Б О Л Г А Р С Ь К І.. В І С Т І
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
  
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.

  

 

 

 

 Вибори-2013

СОЦІАЛІСТИ ТА ТУРКИ ОБРАЛИ ПРЕМ’ЄРА Й УРЯД ЗА ПРОЦЕДУРНОЇ ДОПОМОГИ УЛЬТРАЛІВИХ

Софія, 29 травня 2013.- Сьогодні Народні Збори обрали новий уряд. "За" були 120 депутатів: у повному складі соціалісти – 84, і турецький рух за права та свободи – 36. Це – рівно 50% парламенту, але більше 50% зареєстрованих у залі депутатів. А саме цього й домагалися соціалістична партія і турки.
Щоправда, це засідання могло й не відбутися, бо для кворуму потрібно було зареєструватися не менше 121 депутатові. Соціалісти й турки мають 120. I ось цей один "драматичний" голос подав лідер ультралівої партії "Атака" Волен Сідеров (на світлині внизу). Потім журналісти запитували його, з яких міркувань він це зробив – з фінансових чи політичних? Від відповіді пан Сідеров (грає роль місцевого Жиріновського) ухилився. Між іншим, тут "Атаку" вважають проектом Москви, і вказівка, як голосувати, могла надійти звідти.
Отож, Болгарія має новий уряд і нового прем’єра – Пламена Орешарського (53 р., на світлині вверху). Людина він начебто поза політикою, експерт. Обіцяв працювати на благо простих людей. Все ж таки номінувала його лівиця – соціалісти. А ось чи буде прем’єр виконувати щедрі передвиборні обіцянки "Атаки", сказати важко. Проте з упевненістю можна зазначити, що і новий уряд, і проурядова коаліція стають заручником фашизоїдної формації, формації, що послуговується расистськими гаслами, не сприймає представників сексуальних меншин, є проти членства Болгарії в ЄС, проти західних компаній (але не проти "Газпрому", "Лукойла" та російських атомних реакторів), закликає до націоналізації тощо.
До речі, усунути цей уряд можуть тільки прості люди, тобто, вулиця. Бо у парламенті це не вдасться нікому: соціалісти й турки мають 120 депутатів, а якщо, раптом, непримиримі вороги "ГЄРБ" й "Атака" захочуть відправити кабінет міністрів у відставку, то й у них разом є рівно стільки ж - 120 депутатів. А малоймовірно, що "тушки" з’являться в проурядовій коаліції. Швидше навпаки.
Деякі тутешні експерти вважають, що до влади в Болгарії прийшов проросійський уряд. Тому треба очікувати реставрації таких проектів, як будівництво АЕС "Белене", нафтопроводу Новоросійськ-Бургас-Александруполіс. Саме ці проекти "поховав" попередній уряд "ГЄРБ".(УБВісті)

НОВI НАРОДНІ ЗБОРИ ЗАПРАЦЮВАЛИ, АЛЕ СКАНДАЛЬНО
Лідер партії, що перемогла на виборах, але втратила владу, не виключає, що у його фракції можуть з’явитися "тушки"

Софія, 21 травня 2013.- Сьогодні запрацював новий болгарський парламент. Депутати, а їх 240 осіб, склали присягу й обрали керівництво.
Головою Народних Зборів став Міхаіл Міков (на світлині), який заручився підтримкою лише своїх нардепів-соціалістів та турецького руху за права й свободи. Разом вони набрали 118 голосів. Оскільки депутати від ультралівої "Атаки" навмисне не реєструвалися, то планка кворуму зменшилася на 23 людини і це дозволило соціалістично-турецькій більшості проштовхнути свою кандидатуру. У такий скандальний спосіб "Атака" водночас підтримала призначення соціаліста Мікова і начебто зберегла лице перед своїми виборцями, для яких турецький рух є антиконституційним.
За кандидатуру на посаду голови Народних Зборів від партії "ГЄРБ" Цецку Цачеву (вона очолювала попередній парламент) голосували тільки самі "гєрбери" – 96 голосів.
У такий спосіб соціалісти та турки обрали й заступників голови парламенту – соціалістку і представника турецького руху. Ні "ГЄРБ", ні "Атака" не захотіли мати своїх людей у керівництві Народних Зборів.
Тутешні мас-медіа зазначають, що це вперше в демократичній історії Болгарії головою парламенту стає людина, яка не заручилася підтримкою 121 депутата з усіх 240.
Очікується, що в умовах зниженого кворуму і удаваною пасивністю ультралівих соціалістична партія та рух за право й свободи проштовхне і свій уряд, хоча спочатку спробу створити кабінет міністрів президент надасть партії "ГЄРБ". "Я свідомий того, що нас ніхто не підтримає, але я повинен перед понад 1 млн. наших виборців запропонувати уряд", - сказав лідер "гєрберів" та екс-прем’єр Бойко Борисов. На його думку, те, що відбулося сьогодні в парламенті, - цирк на дробі. Він вважає, що "Атака" й надалі публічно начебто буде дистанціюватися від соціалістів та турків, але насправді підтримуватиме цю коаліцію. Пан Борисов також не виключає, що у його фракції можуть з’явитися "тушки".(УБВісті)

