Б О Л Г А Р С Ь К І.. В І С Т І
Шануймося, браття, бо ми того варті. (Тарас Шевченко) 
BOL.BG
БУВісті ВИХОДЯТЬ з червня 1998 р. БУВести ИЗЛИЗАТ от юни 1998 г.

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Українські мас-медіа про ІV Всесвітній форум українців

ІV ВСЕСВІТНІЙ ФОРУМ УКРАЇНЦІВ ВІДБУДЕТЬСЯ НАПЕРЕДОДНІ 15-Ї РІЧНИЦІ НЕЗАЛЕЖНОСТІ УКРАЇНИ
У Києві 18–20 серпня відбудеться IV Всесвітній форум українців, який має стати одним з головних заходів, присвячених святкуванню 15-ї річниці незалежності України, повідомляє Укрінформ.
За словами речника МЗС України Василя Філіпчука, форум стане важливим засобом інформування світового українства про Українську державу, діяльність Президента й Уряду, спрямовану на зміцнення відносин зі співвітчизниками, які мешкають за межами своєї батьківщини.
У рамках форуму передбачене проведення пакету заходів, зокрема "круглих столів" з широкого кола питань, одним із яких є «Голодомор в Україні 1932–33 років».
Наразі МЗС України проробляє питання щодо участі у цих заходах авторитетних закордонних діячів науки та культури, відомих дослідників-україністів, істориків і правознавців. На сьогодні близько 40 дослідників Голодомору з 14 країн світу, у тому числі США, Канади, Швеції, Франції, Японії, Австрії, Угорщини, Італії, Грузії, Польщі и Литви, висловили своє бажання взяти участь у роботі "круглого столу", присвяченого питанням Голодомору в України 1932–33 років.
В’ячеслав Кириленко повідомив, що в роботі Форуму загалом візьме участь 1730 осіб – представників усіх країн, на території яких проживають українці.(Укрінформ)

