Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 

КАКВО ОЗНАЧАВА ДУМАТА "УКРАЙНА"?
EURO-2012
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.


КОНСУЛСТВОТО НА УКРАЙНА В СОФИЯ 
гр.София, "Овча купел", ул."Боряна", №29, тел.(02) 9559354;


ТЪРГОВСКО-ИКОНОМИЧЕСКА МИСИЯ КЪМ ПОСОЛСТВОТО НА УКРАЙНА В СОФИЯ 
гр.София, "Овча купел", ул."Боряна", №29, тел./факс (02) 9559349; тел.9554072

 

Посолски вести

НАШІ ВОЇНИ ПОЛЕТІЛИ ДОДОМУ
Софія, 14 грудня 2016.- Сьогодні діаспора та українські дипломати на летовищі "Софія" відправили додому наших вояків, які проходили 10-денне лікування та реабілітацію у Болгарії. Разом з воїнами до Києва відбули депутати Ганна Гопко та Світлана Заліщук, які перебували у болгарській столиці з нагоди заходів, присвячених 25-річчю відновлення дипломатичних стосунків між Україною та Болгарією. Офіційна Софія однією із перших визнала нашу країну незалежною - спочатку УНР у 1918 р., а потім - Україну, у грудні 1991 р.

Цією групою вояків, як і передніми, опікувалися лікарі, медсестри та реабілітатори одного із санаторіїв міністерства оборони Болгарії. На запитання, чи дали ці медичні процедури якийсь ефект, хлопці відповіли ствердно. Хтось почуває себе дуже добре, а хтось – просто добре. Детальніше про це можна довідатися з наступного відео YouTube каналу "Украински вести ТВ".
Протягом 2015-2016 рр. на реабілітації у Болгарії побувало майже 50 наших вояків. Цю програму фінансують почесні консули України тут Дімітр Георгіев (Пловдів), Пламен Бобоков (Русе) та Дімітр Караненов (Бургас).
Відео: Наші вояки да діаспора на прогулянці у старовинному Пловдіві - ТУТ
Діаспора та дипломати відправляють наших вояків додому - ТУТ

ГАННА ГОПКО: БЕЗВІЗОВИЙ РЕЖИМ – ЦЕ НЕ ПРОСТО МОЖЛИВІСТЬ ПОДОРОЖУВАТИ ЄВРОПОЮ. ЦЕ, НАСАМПЕРЕД, РЕФОРМИ В УКРАЇНІ
Інтерв'ю з депутатом та головою комітету Верховної Ради із закордонних справ Ганною Гопко можна подивитися на YouTube каналі "Украински вести ТВ" – ТУТ.

ДЕВЕТ РАНЕНИ УКРАИНСКИ ВОЙНИЦИ ЩЕ СЕ ЛЕКУВАТ В БЪЛГАРИЯ
София, 01 декември 2016.- Вчера на лечение в България пристигнаха девет ранени украински войници. Те ще преминат рехабилитация в един от санаториуми около Пловдив. На летището в София групата беше горещо посрещната с "Добре дошли" и "Слава на Украйна" от украинските дипломати начело с посланика Микола Балтажи и активистите от дружеството "Мати-Украйна".
Пребиваването на украинците се поема от почетния консул на Украйна в Бургас Димитър Караненов.
От 2015 г. това е шеста група украински войници, ранени на война против руснаци и сепаратисти в Донбас, която се лекува в България. Тези бойци, както и вече преминалите курса на рехабилитацията, имат ранени или ръце, или крака.(УБВести)
Снимката любезно е предоставена от фотографа Богдан Стойко

ПАНИХИДА В ХРАМА "СВ.НЕДЕЛЯ" ЗА ГОЛОДОМОР В УКРАЙНА
София, 26 ноември 2016.- Навършват се 84 години от Голодомор (Гладомор) в Украйна, организиран от сталинския режим.>>>

КОЛКОТО ПО-СКОРО РУСИЯ СЕ ОТЪРСИ ОТ СВОИТЕ ИМПЕРСКИ АМБИЦИИ, ТОЛКОВА ЩЕ Е ПО-ДОБРЕ ЗА РУСНАЦИТЕ

Всяка агресия, обикновено, приключва на територията на агресора. Украйна е последна авантюра на Путин
София, 25 октомври 2016.- В София пристигна Мустафа Джемилев – лидер на кримските татари. Днес преди обяд в "Червената къща" той участва в диспута на тема "Предизвикателствата за съвременната Европа в контекста на Революцията на достойнството в Украйна". А привечер посети фотоизложбата, организирана в негова чест в сградата на Полския институт от посолството на Украйна и Полша.>>>

ПЕТРО ПОРОШЕНКО: "СЛАВА НА БЪЛГАРИЯ, СЛАВА НА УКРАЙНА"

