Киев, 21 март 2026.- МВнР на Украйна коментира информацията на The Guardian за насилственото инжектиране на препарата за “приказливост” на един от инкасаторите на “Ощадбанк”, задържани в началото на март в Унгария, и призова тези факти да бъдат разгледани, заяви говорителят на министерството Георгий Тихий.
Според The Guardian, агенти на унгарската антитерористична полиция може да са инжектирали насилствено на един от инкасаторите е релаксант, който прави човек по-приказлив по време на разпити.
Реакция на Украйна
Украинската страна вече е изразила позицията си относно отношението към украинските граждани в Унгария. Нашето министерство подчертава, че методите, използвани по време на задържането им, могат да бъдат приравнени към изтезания. По-специално, ставаше дума за липсата на необходимите медицински грижи за един от задържаните, както и за инжектиране на лекарство, което е влошило състоянието му.
По-рано медиите съобщиха, че заловените украинци са били държани повече от ден – през по-голямата част от времето със завързани очи и белезници, след което са били депортирани в Украйна.
Украйна изисква разследване
“Важно е информацията, публикувана в медиите, да бъде внимателно разгледана в правната сфера, по време на разследванията и съответните съдебни процеси, които са в ход в момента”, подчерта Георгий Тихий.
Министерството на външните работи подчерта, че позицията на Украйна остава непроменена: Киев изисква всички, замесени в отвличането, жестокото отношение към украинските инкасатори, нарушаването на техните права, както и кражбата на средства и ценности от държавната банка “Ощадбанк”, да бъдат подведени под отговорност. Украинската страна също настоява всичко задържано – десетки милиони евро и долари, както и 9 кг злато, да бъдат върнати, тъй като те са били транспортирани съгласно надлежно оформени и декларирани международни документи.(УВести)