БЪЛГАРО-УКРАИНСКИ ВЕСТИ - издание за политика, бизнес, история, култура и спорт
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
BOL.BG
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.
Перша/Първа

ДIАСПОРА

АМБАСАДА
УКРАЙНА ДНЕС 
БОЛГАРIЯ СЬОГОДНI
БIЗНЕС - БОЛГАРIЯ
БИЗНЕС-УКРАЙНА
КОМЕНТАР
IНТЕРВ'Ю
ДАЙДЖЕСТ
НАШI ЛЮДИ
СПРАВКА-УКРАЙНА
ДОВIДКА-БОЛГАРIЯ
ИСТОРИЯ-УКРАЙНА
IСТОРIЯ-БОЛГАРIЯ
БАЛКАНИ
АРХIВ
E-MAIL

"ТОЛОКА" ЕТ
преводи - украински, руски
София, тел.772986

 

 

 
АМБАСАДА - 2002

БОЛГАРАМ РОЗПОВІЛИ ПРО СКОВОРОДУ
Софія, 4 грудня 2002.- Сьогодні у Слов'янському товаристві в Софії відбувся вечір, присвячений Григорію Сковороді - українському філософу, поету, педагогу. Організаторами були посольство України та відділення україністки Софійського університету ім.Клімента Охрідського. Зі словом про великого українця виступила доцент д-р Лідія Терзійська. На вечорі лунали пісні Лисенка, Людкевича, Бортнянського, вірші болгарської поетеси Вані Петкової.
У залі було понад 100 гостей - болгар, українців з товариства "Мати-Україна", студентів-україністів. Вечір вшанували румунські та беларуські дипломати. Прес-секретар українського посольства Микола Ярмолюк заявив "БУВістям", що бажаючих послухати про Сковороду було значно більше. Очевидно, в Софії наша амбасада мусить мати власний культурно-інформаційний центр, щоби активніше популяризувати Україну.(БУВісті)

В СОФІЇ ВШАНУВАЛИ ПАМ’ЯТЬ ЖЕРТ ГОЛОДОМОРУ
Софія, 26 листопада 2002.- "Прийшла осінь 1946-го..." - це документальна кінострічка Болгарського національного телебачення, яку сьогодні демонстрували у Єврокультурному центрі в Софії. Вона - про голодомор 1946-47 рр. в Бесарабії, де мешкало і мешкає багато етнічних болгар. Цим фільмом українське посольство та Болгаро-українська фундація "Мати-Україна" розпочала низку заходів, мета яких - вшанувати пам’ять українських громадян-жертв штучно створеного голоду 1932-1933 рр. та 1946-47 рр., а також ознайомити болгарське суспільство та нашу діаспора з новими фактами більшовицького геноциту в Україні. За останніми даними, лишень на початку 30-х років голодною смертю загинуло від 5 до 10 млн. наших людей.
"Над фільмом я працював понад два роки",- сказав присутнім болгарський сценарист та режисер Коста Чакиров. Він зібрав багатий матеріал про події того часу, йому допомагали фахівці одеських архівів, в Україні та Молдові він зустрічався з тими, хто пережив голодомор кінця 40-х років. Безумовно, стрічка вражає своєю об’єктивністю.
Микола Ярмолюк - прес-секретар українського посольство в Софія, заявив "БУВістям", що амбасада та "Мати-Україна" готують концерт-реквієм (за участю болгарського хору "Алілуя") та панахиду в пам’ять жертв голодомору в Україні. Тут очікують також, що з Києва пришлють документальні фільми українських авторів про геноцид українського народу.(БУВісті)

