УКРАИНСКИ ВЕСТИ - издание за политика, бизнес, история, култура
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
BOL.BG
  

БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р.

 
БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г
Начало/Початок

ДIАСПОРА

АМБАСАДА
УКРАЙНА ДНЕС 
БОЛГАРIЯ НИНІ
БIЗНЕС-BG
БИЗНЕС-UKR
КОМЕНТАР-UKR
КОМЕНТАР-BG
ИНТЕРВЮ-UKR
IНТЕРВ'Ю-BG
ДАЙДЖЕСТ
НАШI ЛЮДИ
СПРАВКА-UKR
ДОВIДКА-BG
ИСТОРИЯ-UKR
IСТОРIЯ-BG
БАЛКАНИ
АРХIВ
КОНТАКТИ
E-MAIL

"ТОЛОКА" ЕТ
преводи - украински, руски
София, тел.772986

 

 

 

 

 

 Коментар
ПОБУТОВА ЗЛОЧИННІСТЬ В БОЛГАРІЇ УОСОБЛЮЄТЬСЯ С ЦИГАНАМИ
Понад 70% повій тут – це циганки, при цьому 30% - малолітні. Майже 80% жебраків – також цигани
Софія, 12 червня 2005.- Минулого тижня поховали професора, якого жорстоко побили цигани (або роми, як їх тут офіційно називають). Бійка спалахнула в одному з кварталів столиці між болгарами та циганами. Причина – чисто побутова. Однак вона стала приводом для роздумів політиків та урядовців, щоденних акцій протесту болгарського етносу того кварталу. Представники останнього вимагають негайно переселити жителів циганського етносу. Не буде перебільшенням сказати, що на побутовому рівні в Болгарії існує ксенофобія щодо циган.
За даними перепису 2001 р., населення Болгарії складає 7,7 млн., з них цигани - 370 тис., що становить приблизно 5%. Водночас на циган припадає 31% злочинів, скоєних у 2003 р., стверджують фахівці неурядової організації "Глобальна Болгарія". Протягом 1989-2004 рр. циганська злочинність збільшилася в сім разів. Насамперед це пояснюється величезним рівнем безробіття серед цього етносу – за останні 15 р. вона зросла вп'ятеро.
Ось ще дані "Глобальної Болгарії". Понад 70% повій тут – це циганки, при чому 30% - малолітні. Майже 80% жебраків – також цигани. Переважна більшість циганських дітей не ходить до школи. Соціологи стверджують, що росте неграмотне покоління циган. І годі говорити про якусь їх соціалізацію. Більше того, вони не хочуть інтегруватися повноцінно в болгарське суспільство. Скажімо, понад 280 тис. циган живе у селах й не працює. Зараз у Болгарії є земля, яку можна орендувати й обробляти. Фахівці "Глобальної Болгарії" стверджують, що сільське циганське населення не бажає трудитися. А на що воно живе? За рахунок крадіжок сільгосппродукції й соціальної допомоги держави. Або ж – як при комунізмі: більшість циганських сімей не сплачує податки, ухиляється від плати за електроенергію та інші комунальні послуги, не вносить грошові внески до Фонду медичного та пенсійного страхування. Приклад – гетто "Факултето" у Софії чи "Століпіно" у Пловдіві (Південна Болгарія), які часто бувають об'єктом репортажів західним електронних мас-медіа. І, до речі, створюють негативний імідж Болгарії на шляху до ЄС. Відомий болгарський політолог Андрей Райчев заявляє, що протягом останніх 15 років виросло покоління циган, яке, власне, не знає, що таке праця. Про отримання якоїсь професії годі й говорити.
Народжуваність в циганських сім'ях висока - по 5-6 дітей. Учені-демографи стверджують, що в перспективі це може створити для корінного болгарського етносу значні проблеми, народжуваність серед якого відповідає середньоєвропейській, тобто, є низькою. За офіційними даними, у 2004 р. народжуваність була 9% на 1000 осіб. Природній приріст був від'ємним – мінус 5,2. Демографи прогнозують, що через кілька десятиліть населення країни скоротиться насамперед за рахунок болгар. Водночас циганська популяція збільшиться.
Весною цього року болгарський уряд розробив програму, розраховану на 10-річну інтеграцію циган. Однак як вона працюватиме, наразі сказати важко, бо ймовірні проблеми з фінансуванням. Планується, скажімо, збудувати 47 тис. квартир. Обсяг інвестицій – 1,2 млрд. левів, з яких половина надійде з державного бюджету. А решта?
Зараз в Болгарії триває виборна кампанія. Участь у парламентських виборах братиме й циганська партія – "Євророма". Цигани навряд чи її підтримають, бо вона майже не має доступу до центральних електронних ЗМІ. З ромами заграють інші політичні формації, зокрема, соціалісти, правлячий рух "Сімеон ІІ", демократи. Роздають обіцянки. Самі цигани кажуть, що, мовляв, пройдуть вибори й про нас знову забудуть. І так – до наступних виборів. Щоправда, зараз про циган Софії може нагадати ЄС, бо Союзу навряд чи подобається те, як вони все більше й більше опиняються на маргінесі суспільно-політичного та економічного життя Болгарії.
Василь Жуківський

 

.

 

Всі матеріали, що знаходяться на сайті www.ukrpress.bol.bg, охороняються відповідно до чинного законодавства Болгарії. У разі використання чи передруку наших матеріалів просимо зробити гіперпосилання (hyperlink) на нас.
Позоваването е задължително
ПРО (ЗА) НАС