Б О Л Г А Р С Ь К І.. В І С Т І
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
BOL.BG
ЛАСКАВО ПРОСИМО
В БОЛГАРІЮ!
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.

"ТОЛОКА" ЕТ
преводи - украински, руски
София, тел.772986

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Болгарія нині

МАЙБУТНІ УКРАЇНІСТИ ДОСТРОКОВО ЗУСТРІЛИ… РІЗДВО

Софія, 19 грудня 2007.- Болгарія готується до Різдвяних свят, які вона відзначає за новим стилем. Проте майбутні тутешні україністи зустріли їх... сьогодні.>>>

ВИЙШОВ У СВІТ ОПИС АРХІВУ МИХАЙЛА ПАРАЩУКА
Якби не турчанка Еміне Хакова, українці позбулися б архіву відомого українця
Софія, 26 жовтня 2007 р. – Вийшов у світ науково-інвентарний опис особистого архіву проф.Михайла Паращука. Його авторами є Еміне Хакова та Віталій Москаленко. Сприяння при підготовці видання надали посольство України в Болгарії та Головне управління архівів при Раді Міністрів та Центральний архів Болгарії.>>>

ТРИ РОКИ ПРАЦЮЄШ В БОЛГАРІЇ – ОТРИМУЄШ ПАСПОРТ
Однак йдеться лишень про етнічних болгар
Софія, 24 жовтня 2007.- Пропрацювавши в Болгарії три роки, етнічний болгарин має право стати болгарським громадянином, себто, громадянином Європейського Союзу. Про це заявив журналістам міністр економіки країни Петр Дімітров. Софія має намір скопіювати модель, що існує в США, – "зелена картка".
Наразі на болгарське громадянство претендує 200 тис. етнічних болгар – жителів Македонії, Молдови та України. Насамперед болгарський паспорт, який дає право безвізово подорожувати Західною Європою (окрім Великобританії), отримають ті етнічні болгари, які уже працюють в Болгарії. За офіційними даними, 76% тутешніх фірм скаржиться на дефіцит фахівців. "Існуючий режим отримання громадянства дуже складний і відштовхує наших співвітчизників, що проживають поза межами Болгарії, тому його треба міняти", заявив міністр.
В Україні проживає 203 тис. болгар.(УБВісті)
Ще до теми:
ЯК БОЛГАРСЬКА ДЕРЖАВА ЗАХИЩАЄ ТА ЗАБЕЗПЕЧУЄ ПРАВА ЗАКОРДОННИХ БОЛГАР

БОЛГАРІЯ ТАКИ ДОБИЛАСЯ СВОГО – БУДЕМО ПИСАТИ "ЄВРО", А НЕ "ЄУРО"
Софія, 22 жовтня 2007.- На банкнотах Центрального європейського банку на кирилиці буде написано "євро", а не "єуро". Заради цього слова Болгарія увійшла в конфлікт з керівництвом ЄС і погрожувала провалити підписання Договору про реформування Союзу. "Ми перемогли!" – заявив міністр закордонних справ Болгарії Івайло Калфін.
Болгарія є першою країною з кирилицею, яка стала повноправним членом ЄС (1 січня 2007 р.). Передбачається, що вона приєднається до єврозони аж у 2011 р. Написання "євро" відповідає й інтересам України та інших країн Європи, які користуються кирилицею.(УБВісті)