МОРОЗ ТА ЯНУКОВИЧ НА ФОРУМ НЕ ПРИЙШЛИ
Київ, 18 серпня 2006.- Сьогодні у Києві відкрився четвертий Всесвітній форум українців. Його учасниками стали три з половиною тисячі українців, у тому числі півтори тисячі делегатів і гостей з більш ніж п'ятдесяти країн світу. Цей форум став найбільшим, відколи з 1992 року в Україні проводяться з'їзди представників діаспори.
На урочисте відкриття форуму в палац "Україна" так і не прийшли Янукович і Мороз, хоча участь прем'єра і спікера анонсувалась. Відчувалося, у разі їхньої появи скандалу було б не уникнути. Делегати Четвертого всесвітнього форуму українців були налаштовані критично і часом вигуками із залу перебивали навіть самого президента.
Більшу частину розлогої, як завжди, промови Ющенко присвятив виправданню свого кроку - союзу з вчорашніми ідеологічними опонентами:
"Я добре розумію усю контроверсійність реакції українського суспільства та світового українства на перебіг парламентської кризи, формування нового українського уряду. Я це все добре розумію. Але в нас був вибір - або йти за емоціями, порушуючи Конституцію і закон, робити ревізію виборів, які всі визнали, або бути до кінця демократами. Я переконаний, що емоції вщухнуть. Головне інше - я ні на крок не відступив від української Конституції. Я ні на крок не відступив від українського закону. Я свідомо додержуюсь лінії об'єднання України. Я гарантую дотримання демократії. Я чітко бачу перспективу. Ми обов'язково її досягнемо".
Ющенко закликав "перестати скиглити по-українськи" і анонсував на завтра зустріч діаспори з прем'єром Януковичем, який дістав доручення від президента взяти під державну опіку та фінансування найвідоміші центри української культури у світі. Зал розтривожено загудів. Однак після закінчення промови главу держави проводжали оваціями, стоячи.
Українська мова - про цю проблему делегати нинішнього форуму, як і форумів попередніх, говорили багато і пристрасно. Особливої гостроти виступам додали останні події - атаки Партії регіонів на конституційний принцип державності української мови та заява, яку днями виголосив у Сочі Янукович: мовляв, щойно здобуде конституційну більшість - поставить питання про російську, як другу державну.
У відмові українських чиновників користуватись українською мовою президент Світового конгресу українців Аскольд Лозинський бачить виклик державності:
"Російська мова в Україні 15 років від Дня Незалежності - це не користування правом національної меншини чи неспроможність вивчити українську. Це зухвала заява: я не буду говорити по-українськи. Та навіть, політичний виклик: незалежна українська держава - це явище тимчасове. Як це розуміти сьогоднішнього прем'єр-міністра, коли у президентську виборчу кампанію користувався майже виключно російською мовою. І навіть, сьогодні інколи виступає недержавною мовою. А два віце-прем'єр-міністри виступають виключно російською мовою. Ганьба!"
До IV Всесвітнього форуму Україна приготувала світовому українству подарунок: нову Державну програму співпраці із закордонними українцями, розраховану до 2010 року. Новизна стратегії полягає в тому, що співпраця з діаспорою стає одним із пріоритетів зовнішньої політики; на ці цілі уперше виділяється бюджетне фінансування - 76 мільйонів гривень.
Світове українство, у свою чергу, привезло до Києва власні ідеї. Я розпитувала делегатів, чого вони чекають від Форуму.
Говорить президент Українського конгресового комітету Америки Михайло Савків: "Я думаю, що публічно дивитися на цей форум зараз після помаранчевої революції, після цих всіх політичних подій, що діялися пару тижнів тому, що західна діаспора дивиться, щоб Україна нам показала, який курс вона буде в майбутньому".
Голова товариства української культури в Угорщині і водночас голова Європейського Конгресу українців Ярослава Хортяні каже, що приїхала на Форум з конкретними пропозиціями: "По-перше, ми хочемо, щоб Україна почала відкривати за кордоном свої інформаційні центри, щоб туди посилалися не гомо-совєтіки, люди, а патріоти, яких вже тут багато є. Якщо не хочуть допускати до влади, то хоча б туди, за кордон, для створення іміджу".
Конкретні пропозиції має голова Християнського товариства українців Італії Олесь Городецький. За його словами, для Італії, де працюють сотні тисяч українських заробітчан, дуже актуальними є проблеми, пов'язані із так званою "Четвертою хвилею" міграції: "Ми про цю проблему стараємось говорити протягом багатьох років, і хочемо, щоб реально робилося, а не обмежувалося деклараціями. Потрібні політичні рішення в двосторонніх відношеннях. Вже багато років мусоляться рішення по визнанню дипломів, по визнанню водійських прав, по договорах по квоті з української міграції..."
Збори представників так званої "Четвертої хвилі" трудової міграції - одна з родзинок форуму. Його програма, розрахована на 18-20 серпня, включає також книжкові виставки, засідання наукових секцій та концерти - в палаці Україна, Національній опері та Співочому полі.(Голос Америки)