ПОСОЛ ПОХВАЛЬСЬКИЙ ГОВОРИВ ПРО ПОМИЛКИ
Запоріжжя, 10 вересня 2002.- В рідному Запоріжжі побував посол України в Болгарії Вячеслав Похвальський, повідомляє "Индустриальное Запарожье". В місцевому Гуманітарному університеті він зустрівся зі студентами, які навчаються на відділенні "Міжнародна економіка". Гість розповів про ситуацію на Балканах, про те, як Болгарія входить в ЄС, про розвиток українсько-болгарських стосунків. На думку пана Вячеслава, кілька років тому Київ зробив помилку у виборі стратегії міжнародних відносин і зараз Україні для входження у світове співтовариство потрібно опиратися на потенціал свого народу і наукові розробки. "Якщо намітити амбітні цілі, то можна досягти всього,- переконаний пан посол.- Ми - українці, і не годиться нам почувати себе приреченими".(БУВісті)

В "СЕЗОНИ" ИВАН КЪНЕВ ПРЕДСТАВИ "УКРАИНСКИ МОТИВИ"

София, 2 септември 2002.- В столичната галерия "Сезони" известният български художник Иван Кънев представи "Украински мотиви" - серия от картини, появили се след посещенията му в Украйна през 1976 и през 2002 г. Първата поредица включва сюжети от Крим, а втората - от Волин в Западна Украйна. "Художникът е много искрен и откровен",- сподели Микола Ярмолюк от украинското посолстгво пред събралото се множество. А за "БУВести" Иван Кънев каза, че волинската земя много му е напомняла околностите на родната Нова Загора. Може би затова една от картините, привлекли най-голямо внимание на посетителите, беше "Волинска земя".
Художникът поблагодари посолството ни в София и кметството във Володимир-Волински за съдействие при организацията на пътуването и престоя му в Украйна.(БУВести)

ВЯЧЕСЛАВ ПОХВАЛСКИЙ: УКРАИНСКИТЕ ТУРИСТИ СА НАМАЛЕЛИ ДВОЙНО
София, 23 август 2002.- Двойно са намалели украинските туристи по българското Черноморие, се разбра на пресконференцията на посланика на Украйна в София. "През юли миналата година те са били 22 хил., а през юли тази година - само 13 хил., - съобщи Вячеслав Похвалски. - Нашите хора са предпочели Турция, където визата се заплаща на границата".
В агенция "Балкан" украинският амбасадор запозна журналистите със ситуацията в Украйна в навечерието на нейния национален празник - на 24 август 1991 г. бившата съветска република стана суверенна държава.
Сега Киев се стреми да развива плодотворни отношения с Европа, САЩ и Русия. Америка, например, е най-големият инвеститор в Украйна, а с Москва и Берлин украинците създават газовия консорциум, като в украинската "тръба" ще бъдат вложени поне $15 млрд.
"Но много важно за нас и сътрудничеството с България - стабилна страна на Балканите", - отбеляза пан посланикът. Според него, на политическо ниво отношенията ни са образцови. А в икономическата сфера трябва още много да се работи. През 2001 г., например, стокообменът между двете страни е бил $400 млн., като Украйна е имала положително салдо от $260 млн. Данните за първото шестмесечие 2002 г. сочат, че украинският износ се е увеличил с 22%, а българският е намалял драстично - с 85%. "Предприемачите трябва да бъдат по инициативни -, смята пан Похвалский.- Украйна е готова за такава либерализация на двустранните търговски отношения, каквато поиска България". Мнението на посланика е, че бизнесмените трябва да изискват от политиците си по-добри условия за бизнеса. На 23-24 септември в Киев ще се проведе ІV сесия на смесената търговско икономическа комисия. Делегацията от България ще се води от вицепремиера Константин Паскалев, а от Украйна - от неговия колега Леонид Козаченко. Предвижда се по редица стокови позиции вносно-износният режим да бъде либерализиран. Възможно е Киев и София да се договорят за совместно участие в трети страни, например, в Северна Африка, където заедно да разработват залежите от нефт и газ. Украйна иска да участва в модернизацията на българските предприятия, изградени по советски технологии, да активизира ферибоотната връзка Варна-Иличивск и Варна-Иличивск-Поти като част от коридора ТРАСЕКА.
Вячеслав Похвалский отговори и на въпросите на журналистите.
- Какви посещения на най-високо равнище трябва да се очакват в най-скоро време?
- Сега се подготвя визитата на председателя на парламента Огнян Герджиков. Съгласуваме посещението на президента Георги Първанов и премиера Симеон Сакс-Кобургготски.
- На какво бившо съветско имущество в България Киев може да претендира?
- Ние претендираме на 16,37% от съветското наследство изобщо. Сега преговаряме с Русия. Разговорите са конфиденциални. Най-вероятно България ще бъде сред първите страни, където ние с руските си колеги ще решим имуществения въпрос.
- Трябва ли да се надяваме, че ще има някакви облегчения във визовия режим?
- Готови сме да приемем всички облегчения, които българската страна готова да предложи. Инициативата трябва да изхожда от вас.
- Бихте ли дали пример за тъй наречената народна дипломация.
- Сещам се за група от 40 български деца, участвали през това лято в международен фестивал в Артек - украински детски център в Крим. В България пък следват стотици украински граждани, предимно от български произход. Тук те получават висшето си образование. Между другото, на 12-15 септември в Запорижжя и Приморск ще се отбелязва 140-годишнина от преселването на бесарабските българи от Бесарабия в Приазовието. Събитието ще бъде почетено от българската парламентарна делегация.
Васил Жукивский