Украинският президент официално откри паметник на Тарас Шевченко и посети украинските войници, които се лекуват тук
София, 30 юни 2016.- Късно тази вечер приключи официалното посещение на украинския президент Петро Порошенко.>>>

ДИАСПОРАТА ПОСРЕЩНА ГРУПА РАНЕНИ УКРАИНСКИ ВОЙНИЦИ

София, 20 юни 2016.- Украинската диаспора, посолството на Украйна начело с посланика Микола Балтажии, българите – приятели на страната ни, посрещнаха група от 10 украински войници, ранени на фронта в Донбас.>>>

УКРАИНЦИТЕ В СОФИЯ ОТБЕЛЯЗАХА ДЕНЯ НА РОДНАТА ШЕВИЦА

София, 20 май 2016.- Вчера украинците в София, украинските дипломати, студентите-украинисти и българите – приятели на Украйна отбелязаха Деня на украинската шевица.>>>

ДИПЛОМАТИТЕ И ПРИЯТЕЛИТЕ НА УКРАЙНА В РОСТОВ-НА-ДОН ПОЧЕТОХА ПАМЕТТА НА ОЛЕКСИЙ БЕРЕСТ

Ростов-на-Дон, 08 май 2016.- Днес украинските дипломати в Ростов-на-Дон (Русия) на чело с Генералния консул Виталий Москаленко и местните приятели на Украйна посетиха гроба на украинеца Олексий Берест - Герой на Украйна.>>>

ИЗЛОЖБА ЗА ЧЕРНОБИЛ В БАН

София, 28 април 2016.- Вчера в сградата на Българската академия на науките се откри изложба "Светлините на Припят и Сенките на Чернобил" на украинския художник Роман Гуманюк.>>>

У БОЛГАРІЇ КАТОЛИКИ ЗБИРАЛИ ГРОШІ ДЛЯ УКРАЇНИ
З любов’ю до Бога українці великою кров’ю захищають себе та увесь світ від неправди
Софія, 25 квітня 2016.- Учора в усіх католицьких храмах Болгарії відбулася свята літургія з благодійним збором грошей для України.
>>>

У НЕДІЛЬНІЙ ШКОЛІ ДІТЕЙ ВЧИЛИ РОЗПИСУВАТИ ПИСАНКИ ВОСКОМ
Софія, 10 квітня 2016.- Учні Української недільної школи вчилися мистецтву розпису яєць воском. Але перед цим Антоніна Якімова – керівник школи, розповіла дітям про українську писанку, показала зразки й етапи розпису.

Водночас відбувся майстер-клас з розпису воском за іхтіманською технікою, який провели директор Іхтіманського історичного музею Веліна Мінева та її колега Веселка Балабанова. Учні побачили зразки й за допомогою майстринь спробували їх відтворити. Організаторам вдалося створити творчу атмосферу, переповнену неймовірними емоціями.

В майстер-класі брали участь також мами учнів, дружини дипломатів з українського посольства на чолі з Анною Тертичною, а також представники фундації турецьких і болгарських жінок разом із заступником фундації українкою Марією Доган.
Українська недільна школа висловлює щиру вдячність іхтіманським майстриням за чудове свято, яке вони влаштували й учням, і дорослим.(УБВісті)

У СОФІЇ ВШАНУВАЛИ КОБЗАРЯ
Софія, 09 березня 2016.- З нагоди 202-ї річниці з дня народження Тараса Шевченка у Софійському університеті "Св.Климент Охридський" відбувся показ документального фільму "Шевченко. Експедиція". Студенти та викладачі кафедри слов’янських філологій, представники української громади та болгарських культурних кіл мали можливість ознайомитися з невідомою сторінкою у житті генія українського народу, який в умовах складної експедиції до Аральського моря розкрився як художник, етнограф і надійний друг.
Потому студенти читали вірші Кобзаря.
Також у Софії пройшла церемонія покладання квітів до пам’ятника Тараса Шевченка. До учасників заходу зі словом звернувся посол України Микола Балтажи. Він наголосив на зростаючій актуальності творчості геніального співвітчизника на тлі військової агресії Росії проти України.
І тут присутні декламували вірші Кобзаря.(УБВісті)

МИКОЛА БАЛТАЖИ ПРЕД бТВ: РУСИЯ СЕ ПРАВИ НА МИРОТВОРЕЦ, НО ТЯ НЕ Е ТАКЪВ - ЗАЩОТО ИМЕННО ТЯ СЪЗДАДЕ И ПОДДЪРЖА ТОЗИ КОНФЛИКТ В УКРАЙНА
София, 04 март 2016.- Днес посланикът на Украйна Микола Балтажи беше в сутришния блок на бТВ. Той разказа за участие на украинците в състава на руската армия в освобождение на България от турското иго през 1870-1878 гг. Беше засегнат и въпросът за ситуацията в Източна Украйна сега. Посланикът беше категоричен, че Русия е агресор и няма какво да се прави на миротворец. Тя генерира тази война и продължава да я поддържа.>>>

