УБВісті виходять з червня 1998


УБВести излизат от юни 1998

У БОЛГАРІЇ ВШАНУВАЛИ ПАМ’ЯТЬ ЛЕСІ УКРАЇНКИ, ЯКА ЖИЛА ТУТ РІК
Софія, 24 лютого 2021.- Сьогодні у Владаї - передмісті болгарської столиці, святково, хоча через пандемію і скромно, тепло й емоційно наші дипломати, представники діаспора та місцеві жителі відзначили 150-ту річницю від дня народження Лесі Українки.
У сквері на березі Владайської річки, де Леся любила відпочивати, коли була у Болгарії (з 1 червня 1894 до 1 серпня 1895 рр.), і писати свої твори (цикл «Невольничих пісень» створений саме тут) до пам‘ятного каменю поклав квіти від імені усіх присутніх посол України Віталій Москаленко.
Його Високоповажність коротенько розповів про болгарський період в житті Лесі Українки, а поетеса Анна Багряна та перший секретар посольства Ірина Козік прочитали вірші видатної українки. Звучав також вірш тутешнього поета-аматора Тодора Керіна, якого він написав спеціально до 150 річчя Лесі.
За болгарською традицією сільський голова Цветанка Здравкова, за розпорядженням якої сквер було упорядковано, піднесла щойно спечений коровай. До речі, віднині цей парк зватиметься «Леся Українка».
Потому, після загальної фотографії, усі вирушили до місцевого клубу-читальні – чіталіште (болгарською мовою). Бо там його керівництво виставило до всенародного огляду експозицію деяких творів Лесі Українки у перекладі болгарською, що зберігаються у них, і портрет поетеси, написаний олією.
Місцеві жителі шанують пам’ять видатної українки. Пам’ятний камінь, про який уже йшлося, вони встановили ще у 70-ті роки ХХ ст. якраз навпроти місця, де був будинок, в якому влітку 1894 р. відпочивала Леся разом із свою двоюрідною сестрою Лідією, її чоловіком болгарином Іваном Шишмановим та Радою – молодшою дочкою Михайла Драгоманова.
Проф. Михайло Драгоманов прибув до Софії на запрошення тутешнього уряду у 1889 р. і викладав новітню історію у щойно заснованій Вищій школі – зараз це Софійський університет «Св.Климент Охрідський». Драгоманов помер 20 червня 1895 р., коли Леся Українка ще була у Софії. Вона покине Болгарію через півтора місяця - 1 серпня. А Драгоманова поховають на центральному цвинтарі болгарської столиці. Зараз його могилою опікується діаспора та наше посольство.(УВісті)

Відерепортаж про подію можна побачити ТУТ

Фоторепортаж Василя Жуківського

Посол України Віталій Москаленко та мер Владії Цветанка Здравкова.


Пам'ятний камінь на честь Лесі Українки від жителів Владаї було встановлено у 70-ті роки ХХ ст.


Віталій Москаленко, перед тим, як стати дипломатом, був одним з тих, хто у 80-ті роки ХХ ст. у Болгарії вивчав життя та творчість Михайла Драгоманова і Лесі Українки.


Відома українська поетеса, письменниця та драматург Анна Багряна розповідає про вплив Лесі Українки на її творчість.


Цветанка Здравкова повідала про те, як жителі Владаї уже багато років шанують пам'ять Лесі Українки.


Перший секретар посольства Ірина Козік декламує вірш Лесі Українки.


Куточок Лесі Українки у владайському клубі-читальні.


Учасники заходу у Владаї сфотографувалися на згадку.