Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

С УДАРИТЕ СИ РФ МОЖЕ ДА “УНИЩОЖИ” УКРАИНСКАТА ЕНЕРГЕТИКА. КАК МОЖЕ ТОВА ДА СЕ СПРЕ?

Киев, 03 февруари 2026.- Русия рано или късно ще може “напълно да унищожи” енергийната система на Украйна, ако продължат ракетните и дроновите атаки, смята Володимир Омелченко, директор на енергийните програми в Центъра “Разумков”, съобщава УНIАН.

Според него, въпреки всички усилия на бойците на противовъздушната отбрана, “състоянието на енергийната система се влошава с всеки такъв удар”.

“Енергийният сектор, независимо как се ремонтира, независимо как се защитава, не може да издържи на тези постоянни атаки в средносрочен план. Дори да увеличим ПВО, те рано или късно ще унищожат енергийната ни система, ако не ги спрем… И има само един начин да ги спрем – да имаме оръжия за отмъщение и да отвърнем на удара“, подчерта експертът.

Той добави, че са необходими години и много пари, за да се изградят значителни обеми разпределителна генерация, но врагът може също толкова добре да я бомбардира.

“Те са взели терор за начин да ни уморят. Произвеждат се огромен брой ракети и дронове. Те могат да бомбардират децентрализирана генерация също толкова добре”, каза Омелченко.

Според него, само симетрични “отмъстителни удари” могат да спрат системните атаки на Русия срещу украинската енергетика, за което е необходимо да се увеличи броят на нашите оръжия с голям обсег.

“Единственият шанс за спасяване на енергийната система е не само ПВО, но и осигуряването на ответни удари срещу Русия. Да постигнем паритет. Докато това не стане, ни е трудно да разчитаме на мир или да запазим инфраструктурата. Единственото нещо, което може да спре руснаците, е когато разберат, че ако подобен терор продължи, ще получат симетричен резултат”, заключи експертът.

Както съобщиха “УВести”, в нощта на 3 февруари Русия отново масирано атакува Украйна с дронове и ракети. Според ВВС, врагът е използвал 450 дрона и 71 ракети от различни типове.

Според министъра на енергетиката Денис Шмигал, целите на врага са били обекти в осем региона на Украйна, предимно обекти за генерация на топлоенергия. В резултат на атаката десетки хиляди потребители в Киев, Днипро, Харкив, Одеса, Винниця, Суми останаха без отопление. Има ранени и, за съжаление, загинали.(УВести)