Б О Л Г А Р С Ь К І.. В І С Т І
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
КАКВО ОЗНАЧАВА ДУМАТА "УКРАЙНА"?
EURO-2012
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.


КОНСУЛСТВОТО НА УКРАЙНА В СОФИЯ 
гр.София, "Овча купел", ул."Боряна", №29, тел.(02) 9559354;
www.ukrembassy.com

ГЕНЕРАЛНО КОНСУЛСТВО НА УКРАЙНА ВЪВ ВАРНА

гр.Варна-9000, ул."Генерал Колев", №92, тел.052/321800, факс 321900
www.consul-ua.com


ТЪРГОВСКО-ИКОНОМИЧЕСКА МИСИЯ КЪМ ПОСОЛСТВОТО НА УКРАЙНА В СОФИЯ 
гр.София, "Овча купел", ул."Боряна", №29, тел./факс (02) 9559349; тел.9554072

 

 

 

 

 

 

 

АМБАСАДА

НОВИЙ МІНІСТР ЗАКОРДОННИХ СПРАВ УКРАЇНИ ЛЕОНІД КОЖАРА ВІТАЄ ЗАКОРДОННЕ УКРАЇНСТВО ЗІ СВЯТАМИ
Київ, 29 грудня 2012.- "УБВісті" отримали вітання нового міністра закордонних справ України Леоніда Кожари зі святами. Нижче подаємо його текст.
"Дорогі друзі! Сердечно вітаю вас із новорічними та різдвяними святами! Бажаю вам доброго здоров’я, піднесеного настрою і всіляких гараздів на весь прийдешній рік.
Дружній діалог і зацікавлена співпраця з діаспорою належать до незмінних пріоритетів українського зовнішньополітичного відомства. Впевнений, що у новому році між нами пануватимуть взаємне розуміння і підтримка у відстоюванні національних інтересів України на міжнародній арені, задоволенні усього спектру потреб закордонних українців.
Щиро зичу вам веселого торжества, здійснення задумів і заповітних мрій.
Нехай не вичерпується джерело вашої наснаги до нових плідних починань на благо Української держави і всього світового українства.
З повагою Леонід КОЖАРА"

Нашата справка:
ЛЕОНIД КОЖАРА. Роден е през 1963 г. в Полтава (Украйна). Украинец е. През 1985 г. завършва Киевския държавен университет "Тарас Шевченко". Специалност – юрист по международно право, референт-преводач с английски език. До 1990 г. работи във Висшата партийна школа към компартията на Украйна. От 1990 до 1992 гг. е сътрудник във Върховната Рада. От 1992 до 1994 е в администрацията на президента на Украйна Леонид Кравчук. След това работи в посолството на Украйна в САЩ. През 1997 г. отново е в администрацията на президента на Украйна Леонид Кучма. От 2002 до 2004 гг. е посланик на Украйна в Швеция. След това отново е в администрацията на президента на Украйна Леонид Кучма – отговаря за евроатлантическата интеграция на страната. След Оранжевата революция през есента на 2004 г. преминава на работа в частния бизнес. От 2007 г. три пъти се избира за депутат във Върховната Рада. Един от водещите лица в управляващата партия "Региони на Украйна". Привърженик е на членството на Украйна в ЕС.
На 24 декември 2012 г. е назначен на длъжност министър на външните работи на Украйна.
Владее английски, шведски и руски.
Женен е. Има син Ярослав. Обича "The Beatles" и друга музика, а така също риболов.

ВІТАННЯ ПОСЛА УКРАЇНИ В БОЛГАРІЇ МИКОЛИ БАЛТАЖІ
Софія, 24 грудня 2012.- Через "УБВісті" до нашої діаспори в Болгарії з вітанням звернувся посол Микола Балтажі:
"Шановні співвітчизники! Дорогі друзі!
Від щирого серця вітаю вас з Різдвом Христовим та наступаючим Новим 2013 роком!
Високо ціную ваш внесок у збереження та розвиток української культури, традицій, мови, прагнення утверджувати позитивний імідж України і сподіваюся на його зміцнення у майбутньому.
Нехай свята прийдешні принесуть у ваші домівки благодать, милість і тепло, а в душі – радість, віру, надію, любов.
Зичу вам, вашим родинам і близьким міцного здоров’я, щастя, чистих і світлих помислів, здійснення заповітних мрій.
Веселих та радісних свят! Нехай вас береже Господь!
Щири ваш посол Микола Балтажі"