НАЙДЖЕЛ КЕНЕДІ, ЛЮДМИЛ АНГЕЛОВ І ВЕСКО ЕШКЕНАЗІ, СВЕТЛИН РУСЕВ – ПЕРЛИНИ НОВОГО КОНЦЕРТНОГО СЕЗОНУ "КЛАСИК FM" РАДІО
Софія, 12 жовтня 2007.- Столичні меломани вже не уявлють культурного життя Софії без музичних циклів "Класик FM" радіо. За останні роки екіп пана Димитрова порадував всіх цікавими зустрічами з найвеликими майстрами у музичному виконавчому мистецтві.
І новий сезон "Класик FM" радіо розпочинає вже популярний цикл "Концертмайстори" з сенсації. У Болгарії знову гостюватиме найатрактивний у світі скрипаль з Великої Британії - Найджел Кенеді. Його талант – це якесь неймовірне явище у світі музики. Це - справжній віртуоз з атрактивною поведінкою на сцені. Мабуть, у світі не залишилось жодної престижної концертної сцени, де б не виступав Кенеді. І кожний його концерт супроводжувався шаленим успіхом.
Саме пан Кенеді відкриє цикл "Концертмайстори" оригінально інтерпретированими цигулковими концертами - № 4 Моцарта и Бетховена.
Взагалі ж пропозиції циклу "Концертмайстори" буде багатими і різноманітними. Серед виконавців, як повідомили на прес-конференції керівники "Класик FM" радіо, буде дует - Людмил Ангелов і Веско Пантелеєв Ешкеназі. Вони після блискучих виступів на самих престижних сценах Європи випустили два два компактдиска. Один з творами російських композиторів, а другий з музикою славетного Гершвина.
В Болгарії дует виконає твори , які знають і полюбляють музичні гурмани. Це музика Піацоли, Гершвіна, Сен-Санса. Саме ці твори дозволили болгарському дуету зробити стрибок на музичний Олімп Европи.
Ще однією перлиною "Концертмайсторів" стане і відомий іспаський гитарист Пепе Ромеро. Він виріс у відомій “Королівській сім’ї гитаристів”. Пепе грав з усіма відомими оркестрами світу. І його перший приїзд до Болгарії очікується з неприхованим інтересом.
Про відомого болгарського музиканта Светлина Русева у нас знають всі. Але побачити “вживу“ зірку світової музики випадає не часто. Светлин заангажований концертами у багатьох країнах світу і його приїзд до Болгарії велика подія. Светлин Русев має нагороди майже всіх авторитетних міжнародних конкурсів Европи і не без підстав входить у світову музичну еліту. Честь і хвала керівникам "Класик FM" радіо за те, що вони зуміли запросити до Софії концертмайстора Оркестру Французького державного радіо і частого гостя Лондонської филармонії.
Справжнім святом для болгарської публіки стане концерт і концерт великої оперної зірки Болгарії Ганни Томової-Синтової. Вона виступатиме в циклі "Концертмайстори" напередодні Різдва. Тому в програму її концерту складуть різдвяні пісні, які вона виконуватиме у супроводі Софійського дитячого хору хлопчиків і диригента Адріани Благоєвої.
Без сумніву прикрасить цикл "Концертмайстори" наш відомий і любимий Васко Василев. Він цього разу виступить у Болгарії з японською зіркою Фуджико Хемінгом.
Концертна програма обіцяє меломанам ще одну цікаву зустріч з молодою піаністкою з Відня Дорою Делійською. Вона з 2000 року навчалась в австрійському Університеті музики і мистецтва. У нас Дора Делійська виконає твори Листа і Брамса.
Завершиться сезон знайомством ще з однією болгарською зіркою, що сходить на зарубіжних сценах. Йдеться про Милу Георгієву, яка навчається в Лондоні.
Партнерами "Класик FM" радіо протягом усього циклу будуть відомі диригенти Грирор Палікаров, Лучано ді Мартіно, Сергій Павлов, Георгій Димитров і Мартін Пантелеєв.
Інформацію про дати концертів любителі музики можуть дізнатися з афіш або оголошень "Класик FM" радіо. Як завжди ражду заздалегідь придбати абонементи у касах залу "Болгарія". Ажде на більшості концертів циклу очікується аншлаг.
Злата Радославова,
власний коресподент газети «Російська торгівля» у Софії спеціально для «Украински вести»

ЧУДОВО, ПАН КЕНЕДІ, БРАВО КЛАСИК FM !
Софія, 05 жовтня 2007.- Так хотілося викугнути після неймовірного концерту в НДК, на сцені якого виступив оригінальний і неперевершений скрипаль Найджел Кенеді у супровіді оркестру „Класик FM". Помилково ми прийшли за годину до початку концерту і бачили з яким старанням господарі концерту з бейджиками „Класик FM" розсаджували в залі публіку, як „розминався" оркестр перед виходом на сцену відомого музиканта. За півгодини до початку концерту великий зал НДК вже тріщав по швах від публіки, яка розсілася у всіх проходах, на сходах і під стінами.
Найджел Кенеді не просто вийшов, а вискочив на сцену. Його манера гри і зовнішній вигляд одразу підкорили публіку. Музикант не раз вів жартівливий діалог з глядачами і музикантами. Посеред концерту він виніс на сцену футбольний м’яч і усього розмаху ногою вдарив його в зал. Політ м’яча завершився в руках одного з меломанів, який сидів в задніх рядах. А Найджел, начебто нічого й не сталося, взяв скрипку і віртуозно заграв Баха. Потім перейшов до творів Моцарта. А на біс виконав відомі п’єси Генделя і завершив Бетховеном. Він стільки пристрасті вкладав у свою музику, що публіка підскакувала від азарту.
Здивував Найджел ще одни номером. Він викликав з оркестру музиканта, що йому сподобався. І дуетом вони виконали чудову копозицію. Здавалося, що англієць і болгарин грали на сені усе життя.
Пан Кенеді довів публіці, що рок музика з повним правом може вважатися класикою століття. Він з такою пристрастю виконував твори Моцарта і Бетховена, що здавалося вони написані не два віки тому, а тільки вчора. Цю свіжість класичної музики, її запал він зумів передати 6 тисячному залу.
Йому аплодували стоячи. Аплодували майже півгодини. І кожного разу Найджел Кенеді виходив щасливий на сцену і глибоко вклонявся благодарним глядачам.
І в залі лунало: „Чудово, Кенеді! Браво, „Класик FM"!"
Злата Радославова,
власний коресподент газети «Російська торгівля» у Софії спеціально для «Украински вести»