ЗАВЕРШИВСЯ IV ВСЕСВІТНІЙ ФОРУМ УКРАЇНЦІВ
У Києві завершився IV Всесвітній форум українців – найбільш представницький з усіх з`їздів закордонного українства, які проводились дотепер. Серед прийнятих рішень – створення організації “Нова хвиля”, яка опікуватиметься проблемами українських заробітчан за кордоном.
Представники новітньої еміграції люблять повторювати цю цифру. Якщо кожен із 7 мільйонів українців, що працюють за кордоном, перераховує щомісяця додому 200 доларів, то загальна сума їхнього внеску в Україну складає 14 мільярдів доларів на рік.
Українські заробітчани всіх країн усвідомили себе великою силою. І вирішили об`єднатись. 70 делегатів від трудової еміграції 27 країн прибули на IV Всесвітній форум українців, щоб створити міжнародну організацію “Нова хвиля”. Як кажуть посланці Португалії й Іспанії, Румунії, Польщі і Канади, “Нову хвилю” з-поміж попередніх хвиль емігрантів вирізняє економічна причина виїзду і час – після розпаду СРСР. Та ще те, що більшість з них має український паспорт і не полишає думки про повернення.
Організація з центром у Києві потрібна їм не для того щоб просити про допомогу, а щоб допомогти, -- каже екс-голова Спілки українців Португалії Василь Шайтанюк. За його словами, він має комерційні пропозиції від португальських економічних структур про інвестиції в Україну. Писав листи в Кабмін, але відповіді не одержав:
"Я як підприємець хочу сказати, що вже дуже багато українських заробітчан переросло поняття заробітчан, і вони стали бізнесмени, вони стали на ноги і зараз, в даний момент, можуть самі допомогти в чомусь Україні. І я бачу свою задачу, що є багато можливостей допомогти, перебуваючи там, за кордоном, для України. Тобто я не потребую допомоги від країни, а хочу її надати".
Про фінансову допомогу від держави мова не йде, -- погоджується голова Християнського товариства українців Італії Олесь Городецький. І все-таки є речі, каже він, в яких допомога рідної держави трудовим емігрантам необхідна: "Смішно говорити про якусь фінансову допомогу емігрантам. Чому – бо не потрібно порівнювати проблеми українців в Україні з проблемами емігрантів в Італії, наприклад. В Італії мінімальна зарплата 500-600 євро. І емігранти, якщо вони добре організовані, ми собі можемо дати раду самі. Але є питання, які держава повинна вирішити. Наприклад – бюрократичні питання. Українець не може в'їхати власною машиною без розмитнення машини. Тобто він приїжджає у відпустку на місяць і він мусить розмитнювати машину, якою користується в Італії. Друге – відправка труни з померлим з Італії в Україну коштує 1800 євро. Це більше, ніж відправити труну в Африку чи Південну Америку. Тобто, держава повинна державними методами займатися цими питаннями".
Анна Кисіль із Торонто від створеної організації “Нова хвиля” чекає культурної допомоги. Як каже вона, емігранти останніх років, які вже налагодили економічну складову життя, потребують і духовної складової: "Власне, завдання цієї організації допомагати один одному в адаптації в тій країні, куди приїжджають новоприбулі, допомогти їм в усьому, щоб ці люди не розплилися в якомусь англомовному чи іспаномовному середовищі, щоб вони все ж таки зберегли свою ідентичність як українці".
Нова хвиля – феномен, що відрізняється як від старої еміграції, так і від українців в Україні, -- каже президент Міжнародної асоціації громадян України у США Михайло Даценко: "Я спостерігаю зараз процес формування еліти за кордоном. Заробітчани заробітчанами, але дуже багато людей, подивившись на життя за кордоном, починають думати інакше. Тобто Четверта хвиля відрізняється культурно, можна сказати, і соціально-політично, і від українців в Україні, тому що ми поїздили, побачили, як справи робляться, як бізнес робиться, як політика робиться, як взагалі люди живуть в інших країнах".
Можливо, й справді, у надрах “Нової хвилі” визріває нова українська еліта. Тоді залишається сподіватися на те, що після відпливу колись настане приплив.
Мiж тим, IV Всесвітній форум українців, що завершив свою роботу у Києві, ухвалив також звернення до українського парламенту з вимогою визнати Голодомор 30-х років геноцидом проти українського народу. Крім того, форум обрав головою Української всесвітньої координаційної ради Дмитра Павличка. Раніше обов'язки голови УВКР виконував Михайло Горинь.(Голос Америки)

IV ФОРУМ ОБИРАЄ ГОЛОВОЮ ДМИТРА ПАВЛИЧКА
IV Форум, що пройшов у Києві 18-20 серпня, обрав своїм головою поета, дипломата і колишнього депутата Дмитра Павличка. Під час першої урочистої пленарної сесії, яка пройшла у палаці "Україна", прозвучали вітання від Міністра культури Ігоря Ліхового, Голови Української Всесвітньої Координаційної Ради Михайла Гориня, який закінчує свій термін перебування на цій посаді, від Президента Світового Конґресу Українців Аскольда Лозинського, Голови Об’єднання Українців Росії Василя Думи, Міністра закордонних справ Бориса Тарасюка, Голови Европейського Конґресу Українців Ярослави Хортяні та Президента України Віктора Ющенка. Другий день був присвячений роботі секцій та дискусіям за круглим столом. На робочій пленарній сесії було заслухано звіти членів ради, що складають свої повноваження, прийнято серію резолюцій, обрано Голову - Дмитра Павличка, та тридцять шість членів Ради (порівно від України, Східної та Західної діаспори). СКУ представляють у Раді Віце-президент Евген Чолій та Генеральний Секретар Віктор Педенко.
До початку роботи Форуму велика делегація представників діаспори зустрілася з президентом України на його дачі.(Обіжник СКУ)