МИКОЛА БАЛТАЖИ: НЕ СВОБОДАТА НА БЪЛГАРИЯ, А ЦАРИГРАД И ПРОЛИВИТЕ СА БИЛА ЦЕЛТА НА ЦАРСКА РУСИЯ

Украинският посланик твърди, че половината от руската императорска армия са украински войници и офицери
София, 02 март 2016.- В навечерието на тазгодишното честване на българския национален празник руското външно министерство>>>

МИКОЛА БАЛТАЖИ: АКО СЕ СВАЛЯТ САНКЦИИТЕ СРЕЩУ РУСИЯ, ТОВА БИ БИЛО ГОЛЯМА ГРЕШКА
София, 22 февруари 2016.- "Ако се свалят санкциите срещу Русия, това би било най-голямата грешка в момента", - коментира посланикът на Украйна в България Микола Балтажи на пресконференция в Пресклуба на БТА. "За нас това не е инструмент за наказание, а инструмент за натиск върху руското ръководство с цел да се върне към изпълняването на международните си задължения", - добави той.
Ние не сме русофоби, коментира още посланикът Балтажи, но това, което се извършва от путиновската Русия срещу Украйна, е недопустимо, то няма нищо общо с демокрацията, категоричен е посланикът.
Според него, Русия води информационна война не само срещу Украйна, но и Европа, не иска да се съобразява с международните реалности. Става дума за страна, която си има истина "по руски" и не желае да се вслушва в мненията на други държави.
Част от българския народ си има сантименти към Русия, свързани със събитията от 1877-78 г., има партии, които застанаха зад агресията срещу Украйна, посочи посланикът, но отбеляза, че българският парламент, правителство и президент са на страната на Украйна.
"Не мога да разбера, защо хората се поддават на руската пропаганда? Не може през ХХІ век, като съществуват алтернативни източници за информация, да се поддаваме на лъжлива и изключително агресивна пропаганда", - коментира той
Пан Балтажи отбеляза, че се навършват две години от събитията на Майдана и окупацията на Крим. На Майдана бяха представители не само на украинската нация, там бяха и рускоговорящи, а първият загинал беше арменец, припомни той. Украйна никога няма да се съгласи с окупацията на Крим. Предложихме инициатива и ще бъде изработена пътна карта от украинската власт за деокупацията на Крим, като се предвижда да се започне международен преговорен механизъм, посочи още той, съобщава БТА.(УБВести)

УКРАЇНСЬКОГО ПОЕТА ВАСИЛЯ СЛАПЧУКА ВПЕРШЕ ВИДАЛИ У БОЛГАРІЇ
Софія, 20 лютого 2016.- Учора у посольстві України відбулася презентація збірки віршів українського поета Василя Слапчука – лауреата Національної премії ім.Тараса Шевченка за літературу. Це його вперше видають у Болгарії. Збірку назвали "Крилатият мъж" ("Крилатий чоловік").
Дімітр Хрістов – перекладач Спапчука, болгарський поет та бард Славімір Генчев, українська поетеса Анна Багряна (вона проживає у Софії) вважають, що вірші пана Василя неодмінно знайдуть свого читача у Болгарії.

На світлині (зліва-направо): Перекладач Дімітр Хрістов і поет Славімір Генчев.

Василь Слапчук народився у 1961 р. на Волині. Пройшов Афганістан. Був поранений. Зараз – інвалід. Тому й частина його творчості присвячена військовій тематиці, точніше, антивоєнній. Загалом у доробку пана Василя – майже 20 збірок віршів, сім романів, багато творів для дітей.
У Болгарії Слапчука видало видавництво "Богіанна", а книжку можна придбати у книгарні агенції "Софія прес" та у мережі книгарень "Български книжици".(УБВісті)

София, 19 февруари 2016.- Днес в посолството на Украйна се състоя презентация на стихосбирката на украинския поет Василь Слапчук - той за първи път се издава в България.
"Крилатият мъж" - така се казва творбата на Слапчук, е носител на Националната награда за литература "Тарас Шевченко", автор почти на 20 стихосбирки и 7 романа.
Част от творчеството на Василь Слапчук е свързана с военна тематика - по време на СССР той е изпратен в Афганистан. Там е ранен и се завръща у дома парализиран, в инвалидна количка.
Преводачът Димитър Христов, поет Славимир Генчев, поетесата Анна Багряна смятат, че украинецът Василь Слапчук ще намери своя читател в България.
Книгата е издадена от "Богианна" и може да се намери в книжарницата на "София прес" и в книжарниците "Български книжици"(УБВести)
Відеорепортаж з події - ТУТ.