ПОСОЛСТВОТО ПРИЕМАШЕ СЪБОЛЕЗНОВАНИЯ
София, 30 юли 2002.- Днес и вчера посолството на Украйна в София приемаше съболезнования по повод траура, обявен в страната след ужасната катастрофа край Лвив. Ще припомним, че миналата събота по време на авиашоуто самолетът Су-27 падна върху зрителите. Загинали са 83 души. Ранените са почти 120. Държавният глава на Украйна Леонид Кучма обяви траур.
В София своите съболезнования поднесоха президентът и вицепрезидентът на България Георги Първанов и Ангел Марин, министърът на външните работи Соломон Паси. В книгата, открита в посолството, словата на съпричастност с украинския народ оставиха посланиците на Турция, Кувейт, Индия, Виетнам, Русия, Беларус, Австрия. В посолството бяха дошли и представителите на украинската диаспора, на Асоциацията на украинистите в България.(БУВести)

"СВЕТИНИТЕ НА КИЕВ" СА ИЗЛОЖЕНИ НА "СТАМБОЛИЙСКИ"
София, 14 юни 2002.- Днес в изложбената зала "Средец" на бул."Стамболийски" в София се откри фотоекспозицията "Светините на Киев". Инициаторите са украинското посолство, министерството на култураната и фундацията "Мати-Украйна". За историята на 1000-летния град разказват 55 фотоса, предоставени от Киевския музей на историческите ценности, Киево-Печерската лавра и други институции в Украйна. "Ние имаме много общо както в миналото, така и в настоящото и в бъдещото",- сподели при откриването заместник-министърът на културата Бисера Йосифова. Посланикът Вячеслав Похвалский, който вече 4 г. работи тук, накратко запозна присъстващите на добър български език с историята на украинската столица. А Ирина Сардарева от "Мати-Украйна" изрично заяви, че след половин година ще има нова изложба за Украйна.(БУВести)

