БЪЛГАРО-УКРАИНСКИ ВЕСТИ - издание за политика, бизнес, история, култура и спорт
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
BOL.BG
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.

"ТОЛОКА" ЕТ
преводи - украински, руски
София, тел.772986

 

 

 

 

 

 

 Соціологія
БОЛГАРИ: МИ ЗАХОТІЛИ КОНТРОЛЬОВАНОГО ЛІВОГО ПОВОРОТУ – МАЄМО ЙОГО!
Усі політичні формації, окрім "Атаки" та ДСБ, гратимуть помірковану політичну гру з акцентом на професіоналізм
Софія, 18 липня 2005.- Парламентські вибори в Болгарії відбулися три тижні тому - 25 червня. Жодна з партій не отримала більшості 50%+1 і тому досі немає уряду – тривають переговори про утворення коаліції. Але вони просуваються дуже важко. Лівиця не поступається правом мати свого прем'єра – йдеться про голову соціалістів Сергея Станішева. А яку посаду обійме некоронований монарх і лідер руху "Сімеон ІІ" Сімеон Сакскобургготський? Його синю кров треба ж якось уважити. Подейкують, що за ідеєю президента Георгі Пирванова начебто утворюється новий орган – Рада коаліції, голою якої буде цар. Одне слово, сьогодні, за Конституцією, державний глава має офіційно доручити пану Станішеву сформувати уряд. Однак хто його підтримає, окрім турків, наразі важко сказати.

ЯКБИ ВИБОРИ БУЛИ СЬОГОДНІ...
Софія, 18 липня 2005.- Якби вибори були сьогодні, то, за даними "Геллап", лівиця знову отримала б найбільше голосів – 28,7% (на виборах 25 червня – 34,17%). Партія "Сімеон ІІ", яка управляла з 2001 р., мала б 15,2% (22,08%). На третьому місці опинилася б ультранаціоналістична партія "Атака" – 8,7% (8,75%), а турецький Рух за права та свободи перемістився б з третього на четверте місце – 7,7% (14,7%). Три правих формації, яким на виборах 25 червня вдалося пройти в парламент, зараз користуються значно меншою популярністю: Союз демократичних сил – 4,7% (8,33%), "Демократи за сильну Болгарію" – 3,2% (8,08%), Болгарський народний союз – 0,8% (5,42%).
Отож, пересічний болгарин категорично не сприймає праву ідеологію – за 15 років переходу він втомився від неї, вважають соціологи.(БУВісті)

