БЪЛГАРО-УКРАИНСКИ ВЕСТИ - издание за политика, бизнес, история, култура и спорт
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
BOL.BG
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.

"ТОЛОКА" ЕТ
преводи - украински, руски
София, тел.772986

 

 

 

 

 

 

 Портрет
СЕРГЕЙ СТАНIШЕВ – ЙМОВІРНИЙ ПРЕМ'ЄР
В армії не служив, був російським громадянином, стаж роботи – винятково партійний
Софія, 26 липня 2005.- На посаду прем'єра Болгарії лівиця висунула лідера Сергей Станішевсоціалістичної партії Сергея Станішева. То хто ж він – ймовірний глава болгарського уряду?
На своєму позачерговому засіданні 15 грудня 2001 р. з'їзд Болгарської соціалістичної партії (БСП) обрав головою партії тоді ще 35-річного пана Сергея. Його підтримало 67,12% делегатів. Конкурентами Станішева були лідер софійської партійної організації Румен Овчаров - він набрав 18%, Бойко Веліков - 9%, та Красімір Премянов - 6%. До речі, в майбутньому Овчаров став правою рукою Станішева й зараз може обійняти посаду міністра економіки та енергетики.
БІОГРАФІЯ
Сергей Станішев народився 5 травня 1966 р. в м.Херсон. Мати Діна - росіянка (за деякою інформацією - у її родині були німці і євреї), професор, викладає на факультеті слов'янської філології Софійського університету. Чому пан Сергій народився в Україні? Тому що у Херсоні у пологовому будинку працювала сестра його матері, а пологи мали бути складними, тому пані Діна й поїхала в Україну.
Батько - Дімітр Станішев, у роки Другої світової війни був партизаном відомого тут загону "Чавдар", яким командували Добрі Джуров (міністр оборони у добу соціалізму), "курував" цей загін Тодор Житков – людина, яка управляла Болгарією протягом 1956-1989 рр. Дімітр Станішев обіймав високі посади в Болгарській комуністичній партії. Остання - секретар ЦК БКП з міжнародних питань (відповідав за контакти зі світовим комуністичний і робітничим рухом). Станішев-старший був одним з кількох "живковистів", які у листопаді 1989 р. начебто переконали Тодора Живкова піти у відставку.
В середині 80-х років Сергей поступив на історичний факультет Софійського університету, але потім перевівся до Московського державного університету. Кандидат наук. На початку 90-х років повернувся в Болгарії. Був дописувачем тижневика "168 часа". У болгарському війську випускник МДУ не служив, бо був громадянином СРСР, а потім, з 1991 до 1996 р., громадянином Росії. Звідси – й російська назва по-батькові – Дмітрієвіч, хоча за болгарською традицією мало би бути Дімітров. Цей факт, до речі, зараз є об'єктом атак з боку опозиції, особливо ультранаціоналістичної.
З 1995 р. Сергей Станішев - в міжнародному відділу БСП. В 1998 р. на стипендію Британської ради був на спеціалізації (міжнародні відносини) в Лондоні. В 2000 р. на 44-му з'їзді БСП на пропозицію лідера партії Георгі Пирванова, який у 2001 р. став президентом, Станішева обрали членом Вищої ради БСП. Відразу ж він став і членом Виконавчого бюро БСП і секретарем з міжнародних питань. На парламентських виборах 17 червня 2001 р. балотувався у м.Русе й став депутатом Народних Зборів. Пан Сергій знає російську й англійську мову.
ЄВРОПЕЙСЬКИЙ ВИБІР
Після обрання Георгі Пирванова - лідера БСП, президентом Болгарії, переважно фахівців - аналітиків, політологів, соціологів, меншою мірою - суспільство, цікавило, хто ж очолить партію, яка поступово виходить з кризи, в якій вона опинилася після невдалого управління на початку та в середині 90-х років, і навколо якої об'єднується тутешня лівиця. Подейкують, що було дві версії розвитку подій.
