КАКВО ОЗНАЧАВА ДУМАТА "УКРАЙНА"

УБВісті виходять з червня 1998

УБВести излизат от юни 1998


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
ЗВIТ ПРО УЧАСТЬ СУОБ «МАТИ УКРАЇНА» У ЮВIЛЕЙНОМУ ФОРУМI СКУ В КИЄВI ТА ЛЬВОВI, ПРИСВЯЧЕНОМУ 50-РIЧЧЮ СВIТОВОГО КОНГРЕСУ УКРАЇНЦIВ

50-ліття Світового Конґресу Українців відзначається у 2017р. у багатьох містах світу низкою різноманітних заходів. Найголовніші проводилися в Україні – Києві та Львові (24-30 серпня 2017р). Вони зібрали понад 110 делегатів і численних гостей з 32 країн.

Світовий Конґрес Українців (СКУ)є міжнародною координаційною надбудовою українських громад у діаспорі, що представляють інтереси понад 20 мільйонів українців та має мережу складових організацій і зв’язків з українцями у 53-ох країнах.
У 2003 р. СКУ був визнаний Економічною та соціальною радою ООН як неурядова організація зі спеціальним консультативним статусом.

Спілка Українських Організацій Болгарії (СУОБ) „Мати Україна“є най-новішим членом СКУ – з 16 червня 2017р. як крайова організація і об’єднує в собі 6 товариств з різних регіонів Болгарії. Голова СУОБ – Олена Коцева  - багаторічний лідер українців Болгарії.
Українську діаспору Болгарії на урочистих зборах СКУ, присвячених 50-річчю організації представляла Мар’яна Імреорова– голова Українсько-Болгарського Товариства „Пловдів“, член СУОБ. Її участь стала можливою за фінансової підтримки Почесного консула України в м. Пловдів інж. Дімітра Георгієва.
Розпочалися заходи з Річних загальних зборів СКУ в Національному університеті ім.Т.Шевченка в Києві.
На Економічному форумі СКУ  під заголовком «Підтримка економічного розвитку України: співпраця між Урядом і діаспорою»,  відбулися цікаві виступи Першого віце-прем'єр-міністра  - Міністра економічного розвитку і торгівлі України Степана Кубів, Президента СКУ Евгена Чолія, Посла США в Україні Марі Йованович та Посла Канади в Україні Романа Ващука. Форум  дав можливість численним делегатам СКУ з приблизно  30-ти країн світу, а також гостям поспілкуватися з ключовими українськими урядовцями та представниками бізнесу щодо економіки України, її експортного потенціалу та інвестиційного середовища. Було наголошено на важливості поступового повернення частини української світової діаспори в Україну для проживання і ведення  власного бізнесу,  створення відповідних умов для цього процесу шляхом покращення економічного стану в Україні.
26 серпня відбувся урочистий прийом у київському  Мистецькому Арсеналі у якому взяли участь перші особи держави – Президент Петро Порошенко з дружиною, глави усіх політичних сил, міністри. Два Президенти – Євген Чолій та Петро Порошенко привітали СКУ з Ювілеєм. Євген Чолій сказав: "Сьогодні СКУ разом зі своєю міжнародною мережею продовжує діяльність над наступними пріоритетами: найперше, це допомогти Україні побороти російського імперського агресора та раз і на завжди відзискати свою територіальну цілісність, яка включає повернення території Криму і східної України. А також запевнити мир і стабільність в Україні, і тим самим – у Європі. Кровопролиття та загибель українських синів і дочок, які захищають кордони України – нам треба допомогти негайно припинити".
Далі святкування відбувалося у Львові, де проводились Дні української діаспори. Організатори  Днів – Світовий конгрес українців у партнерстві з Міжнародним інститутом освіти, культури та зв’язків з діаспорою НУ «Львівська політехніка»(МІОК). В програмі – відкриття біля пам’ятника Андрею Шептицькому, Святкове Богослужіння в Соборі Св. Юра, Міжнародна конференція „СКУ в 50 років і далі: Європейський контекст“ в Національному університеті „Львівська політехніка“, під час якої відбулось багато цікавих виступів. В рамках конференції  було проведено три секції  - „Посилення українських громад у формуванні громадської думки в країнах проживання“, „Українська освіта як чинник збереження національної ідентичності за кордоном“, „Просування іміджу нової України у світі». Третя сесія зокрема проаналізувала форми та методи діяльності українських громад Європи в поширенні правдивої інформації про Україну включно з реформами дезінформаційної війни, розв’язаної Російською Федерацією; показала механізми протидії російській інформаційній агресії, тісно співпрацюючи з органами влади України, розвиваючи та втілюючи спільні завдання стратегічних комунікацій. Поставлено наголос на необхідності використання соціальних мереж.
Після того відбулася  зворушлива акція «Шана героям» на Личаківському цвинтарі – вшанування пам’яті героїв Небесної сотні та  героїв АТО.
На території  музею народної архітектури та побуту у Львові імені К. Шептицького (Шевченківський гай), розташований унікальний „Сад Світового Українства“,  де висаджено вже 45 дерев (яблуні то вишні), що символізують діаспору різних країн. Висадили їх 19 квітня 2010 року з ініціативи та за участю головного редактора «Дня» Лариси Івшиної та українців з Литви, Вірменії, Узбекистану, Казахстану, Росії, Греції, Португалії, Канади, Сербії, Німеччини та Грузії. Дерево українців Болгарії росте і розвивається!
Керівництво СКУ та делегати поклали квіти до пам’ятника Тарасу Шевченку, а ввечері насолоджувались Урочистою Академією „РемінісценціїUA“  з нагоди 50-ліття СКУ в Львівському оперному театрі ім. Соломії Крушельницької. Львівський балет «Життя» створили мистецький проект -  перформанс „РемінісценціїUA“ і запропонували десять новел про складне минуле українського народу, розповіли про українських письменників, художників, науковців, які були знищені репресіями, голодом, війною.
Участь в таких заходах – не лише престижно, але й корисно для справи, яку обираєш. А це  - об’єднувати людей, українську діаспору Болгарії, зберігати таким чином національну самосвідомість. Участь у цьому заході Конґресу дала мені заряд здорового патріотизму, який допомагатиме мені в досягненні тих цілей, які ми з громадою собі ставимо.  Адже українська діаспора в нашому пловдівському регіоні потребує постійної систематичної роботи з самоідентичністю, бо багато українців ще й досі вважають себе лише „русскоговарящими“(а російська війна проти України ведеться вже четвертий рік (або ще з 2014р.) , називаючи ситуацію в Україні „неоднозначной“.
Мені пощастило познайомитись та спілкуватися з делегатами  з багатьох країн. Звичайно, найпотужніші громади  українців в Канаді та США. Президент Конґресу Українців Канади Павло Ґрод розповів мені про тисячі регіональних організацій, які об’єднані в цей Конґрес, це одна з найпотужніших мереж, де є свої українські школи, творчі колективи, церкви тощо.
Важливою для мене була інформація про діяльність регіональних організацій СКУ Європи та світу – Німеччини, Греції, Польщі, Італії, Арґентини, Росії,  Хорватії, та ін. Лідер української національної меншини Загреба Віктор Філіма розповів про їх заходи, джерела фінансування, як знаходити фінансування для власних проектів,  як проводити різні заходи та як правильно робити публічні виступи і як до них готуватися.
Найважливішими контактами і для мене, і для СУОБ „Мати Україна” (ти була делегатом СУОБ передовсім!)було спілкування з керівництвом СКУ – Євгенов Чолієм (якому я передала вітання від імені голови СУОБ Олени Коцевої, а також матеріали щорічної Конференції „Драгоманівські студії“), Ярославою Хортяні – заступником голови СКУ, Стефаном Романівим   - головним секретарем СКУ та ін. Президент Чолій урочисто привітав під час Зборів українську діаспору Болгарії як найновішого члена. Керівникам СКУ я розказала про діяльність  українців в Болгарії, про боротьбу з російською дезінформацією (включно і про випадок з „прапором ДНР”, який саме в той час стався на Шипці). 
Як представник діаспори Болгарії, я налагодила зв’язки з Українським Конґресовим Комітетом Америки (УККА) – провідною центральною організацією США, яка представляє інтереси українців Америки, з Українською Всесвітньою Координаційною Радою (УВКР) та її лідером Михайлом Ратушним.  УВКР  (м. Київ) об’єднує  українські громадські організації в Україні та за кордоном.
Цікавим було познайомитися  зі співачкою та активісткою Русланою, яка запропонувала організувати концерт в Болгарії.
На завершення  хочу закликати керівників українських громад, членів СУОБ „Мати Україна”  в Болгарії не пропускати  і долучатися до  подібних заходів, під час яких є змога не лише налагодити особисті контакти з представниками різних організацій усього світу, а й передовсім ознайомитись з досвідом організацій, отримати нові знання та ідеї якими залюбки діляться українські організації світу,  які вже 50 років працюють на благо української справи.
Тому що  світове українство  має особливу місію  - зберегти себе як націю, формувати позитивний імідж України, а на сьогодні ще й вести боротьбу з російською дезінформацією та агресією!
І під кінець, але не на останньому місці, звертаюсь і до новостворених організацій українців  Болгарії, або таких, що виникнуть в Болгарії в інших містах: долучайтесь до Спілки українських організацій Болгарії (СУОБ) „Мати Україна”, тому що саме таким є шлях розвитку світового українства!  Коли ми об`єднані в одну спільну організацію – ми перетворюємося  у вагомий фактор для влади  на нашому терені . Тільки разом ми  - сила! Слава Україні!“
Мар’яна Імреорова,
Голова Українсько-Болгарського Товариства „Пловдів“
Серпень 2017, Софія – Київ – Львів - Софія

