Костов дотримується й нині як лідер партії "Демократи за сильну Болгарію".
Водночас, тоді лідери РПС вважали, що уряд СДС навмисне не інвестує в райони компактного проживання турків, зокрема, Кирджалі і Разград, турецька меншина яких складає понад 60%, щоби зіткнути керівництво РПС з електоратом і знесилити рух.
Деякі аналітики вважали й вважають, що зубожіння й розчарування електорату РПС, тиск влади на цю формацію з метою перетворити її в маргінальну силу може призвести до радикалізації представників руху. На початку квітня 2001 р. Ахмед Доган заявив: "Хліб в районах зі змішаним населенням стає ціннішим, ніж мирне життя". Дії керівництва Болгарії у 1997-2001 рр., спрямовані на нейтралізацію РПС, вважалися недалекоглядними. Соціологічні маніпуляції, деякі заяви і навіть спроби СДС створити нову етнічну модель, позбавивши РПС ролі посередника між турками й болгарами, могли би мати негативні наслідки для Болгарії в контексті подій в Західних Балканах, стверджував чотири роки тому політолог Борислав Віларов з Болгарської асоціації політичного маркетингу й комунікацій. Тогочасні наміри усунути РСП від участі у владних структурах (насамперед, в парламенті) були здатні призвести до екстремінізації руху, підірвати етнічний мир в країні й погіршити стосунки з Туреччиною. Тому, на думку оглядачів, заява Ахмеда Догана у 2001 р. про те, що "спостерігається тенденція просування етнічних конфліктів із Западу на Схід", тут сприйняли як серйозний натяк.
Безумовно, упродовж останніх 15 років Ахмед Доган утримував свій електорат в лояльних до влади межах. "Етнічна модель, яку ми підтримуємо, була об'єктом атак як справа, так і зліва", - заявляв Доган. РПС витримав й удари на місцевих виборах 1999 р., коли тиск переріс у відкриту конфронтацію з боку влади. Тоді один з керівників СДС та губернатор турецькомовного району Кинджалі Пламен Іванов вважав, що "модель Догана ґрунтується на етнічній замкнутості, політичному клієнтелізмові і збагаченні Ахмеда Догана". Іванов заявляв, що не завдяки, а незалежно від РПС в Болгарії існує етнічний мир. Реакція турків не забарилася: "За цих умов ми ревізуємо нашу політичну поведінку", - сказав Доган. Між іншим, СДС вдалося створити паралельну турецьку структуру - Національний рух за права та свободи (НРПС), лідером якого став якийсь Гюнер Тахір. Останній обіцяв забрати у Догана бодай 100 тис. голосів. Окрім того, в самому РПС виникла внутрішньопартійна опозиція щодо Ахмеда Догана, яку очолив Осман Октай. Вважалося, що він був "рукою" влади. Однак керівництву РСП вдалося втихомирити пристрасті в партії і навіть пройти в парламент на виборах 2001 р. Нині тут ніхто не говорить про Гюнера Тахіра або Османа Октав, а Ахмед Доган залишається емблемою РПС.
Любов і розлучення
Чотири роки тому РПС зробив ставку на комбіновану стратегію. З одного боку, спостерігалася орієнтація до більш широких верств населення й ліберальних ідей, а з другого - заохочення етнічного електорату (турків). Новим моментом був пошук серйозних резервів серед циганського населення. Окрім того, Ахмед Доган утворив передвиборну коаліцію з Ліберальним союзом (екс-президент Желю Желев) та циганською формацією "Євророма" (Цветелін Кинчев). Врешті-решт РПС пройшов у парламент і у 2001 р і його навіть запросили до правлячої коаліції. Рух"Сімеон ІІ" запросив турків до урядової коаліції е вони успішно управляли державою протягом 2001-2005 рр. Протягом цього періоду Болгарія стала членом НАТО й уклала Договір про приєднання до ЄС.
Однак наприкінці царсько-турецького правління, зокрема, весною 2005 р., між Сімеона Сакскобургготського та Ахмедом Доганом виникла напруга. Достеменно ніхто не знає, в чому її причина. Подейкують, що цар не простив Догану провал приватизації компанії "Булгартабак". Тоді прем'єрові Сакскобургготському довелося пожертвувати своїм заступником з економіки Лідією Шулевою, звільнити міністра землеробства. Більше того, РПС ледь не спричинив урядову кризу. Очевидно, Сімеон ІІ це не забув і тому відхилив пропозицію Догана разом брати участь у виборах 2005 р., утворивши ліберальний блок.
РПС пішов на вибори самостійно, але дав зрозуміти, що у разі перемоги бажає мати справу з лівицею, а не з царем. На нещодавніх виборах у червні перемогли соціалісти, цар посів друге місце, а турки – третє. Тобто, турки знову є балансуючою силою у парламенті, без якої існування будь-якого уряду неможливо. Однак зараз ця роль сприймається неоднозначно як деякими болгарськими партіями, так і певними верстами болгарського суспільства. На побутовому рівні багато болгар не хоче бачити турків при владі, стверджується, що турки "зарвалися". Цю тенденцію підсилила й передвиборна поява Догана на телебаченні "бТV". В найрейтинговішій програмі "Шоу Славі" лідер РПС відверто і навіть цинічно заявив, що працює на бізнесові структури і вони, відповідно, віддячують йому. Чим – зрозуміло. Тому не дивно, що у парламенті з'явилася ще за тиждень до виборів невідома ультранаціоналістича формація "Атака". Зараз лідер останньої закликає заборонити РПС як антиконституційну партію. А деякі політики називають РПС не політичною формацією, а корпорацією, яка експлуатує владу. До речі, в проекті уряду, який соціалістам так і не вдалося реалізувати, туркам давали аж 5 міністерств із 17. При цьому йдеться про такі відомства, через які мають проходити фінансові потоки ЄС.
Зараз, після невдачі соціалістів та турків, право сформувати уряд має рух "Сімеон ІІ". "Основою майбутньої коаліції мусить стати наш рух та Болгарська соціалістична партія", - заявив кілька днів тому один з лідерів руху "Сімеон ІІ" Пламен Панайотов. Однак соціалісти ніяк не бажають нехтувати турками. Турки також не хочуть, щоби їх ігнорували. "Без нас стабільного уряду не може бути", - заявив кілька днів тому Юнал Лютфі – один із соратників Догана. Одне слово, керівництво РПС настільки звикло бути при владі, що поза нею себе не бачить. Воно не бачить себе в опозиції. Бо перебування в опозиції – це випробування, яке здатна подолати не кожна партія. Як правило, в опозиції формації не виживають, розвалюються (приклад – СДС, який розколовся після виборів 2001 р.). Очевидно, це – один з аргументів того, чому РПС так рветься до влади. Інший аргумент – РПС монополізувало тезу про етнічний мир в Болгарії і вдало її експлуатує.
Однак чому туркам так допомагають соціалісти? На думку деяких аналітиків, розрахунок БСП простий – нинішній президент соціаліст Георгі Пирванов має намір балотуватися на другий мандат і робить ставку на турецький електорат. Практика президентських виборів в Болгарії свідчить: за ким стоять турки – той і перемагає.
Василь Жуківський