Наша довідка:
Міхаіл Міков. Народився у 1960 р. Закінчив юридичний факультет Софійського університету "Св.Клімент Охрідський". Старший асистент в цьому вузі. Стажувався у Франції, Iталії та США. Уже був депутатом від соціалістичної партії чотири мандати, цей термін – п’ятий. Особа, приближена до лідера соціалістів Сергея Станішева. В уряді останнього (2005-2009 рр.) обіймав посаду міністра внутрішніх справ.
Володіє французькою, російською та сербською.
Одружений, має двох дітей.

ЦВК ПІДРАХУВАЛА: У НАРОДНИХ ЗБОРАХ НІХТО НЕМАЄ 50%+1
Формація "ГЄРБ" екс-прем’єра перемогла, але, очевидно, управляти не буде

Софія, 16 травня 2013.- ЦВК Болгарії оприлюднила офіційні результати позачергових парламентських виборів, що відбулися 12 травня. Бар’єр у 4% подолали лишень чотири партії, а саме:
1."ГЄРБ" – 30,5% - 1,081 млн. голосів – 97 депутатів
2.Соціалістична партія – 26,6% - 942,5 тис. голосів – 84 депутати
3.Рух за права та свободи – 11,3% - 400,4 тис. голосів – 36 депутатів
4."Атака" – 7,3% - 258 тис. голосів – 23 депутати.
Поза парламентом залишилася нова формація "Національний фронт порятунку Болгарії" – 3,7%, центристська партія "Болгарія для громадян" – 3,2%, права партія "Демократи за сильну Болгарію" – 2,9%. "Вулиця", яка у лютому спричинила урядову кризу і відправила кабінет Бойко Борисова ("ГЄРБ") у відставку, також не буде представлена у Народних Зборах. Її політичну формацію – Демократичну громадянську ініціативу, підтримало лишень 0,4% (або 15 тис. голосів). А ще 2-3 місяці тому вона виводила на майдани десятки тисяч людей проти підвищення цін на опалення та електроенергію!
Всього у цьогорічних виборах взяло участь 3,5 млн. болгар, що становить майже 50%, якщо виходити з офіційних даних – 7 млн. виборців. Але, на думку фахівців, виборчі списки дуже застаріли й потребують актуалізації. Насправді в Болгарії (населення - 7,3 млн. за переписом 2011 р.) не більше 6 млн. людей, що має право голосу. Іншими словами, активність тут була не менша за європейську – 60%.
Отож, на цих виборах, як і у 2009 р., перемогла партія "ГЄРБ". Проте, хоча тоді вона й не мала 50%+1, але зуміла залучитися підтримкою "Атаки" (ультраліві) і управляла державою до лютого цього року. Зараз "ГЄРБ" – як з ідеологічних, так і з особистісних міркувань, не може розраховувати на підтримку жодної франції у парламенті. Тому, очевидно, спроба "гєрберів", а саме вони, за конституцією,  матимуть право першими формувати кабінет міністрів, буде невдалою.
Напевно, уряд сформують соціалісти з турками (рух за права та свободи) – 120 (разом - точно 50%) депутатів, але за підтримки партії "Атака". Хоча публічно турецький рух та ультраліві заперечують, що створюватимуть коаліцію. Воно й зрозуміло – ультранаціоналістична "Атака" завжди виступала проти етнічної турецької партії як антиконституційної. Але, як у Верховній Раді України, так і у Народних Зборах Болгарії, очевидно, можливо усе, коли якась фракція тримає козирну карту. У українському випадку – комуністи. Питання лишень: скільки дадуть? Хоча це питання вдало маскується популізмом на кшталт національна доречність, складна економічна ситуація, формування не політичного, а експертного уряду тощо.
Більшість тутешніх аналітиків прогнозує парламентську нестабільність і дає цим Народним Зборам не більше року життя. Бо зараз ніхто немає грошей на нову кампанію. А саме через рік, у червні 2014 р., Болгарія обиратиме євродепутатів і, напевно, тоді створяться умови для проведення й дострокових парламентських виборів. Тим паче, що ГЄРБ обіцяє звернутися до Конституційного суду з клопотанням визнати ці вибори недійсними (зокрема, було порушено день тиші). Подейкують, що цей суд розмірковуватиме саме рік.
Одне слово, при дуже сильній політичній поляризації Болгарії навряд чи вдасться уникнути парламентської і, відповідно, урядової кризи, тим паче, що "вулиця" залишилася на вулиці. А тутешній майдан був не тільки проти зростання цін, але й проти політичної системи, яка відтворює сама себе і не допускає до державного управління нових гравців.
Василь Жуківський

