Б О Л Г А Р С Ь К І.. В І С Т І
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
BOL.BG
ЛАСКАВО ПРОСИМО
В БОЛГАРІЮ!
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.

"ТОЛОКА" ЕТ
преводи - украински, руски
София, тел.772986

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Болгарія нині

БАРРОЗУ ПРИВІТАЄ БОЛГАРІЮ В ОПІВНОЧІ
Софія, 29 грудня 2006.- В 00.00 г. з 31 грудня на 1 січня голова Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу через телеміст "Брюссель-Софія" привітає Болгарію зі вступом до Європейського Союзу. Передбачається, що в цей час на центральному майдані "Баттемберг" болгарської столиці зберуться десятки тисяч людей, аби відзначити історичну дату – країна політично та інституціонально повертається до Європи.
Зрозуміло, що на площі буде державне керівництво у повному складі, яке звернеться до народу. А потім народ танцюватиме та співатиме рок, бо саме з концертом рідних рок-виконавців болгари вступлять в ЄС. Над майданом "висітиме" піраміда, п'ять променів якої виходитимуть з п'яти споруд в центрі Софії – храму "Александр Невський", синагоги, вірменської церкви, костьолу та мечеті. Це має символізувати етнічну толерантність в Болгарії. Водночас, протягом шоу присутні мають продемонструвати солідарність з п'ятьма болгарськими медсестрами, яких лівійський режим засудив до страти.(УБВісті)

НА СВЯТА БОЛГАРСЬКА СІМ'Я ВИТРАТИТЬ В СЕРЕДНЬОМУ МАЙЖЕ 100 ЄВРО
Софія, 28 грудня 2006.- На Різдвяні свята, які тут уже відзначили 25 грудня, та зустріч Нового року болгарська сім'я витратить в середньому 189 лв., що становить майже 100 євро (середня платня – 180 євро). Про це свідчить опитування агенції "Геллап". Її фахівці також підрахували, що загалом народ викине на купівлю продуктів до святкового столу та різдвяних й новорічних подарунків тощо 550 млн. лв. (225 млн. євро).
А де пересічний болгарин зустрічатиме Новий рік? Понад 65% анкетованих стверджують, що на свята будуть вдома. В гостях у друзів буде 18%, в ресторані – 17%. За кордон поїде 1%, а оскільки снігу наразі в Болгарії немає, то зимові курорти приваблюють лишень менше 1% (торік – 5%).(УБВісті)

МЕР СТОЛИЦІ ЗАСНУВАВ ПАРТІЮ. ПРЕТЕНДУЄ НА ДРУГЕ МІСЦЕ
Софія, 25 грудня 2006.- На початку грудня мер столиці Бойко Борисов заснував партію "Громадяни за Бойко Борисовєвропейський розвиток Болгарії" (ГЄРБ). Це формація лідерського типу, бо ґрунтується на авторитеті та харизмі генерала Борисова, який з 2001 по 2005 рр. був головним секретарем міністерства внутрішніх справ. Тоді рейтинг пана Бойко, завдяки мас-медіа, сягав 65-70%, інколи навіть більше, ніж президента Георгія Пирванова. А в політику генерала втягнув некоронований монарх Сімеон Сакскобургготський. До того Борисов мав охоронну фірму й приватно охороняв пенсіонера Тодора Живкова, царя та інших високоповажних осіб.
Мета лідера "ГЄРБ" – об'єднати праві та центристські формації, спричинити дострокові вибори і перемогти соціалістів з турецьким рухом за права та свободи. Бойко Борисов заявляє, що екс-комуністам та особливо туркам треба трохи посидіти в опозиції.
За даними соціологів, якби парламентські вибори були сьогодні, то найбільше голосів здобула б соціалістична партія – 25,5%. "ГЄРБ" може розраховувати на друге місце – 14,2%. Електорат ультралівої "Атаки" звузився до 7,4%. Турки мають стабільно 6,9%. Правий Союз демократичних сил, який 10 р. тому спричинив мирну революцію і здобув на виборах понад 50%, зараз навіть не здолав би 4-відсотковий бар'єр. У такому ж жалюгідному стані знаходиться й царська партія "Сімеон ІІ", яка у 2001 р. на парламентських виборах отримала понад 50%.
Деякі аналітики прогнозують, що "ГЄРБ" як нова формація має потенціал до розширення свого впливу і завдяки харизмі генерала Борисова спроможна перемогти на майбутній виборах до Народних Зборів.(УБВісті)