МИКОЛА БАЛТАЖИ: ГЛЕДАМЕ НА БЪЛГАРИЯ КАТО НА ПРЕДМОСТИЕ КЪМ ЕС
София, 08 декември 2012.- Посланикът на Украйна Микола Балтажи даде интервю през в."24 часа". С него разговаря Любомир Денов.>>>


VII МIЖНАРОДНА НАУКОВА КОНФЕРЕНЦIЯ "ДРАГОМАНIВСЬКI СТУДІЇ" - 29 жовтня 2012 р.

КОНСТРУКТИВНА ЗУСТРІЧ З ПРЕДСТАВНИКАМИ ДІАСПОРИ


ПАРТИЗАНСЬКИЙ РУХ В УКРАЇНІ – 1941-1945 рр.
Софія, 22 вересня 2012.- Масовість участі українського народу у війні з фашистськими загарбниками та сила опору в роки Великої Вітчизняної війни в Україні були одними з основних факторів безумовної і остаточної перемоги над окупантами.>>>

ПОСОЛСТВОТО НА УКРАЙНА И ПОЛША ВИ КАНЯТ!
София, градинката пред "Кристал" (срещу Военния клуб),
16 август в 10:00
ФОТОИЗЛОЖБА "ГРАДОВЕТЕ – ДОМАКИНИ НА ЕВРО-2012". Тя ще бъде открита от посланиците на Украйна и Полша Микола Балтажи и Лешек Хенсел.


У СОФІЇ СТВОРИЛИ БОЛГАРСЬКО-УКРАЇНСЬКУ ПРОМИСЛОВУ ПАЛАТУ (БУПП)
Керувати палатою будуть екс-прем’єр та почесні консули України


ПОЧЕТНИЯТ КОНСУЛ НА УКРАЙНА В ПЛОВДИВ ПОЕ ДЕЦАТА ОТ УКРАЙНА
София, 01 юли 2012.- Днес от Днепропетровск пристигна група украински деца, които ще почиват в СПА-хотел "Хисар" в гр.Хисар. Тяхната издръжка се поема от почетния консул на Украйна в Пловдив бизнесмена и мецената Димитър Георгиев, съобщиха от украинското посолство.
Групата е сформирана от 19 деца на възраст от 14 до 18 г., които са засегнати от последиците от аварията в Чернобил, станала през април 1986 г. В СПА-хотел "Хисар" те ще преминат двуседмичен оздравителен курс, който включва, освен здравословно хранене, и различни забавления, културни прояви, спортни занимания, екскурзии. Предвижда се групата да посети Розовата долина, да изкачи славния връх Шипка, да се запознае със забележителности на Пловдив – Стария град, сподели пред "УБВести" мениджърът в хотела Яна Георгиева. Децата могат без ограничение да ползват спортните съоръжения (например, тенисни кортове, футболно игрище, боулинг, фитнес, два басейна) към хотелския комплекс.
През последните няколко години по покана на Димитър Георгиев украинските деца редовно почиват в Хисар всяко лято.(УБВести)

Нашата справка:
СПА-хотел "Хисар" е разположен в един от най-красивите паркове на Хисар, заобиколен от топли извори с минерална вода. Намира се на 160 км от София и на 40 км път от Пловдив. Разполага общо със 166 различни стаи и апартаменти. Има ресторанти, барове, конференц-зали.
Работи целогодишно.
През 2009 г. е обявен за най-добър хотел в категорията "Медикъл СПА комплекс" (конкурс, организиран от Българския Съюз по Балнеология и Спа туризъм).
В хотела почиват предимно българи, а също така руснаци, украинци, израелци, гърци, турци, румънци, скандинавци.


