БЪЛГАРО-УКРАИНСКИ ВЕСТИ - издание за политика, бизнес, история, култура и спорт
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
BOL.BG
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.

Перша/Първа


ДIАСПОРА

АМБАСАДА
УКРАЙНА ДНЕС 
БОЛГАРIЯ СЬОГОДНI
БIЗНЕС - БОЛГАРIЯ
БИЗНЕС-УКРАЙНА
КОМЕНТАР
IНТЕРВ'Ю
ДАЙДЖЕСТ
НАШI ЛЮДИ
СПРАВКА-УКРАЙНА
ДОВIДКА-БОЛГАРIЯ
ИСТОРИЯ-УКРАЙНА
IСТОРIЯ-БОЛГАРIЯ
БАЛКАНИ
АРХIВ
E-MAIL

"ТОЛОКА" ЕТ
преводи - украински, руски
София, тел.772986

КОНСУЛСТВОТО НА УКРАЙНА В СОФИЯ 
гр.София, "Овча купел", ул."Боряна", №29, тел.(02) 9559354;
www.ukramb.bol.bg

ГЕНЕРАЛНО КОНСУЛСТВО НА УКРАЙНА ВЪВ ВАРНА

гр.Варна-9000, ул."Генерал Колев", №92, тел.052/321800, факс 321900
www.ua-consul.com


ТЪРГОВСКО-ИКОНОМИЧЕСКА МИСИЯ КЪМ ПОСОЛСТВОТО НА УКРАЙНА В СОФИЯ 
гр.София, "Овча купел", ул."Боряна", №29, тел./факс (02) 9559349; тел.9554072

 

 

 

 АМБАСАДА
У БОЛГАРІЇ ВШАНУВАЛИ ПАМ'ЯТЬ ЖЕРТВ ГОЛОДОМОРУ
Софія, 27 листопада 2004.- Сьогодні у церкві "Св.Неділі" у центрі Софії відбулася панахида в пам'ять жертв Голодомору. Її влаштували посольство України в Болгарії та українська діаспора тут.>>>


УКРАЙНА И БЪЛГАРИЯ ВЗАИМНО ОБЛЕКЧАВАТ ВИЗОВИЯ РЕЖИМ
Вече няма нужда от приглашения, а организираните туристи ще пътуват безплатно
София, 6 октомври 2004.- В края на миналата седмица в София заместник-министрите на външните работи на Украйна и България Валентин Наливайченко и Катя Тодорова подписаха нова визова спогодба между двете страни. Тя предвижда съществени облекчения. Между другото, такива облекчения България, като асоцииран член на ЕС, няма с нито една от страните от бившия СССР. Това се оценява като стремеж на двете държави към по-нататъшно сближаване и по-активно сътрудничество на всички нива. Това е безспорен успех на украинската и българската дипломация., смятат експертите.
За повече информация "БУВести" се обърнаха към съветника по консулските въпроси в украинското посолство Володимир Василенко.
>>>

УКРАИНСКОТО ПОСОЛСТВО ПРИЕМА СЪБОЛЕЗНОВАНИЯ
София, 21 юли 2004.- Днес и утре в Украйна е траур. Преди два дни в мина "Краснолиманска" в Донбас след мощен взрив на газ метан загинаха 31 миньор. Петима все още са в неизвестност. Причините, довели до тази трагедия, се разследват от специалната правителствена комисия начело с вицепремиера Андрий Клюев.
Семействата на загиналите ще получат помощ в размер на пет средногодишни заплати (една средногодишна заплата в мина "Краснолиманска" е 15600 грн. или около $3000).
Утре, в четвъртък, от 9 до 17 ч. в украинското посолство в София гражданите ще могат да поднесат своите съболезнования по повод трагедията в Донбас.(БУВести)

