Киев, 11 февруари 2026.- За да се ускори процесът на преговори, се разглежда възможността да се изпрати украинска делегация в Москва за лични разговори с руския диктатор Владимир Путин, съобщава Telegram каналът Ukraine context, който е свързан с ръководителя на администрацията на президента на Украйна генерал Кирило Буданов.
Отбелязва се, че причината е, че сегашният състав на руския преговарящ екип няма никакво влияние в Кремъл и правомощия да взема важни решения относно уреждането на войната. Поради това преговорите всъщност са в “застой”.
Според Telegram канала, на последните преговори в Абу-Даби е направено предложение за промяна на мястото на срещата на делегациите. Предполага се, че това би могло да помогне за постигане на напредък в преговорите.
Освен това, изданието добавя, че специалните пратеници на президента на САЩ Стив Уиткоф и Джаред Кушнер биха могли да станат “гаранти на сигурността” на украинците в Москва. Имаше предложения самолетът на американците да лети до Варшава, където да вземе украински преговарящи и после да отлети до летище Внуково, след което двете делегации да проведат директни разговори с Путин.
“Участието във всичко това на Кирило Буданов, когото РФ “арестува” задочно още през 2023 г., остава под въпрос“, подчерта Telegram каналът.
Как реагира Москва?
Депутатът от руската Държавна дума Алексей Чепа в коментар за руски медии заяви, че Русия е “готова да осигури пълна сигурност” на украинската делегация, ако тя реши да дойде в Москва за преговори. Той добави, че Кремъл “многократно е канил украинската страна и по-специално президента на Украйна Володимир Зеленски” в Москва за преговори.(УВести)