В КАТАСТРОФІ ЗАГИНУЛО 18 ОСІБ
Софія, 8 грудня 2006.- Учор
а ввечері в автокатастрофі, що сталася біля м.Бяла (Північна Болгарія), загинуло 18 осіб. Ще десятеро людей перебуває у лікарні, дехто з них – у важкому стані.
Вантажівка з 30 т зерна вдарила автобус, який перевозив людей, і він полетів у 15-метрову прірву. Наразі стверджується, що причина катастрофи – несправні гальма автомашини й недотримання безпечної дистанції. Триває слідство.
В м.Бяла оголошено 3-денну жалобу. Очевидно, на національному рівні жалобу буде оголошена завтра.(УБВісті)

БОЛГАРІЯ ПРОВАДЖУЄ БЕЗКОШТОВНІ ВІЗИ ДЛЯ МАКЕДОНЦІВ. А ДЛЯ УКРАЇНЦІВ?
Софія, 05 жовтня 2006.- Болгарія впроваджує безкоштовні візи для громадян Македонії, повідомило електронне видання Експрес.Бг. Водночас болгарські громадяни будуть відвідувати цю країну без будь-яких віз. Про це сьогодні домовилися міністри закордонних справ обох країн Івайло Калфін і Антоніо Мілошоський. Ця норма набере чинності з 1 січня наступного року, коли Болгарія стане повноправним членом Європейського Союзу.
А чи пошириться такий візовий режим на стосунки Болгарії з Україною, де проживає велика болгарська діаспора – понад 200 тис. людей? "УБВістям" не вдалося знайти відповідь на це запитання. Як відомо, з 1 травня 2005 р. Київ відкрив свої кордони для громадян країн – членів ЄС, Швейцарії, США, Канади та Японії, себто, вони мають право безвізового в'їзду і перебувати на території України 90 днів. Водночас лише деякі держави Союзу впровадили з Україною безкоштовний візовий режим. Одна з них - Польща.
Візовий режим з Україною Болгарія впровадила в односторонньому порядку 1 жовтня 2001 р.(УБВісті)

В БОЛГАРІЇ З 1 ЛИСТОПАДА ПО 1 БЕРЕЗНЯ ТРЕБА ЇХАТИ НА ФАРАХ НАВІТЬ ВДЕНЬ
Софія, 31 жовтня 2006.- З 1 листопада по 1 березня по дорогах Болгарії дозволяється їхати тільки з увімкненими фарами навіть вдень. Такою є вимога поправок до закону, які ухвалили Народні Збори. У противному разі водія оштрафують на 20-50 лв. (10-25 євро).
Вважається, що у такий спосіб можна буде уникнути катастроф з летальними наслідками, особливо зустрічних ударів автомобілів. Однак, за даними, приміром, датських фахівців, внаслідок їзди на фарах вдень збільшується кількість ударів автомобілів "ззаду", тобто, недотримання дистації, та дорожньо-транспортних пригод (ДТП) за участі пішоходів, бо фари вдень, начебто, мають ефект засліплення.
Щороку в ДТП на болгарських дорогах гине 1000-1200 осіб, серед яких значну частку складають молоді люди. Причиною є висока швидкість, неправильне випередження, ненадання дороги автомашинам, що рухаються з перевагою тощо.(УБВісті)

ДО СОФІЇ НА КОНФЕРЕНЦІЮ З'ЇХАЛИСЯ ГЕЇ ТА ЛЕСБІЯНКИ ЄВРОПИ
Софія, 25 жовтня 2006. Сьогодні в Софії розпочинається 28-а річна конференція Міжнародної асоціації геїв та лесбіянок Європи (ILGA Europe). Вона триватиме чотири дні. Тема заходу – "Сім'я – це наша сім'я в Європі і європейська сім'я". Понад 300 делегатів дискутуватимуть проблеми, що є актуальними для організації. Зокрема, учасники акцентуватимуть на ролі сім'ї в толерантному ставленні до геїв та лесбіянок. Бо, як зазначають лідери болгарської організації "Джеміні" та правозахисники, спочатку саме в сім'ї особи з іншою статевою орієнтацією зустрічають нерозуміння й переживають насилля. Окрім того, делегати наполягатимуть на внесенні поправок до законів в тих країнах, де дискримінацію за статевою орієнтацією не визначається злочином і не підлягає покаранню.
Софія здобула право на проведення 28-ї конференції ILGA Europe ще два роки тому. Наразі не вдалося з'ясувати, хто представляє Україна на цьому заході.
Міжнародну асоціацію геїв та лесбіянок Європи (ILGA Europe) створено в 1978 р. зі штаб-квартирою в Брюсселі. Вона входить до складу Світової організації геїв та лесбіянок. ILGA Europe має консультативний статус при Раді Європи й фінансується Європейською Спільнотою. Вона є також членом Платформи Європейських соціальних неурядових організацій (Platform of European Social NGOs).
Болгарська організація "Джеміні БГ" входить до ILGA Europe з 1992 р., тобто, з дня свого заснування.(УБВісті)