БНТ ЩЕ СЪТРУДНИЧИ С УКРАИНСКАТА ТЕЛЕВИЗИЯ БЕЗ ПОСРЕДНИК
София, 27 юни 2012.- Днес беше подписано споразумение за сътрудничество между БНТ и Националната телевизионна компания на Украйна, съобщава сайтът на украинското посолство.
Предвижда се създаване и разпространяване на програми, обмен на телевизионни продукти, при това само качествени. Постигнато бе разбиране двете телевизии да отразяват без посредник случващи се в България и Украйна важни международни и национални събития, спортни и културни прояви, да си разменят опит. В частност, това означава, че на националните ни празници ще бъде отредено на "синия" екран в двете страни подобаващо място.
Споразумението беше подписано от Вяра Анкова – генерален директор на БНТ, и посланика на Украйна в България Микола Балтажи.
Посланикът Балтажи покани Вяра Анкова и журналистите от БНТ да посетят посолството на Украйна в неделя – 01 юли, вечерта заедно да гледат финалната среща от Евро-2012, която ще се играе в древния Киев.(УБВести)

ДЕНЬ СКОРБОТИ ТА ВШАНУВАННЯ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ ВІЙНИ
Софія, 22 червня 2012.- Сьогодні у посольстві України дипломати та діаспора вшанували пам’ять жертв війни 1941-1945 рр.
"Головні події тієї війни розгорталися на теренах України", - зазначив посол Микола Балтажі. На його думку, наша країна чи не найбільше постраждала від нападу фашистської Німеччини – ми втратили багато людей, довелося усе відновлювати з руїн.
Пам’ять жертв Великої війни усі присутні вшанували хвилиною мовчання, потім подивилися документальний фільм про лихоліття 1941-1945 рр.(УБВісті)

ОТБОРЪТ НА МВР СПЕЧЕЛИ ТУРНИРА, ОРГАНИЗИРАН ОТ ПОСОЛСТВАТА НА УКРАЙНА И ПОЛША ЗА "ЕВРО-2012"
София, 19 май 2012.- Отборът на МВР стана победител в турнир по мини-футбол, който във връзка с предстоящото Евро-2012 организираха посолствата на Украйна и Полша. Във финала полицаите се оказаха по-силни от военните и спечелиха с 2:1.>>>

САМО УТРЕ И САМО В ГОРНА-БАНЯ – МИНИ ЕВРО-2012!
София, 18 май 2012.- Утре, 19 май, от 10:00 на спортната площадка на Дипломатическия клуб "Глория палас" в Горна Баня край София посолствата на Украйна и Полша – домакини на Евро-2012, организират турнир по мини-футбол – мини ЕВРО-2012. В него ще участват отборите на Народното събрание, на МВР, на външното министерството, на министерството на отбраната, на някои други ведомства, и, разбира се, на дипломатическия корпус.
Заповядайте всички – ще бъде интересно и забавно, както и преди 4 г. на площадката на "Спортна София"!

ДИАСПОРАТА И ПОСОЛСТВОТО ПОЧЕТОХА ПАМЕТТА НА ГЕРОИТЕ ОТ КРУТИ
София, 29 януари 2012.- Днес в посолството на Украйна активистите на дружеството "Мати – Украйна" и дипломатите почетоха паметта на героите от Крути.

"На този ден около 300 млади украинци в една неравна битка се противопоставят срещу болшевишката московска войска, - напомни на присъстващите посланикът на Украйна Микола Балтажи. – Всички те загиват, но техният героизъм остана в народната памет".
Президентът Виктор Янукович призова украинците днес да се помолят за героите от Крути. Бившият държавен глава на страната Виктор Юшченко заяви, че трагедията около Крути е резултат от разногласията между тогавашните политически сили. "Ние трябва да извадим поука от това", - каза той. А експремиерът Юлия Тимошенко сподели от затвора, че тези 300 млади украинците са предпочели да умрат за Родината, вместо да кажат: "Това не ме интересува".(УБВести)