ВЯЧЕСЛАВ ПОХВАЛСКИЙ: ПО ПЪТЯ КЪМ ЕС И НАТО ЩЕ СЕ УЧИМ ОТ ВАШИЯ ОПИТ
София, 13 юни 2002.- В столичната агенция "Балкан" украинският посланик Вячеслав Похвалский даде поредната си пресконференция. Този път тя беше посветена на европейския избор на Украйна. Още повече, че в края на май президентът Леонид Кучма изпрати посланието до парламента, в което очерта механизмите и сроковете за интегрирането на страната в Европейския съюз.
Посланикът заяви, че през:
2003 г. - Украйна трябва да стане член на Световната търговска организация;
2004 г. - Украйна трябва да постигне асоциираното членство в ЕС, да сключи със съюза спогодбата за зоната на свободната търговия;
2007 г. - Украйна трябва да адаптира законодателството си с европейското, да влезе в Митническия съюз;
2011 г. - Украйна трябва да достигне нивото на Копенхагенските критерии, т.е. да стане член на ЕС.
"Ние искаме да създадем демократично общество, общество със съвременна пазарна икономика, - сподели Вячеслав Похвалский.- И в стремежа си към тези цели Украйна ще се учи от опита на страните, които вече са минали по този път, включително и от опита на България".
Присъстващите бяха приятно изненадани от данните, които посланикът спомена. Например, през последните две години БВП на Украйна се увеличи с 15%, промишленото производство през 2001 г. скочи с 14%, инфлацията за петте месеца на годината е много ниска, националната парична единица е стабилна. И още: през 2001 г. обемите на вътрешната търговия са нараснали с 12%, реалните доходи на хората са се увеличили с 18, а спестяванията са скочили с 60%.
"Сега е много важно след парламентарните избори, които бяха през март, трите власти да заработят задружно",- сподели посланикът.
Втората тема, която засегна Вячеслав Похвалский, беше Украйна и НАТО. "Доскоро във външната си политика ние се придържахме към баланса както с Изтока, така и със Запада,- заяви той.- Но след 11 септември 2001 г. ситуацията в света коренно се промени". Според пан Вячеслав, сега Украйна трябва да заеме по-ясна позиция от гледна точна на националната си сигурност. "Разбира се, до ноември, когато в Прага ще се проведе натовската среща на върха, ние няма да подадем молба за членството в алианса,- прогнозира посланикът.- Но процесът към пълното членство при нас е стартирал". Той не скри, че върху позицията на Украйна повлия и "затоплянето" на отношенията между Русия и НАТО, а и този процес изисква национално съгласие. "Но курсът на Украйна към ЕС и НАТО няма алтернатива",- категоричен е посланикът. Украинската войска постепенно преминава към натовските стандарти и до 2015 г. трябва изцяло да бъде професионална. "Сега ние заделяме за отбраната едва 0,7% от БВП, а необходимо е поне 3%",- сподели пан Вячеслав.
Васил Жукивский

УКРАЇНСЬКИЙ ДИПЛОМАТ ПРЕДСТАВИВ СВОЮ КНИГУ ПРО ВАЦЛАВА ГАВЕЛА
Софія, 16 травня 2002.- Український дипломат Олексій Зарицький представив свою книгу про чеського президента. Перед тим, як потрапити на роботу до Софії, пан Олексій працював у амбасаді в Чехії, де зібрав великий матеріал про Вацлава Гавела.
Презентація відбулася в Культурному центрі Чехії у Софії. Присутніх - дипломатів Чехії, Росії та США, тутешніх інтелектуалів, друзів України, пан Олексій вразив не лишень своїм, власне, глибоким "Політичним портретом", але й чудовим знанням англійської, чеської та болгарської мов. Саме на них він ознайомив аудиторію зі своєю працею. Олексій Зарицький має намір видати книгу і болгарською мовою.(БУВісті)
Наша довідка:
Олексій Зарицький. Народився в 1959 р. Закінчив Київський університет ім.Тараса Шевченка, а в 1993 р. - Дипломатичну академію. Працював у Міністерстві закордонних справ, посольстві України в Чехії.
Магістр зовнішньої політики, доктор філологічних наук.
Лауреат премії НАН України за наукову роботу, автор книг "Біографія та історія" (1989), "Карел Чапек. Нарис життя і творчості" (1990), "Чарівний світ художньої фантастики" (2000).