ДРУГИЙ ТУР ВИЗНАЧИТЬ ПРЕЗИДЕНТА БОЛГАРІЇ
Ультрарадикальний кандидат обійняв друге місце – має понад 20%
Софія, 22 жовтня 2006.- Другий тур визначить президента Болгарії. Про це свідчать попередні дані, що їх оприлюднили соціологи. Нині чинний глава держави Георгі Пирванов має 62-65%, на другому місці лідер ультрарадикальної формації "Атака" Волен Сідеров – 20-22%, а на третьому – представник правоцентристських формацій Неделчо Беронов – 9-12%. Решта п'ятеро кандидатів виступали у ролі статистів.
Оскільки виборча активність становить, за попередніми даними, 34-40%, тобто, менше 50%, то, відповідно до закону, через тиждень болгарам доведеться йти на вибори знову й голосувати за одного з двох претендентів – за поміркованого Пирванова або ультраса Сідерова. Не важко спрогнозувати, що наступним президентом Болгарії знову буде 49-річний Георгі Пирванов.(УБВісті)
Ще до теми:
В НЕДІЛЮ БОЛГАРИ ОБИРАТИМУТЬ ПРЕЗИДЕНТА. КАНДИДАТ УЛЬТРАС МОЖЕ ВИЙТИ В ДРУГИЙ ТУР>>>

ВИБОРЧА АКТИВНІСТЬ - 33,6%
Софія, 22 жовтня.- Сьогодні в Болгарії президентські вибори. Станом на 17.00 виборча активність була майже 33,6%, повідомили з ЦВК. Експерти прогнозують, що до 20.00 вона навряд чи перевищить 50%. А це означає, що, незалежно від результатів кандидатів, 29 жовтня відбудуться другий тур за участю двох предентентів, що набрали найбільше голосів. Через тиждень Болгарія знатиме свого президента.(УБВесті)


УКРАЇНА ТА БОЛГАРІЯ ДОМОВИЛИСЯ СПІВПРАЦЮВАТИ З ПРИКОРДОННИХ ПИТАНЬ

Софія, 25 вересня 2006.- "Ми домовилися активно співпрацювати з прикордонних питань", - заявив на прес-конференції в Софії Микола Литвин – голова Державної прикордонної служби України. Сьогодні він та міністр внутрішніх справ Болгарії Румен Петров підписали відповідну міжурядову угоду. Сторони також ухвалили протокол про співпрацю між ДПСУ та тутешньою Прикордонною поліцією, домовилися обмінюватися інформацією у реальному часі.>>>

ЧЕРЕЗ МІСЯЦЬ БОЛГАРІЯ ОБИРАТИМЕ ПРЕЗИДЕНТА
Софія, 19 вересня 2006.- Болгари готуються до президентських виборів – 22 жовтня їм доведеться обирати із поміж семи кандидатів. Наразі, за даними соціологічної агенції "Апіс", чинний глава держави Георгі Пирванов має усі шанси залишитися на другу каденцію. Його підтримує 72,3% виборців. На другому місці за симпатіями перебуває Волен Сідеров – лідер ультранаціоналістичної формації "Атака". За нього збирається голосувати 14,3%, а за кандидата правиці Неделчо Беронова – 7,7%. Решта кандидатів має дуже низький рейтинг.
Соціологи стверджують, що активність виборців складе 50%. Власне, приблизно такою вона була й у 2001 р., коли на першому турі голосувало 41,7%, а на другому – 54,7%.
Яким має бути президент? На це запитання більшість болгар відповідає так: приємна та представницька зовнішність, одружений з дітьми, вміння говорити, багатий (багатший за пересічного болгарина), партійна незаангажованість, вік - до 50 р. До речі, жоден із семи кандидатів не відповідає останній умові.(УБВісті)

