Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

ЗАЛУЖНИ ВЛЕЗЕ ОСТРО НА ЗЕЛЕНСКИ. ЩЕ ИМА ЛИ ПРЕЗИДЕНТСКИ ИЗБОРИ У НАС?

Киев, 20 февруари 2026.- Разговорът на Валерий Залужни – украински посланик в Лондон и бивш главнокомандващ на ВСУ, с журналист от Асошиейтед прес (AP), публикуван на 18 февруари 2026 г., наистина беше най-откровеното изявление на генерала след оставката му преди две години. Всъщност, за първи път той открито изрази нещо, за което преди това само се е гадаело или се е говорело анонимно.

Ключови моменти от разговора

Залужни твърди, че недоразуменията с Володимир Зеленски, който дойде на власт през май 2019 г., са започнали почти веднага след пълномащабното нахлуване през февруари 2022 г. поради различни възгледи за военната стратегия.

Инцидентът с обиските на Службата за безопасност на Украйна (СБУ), станал през септември 2022 г., беше може би най-шумното изявление. Залужни каза, че специалните служби са се опитали да претърсят тайния му команден пункт. Той сметна това за опит за натиск и сплашване, дори каза на Андрий Ермак (по онова време е началник на администрацията на Зеленски), че е готов да използва войски за защита на щаба, защото “знае как да се воюва”.

Залужни като посланик на Украйна във Великобритания

Залужни директно прехвърля отговорността за провала на контраофанзивата през лятото на 2023 г. върху политическото ръководство. Според него планът, разработен съвместно с НАТО, е предвиждал удар с “един юмрук” на юг. Зеленски и други служители обаче настоявали за разпръскване на силите по целия фронт и не осигурили на армията с необходимите ресурси.

Въпреки че Залужни официално избягва да говори за президентския пост, той споменава високите си рейтинги на доверие. Това само подхранва слуховете за него като основен конкурент на Зеленски на предстоящите избори, за провеждането на които настоява Вашингтон. Рейтингът на Залужни в момента е 23%, докато на Зеленски е 20%.

Интервюто изглежда като “игра на изпреварване”. Разкриването на подробности като обиските на СБУ или директните обвинения в нарушаване на стратегията за контраофанзива измества дискусията от чисто военна към политическа. Колкото по-дълго продължава войната, толкова по-остър става въпросът за отговорността за пропуснатите възможности от 2023 г. Залужни на практика е фиксирал позицията си за историята (и може би за избирателите), освобождавайки се от вината за “провала” на фронта.

От своя страна администрацията на Зеленски (тя се намира на ул.”Банкова”) и СБУ вече се опитаха да изгладят различията: СБУ нарече събитията от 2022 г. “процедурни действия по друго дело”, а президентът за пореден път подчерта важността на единството в обръщението си. “Ефектът на експлодиралата бомба” обаче вече стана.

По-специално, реакцията на “Банкова” на това интервю беше сдържана, но доста прозрачна в посланията си. Официалната позиция на администрацията на президента се сведе до призиви да се “не се клати лодката” и да се игнорират конкретни обвинения.

Президентът Зеленски не спомена Залужни по име във вечерното си обръщение от 18 февруари т.г., но думите му бяха недвусмислен отговор. Той подчерта, че по време на война всяка политика, различна от политиката за оцеляване на държавата, е излишна: “Сега не е време за лични амбиции или уреждане на стари сметки. Всяка друга политика в Украйна е абсолютно ненужна в момента… Ще оставим личните въпроси за по-късно”.

Зеленски и Залужни

СБУ пък даде по-подробен “технически” отговор за обиска. Те потвърдиха, че през септември 2022 г. силите за сигурност наистина са били на посочения адрес, но отрекоха факта на претърсване на самия Залужни. Твърди се, че разследващите действия са проведени в рамките на друго дело срещу организираната престъпност. Адресът (бивш нощен клуб) е бил включен в заповедта за арест и силите за сигурност уж не са знаели, че там се намира тайният щаб на Залужни като главнокомандващ на ВСУ.

От СБУ заявиха, че Васил Малюк – тогавашният ръководител на СБУ, и Валерий Залужни “бързо са постигнали разбирателство” и конфликтът е бил изчерпан още тогава.

В кулоарите на “Банкова” интервюто беше възприето като “фалстарт на предизборната кампания”. Съветниците на президента намекват в анонимни разговори с медиите, че колкото по-дълго бившият главнокомандващ остава в статут на посланик, толкова по-малко има право на толкова остри политически критики към настоящото ръководство, тъй като формално остава част от президентския екип.

“Банкова” се опитва да представи Залужни като човек, който “поставя собствените си амбиции пред държавните интереси”, докато самият бивш главнокомандващ открито за първи път предприе контранастъпление в информационното поле.

Това интервю предизвика и медийна буря. Водещи световни издания разглеждат изявленията на Валерий Залужни не просто като мемоари на генерала, а като действително начало на неговата политическа субектност, смята AI Gemini.

Татько наш Залужний, Україна – мати

Ройтерс и издания, които го цитират, подчертават заплахата за националното единство. Журналистите отбелязват, че публикуването на подробности за обиските на СБУ и директните обвинения срещу Зеленски за провала на контраофанзивата “заплашват да задълбочат дългогодишния конфликт между двамата военновременни лидери”. Те подчертават, че колкото по-дълго продължава тази публична дискусия, толкова повече подхранва слуховете за предстоящите избори.

Kyiv Independent и Kyiv Post, които са насочени към западната аудитория, анализираха подробно епизода с акцията на СБУ през септември 2022 г. Те цитират думите на Залужни, че това е бил “акт на сплашване”, и същевременно публикуват опровержение от СБУ. За западния читател това изглежда като тревожен сигнал за вътрешната борба на специалните служби и армията в страна във война. Kyiv Post също обърна внимание на “призрака на Пол Манафорт”, споменавайки опитите на американски политически стратези и специалисти по избори да установят контакт с генерала.

Тези и други чуждестранни медии заключават: интервюто с AP е стратегически ход, за да покаже Залужни като човек, способен да критикува системата “отвътре”, при това същевременно оставяйки дипломат в Лондон. Световната преса видя в това интервю не толкова военно отражение, колкото политически манифест. Повечето анализатори са съгласни, че Залужни вече не е “просто посланик на Украйна на Острова”, а основен център на влияние на опозицията.(УВести)