КОНСУЛСТВОТО ДАВА БЕЗПЛАТНИ ВИЗИ ОТ 30 МАЙ
София, 15 май 2002.- От 30 май консулството на Украйна в София и Варна ще издава безплатни визи за някои категории български граждани, съобщи за "БУВести" Володимир Василенко - съветки по консулски въпроси в посолството на Украйна в България. Правото на тази облегчения имат хора на възраст над 60 г. и деца на възраст до 16 г. Безплатните визи се издават и на българските граждани, които имат граждански брак с украински гражданин, независимо от местоживеенето им. Същото право се разпространява и върху техните деца на възраст до 18 г.
Без визи ще пътуват и участниците в културни и спортни прояви, но трябва да поискат съдействие от съответното министерство. Същото важи и за специализантите и научните дейци. Разрешение за тях трябва да дадат Министерството на образованието и науката на Украйна, Националната академия на науките на Украйна, Украинската академия на аграрните науки, Академията на медицинските науки на Украйна или Академията на педагогическите науки на Украйна.
Пан Василенко съобщи, че във всички случаи за получаване на безплатна виза се изисква покана (запрошення) от украинската страна.
Визов режим между Украйна и България е въведен на 1 октомври 2001 г. по инициатива на София.(БУВести)

ПОСОЛ ЗУСТРІВСЯ З ПРЕДСТАВНИКАМИ ДІАСПОРИ

Софія, 9 квітня 2002.- Посол України в Софії Вячеслав Похвальський зустрівся з активом української діаспори. Це було перше засідання громадської ради діаспори при посольстві. Її представляли Iрина Сардарева - голова фундації "Мати-Україна", Ларина Нінова - художник, Зіновій Бубняк - лікар, Василь Жуківський - журналіст. З поважних причин на зустріч не прибули Людмила Діжкова - представник Болгаро-українського товариства, Мар’ян Горбань - голова філії в Бургасі Конгресу української інтелігенції, та керівництво болгаро-українського товариства "Черноморіє" у Варні.
Метою зустрічі було ознайомити тутешніх українців з Національною програмою "Закордонне українство" на період до 2005 р., яку розпочало виконувати міністерства закордонних справ України. Присутні отримали план заходів МЗС по реалізації цієї амбітної програми і зобов’язалися запропонувати свої ідеї до нього. Однак, на переконання усіх, в Софії конче необхідно відкрити Культурно-інформаційний центр. Пан Похвальський запевнив, що над цим питання амбасада активно працює і варіанти його вирішення є. "Дайте нам ще трохи часу",- попросив він.
Як повідав "БУВістям" Микола Ярмолюк - гперший секретар посольства, засідання громадської ради діаспори будуть відбуватися кожного кварталу.(БУВісті)

ХРОНІКА
- Закінчився термін перебування в у Софії Наталки Задорожнюк - першого секретаря посольства, автора проекту посольської сторінки в Iнтернеті (www.ukramb.bol.bg|. "Я навіть не підозрювала, як я полюбила Болгарію",- сказала вона "БУВістям". На софійському воклазі чарівну панну Наталку проводжали колеги та представники діаспори.
- До Києва відбув після закінчення мандату і Анатолій Дяченко - радник посольства з економічних питань. Цю посаду обійматиме Валерій Коваленко - економіст, доктор наук. За даними "БУВістей", він був радником в посольстві України у Греції.
- Посольство та консульство України в Софії, як і всі державні установи Болгарії, не буде працювати з 1 по 6 травня включно.
- Посол України в Болгарії Вячеслав Похвальський відвідав м.Стара-Загора та Слівен (Південна Болгарія). Там він мав зустріч з місцевим керівництвом, підприємцями та представниками мас-медіа.