ТУРИСТІВ БІЛЬШЕ, АЛЕ ГРОШЕЙ – МЕНШЕ
Софія, 15 вересня 2006.- Іноземних туристів у Болгарії побільшало, свідчать статистичні дані. За перше півріччя тут побувало 2,845 млн. гостей, що на 4,8% більше до відповідного періоду минулого року. Проте грошей вони залишили на 0,2% менше – всього 450,1 млн. євро. Майже стільки витратили болгари, що відпочивали за кордоном, - 428,7 млн. євро (на 12,05% більше, ніж у 2005 р.).
Аналіз даних свідчить, що тут відпочивали переважно іноземці з низькими доходами. Хоча треба зважити й на те, що це – лишень показники за перше півріччя. Сезон тут у розпалі – у липні-серпні.(УБВісті)

ВАГІТНИХ, ЩО НАРОДИЛИ Й ПРОДАЛИ НЕМОВЛЯ ЗА КОРДОНОМ, СУДИТИМУТЬ
Софія, 10 вересня 2006.- Вагітних болгарок, які добровільно виїхали за кордон, народили там немовля й продали його, судитимуть. Це передбачається змінами до Карного кодексу, які підготувала група депутатів Народних Зборів. На таких болгарок чекає тюремне ув'язнення від 5 до 10 років й штраф від 10 до 15 тис. лв. (5-7,5 тис. євро). А ось організаторів покарають жорстокіше – до 20 р. тюрми й до 100 тис. лв. штраф.
Протягом останніх років вагітні болгарки, переважно циганки, виїжджають за кордон (Греція, Італія, Франція), де народжують дитину й за 2,5-3 тис. євро продають. Свій вчинок вони пояснюють зубожінням й неспроможністю прогодувати багатодітну сім'ю.(УБВісті)

ВСЕ БІЛЬШЕ ІНОЗЕМЦІВ АТАКУЄ БОЛГАРІЮ
Софія, 5 вересня 2006.- Торік заяву на болгарську візу подавало 382,809 тис. іноземних громадян. Влада відмовила 25,487 тис., що на 60% більше, ніж у 2004 р. Причина відмови – немотивоване прохання на візу. Влада відмовила й 805 іноземцям залишатися в Болгарії більше, ніж рік. Переважно йдеться про китайців та турків – дрібних торговців.
У 2005 р. власті депортували 1209 іноземних громадян. Це на 50% більше, порівняно з 2004 р. Водночас, із-за кордону на батьківщину примусово повернулося 2989 болгарських громадян.
Болгарія стає привабливою країною як для проживання, так і для транзиту на Захід. Однак протягом останніх років Болгарія значно підсилила свої кордони, які з 1 січня 2007 р. перетворюються в зовнішній кордон Європейського Союзу.(УБВісті)

РАДІО „КЛАСИК FM" РОЗШИРЮЄ СВОЄ ВІЩАННЯ В СОФІЇ
Софія, 04 вересня 2006.- З 5 вересня радіо „Класик FM" розпочинає свої передачі в Софії на започва да излъчва в София на частоті радіо „Альма Матер" - 88 MHz. Дві медії об’єднають свої програми.
Співробітництво з радіо Софійського університету „Кл. Охридськи" дозволить молодим радіожурналістам „Альма Матер" набути потрібного досвіду. Після отримання дипломів більшість з них працюватимуть на різних радіостанціях Болгарії.
До речі, так практика давно існує в учбових закладах України і Росії.
Злата Радославова,
власний коресподент газети «Російська торгівля» у Софії спеціально для "Украински вести"

