Киев, 06 март 2026.- Напрежението, което тлее между Киев и Будапеща от началото на тази война, а и отпреди нея, достигна своя връх днес. Ситуацията изглежда като класическа “заложническа” задънена улица, където финансовите транзакции са се преплели с енергиен шантаж.
Ето подробен анализ на събитията.
Инцидент с инкасатори на “Ощадбанк”
В нощта на 6 март унгарските власти (Национална данъчна и митническа служба – NAV) задържаха два бронирани автомобила на украинската банка “Ощадбанк” на магистрала М5. Автомобилите са превозвали $40 млн., 35 млн. евро и 9 кг банково злато. Задържани са 7 украинци-инкасатори. Според унгарските медии, сред тях е имало и бивш генерал от една от украинските специални служби.
Колите са пътували от Австрия (“Райфайзен Банк”) до Украйна. “Ощадбанк” твърди, че това е била стандартна междубанкова транзакция, изцяло декларирана в съответствие с правилата на ЕС.
Официално унгарското правителство обаче говори за подозрение за “пране на пари”. NAV твърди, че от началото на 2026 г. по този начин през тяхна територия за Украйна вече са преминали над $900 млн.
Украинското външно министерство нарече това “държавен тероризъм” и вземане на заложници. Консулският достъп до задържаните в момента е блокиран.
Енергиен шантаж: петрол на “Дружба”
Успоредно с това се разгръща криза около петролопровода “Дружба” (РФ – Украйна – Унгария), транзитът през който спря на 27 януари 2026 г.
Украинска версия: тръбопроводът е повреден в резултат на руски удари по Западна Украйна. Ремонтът е технически труден и опасен поради постоянните обстрели.
Унгарска версия: Виктор Орбан заяви в днешното си интервю по радио “Кошут”, че няма технически пречки, а спирането е “политическо решение” на Киев, за да се повлияе на резултатите от парламентарните избори в Унгария на 12 април. Социологията, между другото, показва, че в момента управляващата партия “Фидес” на Орбан, който е на власт от 2015 г., губи от опозиционната партия “Тиса” с 10-12%.
“Никога няма да подкрепим финансовата помощ на Брюксел за Украйна (90 млрд. евро), докато украинците не пуснат петрола да тече към нас”, обяви ултимативно Орбан.
Това е пакет от подкрепа за Украйна от ЕС в размер на 90 млрд. евро, предназначен за две години – 2026-2027 гг. Унгария е единствената страна, която последователно блокира отпускането на тези пари, използвайки правото си на вето.
Президентът Зеленски също ясно заяви предния ден, че Украйна няма да прави компромис с принципите в името на предизборната кампания на Орбан. Зеленски отбеляза, че възобновяването на руския петролен транзит не е просто въпрос на технологии, а въпрос на финансиране на агресора. Той подчерта: “Трябва да даваме петрол на Орбан, защото той не може да спечели изборите без него? Това е невъзможно”.
Какво следва?
Ситуацията в момента е патова. Инкасаторските коли и украинците се намират на територията на Унгарския антитерористичен център (ТЕЦ) в Будапеща. Украйна подготвя обжалване до Европейската комисия относно нарушаването на правилата за митнически транзит от страна на Унгария и незаконното задържане на украински граждани. В същото време Киев вече е спрял доставките на някои видове гориво (бензин, дизел) към Унгария в отговор на неприятелски стъпки.(УВести)