ПОСОЛ ЗАКЛИКАВ БОЛГАРСЬКИХ БІЗНЕСМЕНІВ IНВЕСТУВАТИ В УКРАЇНУ
Софія, 28 березня 2002.- Вячеслав Похвальський - посол України в Софії, закликав болгарський підприємців активніше співпрацювати з українськими колегами. В майже годинному інтерв’ю тутешньому ТБ "Седем дни" ("Сім днів") він розповів про здобутки України, зокрема, в економіці. "У нас є 15 вільних економічних зон,- сказав пан Вячеслав. - I вони уже залучили $ 800 млн. іноземних інвестицій". Амбасадор запевнив підприємців, що солідна торговельно-економічна місія при посольстві здатна знайти болгарським бізнесменам необхідних їм партнерів в Україні. "Хоча нам дуже шкодить брак взаємної інформації",- додав Вячеслав Похвальський.
Проте справа рухається, особливо на регіональному рівні. Прагнуть налагодити плідні стосунки Харків та Пловдів, Запоріжжя та Бургас, відроджують і навіть укладають контракти - Рівне та Відін, які були побратимами ще у радянські часи.
Посол заявив, що у травні має відбутися чергове засідання українсько-болгарської торговельно-економічної комісії і передбачається лібералізація торгівлі між обома країнами. На думку пана Вячеслава, нині є всі підстави значно збільшити обсяг взаємних поставок товарів та послуг. В 2001 р., як заявив амбасадор, товарообіг між Україною та Болгарією становив $400 млн., при цьому Київ мав значне позитивне сальдо. Щоправда, за болгарськими статистичними даними, минулорічний товарообіг хоча і збільшився на 21%, але він менший аж на $100 млн і становить $293,5 млн. Між іншим, президент України Леонід Кучма ще в 1998 р. дав бойове завдання панові Похвальському - вийти бодай на $500 млн. У вересні 2001 р., коли Кучма перебував у Софії з офіційним візитом, на зустрічі з тутешніми бізнесменами він також закликав активніше працювати з Україною, створювати спільні підприємства. До речі, одне з них - болгаро-українське АТ "Трафосервіс", уже кілька років ремонтує та модернізує в Болгарії запорізькі силові трансформатори, незважаючи на інколи нечесні прийоми конкурентів.
I насамкінець, ще на один дуже цікавий показник звернув увагу пан посол. Виявляється, що за радянських часів товарообіг між УСРС та НРБ становив $1 млрд.
Василь Жуківський

У ВАРНI УЖЕ ПРАЦЮЄ ГЕНЕРАЛЬНЕ КОНСУЛЬСТВО УКРАЇНИ
Софія, 15 березня 2002.- У Варні нарешті розпочало працювати Генеральне консульство України. Воно буде обслуговувати 10 областей Болгарії - Варна, Добріч, Бургас, Слівен, Хасково, Сілістра, Разград, Шумен, Ямбол. Генеральному консулу Олегу Барановському допомагають Юрій Негода та Наталка Кондратюк.
Як нам стало відомо, в генконсульстві українці зможуть голосувати 31 березня, коли в Україні будуть відбуватися парламентські вибори.
Консульство, яке знаходиться на вул."Скобелєв", 44 і надає весь обсяг послуг, що й посольство України в Софії, приймає громадян в понеділок, середу та п’ятницу з 9 до 18 г. За довідками можна звертатися по телефону: 052/601280.(БУВісті)

В СОФIЇ УКРАЇНЦI ТА СТУДЕНТИ-БОЛГАРИСТИ ВШАНУВАЛИ ШЕВЧЕНКА
Софія, 6 березня 2002.- В Софії в Будинку капелюшків Iрини Сардаревої Товариство "Мати-Україна" влаштувало вечір, присвячений 188-й річниці з дня народження Тараса Шевченка. Про Кобзаря присутнім розповів перший секретар українського посольства Микола Ярмолюк, а вірші Поета декламували студенти I та III курсу відділення україністити Софійського університету ім.Св.Клімента Охрідського. Їх підготували викладачі доцент Лідія Терзійська та Валентина Драгулева. Кілька українських пісень виконала Наталка Тимченко - українка, студентка Софійської державної консерваторії.
Після, так би мовити, офіційної частити, громада дружно перейшла до веселої. А на щире прохання болгар, які прийшли на вечір, українцям довелося на "біс" співати "Ти ж мене підманула…"(БУВісті)