"КЛАСИК FM" ВІДКРИВАЄ СВІЙ 5-Й КОНЦЕРТНИЙ СЕЗОН
Софія, 01 вересня 2006.- Радіо „Класик FM" відкриває свій 5-й концертний сезон. Для участі в концертних програмах воно запросить відомих болгарських і зарубіжних музикантів. Одразу повідомлю приємну для любителів класичної музики новину - у новому сезоні в циклі "Концертмайстори" буде дано на 8 концертів більше, ніж у минулому сезоні. Про це на прес-конференції повідомила Даніела Ханджієва.
Найпомітною подією нового музичного сезону „Класик FM" буде концерт Пінка Цукермана. Його виступ в НДК заплановано 20 жовтня. У музичному світі звуки відомого скрипаля і віолончеліста вважаються найбагатшими і найпривабливішими.
А до цього болгарські любителі класики можуть відкрити для себе музику Іспанії. 10 жовтня із сприяння посольства Іспанії в Болгарії відбудеться концертна программа, яка повністю присвячена національному святу цієї країни.
Нагадаю, що квитки і абонементи можна придбати в касах залу "Болгарія" або НДК.
Злата Радославова,
власний коресподент газети «Російська торгівля» у Софії спеціально для "Украински вести
"

В БОЛГАРСЬКІЙ "РИВ'ЄРІ" ЗУСТРІЛИСЯ ПРЕЗИДЕНТИ КРАЇН ЦЕНТРАЛЬНОЇ ЄВРОПИ
Софія, 19 травня 2006.- Сьогодні в болгарському чорноморському курорті "Рив'єра", що біля Варни, на ХІІІ зустріч зібралися президенти країн Центральної Європи. Гасло зустрічі – "Сьогодення та майбутнє Центральної Європи". На цей неформальний самміт запросили й президента України Віктора Ющенка.
За програмою форуму, відбутеться два пленарних засідання й учасники мають намір обговорити день сьогоднішній та прийдешній Центральної Європи. Передбачається також зустріч президентів з представниками бізнесу на тему "Публічно-приватне партнерство – ключ до створення та експлуатації інфраструктури в Центральній Європі". Відтак буде спільна прес-конференція.
Допоки глави держав будуть дискутувати проблеми нашого континенту, їх дружини відвідають с.Чукурово та місцевий етнографічний комплекс, виставку "Золото Болгарії", що напередодні самміту відкрилася у Варненському археологічному музеї. До речі, експозиція настільки безцінна, що її цілодобово охороняє 40 поліцаїв.
Вперше самміт глав держав Центральної Європи відбувся у 1992 р. за ініціативою австрійського президента Томаса Клестиля, якого підтримали президенти Чехії Вацлав Гавел, Німеччини - Ріхард фон Вайцзеккер, та Угорщини – Арпад Гьонц. Потому до них приєдналися президенти Словаччини, Польщі, Словенії, Болгарії, Румунії. Самміт глав держав Центральної Європи є неформальним і учасники у вільній дискусії обговорюють актуальні питання Старого Континенту та світу, що мають загальний інтерес.
У поїздці до Варни Президента України супроводжує Олег Рибачук.(БУВісті)

ПОНАД 40% БОЛГАР ВВАЖАЄ, ЩО УРЯД ПРАЦЮЄ ДОБРЕ
Софія, 14 лютого 2006.- Понад 40% болгар вважає, що уряд соціаліста Сергея Станішева працює добре, стверджують фахівці Національного центру досліджень громадської думки. Цей уряд працює краще, ніж попередній – Сімеона Сакскобургготського, - 25%, гірше – 18%.
Нинішній кабінет є коаліційний – його утворили соціалісти, турки та Рух "Сімеон ІІ". Однак переважно його підтримує соціалістично-турецький електорат. Майже 60% прихильників царя налаштовані критично.
На запитання, яка партія боронить ваші інтереси, 41% болгар відповіли негативно – нема такої партії. І ще 12% не змогли відповісти. Водночас 17,3% анкетованих "своєю" вважає соціалістичну партію, 8,7% - ультранаціоналістичну "Атаку", 6% - Рух "Сімеон ІІ", 5,3% - турків, 5,3% - праву партію "Демократи за сильну Болгарію", 2,3% - Союз демократичних сил, який, до речі, керував країною з 1997 до 2001 р. і мав у парламенті абсолютну більшість.
Серед політиків найвищий рейтинг має мер столиці Бойко Борисов – 77%, якого наздоганяє президент Георгі Пирванов – 74%. Серед урядовців люди найбільше люблять міністра культури Стефана Данаїлова – популярного актора. Рейтинг у пана прем'єра Станішева – 42%, спікера Народних Зборів Георгі Пірінські - 37%.(УБВісті)

