Б О Л Г А Р С Ь К І.. В І С Т І
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
BOL.BG
ЦЪРКОВНА УТВАР
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

В ЛІВІЇ БОЛГАРИ НАЗИВАЮТЬ СЕБЕ УКРАЇНЦЯМИ
Софія‚ 17 травня 2004.- "В Лівії болгарські медсестри називають себе українками"‚- про це заявила Міролюба Бенатова"БУВістям" Міролюба Бенатова - репортер тутешнього ТБ "bTV"‚ яка щойно повернулася звідти. До українців там ставлення доброзичливе‚ а болгар ненавидять‚ стверджує вона. Минулого тижня речник міністерства закордонних справ Лівії оприлюднив заяву‚ в якій звинуватив Болгарії у біотероризмі і закликав Вашингтон краще не чинити тиск на Тріполі‚ а дотримуватися прав людини в іракських в'язницях.
Як "БУВісті" уже повідомляли‚ суд лівійського м.Бенгазі засудив до вищої кари п'ятьох болгарських медсестер‚ які працювали в тамтешній лікарні і начебто навмисно заразили вірусом СНIДу майже 400 дітей. Адвокати підсудних та провідні фахівці з проблеми імунодефіциту доводять‚ що болгари непричетні до епідемії в Бенгазі - вона почалася задовго до їх приїзду туди. Однак‚ на думку аналітиків‚ керівництву Лівії треба було списати на когось поширення захворювання і у такий спосіб вгамувати соціальне невдоволення місцевого населення. Саме в той час - у 1999 р.‚ коли болгар арештували‚ політичні стосунки між Тріполі та Софією були напруженими.
Зараз в Болгарії організовуються акції протесту проти вироку суду в Бенгазі‚ мас-медіа постійно підтримують цю тему‚ активно працює дипломатія‚ президент мав зустріч з послами арабських країн‚ міністр закордонних справ їде до Тріполі (подейкують‚ що він має запросити полковника Муамара Каддафі відвідати Софію).
Водночас‚ деякі депутати Народних Зборів закликають болгарських фахівців (понад 5 тис.) негайно покинути Лівію‚ бо офіційна Софія не може гарантувати їх безпеку.
Окрім того‚ Болгарія ініціює створення фонду з боротьби зі СНIДом в Африці і прагне заангажувати до цієї справи Європейський союз. Панна Бенатова та інші болгарські репортери‚ які повернулися з Лівії‚ категорично заявляють‚ що батьки постраждалих дітей насамперед вимагають не вищої кари‚ а грошової компенсації‚ яка сягає $25 млн. (до речі‚ лівійська заборгованість Болгарії ще з часів соціалізму - $50 млн.). Якщо через цей фонд Софія внесе ці кошти і потім медсестер звільнять‚ то це буде означати визнання вини болгар. Самі підсудні заявляють‚ що хочуть‚ аби їх не помилували‚ а визнали невинними. До цього схиляється і громадська думка в Болгарії. Вона категорично відхиляє болгарську причетність до епідемії СНIДу в Лівії.
Визволення медсестар стало тут національною справою. Безумовно‚ у будь-якому випадку вона матиме й політичні наслідки. Наступного року в Болгарії відбудуться парламентські вибори. Демократів‚ скажімо‚ уже критикують за пасивність у 1999 р.‚ коли вони були при владі‚ мовляв‚ кинули напризволяще співвітчизників. Мас-медіа нагадують‚ що тогочасний прем'єр Iван Костов навіть натякав на ймовірність причетності медсестер до зараження лівійських дітей.
ВАСИЛЬ ЖУКIВСЬКИЙ

Коментар "БУВістей": То може добре‚ що Леонід Кучма має добрі стосунки з полковником Каддафі і навіть нагородив його вищим українським орденом. Ось і люблять українців-заробітчан у Тріполі і їх навряд чи спіткають такі проблеми‚ які звалилися на голову болгар. Щоправда‚ у софійській в'язниці відбуває довічне ув'язнення український громадянин Олександр Русов з Бердянська. Його звинувачують у вбивстві єкс-прем'єра Болгарії Андрея Луканова у 1996 р. Суд не довів незаперечно вину українця. Його адвокат опротестував вирок і раза очікується рішення вищої судової інстанції. А раптом Русова виправдають? I у такому разі він‚ бідолаха‚ матиме усі підстави засудити болгарську державу у Міжнародному суді у Страсбурзі. А може‚ й українську‚ хто зна? Бо Русов стверджує‚ що з України його викрали (себто‚ вивезли незаконно) болгарські спецслужби і морем переправили до Болгарії. Чи знали про цю операцію українські спецслужби? Чому передача особи‚ яку підозрюють у скоєнні злочину‚ не відбулася законно - офіційними каналами? Це все питання‚ на які хтось має відповісти‚ зокрема‚ в Україні.
I ще одне. Міролюба Бенатова і деякі інші тутешні кримінальні репортери переконані‚ що суд в Бенгазі над медсестрами і суд у Софії над Русовим був упередженим. I в першому‚ і в другому випадку безумовно порушувалися права людини - медсестер катували лівійці‚ а Русов каже‚ що над ним знущалися болгари.

БОЛГАРСЬКИХ МЕДСЕСТЕР У ЛІВІЇ ЗАСУДИЛИ ДО ВИЩОЇ КАРИ
Софія‚ 5 травня 2004.- "Смерть через розстріл!" - такий вирок болгарським медсестрам виніс лівійський суд. Його засідання відбулося сьогодні в Бенгазі. П'ятеро медсестер звинувачуються у навмисному зараженні вірусом СНIДу майже 400 дітей в лікарні в Бенгазі. "Аллах з нами!" - такою була реакцію батьків хворих і уже покійних дітей.
Вища кара обминула лишень болгарського лікаря‚ якого звинуватили у валютних злочинах і дали 4 роки. Сьогодні його мають звільнити з тюрми. Проте у в'язниці залишається його дружина - медсестра.
Слідство тривало з 1999 р. Болгар катували і змушували визнати свою вину. Однак сьогодні суд виправдав дії слідчих‚ які вели справу.
Болгарська сторона вважає‚ що вирок є несправедливим. Про це заявив і президент‚ і спікер парламенту‚ і міністр закордонних справ. Відомі в усьому світі експерти - фахівці з питань СНIДУ‚ проф. Люк Монтаньє та Віторіо Колліці‚ яких заангажувала Софія‚ доводять‚ що епідемія у дитячій лікарні в Бенгазі розпочалася задовго до присутності болгар там. Проте суд зігнорував ці докази. Він не звернув увагу й на позицію міжнародних правозахисних організацій. Він відвернув і дипломатичний тиск‚ який з болгарського питання на Тріполі чинив Європейський союз та США.
Адвокати болгар заявили‚ що мають 60 днів на оскарження вироку у вищій судовій інстанції. Дехто в Софії плекає надію і на те‚ що врешті-решт керівник Лівії полковник Муамар Каддафі помилує медсестер‚ бо хоче помиритися з міжнародним співтовариством‚ зокрема‚ Європою і США. Однак міністр юстиції Болгарії стверджує‚ що треба добиватися не помилування‚ а повного виправдання. "Наші медсестри до злочину непричетні"‚- категорично заявив він.(БУВісті)