МИНУТА МЪЛЧАНИЕ ЗА НЕБЕСНАТА СОТНЯ

София, 19 февруари 2016.- Днес в украинското посолство дипломатите, диаспората и българите - приятели на Украйна, почетоха паметта на "Небесна сотня" - 105 патриоти, разстреляни на Майдана през януари-февруари 2014 г. по време на протестите против корумпирания режим на Виктор Янукович.(УБВести)
Видеорепортаж от събитието - ТУК.

ДЕЛЕГАЦІЯ ВЕРХОВНОЇ РАДИ ПООБІЦЯЛА "ПРОБИТИ" ПРИМІЩЕННЯ ДЛЯ ДІАСПОРИ
Софія, 10 лютого 2016.- "Ми зробимо усе можливе, щоби діаспора мала приміщення у Софії", - сказала при зустрічі з активістами Спілки українських організацій у Болгарії "Мати Україна" депутат Ганна Гопко.>>>

ФЛЕШМОБ У БОЛГАРСЬКІЙ СТОЛИЦІ – "ЄДИНА УКРАЇНА"

Подробиці - тут.

РІЗДВО ДІАСПОРА ТА ДИПЛОМАТИ СВЯТКУВАЛИ РАЗОМ
Софія, 07 січня 2016.- Сьогодні традиційно українська діаспора та дипломати в Болгарії святкували Різдво у посольстві України. Присутніх привітала Анна Тертична - радник з політичних питань, та Олена Коцева - голова Спілки українських організацій в Болгарії.
Попри все, люди не забули, що в Україні - війна. Тому й скинулися для фронту - зібрали майже 700 левів, що становить 350 євро, та понад $70.
Відеорепортаж про різдвяну зустріч у посольстві можна подивитися тут.

-----------------------------------------------

НОВІТНЯ ІСТОРІЯ:
06 грудня 1991 р. - Болгарія визнає незалежність України.
13 грудня 1991 - у Софії Україна та Болгарія підписують угоду про встановлення дипломатичних стосунки на рівні посольств.
18 травня 1993 р. – посол Олександр Вороб’йов вручив вірчі грамоти президенту Желю Желеву.
Посольство розмістилося в Софії на вул."Сан-Стефано", №6, на першому поверсі в трьох кімнатах. Там воно перебувало до листопада 1993 р. Потім переїхало на вул."Сімеоновско шосе", №53. Зараз воно знаходиться на вул."Боряна", №29.
Перший склад посольства:
Олександр Вороб’йов – посол
Григорій Максименко – радник з політичних питань
Василь Гнєвішев – радник з економічних питань
Віталій Москаленко – перший секретар (освіта, культура, діаспора, протокол).

Посли України в Болгарії:
18 травня 1993 р. – посол Олександр Вороб’йов вручив вірчі грамоти президенту Желю Желеву.
4 серпня 1998 р. – посол Вячеслав Похвальський вручив вірчі грамоти президенту Петру Стоянову.
18 травня 2004 – посол Юрій Рилач вручив вірчі грамоти президенту Георгі Пирванову (у липні 2006 р. пан Рилач відбув до Києва).
Лютий 2007 р. – вийшов указ про призначення Віктора Кальника послом України в Болгарії. У квітні 2011 р. його каденція закінчилася.
Квітень 2011 р. - вийшов указ про призначення Миколи Балтажі послом України в Болгарії.

БОЛГАРІЯ-УКРАЇНА: ДИПЛОМАТИЧНИМ СТОСУНКАМ ВИПОВНИЛОСЯ 15 РОКІВ.>>>

ПРЕДИ 20 ГОДИНИ УКРАЙНА И БЪЛГАРИЯ УСТАНОВЯВАТ ДИПЛОМАТИЧЕСКИ ОТНОШЕНИЯ>>>

 

 


УКРАЇНСЬКА МОВА В СОФІЙСЬКОМУ УНІВЕРСИТЕТІ ТРИМАЄТЬСЯ НА ЕНТУЗІАЗМІ ЖМЕНІ ВИКЛАДАЧІВ

ВСИЧКО ЗА УКРАИНСКАТА ВИЗА


СПРАВКА: БЪЛГАРИЯ - УКРАЙНА - СЪТРУДНИЧЕСТВО

БЪЛГАРО-УКРАИНСКИ ДИПЛОМАТИЧЕСКИ ОТНОШЕНИЯ

АКО ИСКАТЕ ДА СЛЕДВАТЕ В УКРАЙНА

ОТРИМАЙТЕ СТАТУС ЗАКОРДОННОГО УКРАЇНЦЯ!