З АГЕНТУРНИМ МИНУЛИМ – 140 ДЕПУТАТІВ, З НИХ 19 – У НИНІШНЬОМУ ПАРЛАМЕНТІ
Софія, 06 вересня 2007.- В органах державної безпеки працювали або співпрацювали з ними 140 депутатів, якщо рахувати з 1989 р., коли в Болгарії почалися демократичні зміни. З них 19 є членами нинішніх Народних Зборів.
Про це повідомили з комісії по досьє, яка була утворена парламентом кілька місяців тому і має завдання відкрити архіви таємних служб епохи соціалізму.
Серед колишніх "сексотів" є чимало політиків, яку зробили кар'єру не в соціалістичній партії, яка є правонаступником Болгарської комуністичної партії, а у формаціях правого ґатунку. На початку та в середині 90-х років "шестьорки" були серед лідерів демократичної опозиції, збирали багатотисячні мітинги, "боролися" з декомунізацією Болгарії. Між іншим, праві партії, які ще 10 р. тому на виборах отримували понад 50% голосів, зараз тут підтримує не більше 3-4%.
Відповідно до закону, колишнім секретним співробітникам ніщо не загрожує. Щонайгірше їх можуть публічно засудити.
За даними комісії, на таємні служби працював нинішній президент Георгій Пирванов (кличка "Гоце"), прем'єр у 1994-1996 рр. Жан Віденов (кличка "Бреза"), теперішній суддя Конституційного суду Георгій Марков (кличка "Ніколай"), екс-лідер Союзу демократичних сил Петр Берон (кличка "Бончо"), багаторічний лідер турецького Руху за права та свободи Ахмед Доган (кличка "Сергей"), популярний актор Тодор Колев (кличка "Петров"), Старозагорський митрополит Галактіон (кличка "Мішо").
Зараз у парламенті Болгарії є 19 осіб, які були у штаті або співпрацювали з державною безпекою Тодора Живкова. Серед них шестеро – у фракції соціалістів, четверо – у фракції націоналістичної партії "Атака", четверо – у фракції турецького Руху за права та свободи, ще двоє – у фракції правих партій, решта – незалежні.
Комісія з досьє обіцяє незабаром оприлюднити прізвища тих колишніх агентів, які зараз працюють на провідних посадах в урядових установах. Потім черга дійде і до журналістів та працівників культури. Тобто, йдеться про особи, які є публічними.
Болгарія стала останньою державою екс-соціалістичного табору, в якій нарешті вирішили сказати, хто є хто, а не спалити всі документи, як це зробили свого часу в Іспанії. Хоча, на думку прем'єра Сергея Станішева, зараз це уже нікому не потрібно. "Люди переймаються зовсім іншими проблемами", - вважає він.(УБВісті)

