Б О Л Г А Р С Ь К І.. В І С Т І
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.

Начало/Початок


ДIАСПОРА

АМБАСАДА
УКРАЙНА ДНЕС 
БОЛГАРIЯ НИНI
БIЗНЕС-BG
БИЗНЕС-UKR
КОМЕНТАР-UKR
КОМЕНТАР-BG
ИНТЕРВЮ-UKR
IНТЕРВ'Ю-BG
ДАЙДЖЕСT-UKR
ДАЙДЖЕСT-BG

НАШI ЛЮДИ
СПРАВКА-UKR
ДОВIДКА-BG
ИСТОРИЯ-UKR
IСТОРIЯ-BG
БАЛКАНИ
АРХIВ
КОНТАКТИ

 



Балкани
В АВІАКАТАСТРОФІ ЗАГИНУВ ПРЕЗИДЕНТ МАКЕДОНІЇ
Софія‚ 26 лютого 2004.- Сьогодні вранці в авіакатастрофі в небі над Боснією загинув президент Македонії Борис Трайковські. Про це повідомили македонські мас-медіа. Про причини трагедії наразі не повідомляється. У літаку‚ окрім екіпажу та президента‚ було ще троє його радників‚ сказав радіостанції "Дарік" посол Болгарії в Скоп'є Олександр Йорданов.
Борис Трайковські народився в 1956 р. в м.Струміца. Македонець. Закінчив юрфак університету ім.Кирила та Мефодія в Скоп'є. Протягом 10 р. був юрисконсультом будівельної організації в столиці Македонії. В політику увійшов в 1992 р. як радник з міжнародних питань лідера МВРО-ДПМНЄ Любчо Георгієвські - екс-прем'єра. Трайковські був головою виконавчого комітету Методистської церкви Македонії, що дехто вважав слабким місцем в його біографії. Своїми друзями він рахував колишнього віце-президента США Аль Гора та Хіларі Клінтон - дружину єкс-президента США. Одружений, має двох дітей. Володіє англійською мовою.
Борис Трайковські став президентом у листопаді 1999 р. До того він був заступником міністра закордонних справ і одним з лідерів правої партії МВРО-ДПМНЄ. Трайковські розраховував на твердий електорат МВРО-ДПМНЄ і на тих, хто усвідомив, що саме ця правляча у 1999 р. партія є носієм демократичних цінностей. Водночас Борис Трайковські, якого вважали політиком нового - європейського типу, обіцяв покінчити з внутрішньою конфронтацією, поліпшити контакти з усіма сусідами, лібералізувати економіку. Він закликав македонців не розраховувати на диво, а наполегливо працювати для відвищення свого добробуту. Трайковські, особливо в очах молодих виборців, був носієм нового духу перемін.(БУВісті)

-------------------
АЛБАНІЯ
 
Територія - 28,7 тис. кв. км. Населення - 3,5 млн. чол. Столиця - Тирана (230 тис.). Понад 98% населеня - албанці, переважно мусульмани.
Албанія була у складі Римської імперії, Візантії, а з ХV ст. - в Османській імперії. В 1912 р. після 1-ї Балканської війни здобула незалежність. 
Корисні копалини: хромова, залізно-нікелева та мідна руда. Є боксити, піріт, титан-магнезіт, уран, нікель, феросіліцій, кварц, доломіт, олівеніт, мармур тощо. Видобувається нафта, газ та вугілля, але їх запаси незначні. 
В економіці переважає видобувна промисловість та енергетика, в основному ГЕС. Експортується хромова та залізно-нікелева руда, бітум, мідні кабелі, текстиль, консерви, електроенергія, спиртні напої, тютюн, цигарки.