ЖУРНАЛ "ЕВРОПА" ПРИСВЯТИВ ОДИН НОМЕР УКРАЇНІ
Софія, 17 червня 20004.- Своє друге число за цей рік болгарський журнал "Европа" присвятив Україні. У тісній співпраці з українським посольством редакція часопису на 60 кольорових сторінках подала інформацію про сьогодення та історію України, про її культуру та національну кухню, про наші міста, зокрема, чорноморську перлину - Одесу. В журналі є матеріали про болгаро-українські історичні та культурні зв'язки, а про сьогодніші стосунки між нашими країнами розповідає екс-посол України Вячеслав Похвальський.
"Я не брав участі у реалізації цього проекту,- сказав на презентації українського номера журналу "Европа" нинішній посол Юрій Рилач,- але мені приємно його представити". Його Високоповажність розповів присутнім про теперішній стан справ в Україні і наголосив, що в країні все спокійно і що вона розвивається темпами велетня. "Оце я мав зустріч в міністерстві фінансів Болгарії,- повідав пан посол, - то мені спочатку не повірили, що торік наш ВВП збільшився на 9,5%. Але коли перевірили - приємно здивувалися!" Про "українське диво" в економіці говорив і проф.Атанас Тасев - голова товариства "Болгарія-Україна". До речі, він є депутатом софійської ради і пообіцяв сприяти українцям Софії отримати приміщення під офіс товариства "Мати-Україна".
В презентації, окрім представників діаспори, брали участь депутат Народних Зборів Сілвія Нейчева - голова парламентської групи "Болгарія-Україна", доцент Лідія Терзійська - керівник українського відділення Софійського університету "Св.Клімента Охрідського", голова Спілки перекладачів Болгарії Марія Петкова (вона переклала багатьох українських авторів), голова Асоціації випускників українських вузів д-р Еміл Бенатов, шеф представництва компанії "АероСвіт" Славчо Цветков та інші бізнесмени, представники болгарської творчої інтелігенції.
А насамкінець студенти-україністи прочитали кілька віршів Шевченка, Ольжича, Симоненка та інших українських поетів.
"Безумовно, такі проекти сприяють зближенню наших країн",- вважає політичний радник посольства Олексій Зарицький. Так вважають і "БУВісті". I на важливості заходу навряд чи позначаться навіть прикрі помилки, як то: "горика" замість "горилка" або "Киево-Печорска лавра" замість "Киево-Печерска лавра".(БУВісті)

ПОСОЛ УКРАЇНИ ЮРIЙ РИЛАЧ ВРУЧИВ ВІРЧІ ГРАМОТИ
Софія, 18 травня 2004.- Сьогодні новий посол України в Болгарії Юрий РилачЮрій Рилач вручив президентові Георгі Пирванову вірчі грамоти. Пана амбасадора супроводжували провідні дипломати посольства. Пан Юрій пообіцяв протягом своєї каденції значно поглибити обопільні стосунки в усіх сферах. На майдані перед Будинком глави Болгарії посла зустрічала і проводжала рота гвардійців. Військовий духовий оркестр виконав гімн України. Потім пан Юрій поклав вінок на Могилу Невідомого солдата.
Далі за програмою новий посол України у стінах рідного посольства Посол Юрій Рилач (праворуч)дав фуршет, який уважили його колеги з інших амбасад, тутешні можновладці, політики та бізнесмени.
Юрій Рилач прибув до Софії тиждень тому і відразу взявся за роботу. Через кілька днів (21 травня) розпочинається перше випробування для нього - офіційний візит болгарського прем'єра Сімеона Сакс-Кобургготського в Україну. Вчора пан Юрій мав зустріч з ним, а також зі спікером Народних Зборів проф.Огняном Герджіковим.
До речі, саме сьогодні - 18 травня, але 1993 р., перший посол суверенної України Олександр Вороб'йов вручав вірчі грамоти тогочасному президентові проф.Желю Желеву. Пана Олександра тоді супроводжували консул - єдиний працівник посольства, а також власний кореспондент газети "Голос України" в Софії Василь Жуківський.(БУВісті)