БОЛГАРИ СТАЛИ МЕНШЕ ПИТИ ТА ПАЛИТИ
Софія, 17 квітня 2007.- Болгари почали менше пити та палити, повідомляють з Національного комітету статистики. Якщо, скажімо, в середині 90-х років вони випивали в середньому по 2,5 л ракії (самогонки) в рік, то зараз на 200 г менше. А споживання вина скоротилося на 1,5 л.
Якщо вісім років тому пересічний болгарин викурював в рік 900-1000 цигарок, тобто 45-50 пачок, то зараз – 726 цигарок (36 пачок). Водночас він став більше платити за алкоголь та тютюн – майже вдвічі, бо ці вироби подорожчали з 55 лв. у 1999 р. до 114 лв. (57 евро) зараз.
За статистичними даними, болгари стали менше споживати фруктів, хліба, але більше – м'яса та ковбасних виробів, твердого сиру, бринзи й картоплі.
Торік річний дохід пересічного болгарина становив 2580 лв. (1290 євро), що на 300 лв. більше до 2005. На продукти тут витрачають 894 лв. або 35% річного доходу, на комунальні послуги – 332 лв. або 13%, на транспорт – 140 лв. або 5,4%, на телефон, Інтернет – 115 лв. або 4,5%, на повернення кредитів та боргів – 108 лв. або 4,2%.
Середня платня в Болгарії становить майже 400 лв. або 200 євро.(УБВісті)

ЛИШЕНЬ 25% ГРОМАДЯН П'ЯТИ КРАЇН ЄВРОПИ СХВАЛЮЄ ЧЛЕНСТВО БОЛГАРІЇ В ЄС
Софія, 8 лютого 2007.- Лишень 25% жителів Німеччини, Франції, Великої Британії, Італії та Іспанії схвалює членство Болгарії та Румунії в ЄС. Такими є результати опитування громадської думки, які оприлюднила газета "Файненшл таймс". Громадяни країн ЄС вважають, що імміграція робочої сили з країн Східної Європи призводить до зменшення платні. А понад 50% анкетованих, особливо британці та іспанці, розраховує на підвищення платні уже цього року.(УБВісті)


ПОНАД 44% БОЛГАР НЕ БАЧАТЬ КОРИСТІ ВІД ЄС
Софія, 04 січня 2007.- Понад 44% болгар вважає, що користі від вступу країни до Європейського союзу немає. Про це свідчать дані опитування, організованого авторитетним Національним центром дослідження громадської думки. Переважно це люди віком понад 50 років. Ще 16% не розуміє, що їм дасть членство в ЄС, а 15% не думає, що в довгостроковій перспективі стандарт їх життя суттєво зміниться. Серед скептиків понад 30% боїться підвищення цін на товари та послуги, 16% прогнозує падіння стандарту життя. І знову тут йдеться переважно про людей віком від 40 до 60 р. Вони також бояться втрати національної ідентичності в результаті неоднакового положення країн-членів ЄС на інституціональному рівні і значно нижчого рівня життя.
Лишень 25% болгар не турбує членство в ЄС. В цю категорію входять люди віком до 30 р. та жителі великих міст. Свої надії вони пов'язують з можливістю вільного пересування по Європі, легального перебування, роботою та навчанням з кордоном, підвищення стандарту життя й чіткими правилами гри.
Отож, якщо ще два тижні 72% болгар схвалювали членство країни в ЄС, то зараз значна частка анкетованих конкретно для себе не бачить користі від вступу до Союзу.(УБВісті)


АРХИВ


Наша довідка 
НАСЕЛЕННЯ БАЛКАНСЬКИХ КРАЇН (ЗА ДАНИМИ 1999 РОКУ): 
Туреччина - 64,269 млн.  

Румунія - 22,526 млн.  

Югославія - 10,615 млн.  

Греція - 10,508 млн.  

Болгарія -
7,929 млн.  
Хорватія - 4,565 млн.  

Босна і Герцеговина - 3,483 млн.  

Албанія - 3,365 млн.  

Македонія - 2,022 млн.  

Словенія - 1,985 млн.  

Кіпр - 0,746 млн.
БОЛГАРСЬКI
МАС-МЕДIА В
IНТЕРНЕТ

 

КОРИСНІ ТЕЛЕФОНИ В СОФІЇ 
Міжнародні телефонні переговори (замовлення) - 0123 
Швидка допомога - 150 
Поліція - 166 
Пожежна - 160 
Центральний залізничний вокзал в Софії - 31-71-21, 931-11-11 
Аеропорт "Софія" - 9372211
Мерія Софії - 9850-73-03 
Рада Міністрів - 85-01 
Адміністрація президента - 98-38-39 
Міністерство закордонних справ - 7-14-31 
Консульське управління МЗС Болгарії - 946-12-20 (м.Софія, бульвар "Євлогі Георгієв", 117) 
Міністерство внутрішніх справ - 988-01-31 
Головна прокуратура - 85-71

СНIД В БОЛГАРIЇ>>>