ПАРТІЯ ЕКС-ПРЕМ’ЄРА БОЙКО БОРИСОВА ПЕРЕМАГАЄ НА ДОСТРОКОВИХ ПАРЛАМЕНТСЬКИХ ВИБОРАХ
Але ніхто самостійне не може сформувати більшість та уряд – складається патова ситуація
Софія, 12 травня 2013.- Партія "ГЄРБ", яку у лютому вуличні протести відправили у відставку, знову перемогла. Її підтримали 31,1% виборців (майже 1 млн. людей), свідчать дані соціологічних агенцій. На другому місці соціалістична партія – 27,1%. Турецький рух за права та свободи отримав 11%, а ультраліва партія "Атака" – 7,5%. Зовсім мало – 0,2%, не вистачає руху "Болгарія громадян", щоби перестрибнути 4-відсотковий бар’єр.
Виборча активність цього року була низькою - лишень 50%.
Отож, наразі в парламент потрапляє чотири фармації і вони матимуть:
"ГЄРБ" – 96 депутатів;
Соціалісти – 85;
Турки – 34;
"Атака" – 24.
Тобто, нікому не вдається сформувати самостійний уряд. "ГЄРБ" перебуває у політичній ізоляції, хоча у 2009 р. ця партія залучилася підтримкою "Атаки". I зараз вони разом мали б 121 місце, тобто, 50%+1. Але поки немає симптомів про повторення альянсу 4-річної давності.
Проте з упевненістю можна сказати, що соціалісти, якщо отримають право сформувати уряд,  готові запросити до коаліції турецьку партію, але у них буде тільки 119 депутатів.
Одне слово, ситуація – патова! I тому всі погляди спрямовані до руху "Болгарія громадян", яка перебуває на межі входження до Народних Зборів.
Відповідно до конституції країни, першим право сформувати уряд має формація, що перемогла на виборах. Якщо це їй не вдасться, то настає черга наступної за чисельністю фракції партії.(УБВісті)

В БОЛГАРІЇ ПОЧАЛИСЯ ПАРЛАМЕНТСЬКІ ВИБОРИ
Учора в день тиші маргінальна ТВ розкрутила скандал, що є порушенням закону

