Киев, 30 април 2026.- Руският лидер Владимир Путин използва телефонния си разговор с президента на САЩ Доналд Тръмп вчера, за да потвърди, че не възнамерява да се откаже от първоначалните си военни цели в Украйна и да представи победата на РФ като неизбежна, пишат анализатори от Института за изследване на войната (ISW).
В частност, Юрий Ушаков – помощник на руския владетел, заяви, че разговорът между Тръмп и Путин е продължил 1,5 часа и през това време Путин е осведомявал Тръмп за текущото състояние на войната в Украйна. Путин е казвал, че Русия има стратегическата инициатива и “отблъсква” украинските позиции, и че Русия ще постигне военните си цели “при всички случаи”.
Както обясняват анализаторите, Путин погрешно се опитва да представи, че отбраната на Украйна се срива и победата на Русия в Украйна е неизбежна. Руският диктатор заяви, че Русия се показва добре на бойното поле, за да оправдае искането си за капитулация на Украйна.
Твърдението на Путин обаче не е вярно, обяснява ISW. Украинските въоръжени сили продължават да възпрепятстват значителни руски завоевания на няколко фронтови линии, включително в Донецка област – приоритетна за Русия, и причиняват все по-големи щети и тежки загуби на руските войски.
Украйна също така провежда значителни контраофанзиви на юг, нарушавайки плановете на Русия за пролетно-лятна офанзива. В същото време руснаците все повече усещат последиците от войната, тъй като тяхната икономика продължава да се сблъсква със значителни проблеми, броят на жертвите продължава да нараства, а вербуването на нови желаещи става все по-трудно.
“Кремъл, по всички данни, се опитва да смекчи някои от тези разходи, като се опитва да убеди Тръмп и Запада да подтикнат Украйна към капитулация и като част от тези усилия заглушава собствените си военни и икономически провали”, отбелязват анализаторите.
Путин също така предложи на Тръмп краткосрочно прекратяване на огъня за 9 май – Ден на победата на СССР в т.н. отечествена война. Според ISW, подобни едностранни прекратявания на огъня са изгодни за Русия, тъй като Кремъл ги използва, за да обвини Украйна в нарушаване на прекратяването на огъня и да трупа дронове и ракети с голям обсег за по-нататъшни мащабни атаки. Анализаторите припомнят, че Русия вече е използвала подобна стратегия, когато е събрала оръжия за две големи серии удари в рамките на 48 часа след края на “великденското примирие” на 12 април.(УВести)