ЗА СПРОБУ ДАТИ ХАБАРА ВОДІЯ ПОСАДИЛИ НА ОДИН РІК
Софія, 11 лютого 2006.- За спробу дати хабара автоінспекторові водій Георгі Йорданові буде сидіти в тюрмі один рік. Такий вирок виголосив суд м.Велико-Тирново, повідомила софійська газета "Телеграф". То того ж, бідоласі доведеться сплатити й штраф розміром 2000 лв. (1000 євро).
Принциповий автоінспектор зупинив пана Йорданова, бо їхав без ременя. Тут за це порушення ДАІ укладає акт, наслідком якого є, по-перше, невеличкий штраф (5 лв.), а по-друге – позбавлення одного балу (кожен водій має 36 балів, за кожне порушення вираховують їх певну кількість і коли вони закінчуються, його позбавляють прав і треба йти на перездачу). То ж шофер вирішив дати поліцаєві 20 лв. Проте автоінспектор виявився людиною чесною й відмовив.
Відповідно до закону, карається не лишень той, хто бере хабара, але й той, хто дає. До речі, це перший такий випадок в Болгарії. Щоправда, пан Йорданов має 15 днів, щоби оскаржити жорстокий вирок.(УБВісті)

СЕРЕДНЯ ПЛАТНЯ В БОЛГАРІЇ – 217 ЄВРО, ДЕПУТАТИ ОТРИМУЮТЬ МІНІМУМ 653
Софія, 10 лютого 2006.- За підсумками останнього кварталу минулого року, середня платня в Болгарії була 435 лв., що становить 217 євро, повідомили з Національного статистичного інституту. Мінімальна платня з 1 січня – 160 лв. або 80 євро.
За даними того ж джерела, протягом 2005 р. фінансовий стан 45% болгарських сімей погіршився й лишень для 7,1% він покращився. Борги має 21% сімей, а заощаджує – всього 6,3%. І ось на цьому фоні депутати отримують мінімум 1305 лв. або 653 євро, тобто, три середніх для країни платні. Однак за роботу в комісіях, скажімо, народні обранці отримують ще 10%.
А скільки отримують міністри? Це регламентовано: стільки, скільки й голови парламентських комісій – 1695 лв. Платня спікера Народних Зборів дорівнює зарплаті прем'єра – 1957 лв., що становить майже 1000 євро. Хоча Болгаріє і є парламентською республікою, найбільше отримує президент – 2610 лв.
Для порівняння, буханець 700-грамового хліба тут коштує 0,70 лв., кілограм свинини – 10-12 лв., пляшка горілки – 5 лв., а літр бензину А-95 – 1,74 лв.(УБВісті)


НАСЕЛЕННЯ БОЛГАРІЇ ЗМЕНШИЛОСЯ МАЙЖЕ НА 1 МЛН.
Софія, 31 січня 2006.- Зараз населення Болгарії становить 7,761 млн. осіб. Це майже на 1 млн. менше порівняно з 1990 р., стверджують фахівці Інституту соціології Болгарської академії наук. Вони представили "Національну стратегію демографічного розвитку Республіки Болгарії – 2006-2020 рр." Зазначається також, що населення країни старіє - наразі чверть болгар є віком понад 60 р.
Однією з причин демографічної кризи в Болгарії є низька народжуваність і висока смертність. За даними 2004 р., в країні народилося лишень 70,433 тис. дітей проти 112,3 тис. у 1989 р.
Міграція також є одним з чинників зменшення населення Болгарії. Протягом перших трьох років після краху комунізму (1989-1992 рр.) країну покинуло 470 тис. осіб, переважно це були молоді та високоосвічені люди.
Болгари все частіше відмовляються від такого інституту, як шлюб. Якщо у 70-ті роки ХХ ст.. в середньому реєструвалося по 70 тис. одружень в рік, то у 2004 – вдвічі менше. За даними статистики, наразі у громадянському шлюбі живе 314 тис болгар. Відповідно, зросла чисельність дітей, народжених поза шлюбом. Якщо у 1990 р. таких немовлят було 12,4%, то у 2004 р. – 46,1%. Цікаво також і те, що 13,4% цих дітей народжують зовсім молоді дівчата і навіть юнки – 12-17 років. За неофіційними даними, тут йдеться переважно про циганську меншину.
Водночас, якщо у 1990 р. болгари одружувалися у віці приблизно 21 року, то зараз – у 25-26 років.
За прогнозами ООН, якщо Болгарії не вдасться подолати нинішню демографічну кризу, то у 2050 р. населення країни зменшиться до 5 млн.(УБВісті)