Софія, 12 травня 2013.- Сьогодні вранці у Болгарії почалися парламентські вибори. Право голосу має понад 6,8 млн. людей. Для участі в них ЦВК зареєструвала 45 партій та коаліцій. На 240 місць у Народних Зборах претендує 7200 кандидатів. За виборами спостерігає 275 міжнародних спостерігачів. Виборчі дільниці охороняє 15 тис. поліцаїв.
Паралельний підрахунок голосів здійснюватиме австрійська фірма, яку запросили кілька партій, що були представлені у попередньому парламенті, окрім ще недавно правлячої партії ГЄРБ. Останню підозрюють у намірі ймовірного фальшування результатів виборів. Взагалі ця кампанію була дуже брудною, з викидами компроматів, підслуховуваннями, з атаками винятково проти ГЄРБ та його лідера Бойко Борисова.
Навіть учора, коли тут був день тиші, трапився скандал. Спецслужби та прокуратура знайшли з одній із друкарень неподалік від Софії 350 тис. бюлетенів. Власник заявив, що це – технологічний брак. Ця друкарня виграла тендер на друкування бюлетенів і знайдені кілька піддонів підлягали знищенню. Наразі проводиться слідство.
Однак деякі політичні лідери, а також тутешня маргінальна ТВ "7" використали цей факт для ескалації політичних пристрастей і агітації в свою користь. Вони навіть вивели на вулицю своїх прихильників, що вважається порушенням закону в день тиші.
У болгарському Iнтернеті з’явилися думки, а також деякі відомі тутешні журналісти заявили "УБВістям", що розігрується наступний сценарій: якщо ГЄРБ перемагає (а саме це напередодні прогнозували всі соціологічні агенції), то "народ" виходить на вулицю (а саме так уряд Бойко Борисова пішов у відставку у лютому цього року) і звинувачує цю партію, яка була при владі майже 4 роки, у фальшуванні, відповідно, з’являються заклики вважати вибори недійсними. Зростає політична та соціально напруга, протистояння у суспільстві.
Можливе й інше: ГЄРБ перемагає, але має замало депутатів для формування свого або коаліційного уряду. Тоді це право переходить до наступної за кількістю фракції - соціалістів, які здатні заручитися підтримкою турецької партії, націоналістичної проросійськи налаштованої "Атаки" та центристського руху "Болгарія громадян". Цей варіант відкриває дорогу для підсилення позиції Росії в Болгарії – реанімується проект другої атомної АЕС та нафтопроводу Новоросійськ-Бургас-Александруполіс, від яких попередній уряді відмовився остаточно як від дуже дорогих і безперспективних і чим завдав значного удару проросійському лобі тут, активніше реалізується проект газогону "Південний потік".
На превеликий жаль, експерти не прогнозують Болгарії спокою та стабільності після цих виборів.(УБВісті)

В НЕДІЛЮ, 12 ТРАВНЯ, БОЛГАРІЯ ОБИРАТИМЕ ПАРЛАМЕНТ. НАСТРОЇ НАПЕРЕДОДНІ?
Софія, 09 травня 2013.- В неділю, 12 травня, болгари обиратимуть новий парламент. Сьогодні та завтра – останні дні агітації. В суботу – день тиші, або день роздумів, як тут кажуть.
За кого голосуватиме майже 6 млн. виборців? Ось останні дані, надані тутешніми соціологічними агенціями:

Партії
Агенція "Скала
Агенція "Афіс"
НЦДСД
Громадянська єдність за Республіку Болгарія
25,6%
31,6%
34%
Болгарська соціалістична партія
22,3%
 28,3%
25%
Рух за права та свободи (турки)  
12,3% 
8,7%
13%
Атака (ультраліві)
9,9%
8,4%
9%
Рух "Болгарія громадян" (центристи)
6,0%
4,9%
понад 4%
Національний фронт порятунку Болгарії
4,1%
4,8%
понад 4%
Демократи за сильну Болгарію (правиця)
4,1%
3,0%
понад 4%
Порядок, законність, справедливість
-
5,2%
понад 4%

