Б О Л Г А Р С Ь К І.. В І С Т І
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
ЛАСКАВО ПРОСИМО
В БОЛГАРІЮ!
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.

КЛУБ "БЛАГОДАТНА СРЯДА" (Клуб "Благодатна середа") в СУ "Св.Климент Охридски" >>>

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Болгарія нині

БОЛГАРІЯ, СОФІЯ, ЛИСТОПАД 2013: ПОЛІЦІЯ ПРОТИ СТУДЕНТІВ


МАСОВІ СТУДЕНТСЬКІ ПРОТЕСТИ ЗАБЛОКУВАЛИ ЦЕНТР СОФІЇ
Софія, 10 листопада 2013.- "Майже чверть століття тому тут стояли мої батьки і вимагали демократії. Зараз мені 24 і я також вимагаю демократії, справедливості, моралі!", - сказав один із студентів на сьогоднішньому мітингу на сходах Софійського університету "Св. Климент Охрідський".>>>


У СОФІЇ ПІДПАЛИЛИ АВТО ВІДОМОЇ ТБ-ЖУРНАЛІСТКИ. КАЖЕ, ЩОБИ ЗАЛЯКАТИ
Софія, 17 вересня 2013.- Учора пізно ввечері хтось підпалив "Пежо-308" ведучої вранішньої програми популярнвого телебачення бТV Генки Шікерової. Авто вона припаркувала біля дому, де мешкає. Хоча пожежна команда прибула за кілька хвилин, машина згоріла дотла.
Експерти заявили, що автомобіль облили бензином та підпалили. Тобто, йдеться про навмисний злочин, пишуть тутешні мас-медіа. Напевно, хтось хоче залякати журналістів, вважає сама ведуча. Каже, що досі погроз на її адресу не надходило.
Болгарський гельсінський комітет гостро засудив це зазіхання на права людини, зокрема, на свободу слову. Він звернувся й до головного прокурора. У відкритому листі ця неурядова організація заявляє, що "маємо справу з очевидною спробою залякати журналіста, обмежити свободу слова шляхом задіяння механізмів самоцензури".
Генка Шікерова нещодавно стала ведучою вранішнього блоку бТV "Цього ранку". Але уже зуміла провести кілька гострих інтерв’ю з провідними тутешніми політиками. I всі вони давали суперечливі відповіді на питання "Хто запропонував на посаду шефа служби безпеки олігарха?"
Нагадаємо, що 14 червня цього року Народні Збори голосами правлячої більшості призначили на посаду тутешньої служби безпеки депутата-олігарха. Це призвело до масових протестів, які не вщухають досі. Парламент негайно відкликав своє рішення, але й донині немає відповіді, хто саме його запропонував.
За даними організації "Репортери без кордонів" за 2013 р., за свободою мас-медіа Болгарія посідає 87-е місце і у Європейському Союзі є країною з найбільш невільною пресою. Для порівняння: у 2006 р. Болгарія була на 35-му місці.
Болгарський гельсінський комітет нагадує, що у 2011 р. тут підірвали автомобіль ТБ-журналіста Сашо Дікова, у 2010 р. вбили видавця Бобі Цанкова, у 2008 р. жорстоко побили головного редактора одного електронного видання Огняна Стефанова, у 2007 р. напали на журналіста Асена Йорданова, у 2006 р. підірвали житло ТБ-журналіста Васіла Iванова. Винних у цих злочинах не знайшли досі.(УБВісті)

"ВІДСТАВКА" – ЦЕ СЛОВО ЗАСВІТИЛОСЯ Й НА КОНЦЕРТІ РОДЖЕРА УОТЕРСА У СОФІЇ

Софія, 31 серпня 2013.- "Оставка" (у перекладі з болгарської – відставка) червоними буквами написав на символічній стіні, що потім обвалилася, відомий англійський співак Роджер Уотерс – ще недавно одним з музикантів знаменитої рок-групи "Пінк Флойд". Цей заклик підтримали понад 30 тис. глядачів, що прийшли на його концерт на стадіон "Васіл Левскі"у Софії 30 серпня.
"Стіна" у Болгарії обвалилася 23 роки після берлінського муру, що розділив Берлін на Західний та Східний.
"Відставка" – до неї, безумовно, співак закликав тутешню болгарську владу, проти якої протести тривають уже майже 80 днів. Очікується, що 4 вересня, коли депутати повернуться з канікул, софійський Майдан знову стане багатотисячним.
Протести в Болгарії почалися 14 червня насамперед проти кадрових призначень правлячої коаліції (соціалісти, турки та ультраліві) і згодом переросли у Майдан з вимогою відставки уряду, парламенту і призначення нових виборів.(УБВісті)