"ТРУД" И "24 ЧАСА" ПОСРЕЩАТ НОВИЯ УКРАИНСКИ ПОСЛАНИК
София, 12 май 2004.- Новият посланик на Украйна беше посрещнат от водещите международници на "Труд" и "24 часа" Цветана Кръстева и Васил Сотиров. Юрий Рилач пристигна вчера и веднага даде първата си пресконференция на българска земя. "За пети път идвам в България",- сподели той пред журналистите.
Посланикът заяви, че има идеи как да активизира двустранните отношения. "Украйна и България нямат никакви политически разногласия,- смята той.- А щом е така, остава да засилим сътрудничеството си в търговско-икономическата сфера, в културата, спорта". Според него договорно-правната база, която наброява 68 спогодби и други документи, трябва да се разшири. Отношенията между Украйна и Словакия, където Юрий Рилач е бил посланик, почиват върху над 120 спогодби.
Това, че България е член на НАТО, не може негативно да се отрази върху двустранните отношения, категоричен е посланикът. "Ние малко изоставаме в евроатлантическата си интеграция, но, както знаете, заедно с България и с други страни участваме в мироопазващите операции в цял свят, включително и в Ирак",- каза Негово Превъзходителство. Според него Украйна се стреми към пълноправно членство в НАТО и ЕС, като същевременно запазва взаимноизгодни отношения със северния си съсед Русия. "Украйна иска да бъде в Европейския съюз, но той трябва категорично да каже, дали ни иска - все пак сме огромна територия от 600 хил. кв.км с население над 48 млн.",- сподели Юрий Рилач. Същевременно Украйна, придвижвайки се на Запад, ще се стреми да повишава стандарта на украинците чрез вътрешни реформи. Разбира се, визовият режим със страните от ЕС пречи. С Полша, Унгария и Словакия Киев има т.н. асиметричен визов режим. Юрий Рилач ще се стреми и България да се съгласи на такъв вариант.
На 21 май започва официалното посещение на Симеон Сакскобургготски в Киев и Одеса. Новият посланик потвърди, че се предвижда да бъдат подписани 6 спогодби и документи, включително договор за правна помощ и спогодба в областта на пенсионното дело. Той съобщи, че във Върховната Рада мина на първо четене закона за Криворожкия горнообогатителен комбинат, от което е много заинтересувана България.
На въпрос на в."Русская газета", защо в Украйна се потиска руският език, Юрий Рилач отговори: "Няма такова нещо. В Украйна има един държавен език и той е украинският, и всеки украински гражданин трябва да го знае".(БУВести)
За българо-украински дипломатически отношения - вж.тук

ИДВА НОВ УКРАИНСКИ ПОСЛАНИК
София, 7 май 2004.- Украинското посолство има нов посланик. Юрий Рилач пристига на 11 май и се кани веднага да даде пресконференция във VIP-залата на софийского летище. На 21 май започва официалното посещение на българския премиер Симеон Сакскобургготски в Киев. Очаква се България и Украйна да подпишат няколко спогодби. Предвижда се също така лидерът на НДСВ да посети Одеса и Болград и заедно с украинските българи да посрещне 24 май.
Юрий Рилач е третият украински посланик в България. Първият е Олександър Воробьов, който връчва акредитивните си писма на 18 май 1993 г. Вторият е Вячеслав Похвалский. Той пристига през юли 1998 г. Бил е доайен на дипломатическия корпус в България. И двамата са от Запорожие, където има голяма българска диаспора.
Юрий Рилач е от Харковска област. Той е на 58 г. и е бил посланик на Украйна в Словакия и заместник-външен министър.
Украйна и България установяват дипломатически отношения през декември 1991 г.(БУВести)

В СОФИЯ ПРИСТИГА ДИПЛОМАТ №1 НА УКРАЙНА
София, 8 април 2004.- В сряда, 14 април, започва официалното Костянтин Гришченкопосещение на украинския външен министр Костянтин Гришченко. Това е първото му посещение в България на този пост. Предвиждат се разговори във външното министерство, среща с президента, премиера и ръководството на парламента. Очаква се Соломон Паси и Констянтин Гришченко да подпишат Меморандум за сътрудничество между двете министерства. Планира се също така България и Украйна да сключат спогодба за взаимна защита на конфиденциалната информация.
В хотел "Шератон" украинският външен министър ще се срещне с Атлантическия клуб и ще прочете лекция за евроатлантическия устрем на Украйна.
Същия ден Костянтин Гришченко ще се срещне и с украинската диаспора, съобщи за "БУВести" Олена Коцева - лидер на дружество "Мати-Украйна". Украинците се интересуват, например, кога в София ще има украински културно-информационен център и дали ще има облекчения на визовия режим за българските граждани от украински произход?
От София дипломат №1 ще замине за Загреб. В балканската си обиколка той ще бъде придружаван от Виталий Москаленко. Във външното министерство на Украйна пан Виталий отговаря за Юго-Източна Европа. Своята дипломатическа кариера Москаленко започна в България през 1993 г.(БУВести)

