Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

ЗЕЛЕНСКИ ОТГОВОРИ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕТО НА МЕРЦ ЗА “АСОЦИИРАНО ЧЛЕНСТВО” НА УКРАЙНА В ЕС

Киев, 23 май 2026.- Преди няколко дни германският канцлер Фридрих Мерц предложи на Украйна нов, специален, статут в ЕС, при който Киев първоначално няма да получи пълноправно членство. Вместо това по-тясно ще бъде интегриран в институциите на Европейския съюз.

Снощи украинският президент Володимир Зеленски отговори на подобно предложение в писмо до лидерите на ЕС, като, в частност, заяви, че предложението на Германия за “асоциирано членство” е несправедливо, защото Украйна остава без глас в рамките на блока, пишат украинските медии.

В писмото си Зеленски също отбелязва, че отстраняването на унгарския премиер Виктор Орбан – върл противник на членството на Украйна в ЕС, след изборите миналия месец създаде възможност за значителен напредък в преговорите за присъединяване.

“Би било несправедливо, ако Украйна да присъства в Европейския съюз, но – безгласна. Време е да се продължи напред с членството ни по пълен и смислен начин”, смята Зеленски.

Той адресира писмото до председателя на Европейския съвет Антонио Коста, председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и президента на Кипър Никос Христодулидес, който е председател на Съвета на ЕС.

Зеленски благодари на европейските лидери за подкрепата им по време на войната и заяви, че Украйна е бастион срещу руската агресия за целия 27-членен блок.

“Ние защитаваме Европа – изцяло, не частично и не с половинчати мерки. Украйна заслужава справедлив подход и равни права в Европа”, добави Зеленски.

Украинският външен министър Андрий Сибига приветства дискусията за “асоциираното членство” на Украйна в Европейския съюз. Той обаче казва, че това не може да замени пълноправното членство. Сибига отбеляза, че подобни инициативи не са изненада за Украйна, защото “с нас се консултират”.

В същото време, според Лана Зеркал – член на координационния комитет на Платформата за помощ на Украйна, предложението на Мерц дава на страната ни много възможности, така че не бива да се разглежда като предателство. Тя е съгласна с Мерц, че забавянето на процеса ще е от полза само за Русия, като същевременно добави, че Украйна ще получи няколко важни предимства дори от такъв редуциран формат.(УВести)