МАКЕДОНІЯ
 
Територія - 25,7 тис.кв.км. Ландшафт - переважно гірські масиви. Найвищі гори Голем Кораб -2864 м, Тітов Врв -2748 м та Турчин -2702 м. Понад 35% території країни вкрито лісами. В Македонії понад є 50 великих і малих озер, найвідомішими з яких є Охридське (349 кв.км), розташоване на кордоні з Албанією, Преспанське (274 кв.км)  - на кордоні з Албанією та Грецією, і Дойранське  (43 кв.км) - на межі з Грецією. Головними водними артеріями держави є р.Вардар, довжиною 301 км та Црна Река - 207 км. 
Надра Македонії багаті на хромові, залізні, свинцево-цинкові, мідні руди та вугілля. 
Населення - 2,1 млн. чол., що проживають в 29 містах та 1795 селах. Згідно з офіційною статистикою, македонці складають 66% населення, албанці - 22% (35-40% за неофіційними даними), крім того, є греки, турки, цигани, влахи (румуни) і серби. 
Адміністративним, науковим і промисловим центром країни є столиця Скоп'є (населення - 600 тис. жителів). У другому за величиною місті Бітоля проживає 100 тис. жителів. 
Основною адміністративно-територіальною одиницею Македонії є община. Усього нараховується 123 общини. Рада общини обирається на 4 роки і здійснює виконавчу владу на місцях. 
Система судової влади складається з 27 судів першої інстанції, 3-х Апеляційних, Верховного та Конституційного судів. Крім цього судова влада представлена Республіканською Судовою Радою.  
У стародавні часи Македонія була у складі Болгарського царства, з 1396 р. - у межах Османської імперії. Після балканських війн 1912-1913 рр. нинішня Македонія увійшла до складу Королівства сербів, з 1945 р. перебувала у складі СФРЮ.  
На референдумі 8 вересня 1991 року населення Македонії проголосувало за вихід з Югославії і за свою незалежність. 
17 листопада 1991 р. ухвалено Конституцію.
Македонія є парламентською республікою. Вищий законодавчий орган країни - однопалатний парламент, який нараховує 120 депутатів. Президент переважно виконує представницькі функції. Першим державним главою був Кіро Глігоров.
В Македонії  зареєстровано 38 політичних партій.

БОРИС ТРАЙКОВСЬКІ
 
Президент Македонії з 1999 р. 
Народився в 1956 р. в м.Струміца. Македонець. Закінчив юрфак Скопського університету ім.Кирила та Мефодія. Протягом 10 р. був юрисконсультом будівельної організації в столиці Македонії. В політику увійшов в 1992 р. як радник з міжнародних питань лідера МВРО-ДПМНЄ Любчо Георгієвські, нинішнього прем'єра. Трайковські є головою виконавчого комітету Методистської церкви Македонії, що дехто вважає слабким місцем в його біографії. Трайковські стверджує, що є другом екс-віце-президента США Аль Гора та Хіларі Клінтон - дружини екс-президента США. 
Одружений, має двох дітей. Володіє англійською мовою.

ТУРЕЧЧИНА
 
Населення - 62,5 млн.чол. В містах мешкає 40,7 млн., тобто, 65%. Найбільшими містами є: Стамбул - 9 млн. жителів, Анкара - 3,6 млн., Ізмір - 3,2 млн. Населення Бурси - понад 0,5 млн.  
В 1927 р. після розпаду Османської імперії в Туреччині проживало 13,6 млн. чол. В 1990 р. населення збільшилося до 48,9 млн. 
18 квітня 1999 р. в Туреччині відбулися парламентські вибори. У меджлісі - 550 місць. 
Президент - Ахмед Недждет Сезер. Він народився в 1941 р. в м.Афіон (Західна Туреччина). Закінчив юридичний факультет Анкарського університету. Працював суддєю. З 1978 р. викладав цивільне право в Анкарському університеті. В 1983 р. обраний до складу Касаційного суду, в 1988 р. став членом Конституційного суду, який очолив в 1998 р. Одружений, має трьох дітей. У лютому 2000 р. переніс операцію на серці. Франкофон.