Перша - лідером партії стає людина, яка продовжить курс свого попередника на соціал-демократизацію колишньої компартії й інтеграцію Болгарії в НАТО і ЄС.
Друга - керівництво БСП очолить людина, яка уособлює собою ультраліві тенденції. Їх преставником, до речі, був Красімір Премянов - голова внутрішньопартійної фракції "Відкритий форум" (вона об'єднує здебільшого прихильників екс-лідера БСП і невдалого екс-прем'єра Жана Віденова). Однак, як зазначають деякі тутешні аналітики, делегати з'їзду обрали "актуальну, правильну" тенденцію.
На думку відомого болгарського політолога Iвана Кристева, Сергей Станішев є європейським вибором БСП. Станішев, як і багато інших функціонерів цієї партії, вчився в Москві, але стажувався і в Лондоні, володіє англійською. Станішев, вважає Кристев, безумовно, зберіг ностальгію за минулим, але він є прагматиком щодо майбутнього, не брав участі в пограбуванні країни, безпосередньо не відповідає за наслідки політики БСП в 90-х роках.
Проте, як вважають деякі аналітики, аргументи з'їзду, який обрав Станішева, знаходилися дещо в іншій площині. Станішев є вибором Георгі Пирванова. I цей факт є жестом більше в бік Соцінтерну, ніж в бік самої партії. Для прагматиків в БСП наразі є дуже важливо, як вона виглядатиме, так би мовити, з віддалі. Стверджується, що урок, який лівиця зробила після краху управління Жана Віденова, полягає саме в тому, що не можливо керувати державою в умовах міжнародної ізоляції.
ОСОБИСТIСТЬ
Вважається, що Сергей Станішев є прогнозованим політиком. Це молода, освічена людина, має почуття гумору, любить розповідати анекдоти. Відкритий. Сам керує партійним авто. Охорони не має. Не є кар'єристом, але на нього працюють інші, як стверджує тижневик "168 часа". Георгі Пирванов, приміром, якось признався, що він силоміць "зробив Станішева" членом Виконавчого бюро БСП. Цікаво також те, що до партійної роботи пана Сергея залучив Красімір Премянов - один з провідних лідерів соціалістичної партії в середині 90-х років, і запропонував працю у міжнародному відділі. "Він привернув мою увагу своєю інтелігентністю й скромністю", - каже Премянов. Подейкують, що Станішев не соромиться цього факту. Можливо, це також відіграло свою роль при голосуванні делегатів у 2001 р. За деякими даними, Станішева підтримала стара партійна номенклатура (очевидно, як згадка про батька), молоді функціонери, Румен Петков (за впливом людина №2 в партії, зараз він є кандидатом на посаду міністра внутрішніх справ) і, як вже згадувалося, нинішній президент Георгі Пирванов. Він отримав довіру й понад 50% членів Виконавчого бюро.
Цікаво, що за кілька місяців до того, як стати лідером лівиці, Станішев публічно заявляв про своє небажання бути людиною №1 в партії. Однак за день до обрання аргумент своїх опонентів, мовляв, товариш Сергей ще молодий, не має організаційного досвіду тощо, він уже наполегливо парирував: "Я може й молодий, але не безвідповідальний". Відразу ж після обрання лідером Станішев заявив: "Боже, дай мені сили змінити те, що можу, дай мені покірливість сприйняти те, що не можу, дай мені мудрість відрізняти перше від другого".
"Я є урівноваженою людиною - сангвініком, - говорив про себе Сергей Станішев. - Твердо стою на землі, важко встряваю у щось неочікуване". Деякі аналітики вважали, що ці риси характеру мають допомогти молодому лідерові в боротьбі з "твердолобими" в керівництві партії. І мали рацію. Станішев насамперед усунув з Виконавчого бюро тих функціонерів, які загрожують йому та партійній лінії на подальшу соціал-демократизацію. Відтак йому вдалося переконати партію, що з обранням президентом Пирванова лівої хвилі в країні немає й не час домагатися дострокових парламентських виборів і усунення уряду Сімеона Сакскобургготського.