Болгари захотіли лівого повороту і вони його отримали, стверджує соціолог Кинчо Стойчев у своєму коментарі в газеті "24 часа". Кожен другий виборець (22%) вважає, що найкращою парламентською більшістю є коаліція Болгарської соціалістичної партії (БСП) та руху "Сімеон ІІ" у компанії з турецьким Рухом "За права та свободи" або без нього. На це вказують перші після виборів 25 червня дослідження громадської думки, які організував софійський центр "ВВСС Геллап Інтернешнл". Варіант БСП+турки підтримує лише 6% болгар. Понад 15% реципієнтів дотримується думки, що найкращий варіант управління державою – це центр плюс правиця, себто, вони ратують за коаліцію царського руху із Союзом демократичних сил (СДС), партією "Демократи за сильну Болгарію" (ДСБ) та Болгарським народним союзом (БНС).
Ці дані свідчать про здоровий глузд пересічного болгарського виборця, стверджує Кинчо Стойчев. До речі, здоровий глузд не покинув й значну частину нашої політичної еліти, яка, хоча й важко, але врешті-решт визволяється з ідеологічних та психологічних кайданів нашого перехідного періоду.
Результати голосування на виборах 25 червня свідчать, що більшість болгар бажає коаліції між БСП та рухом "Сімеон ІІ", тобто, вони захотіли контрольованої й поміркованої лівої переміни, яка ґрунтувалася б на подальшій стабільності й новій геополітичній орієнтації країни.
Виникнення свідомої потреби справжньої широкомасштабної коаліції й на вершині політичного Олімпу, й серед політичних "низів", можливо, є найяскравішим і остаточним доказом тези про те, що після царського управління (2001-2005 рр.) закінчився наш перехідний період. Своїм голосом на користь Сімеона ІІ чотири роки тому пересічних болгарин підірвав двополюсну політичну модель, коли люди вибирали між лівицею і правицею.
В конфігурації політичних сил після виборів простежується ще два принципово новим моменти.
Перший момент – СДС помер або, принаймні, перебуває у стані клінічної смерті. Дивна коаліція, яку замішала лідер цієї формації Надежда Михайлова, вбила й останню надію правоорієнтованих людей. Якщо СДС з'явиться на вибори сьогодні, то перед ним виникнуть величезні проблеми подолання 4-відсоткового бар'єру.
Другий шмат колишньої правиці – група навколо екс-мера столиці Стефана Софіянського (Болгарський народний союз), також втрачає будь-яку самотійну політичну вагу.
Тому за цих обставин на правому фланзі єдиною яскравою, зі стабільною присутністю є партія "Демократи за сильну Болгарію" Івана Костова – екс-лідера СДС та екс-прем'єра протягом 1997-2001 рр. Лишень він грає далекоглядну політичну гру й має за мету послідовно завоювати правий простір і, очевидно, протягом наступних років збиратиме політичні плоди. Без сумніву, ДСБ виокремлюється як аргументована опозиція у парламенті й формується як альтернатива управлінню, яке зараз утворюється. Однак, у разі успіху лівоцентристського уряду, правицю чекає перспектива сидіти на запасній лаві бодай кілька мандатів.
Другий момент – політична конфігурація, яка утворилася з приходом до парламенту "Атаки". Безумовно, ця формація відіграватиме роль радикальної опозиції й конкуруватиме "Демократів за сильну Болгарію" пана Костова. Якби вибори були сьогодні, то "Атака" може розраховувати на значно ширшу електоральну вагу – щонайменше 13-14%, якщо відштовхуватися від реальних голосів. Петр Берон – один з лідерів "Атаки" й віце-спікер за ротаційним принципом, має рейтинг 19%, а лідер цієї партії Волен Сідеров – 17%.
Протягом нашого переходу свій протест виборці висловлювати у голосуванні або за червоних (лівицю), або за синіх (правицю). У 2001 р. з приходом в політику Сімеона ІІ з'явився третій полюс. Сьогодні, в післяперехідний період, на думку Кинчо Стойчева, йдеться про протест людей проти формацій усіх кольорів. Саме "Атака", яка була проти всіх, акумулювала на виборах 25 червня цей вотум протесту. Аналіз свідчить, що електорат цієї формації переважно сформувався за кілька днів до виборів.
Водночас, дослідження центру "ВВСС Геллап Інтернешнл" показує, що БСП не змогла мобілізувати 5% свого потенційного електорату, а рух "Сімеон ІІ" – майже 3%. Решта партій та коаліцій взяли максимум.
На наш погляд, в ситуації, в якій зараз опинилися болгарські політичні сили, без коаліції не обійтися. І тут ключовим знаком публічного успіху кожного політика буде не здатність до політизації, а здатність продемонструвати експертно-професійні знання й поведінку, вважає Кинчо Стойчев. Цю свою тезу соціолог підкріплює прикладом генерала Бойко Борісова – головного секретаря МВС. Останній на особисте прохання прем'єра Сімеона Сакскобургготського балотувався в депутати й переміг (щоправда, працювати у Народних Зборах він відмовився). Пан Борісов вважається експертом і рейтинг його 75% конкурує лишень президентський показник – 77%. Стверджується, що надалі усі політичні формації, окрім двох – "Атаки" Сідерова та ДСБ Костова, гратимуть помірковану політичну гру з акцентом на професіоналізм. У такий спосіб Болгарія розлучається з характерною для Балкан крикливою стилістикою. Подейкують, що заслуга в цьому належить Сімеону ІІ.(БУВісті) 

  ПЕРЕГОВОРИ ПРО ФОРМУВАННЯ ПАРЛАМЕНТСЬКОЇ БІЛЬШОСТІ ПРОВАЛИЛИСЯ>>>

СОЦІАЛІСТИ ТА ТУРКИ ДАЛИ УЛЬТИМАТУМ СІМЕОНУ ІІ
>>>


ПРЕМ'ЄРОМ БОЛГАРІЇ МОЖЕ СТАТИ ЛЮДИНА РОДОМ З ХЕРСОНУ
>>>