СЕРЕДНЯ ПЛАТНЯ В БОЛГАРІЇ СТАНОВИТЬ 400 ЄВРО
Софія, 10 серпня 2013.- У другому кварталі середня платня в Болгарії становила 799 лв., або 400 євро, що на 2,7% більше у порівнянні з першим кварталом цього року, повідомили з Національного статистичного інституту. Найбільше платня збільшилася у будівництві та освіті.
Найкраще заробляють у сфері інформаційних технологій та у комунікаційній сфері – 1790 лв. (900 євро), у сфері фінансів та страхування – 1526 лв., та в енергетиці і газовій сфері – 1524 лв.
В адміністрації та готельній справі заплата найнижча – відповідно, 534 лв. та 540 лв.
Для нормального життя сім’ї з 4 осіб потрібно 2200 лв. щомісяця.
За одну середню платню в Болгарії можна купити 312 л бензину А-95 або 800 буханців білого хліба.(УБВісті)

ТОВАРИСТВО IНТЕРНЕТ ЗАНЕПОКОЄНЕ ТИМ, ЩО ВІДБУВАЄТЬСЯ В IНТЕРНЕТІ
ISOC закликає до діалогу між урядами та громадськими організаціями

Женева, 13 червня 2013.- Учора міжнародна організація Товариство Iнтернет (ISOC), нарешті, висловило своє ставлення до скандалу з перлюстрацією електронної інформації у світі та ролі США у цьому.>>>


НАД 100 ИМИГРАНТИ, ВКЛЮЧИТЕЛНО УКРАИНЦИ, НАСТАНИЛИ СЕ В БЪЛГАРИЯ, ПОСЕТИХА ПАНАГЮРИЩЕ
Мисията за България на Международната организация по миграция запознава тях с българската история, култура и традиции

София, 18 май 2013.- Днес над 100 чужденци, постоянно или продължително пребиваващи в България, посетиха Панагюрище. Екскурзията беше организирана от Мисията за България на Международната организация по миграция (МОМ).>>>


ЗА ГЕРБ ГОТОВІ ГОЛОСУВАТИ НАД 24% БОЛГАР, А ЗА СОЦІАЛІСТІВ – ЛИШЕНЬ 17%
Наразі двомісячні вуличні протести не знайшли свого хтозна-якого політичного представництва

Софія, 04 квітня 2013.- Якби парламентські вибори були сьогодні, то за ще учора правлячу партію ГЕРБ проголосувало б 24,4% болгар. Про це свідчать дані дослідження, що його оприлюднив тутешній авторитетний соціологічний центр "НЦIОМ".
Соціалістична партія має підтримку лишень 17,5%. Далі йде турецька партія – Рух за права та свободи, який завше був коаліційним союзником соціалістів, - 6,5%. Електорат ультралівої "Атаки" складає 5%. Він, до речі, збільшився двічі за останні два місяці, бо його популістські обіцянки перегукуються з деякими вимогами вулиці. Йдеться, зокрема, про націоналізацію, підвищення мінімальної платні з 310 лв. нині до 1000 лв. (500 євро) після виборів.
Має шанс подолати 4-відсотковий бар’єр і рух "Болгарія для громадян", хоча з початком вуличних протестів його рейтинг значно упав. Зараз він становить 3,5%.
Праві партії наразі можуть розраховувати лишень на 2% підтримку і до Народних Зборів не потрапляють.
Соціологи стверджують, що 15% виборців готові змінити свою думку в ході передвиробної кампанії, яка уже почалася, на користь ймовірного переможця.
Дані дослідження "НЦIОМ", а також інших соціологічних служб Болгарії свідчать про те, що двомісячні вуличні протести у Софії та інших великих містах не знайшли свого хтозна-якого політичного представництва. Наразі ці служби не можуть його зафіксувати.
Позачергові парламентські вибори в Болгарії відбудуться 12 травня. За оцінками експертів, жодна з партій не матиме більшості 50%+1 і доведеться домовлятися, хоча наразі про створення коаліції говорять тільки соціалісти й турки.(УБВісті)