УЖЕ Є ОФІЦІЙНЕ ЛОГО ЗИМОВОЇ ОЛІМПІАДИ "СОФІЯ'2014"
Софія, 30 січня 2006.- Сьогодні у болгарській столиці ініціативний комітет "Софія – столиця Зимової Олімпіади 2014 року" представив офіційний знак (лого) "Софія'2014". Його автор – художник Георгій Янков, малюнок якого переміг у змаганні зі 120 пропозиціями.
Влітку минулого року ініціативний комітет висунув кандидатуру Софії на проведення Зимової Олімпіади у 2014 р. Навколо болгарської столиці є три курортних зимових бази – гори Вітоша, гори Ріла (Боровец) та гори Пірін (Банско), що знаходяться на відстані від 25 до 150 км від Софії.
"Ми уже направили в штаб-квартиру МОК відповіді на запитання щодо кандидатури Софії, - сказала журналістам олімпійська чемпіонка Светла Оцетова – заступник голови ініціативного комітету. - Гадаємо, що наприкінці червня нам скажуть, чи Болгарія увійде до четвірки кандидатів, один з яких й стане столицею Білої Олімпіади 2014 року".
У добу соціалізму Болгарія претендувала на проведення Зимових Олімпійських Ігор, однак її кандидатура не пройшла. Зараз понад 70% жителів столиці хоче, щоби у їх місті відбулася Зимова Олімпіада.(УБВісті)

ПРЕЗИДЕНТ БОЛГАРІЇ МАЄ НАЙВИЩИЙ РЕЙТИНГ
Георгій ПирвановСофія, 30 січня 2006.- Серед болгарських політиків найвищий рейтинг має президент Георгій Пирванов – 75%. Відповідно до Конституції, державний глава має переважно представницькі функції, він навіть позбавлений права законодавчої ініціативи. Проте зараз тут триває дискусія, чи не розширити повноваження президента?
Лишень на 5% главі держави поступається мер столиці Бойко Борисов, стверджують соціологи агенції "Галап інтернешнл". У прем'єра Сергея Станішева рейтинг 46%, а у міністра з питань євроінтеграції Міглени Куневої – 38%. У зв'язку з цим, членство Болгарії в ЄС підтримує 64%, 24% не змогли відповісти, а 12% - проти.
Президентська інституція користується довірою 67% болгар, уряд – 28%, парламент та прокуратура – по 18%, суд – 16%.
Майже 60% анкетованих вважає, що зі зміною влади влітку минулого року економічна ситуація в країні не змінилася. Для 25% вона змінилася до гіршого, а для 13% - до кращого. Водночас з 15% до 48% збільшилася чисельність болгар, на думку яких нинішній коаліційний уряд (соціалісти, турки та рух "Сімеон ІІ") протримається 4-річний мандат.(УБВісті)


АРХИВ


Наша довідка 
НАСЕЛЕННЯ БАЛКАНСЬКИХ КРАЇН (ЗА ДАНИМИ 1999 РОКУ): 
Туреччина - 64,269 млн.  

Румунія - 22,526 млн.  

Югославія - 10,615 млн.  

Греція - 10,508 млн.  

Болгарія -
7,929 млн.  
Хорватія - 4,565 млн.  

Босна і Герцеговина - 3,483 млн.  

Албанія - 3,365 млн.  

Македонія - 2,022 млн.  

Словенія - 1,985 млн.  

Кіпр - 0,746 млн.
БОЛГАРСЬКI
МАС-МЕДIА В
IНТЕРНЕТ

 

КОРИСНІ ТЕЛЕФОНИ В СОФІЇ 
Міжнародні телефонні переговори (замовлення) - 0123 
Швидка допомога - 150 
Поліція - 166 
Пожежна - 160 
Центральний залізничний вокзал в Софії - 31-71-21, 931-11-11 
Аеропорт "Софія" - 9372211
Мерія Софії - 9850-73-03 
Рада Міністрів - 85-01 
Адміністрація президента - 98-38-39 
Міністерство закордонних справ - 7-14-31 
Консульське управління МЗС Болгарії - 946-12-20 (м.Софія, бульвар "Євлогі Георгієв", 117) 
Міністерство внутрішніх справ - 988-01-31 
Головна прокуратура - 85-71

СНIД В БОЛГАРIЇ>>>