Наразі соціологи прогнозують, що в наступні Народні Збори найімовірніше потрапить щонайменше 5 партій, а можливо – й вісім. Скажімо, досі ніхто не звертав увагу на партію "Порядок, законність справедливість", хоча вона й була представлена в минулому парламенті. Або Національний фронт порятунку Болгарії (НФПБ) – це зовсім нова формація, але вона начебто здатна перестрибнути 4-відсотковий бар’єр. А ось поза межами парламенту може опинитися давно розкручена права партія "Демократи за сильну Болгарію" (ДСБ). Наразі соціологи вважають, що "вулиця", яка добилася відставки уряду партії ГЄРБ та розпуску парламенту, не буде представлена у Народних Зборах хоча б однією із своїх формацій – Демократичною громадянською ініціативою, за браком коштів на агітацію та відсутністю єдності. Тому треба очікувати нових майданів та вуличних протестів, але уже після виборів. I це окрім того, що жодна з партій у новому парламенті не зможе сформувати самостійний уряд і потрібно буде домовлятися. Поки що тільки Болгарська соціалістична партія (БСП) та турки (РПС) заявляють про спільні дії у нових Народних Зборах.(УБВісті)

ЕКС-МІНІСТР МВС НАКАЗУВАВ СВОЇМ ПІДЛЕГЛИМ ПІДСЛУХОВУВАТИ!
Скандал із "жучками" особливо не вплинув на рейтинг колишньої правлячої партії та її основного політичного конкурента - соціалістів

Софія, 03 травня 2013.- Цветан Цветанов (на фото ліворуч) – міністр внутрішніх справ у колишньому уряді Бойко Борисова, наказував своїм підлеглим незаконно підслуховувати.>>>

ЗА ГЄРБ ГОТОВІ ГОЛОСУВАТИ НАД 24% БОЛГАР, А ЗА СОЦІАЛІСТІВ – ЛИШЕНЬ 17%
Наразі двомісячні вуличні протести не знайшли свого хтозна-якого політичного представництва

Софія, 04 квітня 2013.- Якби парламентські вибори були сьогодні, то за ще учора правлячу партію ГЄРБ проголосувало б 24,4% болгар. Про це свідчать дані дослідження, що його оприлюднив тутешній авторитетний соціологічний центр "НЦIОМ".
Соціалістична партія має підтримку лишень 17,5%. Далі йде турецька партія – Рух за права та свободи, який завше був коаліційним союзником соціалістів, - 6,5%. Електорат ультралівої "Атаки" складає 5%. Він, до речі, збільшився двічі за останні два місяці, бо його популістські обіцянки перегукуються з деякими вимогами вулиці. Йдеться, зокрема, про націоналізацію, підвищення мінімальної платні з 310 лв. нині до 1000 лв. (500 євро) після виборів.
Має шанс подолати 4-відсотковий бар’єр і рух "Болгарія для громадян", хоча з початком вуличних протестів його рейтинг значно упав. Зараз він становить 3,5%.
Праві партії наразі можуть розраховувати лишень на 2% підтримку і до Народних Зборів не потрапляють.
Соціологи стверджують, що 15% виборців готові змінити свою думку в ході передвиробної кампанії, яка уже почалася, на користь ймовірного переможця.
Дані дослідження "НЦIОМ", а також інших соціологічних служб Болгарії свідчать про те, що двомісячні вуличні протести у Софії та інших великих містах не знайшли свого хтозна-якого політичного представництва. Наразі ці служби не можуть його зафіксувати.
Позачергові парламентські вибори в Болгарії відбудуться 12 травня. За оцінками експертів, жодна з партій не матиме більшості 50%+1 і доведеться домовлятися, хоча наразі про створення коаліції говорять тільки соціалісти й турки.(УБВісті)

ПРЕЗИДЕНТ БОЛГАРІЇ ПРИЗНАЧИВ СЛУЖБОВИЙ УРЯД
Парламентські вибори відбудуться 12 травня

Софія, 13 березня 2013.- Учора президент Болгарії Росен Плевнеліев представив нового прем’єра і склад уряду, а сьогодні про це з’явився президентський указ.>>>

БОЛГАРІЯ ЗАЛИШИЛАСЯ БЕЗ УРЯДУ. НОВI ВИБОРИ – ЧЕРЕЗ 2-3 МIСЯЦI
Проросійська "п’ята колона" мутить воду в країні, стверджують деякі експерти
Софія, 22 лютого 2013.- Учора Болгарія залишилася без уряду. Народні Збори прийняли відставку прем’єра Бойко Борисова. "За" були 209 депутатів з 240.>>>