Наша довідка:
Жовтень 1991 р. - вибори (чергові) до Народних Зборів 36-го скликання (240 місць). РПС отримав 7,55% і мав 24 депутати.
Грудень 1994 р. - вибори (достроковi) до Народних Зборiв 37-го скликання. РПС отримав 5,44% і мав 15 депутатів.
Квiтень 1997 р. - вибори (достроковi) до Народних Зборiв 38-го скликання. РПС отримала 7,9% і мав 19 депутатів.
Червень 2001 р. – вибори до Народних Зборiв 39-го скликання. РПС отримала 6,75% і мав 21 депутата.
Червень 2005 р. – вибори но Народних Зборів 40-го скликання. РПС отримав 14,17% і має 34 депутати.
Турецькі анклави в Болгарії - Кирджалі й Разград, відповідно 64,7% та 47,5% тамтешнього населення є мусульмани. Турки також мешкають в районі общин Сілістра (33,5%), Тирговіште (32,8%), Шумен (30,3%), Добріч (14,7%), Бургас (13,7%), Русе (13%), Хасково (11,4%) та Благоєвград (10,6%).
У 2001 р. результати опитування турецької соціологічної агенції "PR Гелап" показали, що Греція є ворогом для 52% турків, а Болгарія - для 21%.
 

  ЦАРСЬКИЙ РУХ ЗАПРОПОНУВАВ ПОСАДУ ПРЕМ'ЄРА... СОЦІАЛІСТАМ>>>

СОЦІАЛІСТИ Й ТУРКИ ВІДМОВИЛИСЯ ФОРМУВАТИ УРЯД
>>>

ПАРЛАМЕНТ ОБРАВ ПРЕМ'ЄРА, АЛЕ ВІДХИЛИВ СКЛАД ТА СТРУКТУРУ УРЯДУ>>>

СЕРГЕЙ СТАНIШЕВ – ЙМОВІРНИЙ ПРЕМ'ЄР>>>

ОПОЗИЦІЯ БОЙКОТУВАЛА ПРОГРАМНЕ СЛОВО КАНДИДАТА В ПРЕМ'ЄРИ>>>

РУХ "СІМЕОН ІІ" ВИРІШИВ НЕ ВХОДИТИ ДО КОАЛІЦІЇ ІЗ СОЦІАЛІСТАМИ ТА
ТУРКАМИ
>>>

БОЛГАРИ: МИ ЗАХОТІЛИ КОНТРОЛЬОВАНОГО ЛІВОГО ПОВОРОТУ –

МАЄМО ЙОГО!
>>>

ЯКБИ ВИБОРИ БУЛИ СЬОГОДНІ...>>>

ПОЧАВ ПРАЦЮВАТИ НОВИЙ ПАРЛАМЕНТ БОЛГАРІЇ>>>


ПРЕМ'ЄРОМ БОЛГАРІЇ МОЖЕ СТАТИ ЛЮДИНА РОДОМ З ХЕРСОНУ>>>