У ТРАВНІ СІМЕОН САКС-КОБУРГГОТСЬКИЙ ВІДВІДАЄ УКРАЇНУ

Софія‚ 25 лютого 2004.- У травні болгарський прем'єр Сімеон Сакс-Кобургготський відвідає Україну. Про це "БУВістям" повідомило джерело з рідної амбасади. Передбачається‚ що сторони підпишуть кілька угод‚ зокрема‚ про співпрацю у соціальній сфері. Можливо‚ це дасть змогу‚ скажімо‚ болгарам отримувати пенсію в Україні і навпаки - українцям в Болгарії. Звичайно‚ за умовою їх постійного проживання.
Вважається‚ що прем'єр України Віктор Янукович порушить питання полегшення візового режиму між нашими країнами. Напередодні туристичного сезону це було б дуже доречно. "БУВісті" уже повідомляли‚ що Україна готова сприйняти будь-який варіант‚ який запропонує Болгарія‚ включно й асиметричний (себто‚ польський).
З Києва некорнований монарх Сімеон II відбуде до Одеси‚ а‚ можливо‚ й до Болграда. Там він має зустрітися з представниками болгарської діаспори і разом з ними відсвяткувати День слов'янської писемності та культури 24 травня.(БУВісті)

ПОСЛА УКРАЇНИ НАГОРОДИЛИ ОРДЕНОМ "СТАРА-ПЛАНІНА"
Софія, 6 лютого 2003.- Посла України Вячеслава Похвальського Вячеслав Похвальськийнагородили орденом "Стара-Планіна". Указ про це надрукувала газета "Държавен вестник". У зв'язку з від'їздом та за внесок у розбудову болгаро-українських стосунків, йдеться в указі президента Болгарії. Проте коли пан амбасадор їде додому, наразі невідомо.
Вячеслав Похвальський прибув до Болгарії у липні 1998 р. і його мандат закінчився ще у 2002 р. Пан посол дотримався свого слова - розмовлятиме тільки державною мовою (його попередник Олександр Вороб'йов користувався винятково російською мовою). За це йому хвала! А ось добитися товарообігу в $500 млн., як обіцяв у 1998 р., на превеликий жаль, пан Похвальський не спромігся. За 9 місяців минулого року наші країни наторгували за болгарськими даними на $273,1 млн. (1998 р. - $306 млн., 1999 - $193 млн., 2000 - $241 млн., 2001 - $293 млн., 2002 - $247 млн.).
У своєму останньому інтерв'ю одній софійській газеті Вячеслав Похвальський щиросердечно заявив, що заздрить болгарам за дві речі: членство в НАТО - через кілька місяців, і повноправне членство в ЄС - у 2007 р.(БУВісті)

ГЕНЕРАЛНОТО КОНСУЛСТВО ВЪВ ВАРНА СЕ СДОБИ СЪС САЙТ
София, 5 февруари 2004.- Генералного консулство на Украйна във Олег Барановский - Генерален консул на УкрайнаВарна вече има своето електронно издание (www.consul-ua.com). То е с красив дизайн и лесна навигация. Информацията е представена както на български, така и на украински език. Сайтът във Варна значително превъзхожда веб-страницата на украинското посолство в София. Тя е тежка (зарежда се бавно), претрупана, не се обновява редовно, срещат се текстовете на английски и дори на руски език, което е недопустимо.
"БУВести" искрено се радват, че в България се появи още едно, макар и електронно, издание, което ще разказва за Украйна и българо-украинските отношения. На добър час!(БУВести)


КИЕВ НАМАЛИ ТРАНЗИТНИТЕ ВИЗИ

София, 16 януари 2003.- "От 1 януари Украйна намалява транзитните визи за българските граждани", - съобщи днес най-четеният тук в."24 часа". Твърди се, че тези визи падат двойно - от $50 на $25. Съобщава се също, че украинското консулство намалява и таксите за всички заверки и легализации. Те вече ще струват $10 вместо $15.
За повече информация "БУВести" се обърнаха към Володимир Василенко - съветник в украинската амбасада в София. Разговора с него четете
ТУК

ПРЕДСЕДАТЕЛЯТ НА ВЪРХОВНАТА РАДА ИДВА ПРЕЗ ЯНУАРИ
София, 18 декември 2003.- На 26 януари започва официалното посещение в България на Володимир Литвин - председател на Върховната Рада на Украйна. Това съобщи за "БУВести" Олексий Зарицкий - политически съветник в украинското посолство. Предвиждат се срещи на най-високо ниво, а може би пан Володимир и ще говори от трибуната на Народното събрание.
Следващата година се очаква да бъде много интересна за двустранните отношения. По време на пролетния Пловдивски панаир се планират Дните на Украйна в България. Тогава за участието в тази проява ще пристигнат най-известни украински производители. Дните на България в Украйна ще се проведат през 2005 г.
Същевременно София не е готова по примера на Полша, Литва и Унгария (а най-вероятно и Румъния) максимално да облегчи визовия режим с Украйна. Това сподели през "БУВести" Огнян Гърков от българского външно министерство. "За нас Украйна е много важна страна,- каза той.- Ние имаме големи възможности".
Според някои източници, България едва ли скоро ще премине към асиметричен визов режим с Украйна, защото със средствата от визови услуги се издържат посолството в Киев, генералното консулство в Одеса и представителството в Донецк.(БУВести)


Посольство України в Софії у 2003 р.
Посольство України в Софії у 2002 р.