Ще до теми:
ПАРЛАМЕНТСЬКI ВИБОРИ В БОЛГАРIЇ - 2009

УКРАИНСКАТА ТВ "1+1" СНИМА ПРОТЕСТНАТА СОФИЯ

София, 03 март 2013.- Протестите в България привлякоха внимание на украинската ТВ "1+1", която държи 30% от телевизионния пазар в Украйна. Днес Ирина Павленок с оператора си присъства на всички шествия и след 19:30 се включи директно от площада пред НС. А утре вечерта тя ще има още 3 мин. телевизионно време.
В неделя през деня пани Ирина разговаря с Янко Петров и Ангел Славчев, случайно попадна и на бащата на младо семейство от София, чиято майка е украинка, интервюира дисидента Николай Колев-Босия и други протестиращи.
Чрез "УБВести" Ирина Павленок благодари Миролюба Бенатова за логистична подкрепа на "бойното" поле, изразяваща се в предоставяне на нужните телефони и ориентиране в бурното протестно неделно море.
Според украинските медии, в средата на февруари и киевчаните получиха големи сметки за комунални услуги. Но не роптаят. Украинците са разочаровани от Оранжевата си революция през 2004 г. и в момента са в дълбока политическа апатия, на фона на която президентът Янукович прави, каквото си иска. Но, както е известно, търпението рано или късно свършва.(УБВести)

На снимката: Ирина Павленок интервюира дисидента от време оно Николай Колев-Босия.
Видеото на двата репортажа на Ирина Павленок може да се види тук:
Репортаж 1
Репортаж 2


КОЖЕН ДРУГИЙ БОЛГАРИН ГОТОВИЙ ПРОТЕСТУВАТИ
Софія, 02 березня 2013.- Понад 45% дорослого населення Болгарії хоче продовження протестів, стверджує тутешня соціологічна агенція "Галлап". Участі у протестах не братами 47%. Водночас те, що відбувається на вулицях та майданах країни, підтримує 76% людей. Тільки 18% заохочує екстремістські акції.
Соціологи стверджують, що серед настроїв населення домінує значне розчарування нинішньою політичною елітою і пошук нового політичного суб’єкта, що зміг би усунути "старі обличчя".(УБВісті)

ДЕРЖАВА ОБІЦЯЄ ЗДЕШЕВЛЕННЯ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ НА 7% УЖЕ З 5 БЕРЕЗНЯ
Софія, 02 березня 2013.- Вулиця добилася і наступної (після відставки уряду Бойко Борисова) перемоги. Державна комісія з питань енергійного регулювання обіцяє уже з 5 березня зменшити ціну на електроенергію. Щоправда, йдеться не про 8%, як ще два тижні тому обіцяв прем’єр у відставці, а про 7%. Проте голова цієї комісії не каже, за рахунок чого струм стає дешевшим.
Як і раніше, в ціну світла для населення входитиме енергія, вироблена АЕС "Козлодуй" – 51%, яка є найдешевшою, та енергія кількох ТЕС (зокрема, "Бобов дол", на яку припадає 41%), а також так звана "зелена" енергія – невеличких гідростанцій, вітрових та сонячних станцій.
Досі, скажімо, 1 кВ/г струму, що його постачала населенню Північно-Західної Болгарії приватна компанія (як обленерго в Україні) "ЧЕЗ" (його господарем є чехи) вартувала 0,16649 лв. вдень і 0,11732 лв. вночі, то зараз буде коштувати, відповідно, 0,15766 лв. і 0,10018 лв., тобто, здешевлення на 5,3% вдень і 14,6% вночі. Експерти підрахували, що "ЧЕЗ" зменшує ціну в середньому на 7,17%, "ЕВН" (власниками є австрійці) – на 7,28%, і "Енерго-Про" (власником знову є чехи) – на 6,22%.
Прем’єр у відставці Бойко Борисов дуже шкодує, що не звертав належну увагу соціальним проблемам людей, а зосереджувався передовсім на збереженні фінансової стабільності країни і реалізації інфраструктурних проектів (за 7 оперативними програмами ЄС протягом 2007-2020 р. Болгарія має отримати 14 млрд. євро у вигляді грантів). "Ось Путін, після подій у нашій країні, відразу ж розпорядився зменшити комунальні рахунки росіянам", - сказав учора пан Борисов на засіданні екс-уряду. На його думку, спеціальні служби прогавили цей момент – високі рахунки на комунальні послуги на тлі заморожених зарплат та пенсій – як чинник дестабілізації держави.(УБВісті)