Нашата справка:
След октомврийската революция през 1917 г. Украйна става Украинска Народна Република (УНР), независима от болшевишката Москва. Два месеца по-късно, през декември 1917 г., Съветската Русия започва открита агресия против Киев. Ленин и Троцки възлагат на полковник Муравйов да превземе столицата на УНР. Същевременно в самия Киев против законното и демократично правителство и парламент се подготвя пролетарски бунт, за да се подпомогне Червената армия. Той избухва на 28 януари 1918 г. Войската на УНР се заема с потушаването му.
На същия ден, 28 януари, около 300 млади украинци – гимназисти и студенти от Киев, тръгват на север, за сегашната Черниговска област, за да преградят пътя на Червената армия, устремила се към Киев. Стигат до гарата Крути и се окопават. На 29 януари срещу тях - слабо въоръжени и неподготвени юнаци под командване на сотник Омелченко, настъпват около 6 хил. болшевишки солдати и моряци, получили школовка през Първата световна война. В неравен бой, продължил цял ден, украинците успяват да задържат "червеното" настъпление и да позволят частите на УНР да се организират около Киев. Но загиват почти всички. Пленени са 27 души, които по-късно, след жесток разпит, са разстреляни. Болшевики забраняват младежите да бъдат погребани...
По време на СССР за това събитие – битка около Крути, изобщо не се споменава. Но народът помни крутовската трагедия. След като Украйна става независима (1991 г.), около Крути е издигнат паметен мемориал, който да напомня на украинците, какво представлява "братската" Русия.
НОВІТНЯ ІСТОРІЯ:
06 грудня 1991 р. - Болгарія визнає незалежність України.
13 грудня 1991 - у Софії Україна та Болгарія підписують угоду про встановлення дипломатичних стосунки на рівні посольств.
18 травня 1993 р. – посол Олександр Вороб’йов вручив вірчі грамоти президенту Желю Желеву.
Посольство розмістилося в Софії на вул."Сан-Стефано", №6, на першому поверсі в трьох кімнатах. Там воно перебувало до листопада 1993 р. Потім переїхало на вул."Сімеоновско шосе", №53. Зараз воно знаходиться на вул."Боряна", №29.
Перший склад посольства:
Олександр Вороб’йов – посол
Григорій Максименко – радник з політичних питань
Василь Гнєвішев – радник з економічних питань
Віталій Москаленко – перший секретар (освіта, культура, діаспора, протокол).

Посли України в Болгарії:
18 травня 1993 р. – посол Олександр Вороб’йов вручив вірчі грамоти президенту Желю Желеву.
4 серпня 1998 р. – посол Вячеслав Похвальський вручив вірчі грамоти президенту Петру Стоянову.
18 травня 2004 – посол Юрій Рилач вручив вірчі грамоти президенту Георгі Пирванову (у липні 2006 р. пан Рилач відбув до Києва).
Лютий 2007 р. – вийшов указ про призначення Віктора Кальника послом України в Болгарії. У квітні 2011 р. його каденція закінчилася.
Квітень 2011 р. - вийшов указ про призначення Миколи Балтажі послом України в Болгарії.

БОЛГАРІЯ-УКРАЇНА: ДИПЛОМАТИЧНИМ СТОСУНКАМ ВИПОВНИЛОСЯ 15 РОКІВ.>>>

ПРЕДИ 20 ГОДИНИ УКРАЙНА И БЪЛГАРИЯ УСТАНОВЯВАТ ДИПЛОМАТИЧЕСКИ ОТНОШЕНИЯ>>>

 

 


ГОЛОСУЙМО 28 ЖОВТНЯ 2012 ЗА НОВУ ВЕРХОВНУ РАДУ!
ЯК I ДЕ?


ПАРЛАМЕНТАРНИ
ИЗБОРИ'2006
>>>

УКРАЇНСЬКА МОВА В СОФІЙСЬКОМУ УНІВЕРСИТЕТІ ТРИМАЄТЬСЯ НА ЕНТУЗІАЗМІ ЖМЕНІ ВИКЛАДАЧІВ

ВСИЧКО ЗА УКРАИНСКАТА ВИЗА


СПРАВКА: БЪЛГАРИЯ - УКРАЙНА - СЪТРУДНИЧЕСТВО

БЪЛГАРО-УКРАИНСКИ ДИПЛОМАТИЧЕСКИ ОТНОШЕНИЯ

АКО ИСКАТЕ ДА СЛЕДВАТЕ В УКРАЙНА

ОТРИМАЙТЕ СТАТУС ЗАКОРДОННОГО УКРАЇНЦЯ!