ВЕЖДІ РАШІДОВУ ВРУЧИЛИ УКРАЇНСЬКИЙ ОРДЕН

Софія, 21 лютого 2002.- Сьогодні в посольстві України в Софії відомому болгарському скульптору Вежді Рашідову вручили орден "За заслуги". Указ про це президент Леонід Кучма видав кілька місяців тому.
Вежді Рашідов є великим другом України. В 1998 р. він безкоштовно зробив пам’ятник Михайлу Паращуку і за участю амбасади, мерії Софії та діаспори встановив його на могилі відомого українського митця.
Як відомо, проф.Паращук - зокрема, автор пам’ятника Адаму Міцкевичу у Львові, жив у Болгарії з 1921 до своєї смерті в 1964 рр. Вважається, що українець - один з учнів Огюста Родена, є батьком болгарської архітектурної скульптури, а в 20-ті та 30-ті роки був лідером української діаспори.
Посол України в Болгарії Вячеслав Похвальський, який вручив орден, отримав від пана Рашідова бронзове погруддя Михайла Паращука - подарунок президентові Леонідові Кучмі.
Український амбасадор нагородив орденом "За заслуги" і проф.Атанаса Тасева - голову товариства "Болгарія-Україна".
"БУВістям" Вежді Рашідов сказав: "Мене вразила доля Паращука. Я знаю, що таке недоброзичливість колег та політичні утиски. Я турок і за часів соціалізму на власній шкірі відчув все це. Нас хотіли асимілювати. Тому я без вагань погодився зробити пам’ятник. Окрім того, мене вразив Паращуковий синтез скульптури та архітектури. Це дуже важко досягнути. Паращук був величезним талантом".
Вячеслав Похвальський: "Я із задоволенням виконав доручення Президента вручити нагороди людям, які сприяють прокладанню мостів між Україною і Болгарією. Мені здається, що, скажімо, завдяки Рашідову про Паращука більше дізналися тут, ніж в Україні. А загал гостей, який тут зібрався, свідчить про ставлення до нагороджених і до України".
Справді, церемонію нагородження вшанували представники тутешньої політичної, бізнесової та культурної еліти. Уряд представляв віце-прем’єр Константин Паскалев, парламент - віце-спікер Благовест Сендов, правлячу коіаліцію "Сімеон II" - Коста Цонев, турецький Рух за права та свободи - Ахмед Доган, Болгарську соціалістичну партію - Сергей Станішев, культурних діячів - поет Любомір Левчев та художник Светлін Русев.(БУВісті)

МИКОЛА ЯРМОЛЮК ВРУЧИВ ГРАМОТУ ЛІДЕРАМ УКРАЇНСЬКИХ ОСЕРЕДКІВ
Софія, 7 січня 2001.- Перший секретар посольства України в Софії Микола Ярмолюк вручив лідерам українських осередків в Болгарії почесну грамоту міністерства культури України. Відзнаку отримали Iрина Сардарева - голова фундації "Мати Україна", та Iван Дешов - голова Болгаро-українського товариства.
Грамоту міністерства інформації (Держкомінформ) України пан Микола вручив Василеві Жуківському - видавцеві електронної газети "Болгаро-українські вісті" та друкованого місячного часопису "Украйна прес". В ній, зокрема, йдеться: "Нагороджується… за значний внесок у створення позитивного іміджу України в Болгарії, з нагоди 10-ї річниці Незалежності України та у зв’язку в III Всесвітнім форумом українців. Iван Драч".(БУВісті)