ПОНАД 100 ТИС. ЗНОВУ ВИЙШЛИ НА ВУЛИЦІ ТА МАЙДАНИ БОЛГАРІЇ
Софія, 24 лютого 2013.- Сьогодні в Болгарії знову протестують. На вулиці та майдани великих міст вийшло понад 100 тис. людей. У Софії протестуючих було майже 20 тис.

На світлині: "Стоп продажним політикам" – на карті назва партій – лівих та правих, що обридли людям. Народ вимагає зміни політичного статус-кво.

Народ вимагає уже не тільки побороти монополію кількох компаній у сфері енергетики з причини непосильних рахунків за струм та тепло, але й висуває політичні лозунги. Кілька днів тому уряд Бойко Борисова уже пішов у відставку. Зараз на порядку денному – зміна політичної системи, зокрема, активніша участь громадянського суспільства в управлінні державою. Люди хочуть усунути з політичної сцени старі партії – як праві, так і ліві, що провалилися в період з 1989 р., зменшити число депутатів, перейти від пропорційної системи виборів до винятково мажоритарної. Є й пропозиції відмовитися від парламентської форми і впровадити президентське управління тощо. Але все це вимагає змін в чинній конституції. А для її зміни потрібно скликати Великі народні збори. Водночас, щоби їх скликати, має працювати парламент, а цей парламент доживає свої останні дні. Виникає якийсь правовий вакуум. Серед протестуючих немає юристів, а від порад експертів вони відмовляються, бо не вірять їм. Одне слово, у Болгарії виникла серйозна політична криза. I вирішувати її має президент, повноваження якого обмежені, хоча й прописані в основному законі.
Складається враження, що, на відміну від українського Майдану 2004 р., тут люди дуже погано організовані. Явних лідерів наразі немає. Невідомо, хто піде до президента на переговори з метою переведення процесу в конституційне русло і виходу з тупика.
Завтра, тобто, в понеділок, президент розпочинає переговори саме з тими старими партіями, що викликають ненависть протестуючих, про формування службового (перехідного) уряду, розпуск парламенту і призначення дострокових виборів (чергові мали відбутися на початку липня). I це все – на тлі протестів. Отож, наступний тиждень обіцяє бути в Болгарії драматичним.(УБВісті)
Ще до теми: БОЛГАРІЯ ЗАЛИШИЛАСЯ БЕЗ УРЯДУ. НОВI ВИБОРИ – ЧЕРЕЗ 2-3 МIСЯЦI

ТУРОК ВЧИНИВ ЗАМАХ НА ЛІДЕРА БОЛГАРСЬКИХ ТУРКІВ
Софія, 19 січня 2013.- Сьогодні о 12:20 на лідера болгарських турків Ахмеда Догана вчинили замах. На форумі Руху за права та свободи, що представляє тутешню турецьку общину, хлопець з пістолетом вийшов на сцену, з трибуни якої говорив лідер, і спробував вистрілили йому в голову. Сталася осічка. Охоронники збили з ніг нападника, а потім дехто з делегатів форуму став лінчувати хлопця. Потому як Ахмеда Догана, який не постраждав, так і кілера вивели із зали і повезли до лікарні. Очікувалося, що на цьому форумі Ахмед Доган піде у відставку.
Відразу стало відомо, що нападник – 25-річний турок, Октай Енімехмедов, студент, прихильник Руху за права та свободи. У залу його пропустили, бо він начебто мав пропуск.
Наразі слідство та прокуратура розглядають кілька версій нападу: організований замах на політичного лідера, вчинок одинака з невідомих причин та інсценування замаху з метою привернути увагу до форуму та партії.(УБВісті)