Фоторепортаж


Урочисті збори СКУ, 25 серпня 2017р.,  м. Київ


Урочисті збори СКУ, 25 серпня 2017р.,  м. Київ


Інавгураційний Економічний Форум, 25 серпня 2017р., м. Київ


Президент СКУ Євген Чолій та Президент України Петро Порошенко, 26 серпня 2017р. м. Київ


З Президентом СКУ Євгеном Чолієм, 26 серпня 2017р., м. Київ


Зі співачкою Русланою


26 серпня 2017р., м. Київ


28 серпня 2017р., м. Львів


Університет „Львівська політехніка“, 28 серпня 2017р., м. Львів


28 серпня 2017р., м. Львів

Личаківський цвинтар, 29 серпня 2017р.


Мар'яна Імреорова - делегат від Болгарії


Сад Світового Українства. Музей народної архітектури та побуту у Львові імені К. Шептицького, 29 серпня 2017р., м. Львів


Біля пам’ятника Т. Шевченку, 29 серпня 2017р., м, Львів


Львівський театр опери та балету ім. Соломії Крушельницької, 29 серпня 2017р.


З головою української громади в Загребі (Хорватія) Віктором Филимою, 26 серпня 2017р., м. Київ


З Іриною Мецак, організатором святкування 50-річчяСКУ, 29 серпня 2017р., м. Львів