ОТ 30 МАЙ 2002 ГОДИНА СЪГЛАСНО Т.1 И 2 НА ЧЛ.13 ОТ СПОГОДБАТА МЕЖДУ ПРАВИТЕЛСТВОТО НА УКРАЙНА И ПРАВИТЕЛСТВОТО НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ЗА ВЗАИМНИ ПЪТУВАНИЯ НА ГРАЖДАНИ:
1.Консулската служба на Посолството на Украйна в Република България ще издава безплатни визи при наличието на съответно оформени покани или визи за трети страни на:
а) лицата на възраст над 60 години;
б) лицата на възраст до 16 години;
в) участниците в културни прояви и спортни състезания, организирани чрез централните държавни ведомства по културата и спорта (Министерството на културата и изкуствата на Украйна, Държавния комитет по спорта);
г) участниците в курсове по специализация, организирани от висшите учебни заведения или други учебни или научни организации и учреждения чрез централните държавни ведомства по наука и образование (Министерството на образованието и науката на Украйна, Националната академия на науките на Украйна, Украинската академия на аграрните науки, Академията на медицинските науки на Украйна, Академията на педагогическите науки на Украйна);
2. Консулската служба на Посолството на Украйна в Република България ще издава безплатни визи на български граждани, които имат законен брак с украински гражданин независимо от местоживеенето им, а също така на техните деца на възраст до 18 години, родени по време на този брак, при наличие на документ, с който се удостоверява законния брак.

 

 

 


КОСТАНТИН ГРИЩЕНКО:
ВІДНОВЛЕННЯ УКРАЇНСЬКОГО СУДНОПЛАВСТВА НА ДУНАЇ - МІФИ ТА РЕАЛЬНІСТЬ
>>>

УКРАЙНА И БЪЛ
ГАРИЯ ВЗАИМНО ОБЛЕКЧАВАТ ВИЗОВИЯ РЕЖИМ>>>

НОВИЙ ПОСОЛ УКРАЇНИ ВЛАШТУВАВ ПРИЙОМ З НАГОДИ ДНЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ
>>>

КОСТЯНТИН ГРИЩЕНКО: IНФОРМАЦIЙНИЙ ЦЕНТР В БОЛГАРIЇ ПОТРІБЕН‚ АЛЕ…>>>

ПЕРЕБУВАННЯ ВОЛОДИМИРА ЛИТВИНА В БОЛГАРIЇ
>>>


ВОЛОДИМИР ВАСИЛЕНКО
:
НАМАЛЯВАМЕ КОНСУЛСКИТЕ ТАКСИ И ТРАНЗИТНИТЕ ВИЗИ ЗА БЪЛГАРИТЕ>>>


ВАЛЕРИЙ КОВАЛЕНКО:
ЕВРОПЕЙСКИЯТ ИЗБОР НА УКРАЙНА>>>


ВОЛОДИМИР ВАСИЛЕНКО:
УКРАЙНА МОЖЕ ДА ПРЕМАХНЕ ВИЗИТЕ ЗА БЪЛГАРИ
>>>


МИКОЛА ЯРМОЛЮК:

В БОЛГАРІЇ Я ПРОЖИВ П'ЯТЬ ЩАСЛИВИХ РОКIВ>>>


ВАЛ
ЕНТИН ШЕВАЛЬОВ: УКРАЇНА ВІДКРИВАЄ СВІЙ РИНОК>>>

ВОЛОДИМИР ВАСИЛЕНКО:

ПРЕДИ ВСИЧКО ТРЯБВА ДА СЕ ОТКАЖЕМ ОТ ПРИГЛАШЕНИЯТА >>>


МИКОЛА ЯРМОЛЮК:

УКРАИНСКИТЕ ВЪЗПИТАНИЦИТЕ СА НАШЕТО ЛОБИ ТУК
>>>

БЪЛГАРО-УКРАИНСКИ ДИПЛОМАТИЧЕСКИ ОТНОШЕНИЯ
>>>