СЕРБІЯ
 
Територія - 88,4 тис. кв. км. Населення - 9,3 млн. Столиця - Белград (1,5 млн. жителів). Незалежність від Туреччини здобула на початку ХІХ ст. В 1918 р. засновано Королівство сербів, хорватів та словенців. Після Другої світової війни утворено Соціалістичну Федеративну Республіку Югославію (СФРЮ), до складу якої увійшли Сербія, Чорногорія, Словенія, Хорватія і Македонія. В 1991 р. за допомогою військової сили Белград зробив невдалу спробу припинити розпад федерації. Нову державу - Союзну Республіку Югославію, утворили Сербія та Чорногорія. Заради активної допомоги, яку Белград надавав  боснійським сербам під час війни в Боснії та Герцеговині, 30 травня 1992 р. ООН впровадила проти СРЮ економічне ембарго. Його скасували на весні 1996 р. після ухвали мирного договору по Боснії - Дейтонських угод. В 1999 р. ООН знову впровадила часткові економічні санкції, цього разу заради порушення прав людини в сербській області Косово, 90% населення якої складають албанці. У березні того ж року НАТО розпочав військову кампанію проти Югославії з метою запобігання гуманітарної катастрофи в Косово. Упродовж трьох місяців сили альянсу наносили ракетно-бомбові удари по об'єктах в Сербії.
Державний устрій - республіка. Право голосу має майже 7 млн. чол.

ВОЇСЛАВ КОШТУНІЦА
 
Президент Югославії з 2000 р. Народився в 1944 р. в Белграді. За фахом - юрист. Має наукову ступінь. Завше серйозний, рідко посміхається, але толерантний, до компромісів несхильний, антикомуніст. На посаду президента СРЮ Коштуніцу висунула та частина опозиційних формацій, яка не приєдналася до Сербського руху обновлення Вука Драшковича. Він є поміркованим націоналістом старої генерації, належить до незначної групи сербських політиків, непричетних до фінансових скандалів або контактів з колишнім режимом Слободана Мілошевича. "Я не бажаю змінювати своїх поглядів,- каже Коштуніца.- Те, що я серб, не означає, що я є менш європеєць і демократ".

ЧОРНОГОРІЯ
 
Територія - 133,8 тис. кв. км. Населення - 616 тис. Столиця - Подгоріца (150 тис. жителів). Має вихід на Адріатичне море. Після Другої світової війни добровільно увійшла до складу Королівства сербів, хорватів та словенців, а відтак - до складу СФРЮ. Після розпаду останньої в 1991 р. разом із Сербією утворила нову федерацію - СРЮ. З приходом до влади президента Міло Джукановича в 1998 р. прагне дистанціюватися від Белграда і проводити власну внутрішню і зовнішню політику. Є наміри оголосити незалежність.
Право голосу має 430 тис.

ІБРАХІМ РУГОВА
 
Лідер албанців Косово. Народився в 1944 р. в сім'ї крамаря. Після Другої світової війни югославські комуністи розстріляли батька. Закінчив Сорбонський університет у Франції. Спеціальність - лінгвистика. Викладав албанську мову і літературу. Видав кілька книг. Його політична кар'єра почалася в 1989 р., коли він став головою Спілки письменників Косово. Заснував Демократичний союз Косово. Двічі - в 1992 та 1998 рр., його обирали (неофіційно, без дозволу белградської влади) президентом так званої Республіки Косово. Керував "тіньовим" урядом краю, який попри репресії Белграду контролював школи, лікарні, збирав податки. 
Ібрахім Ругова - інтелектуал, письменник, противник насилля, завше закликав до мирного вирішення проблеми Косово. В період 1998-1999 рр. його імідж поміркованого політика затьмарили агресивні молоді сепаратисти начолі з Хашімом Тачі - тоді лідером Армії визволення Косово. В 1999 р. Ругова зустрівся зі Слободаном Мілошевічем, що обурило частину албанців. Однак, попри все, на місцевих виборах 28 жовтня 2000 р. партія Ругови отримала 58% голосів і перемогла 21 з 27 общин, включно столиці Пріштіна та інших великих адміністративних центрах.

КІПР
 
В 1974 р. внаслідок збройного конфлікту Кіпр було поділено на дві частини - грецьку і турецьку. Зараз між ними є кордон - "зелена смуга", який контролюють вояки ООН. Так звана Турецька республіка Північного Кіпру займає 37% території острава, там мешкає 150 тис. чол. Населення Кіпру - 660 тис. Столиця - Нікозія.


АРХIВ:
АЛБАНСЬКИЙ ЧИННИК НА БАЛКАНАХ ТА В ЄВРОПІ ВЗАГАЛІ



 



ДЕМОГРАФІЧНІ ТЕНДЕНЦІЇ НА БАЛКАНАХ

АЛБАНСЬКИЙ ЧИННИК НА БАЛКАНАХ ТА В ЄВРОПІ ВЗАГАЛІ