Наша довідка:
Рух за права та свободи засновано у 1990 р. як етнічну партію, хоча це суперечить Конституції. Відтоді його незмінним лідером є Ахмед Доган. Зараз йому 58 р., за фахом – філософ, працював на секретні служби режиму Тодора Живкова, потім став дисидентом. Рух та Ахмед Доган брали участь у демонтажі тоталітарної держави, були представлені в кожному скликанні парламенту і завше були причетними до влади – спочатку з демократами, потім з рухом "Сімеон ll" і соціалістами. Нинішня влада робить спробу позбавити Рух та його лідера виняткового впливу на етнічних турків (їх майже 1 млн., населення Болгарії - понад 7 млн).
Дехто вважає, що Рух є гарантом етнічного миру в Болгарії, хоча з роками ця політична формація перетворилася з демократичної в авторитарну структуру. Як депутат Ахмед Доган ігнорує пленарні засідання Народних Зборів, на публічних місцях майже не з’являється. Подейкують, що пристрастився до алкоголю. Одружений. Від другого шлюбу має дочку. Має й позашлюбного сина.

У БОЛГАРІЇ МОВНИЙ ЗАКОН, ЩО ЙОГО ПРОШТОВХУВАЛИ ТУРКИ, НЕ ПРОЙШОВ
Софія, 18 січня 2013.- Народні Збори відмовилися увести до закону про дошкільну та шкільну освіту текст, за яким вивчення у школі мов інших, відмінних від болгарського, етносів є обов’язковим. Єдиною мовою навчання залишається болгарська мова.
Пропозиція про внесення змів до закону про освіту надійшла від турецької фракції. Iї голова – Лютві Местан, пропонував, щоби разом з болгарською мовою діти обов’язково 4 години в тиждень вивчали й мову свого етносу – турецьку, циганську, румунську. "Ми маємо на це право!" – заявив пан Местан.
Депутати правлячої партії ГЄРБ заявили, що недільна школа є чудовою формою вивчення мови тієї чи іншої меншини.
Проте заперечення ультраправої формації "Атака" було значно категоричнішим. Фракцію турків звинуватили у лобіюванні великотурецьких імперських інтересів.(УБВісті)

Наша довідка:
У Болгарії болгари є титульною нацією. У 2001 р. їх було 6,661 млн., або 83,6% населення. Друга за чисельністю громада - турецька, становить 758 тис., або 9,4%, третя - циганська, 366 тис., або 4,6%. Інші етнічні групи охоплюють 122 тис. чол. (1,5%). Можна стверджувати, що наразі Болгарія є майже моноетнічною країною.Наша довідка 
НАСЕЛЕННЯ БАЛКАНСЬКИХ КРАЇН (ЗА ДАНИМИ 1999 РОКУ): 
Туреччина - 64,269 млн.  
Румунія - 22,526 млн.  
Югославія - 10,615 млн.  
Греція - 10,508 млн.  
Болгарія - 7,929 млн.  
Хорватія - 4,565 млн.  
Босна і Герцеговина - 3,483 млн.  
Албанія - 3,365 млн.  
Македонія - 2,022 млн.  
Словенія - 1,985 млн.  
Кіпр - 0,746 млн.
БОЛГАРСЬКI
МАС-МЕДIА В
IНТЕРНЕТ
 

КОРИСНІ ТЕЛЕФОНИ
В БОЛГАРІЇ
 

Швидка допомога - 112  
Поліція - 112 
Пожежна - 112
 

СНIД В БОЛГАРIЇ>>>