НАРАДА РАДИ ДИРЕКТОРІВ СВІТОВОГО КОНҐРЕСУ УКРАЇНЦІВ У КИЄВІ
21-22 серпня 2006 року в Будинку Спілки письменників у Києві пройшли Річні Загальні Збори Ради Директорів Світового Конґресу Українців. Перед початком зборів біля Жовтневого палацу, в якому за часів совєтської влади розміщувалася в’язниця НКВД, було проведено панахиду. Службу проводили представники Української Православної церкви Київського патріархату, Української Греко-Католицької та Української Римо-Католицької церков.
Про роботу своїх громад прозвітували представники 24 країн світу (Австралія, Аргентина, Бєларусь, Бельгія, Бразилія, БОЛГАРІЯ, Вірменія, Франція, Греція, Естонія, Іспанія, Італія, Канада, Литва, Мозамбік, Португалія, Росія, Сербія, Словацька Республіка, Сполучені Штати Америки, Угорщина, Узбекистан, Хорватія, Чеська Республіка). Звіти подали також Світова Управа Спілки Української Молоді, Головна Пластова Булава та Союз Українок Америки. Крім цього, Рада Директорів заслухала звіти Світової Ради Суспільної Служби, Світової Координаційної Виховно-Освітньої Ради, Комісії Людських і Громадянських Прав, Спортової Комісії, Ради Організації Об’єднаних Націй, Комісії Боротьби проти Торгівлі Людьми, Світової Ради у Справах Культури, Ради Засобів Масової Інформації, Комісії Допомоги Українським Громадянам За Kордоном та Світової Кооперативної Ради. У складі Комісії Допомоги Українським Громадянам За Kордоном відбулися певні зміни: Федерація Українських Асоціацій в Іспанії замінила свого представника (замість Василя Борсука було обрано Антоніну Добровольську), введено нових членів зі Скандинавії, а роботу комісії очолив Юрій Чопик з Мадриду. Члени Екзекутивного Комітету – президент, два заступники президента (другий заступник від Світової Федерації Українських Жіночих Організацій), генеральний секретар, фінансовий секретар і скарбник, голова Контрольної Комісії – також подали свої звіти.
Під час зборів до СКУ було прийнято 5 нових членів: з Хорватії (Союз русинів i українців Республіки Хорватія як центральну крайову репрезентацію), Португалії (Громадське об’єднання українців Португалії "Собор" як крайову організацію) та з Італії (Асоціація українських жінок в Італії, Асоціація Українських жінок-робітниць в Італії та Асоціація "Україна Плюс" як крайові організації).
Також було прийнято бюджет СКУ на 2007 рік та призначено незалежного аудитора. Намічено та обговорено план відзначення 75-ої річниці Великого Голодомору, який має включити прийняття парламентських резолюцій в близько 30 країнах світу, винесення щодо цього питання резолюції ООН, встановлення меморіалу-музею в Києві, введення матеріалів про Голодомор до шкільних програм, публікації тематичних матеріалів, проведення конференцій та виставок. На сьогодні резолюції щодо Голодомору вже прийнято в Аргентині, Австралії, Естонії, Канаді, Литві, Польщі, Сполучених Штатах Америки та в Угорщині. До Стефана Романіва з Австралії звернулися з проханням скоординувати спільні зусилля відносно відзначення цієї річниці.
Було вибрано Статутову комісію IX Конґресу в такому складі: Ольга Даниляк від СФУЖО (голова), Богдан Футей та Роман Дигдало з США, Евген Чолій та Павло Ґрод з Канади, Славко Бурда з Европи, Романія Явір з Азії, Марія Яроцька з Австралії, Південна Америка буде представлена обранцем з Аргентини. І на кінець: місцем проведення наступних зборів Ради Директорів було вибрано Донецьк, а IX Конґресу СКУ в 2008 році – Київ.(Обіжник СКУ)


УКРАЇНСЬКА ГРОМАДА В БОЛГАРІЇ>>>

ЗАКОН УКРАЇНИ "ПРО ПРАВОВИЙ СТАТУС ЗАКОРДОННИХ УКРАЇНЦІВ"
>>>


СТАН УКРАЇНСЬКОЇ ГРОМАДИ (ЗАКОРДОННИХ УКРАЇНЦІВ) В БОЛГАРІЇ
Звіт підготовлений для ІV Всесвітнього форуму українців та Річної наради Світового конгресу українців
>>>
ЦЕРКОВНА УТВАР