Сергей Станішев продовжив політику свого попередника Георгі Пирванова, спрямовану на вступ БСП в Соцінтерн (це стало фактом у 2004 р.), на об'єднання лівиці й коаліцію з турецьким Рухом за права та свободи. Однак ще кілька років тому прогнозувалося, що у співпраці саме з турками молодому лідерові доведеться, напевно, складно. Бо, насамперед, йому треба було довести себе як політика перед Ахмедом Доганом - довгожителем болгарської політичної сцени й політичним кріптодиригентом. Подейкують, що коли Догана запитали про Станішева, він відповів запитанням: "А це хто такий?". Проте зараз, чотири роки потому, пан Доган не тільки визнав молодого лідера лівиці, але й розірвав свої стосунки з рухом "Сімеон ІІ", з яким турки перебували в урядовій та парламентській коаліції у 2002-2005 рр., й перед парламентськими виборами у червні де-факто уклав політичний союз з лівицею. На цих виборах соціалісти отримали перемогу, але не переконливу, як прогнозувалося. Вони мають лишень 82 депутата (34,17%). Зараз з турками, які розраховують на 34 депутати (14,17%), цей соціалістично-турецький альянс має намір управляти державою, незалежно від того, що йдеться тільки про 116 нардепів – це навіть не проста більшість в 121 депутат. Якщо уряд пана Станішева все ж таки отримає парламентську більшість, то це буде за рахунок "зрадників" з інших фракцій. Тому малоймовірно, що цей кабінет міністрів довго протримається без підтримки руху "Сімеон ІІ", переговори з яким про коаліцію закінчилися обвалом.
Безумовно, обрання прем'єром Сергея Станішева - російського вихованця, повинно позитивно сприйматися в Москві. Хоча він обіцяє вести Болгарію не на Схід, а на Захід.
ОСОБИСТЕ ЖИТТЯ
Сергей Станішев неодружений, але співмешкає з відомою й талановитою болгарською тележурналісткою Єленою Йончевою (у грудні 2004 р. вона була у Києві й передавала свої репортажі про оранжеву революцію з Майдану Незалежності, в її послужному списку також Чечня, Боснія, Македонія, Косово, Афганістан, Ірак). Очевидно, цей момент не подобається старомодній частині електорату БСП, або, як тут кажуть, "червоним бабусям". Про свого друга рік тому панна Елена сказала в одному інтерв'ю: "Я не уявляю Сержа партійцем. Це людина, яка любить книги, і рідко дивиться телевізор, бо йому нудно. Ми полюбляємо збиратися з друзями, поласувати чого-небудь смачного і навіть напитися". Про свою подругу пан Сергій каже: "А мені подобається приборкувати непокірну Єлену". До речі, на початку травня Елена Йончева брала участь у "круглому столі" на тему "Україна-ЄС", який організувало українське посольство в Софії. На запитання автора цих рядків, якщо Станішев стане пре'єром, з відрядженнями в "гарячі точки" треба буде "зав'язати", Елена відповіла: "Подивимося".
Ось такого прем'єра, ймовірно, матиме Болгарія. Чи це добре, чи не дуже – покаже майбутнє. Такий експеримент БСП робила з молодим Жаном Віденовим в 90-ті роки. Результати відомі – гіперінфляція, розруха, натовп виходить на вулицю, штурм парламенту, картинка в CNN...

Василь Жуківський


 

  ОПОЗИЦІЯ БОЙКОТУВАЛА ПРОГРАМНЕ СЛОВО КАНДИДАТА В ПРЕМ'ЄРИ>>>

РУХ "СІМЕОН ІІ" ВИРІШИВ НЕ ВХОДИТИ ДО КОАЛІЦІЇ ІЗ СОЦІАЛІСТАМИ ТА ТУРКАМИ
>>>

ПРЕМ'ЄРОМ БОЛГАРІЇ МОЖЕ СТАТИ ЛЮДИНА РОДОМ З ХЕРСОНУ
>>>