Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко)

КАКВО ОЗНАЧАВА ДУМАТА "УКРАЙНА"

ЛАСКАВО ПРОСИМО!

УБВісті виходять з червня 1998

УБВести излизат от юни 1998


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ПІСЛЯ ПРОВАЛУ НА ВИБОРАХ ПРЕЗИДЕНТА ПРЕМ'ЄР ПОДАВ У ВІДСТАВКУ
Болгарія переживає політичну кризу, дочасні парламентські вибори очікуються у березні
Софія, 16 листопада 2016.- У неділю в Болгарії відбувся другий тур президентський виборів. Партія "ГЕРБ", яка є правлячою, їх категорично програла. Її кандидат – Цецка Цачева, водночас – спікер Народних Зборів, набрав лишень 36,17% (1,2 млн.). За представника соціалістичної партії – генерал-майора резерву пілота винищувача Румена Радева голосувало 59,35% виборці (2,049 млн.). Це – останні дані ЦВК. Інавгурація переможця відбудеться 22 січня наступного року.
Водночас, сьогодні болгарський парламент 218 голосами підтримав відставку уряду лідера "ГЕРБ" Бойко Борисова. Пан прем'єр ще напередодні виборів, перший тур яких відбувся 6 листопада, заявляв, що складе повноваження, якщо його представник не переможе.
Це друга спроба Бойко Борисова керувати країною, проте і ця спроба виявилася невдалою. Взимку 2013 р. він подав у відставку після дворічного управління і протестів, викликаних високими рахунками за електроенергію, що їх отримали болгари. Тоді навіть пролилася кров. Зараз цей уряд знову протримався лишень два роки. "Вибори показали, що люди довіряють не нам, а переможцям – соціалістам, тому ми йдемо у відставку", - заявив пан Борисов. Тим часом розпалася й проурядова коаліція, яку формували "ГЕРБ", націоналістичний "Патріотичний фронт" та правий "Реформаторський блок".
На думку чинного президента Росена Плевнелієва, країна увійшла у політичну кризу. Він зробить спробу надати мандат найбільшій парламентській партії (а це – "ГЕРБ") сформувати новий уряд, але Бойко Борисов уже запевнив, що відмовиться. Не бажає створити свій уряд і соціалістична партія – друга за числом депутатів. Тоді естафета передається третій партії у Народних Зборах – турецькій партії. Звичайно, що й вона не захоче, бо не матиме 50% плюс 1 голосів у парламенті.
Тому, за конституцією, президент мусить призначити уряд експертів (тут його називають службовим урядом), завдання якого – підготувати дочасні вибори. Але державний глава не має права розпустити парламент і призначити нові вибори, бо за основним законом за три місяці до закінчення каденції президент позбавлений цього права. Це вчинить уже новий глава держави Румен Радев після 22 січня 2017 р. До речі, це буде третій службовий уряд, який створюватиме пан Плевнелієв протягом свого 5-річного мандату. Такого у новітній історії Болгарії ще не було.
Іншими словами, країна входить у "мертвий" сезон аж до березня, бо всі починають боротися за виборця. "ГЕРБ" прагнутиме повернути втрачені позиції, а соціалісти – на хвилі президентської ейфорії закріпити свій успіх. Таку ж мету ставлять перед собою націоналісти – Патріотичний фронт, який на популізмі (страх від біженців, підвищення мінімальної пенсії вдвічі до 150 євро) показав гарний результат (14,97%) на президентських виборах – третє місце. А четверте місце (11,17%) посів бізнесмен Веселін Марешкі, який став популярним завдяки боротьбі з монополістами на ринку палива. Цей підприємець створюватиме свою партію.
Заявив про себе й шоумен Станіслав Тріфонов, який організував референдум з метою радикально змінити виборче законодавство і зібрав понад 3 млн. прихильників (він пропонує перейти від пропорційної системи до винятково мажоритарної у два тури, зменшити державну субсидію з 12 левів до 1 лева за голос тощо). Питання, чи буде співак створювати свою партію, рух чи щось інше, наразі відкрите. Проте експерти дуже скептичні щодо успіху мажоритарної системи в Болгарії.
Безумовно, країна входить у період турбуленції. Президентський провал партії "ГЕРБ" свідчить, що навіть зростання економіки (3,5% буде в цьому році), резерв (профіцит) понад 2 млрд. евро, фінансова стабільність, інвестування у інфраструктуру, наміри провести реформу судової системи, добре працюючі єврофонди, тобто, відносна стабільність у країні, неспроможні побороти популізм, псевдопатріотизм та примарний страх від біженської арабської хвилі. Тому майбутня виборча кампанія до Народних Зборів буде позбавлена конструктиву та розуму, а ґрунтуватиметься винятково на популізмі та емоціях людей. Тут спостерігається розчарування від політичного класу, люди прагнуть вірити новим гравцям, несистемним.
Чого зараз чекати Україні від Болгарії? Категорично можна сказати одне: в особі міністра оборони Ніколая Ненчева та міністра закордонних справ Даніела Мітова ми втратили друзів. А такого прихильника України як Росен Плевнелієв, ми уже не матимемо. Для нині чинного болгарського президента Росія була агресором і окупантом і санкції проти неї треба продовжити. А ось для генерала Румена Радева "над Кримом майорить російський прапор", хоча де-юре півострів є українським. Санкції проти Москви є непродуктивними, їх варто скасувати. Відчуваєте різницю? Звичайно, можна зазначити, що це була передвиборна риторика, щоби не налякати проросійськи налаштований лівий електорат. Можливо. 53-річний генерал, про якого ще у липні ніхто нічого не знав, не є членом соціалістичної партії. Ймовірно, на якомусь етапі чи при ухваленні певних рішень йому доведеться дистанціюватися від колишніх комуністів. Все ж таки він був на стажуванні в США, як командувач ВПС разом з колегами по НАТО планував навчання і вважає себе натівським генералом, літав не тільки на Су-29, але й на F-16. Але до нього віце-президентом приставлений комісар - Іліяна Йотова, яка входить до вищого керівництва соціалістичної партії. Вона уже відверто заявила, що соціалісти не пробачать генералу жодного руху на шкоду "рідній партії". Тому наразі важко спрогнозувати, яким президентом буде Румен Радев щодо українського питання. Проте скептицизму начебто значно більше.
Василь Жуківський