София, 21 януари 2026.- Вчера в столичния Central Sofia Market Hall (Централите хали) ще се проведе публична дискусия “Украинско-български преглед. Антология на авангардите. Усещането за застрашена Европа“, посветена на културния диалог между Украйна и България в контекста на европейските исторически и цивилизационни преломи.
В рамките на проявата бяха представени съвместните изследователски проекти “България и Украйна – култура на преломите (XIX–XXI)” и “Светът от вчера”, видян през катастрофата от 1939 (усещанията за застрашена Европа в културата и литературата на България, Украйна, Полша, Чехия), реализирани в партньорство между Института за литература при БАН и водещи научни институции в Украйна.
Бяха представени също така издадените книги по двата проекта, които очертават нов етап в развитието на съвременните българо-украински научни и културни взаимоотношения.
С това събитие се поставя началото на поредица от срещи, насочени към нов прочит на културния диалог между Украйна и България и към подновяване на проекта “Украинско-български преглед” – продължение на делото на български и украински интелектуалци, издавали в София списание със същото име през 1919–1920 гг., положило основите на съвременния украинско-български културен и литературен обмен”, сподели д-р Анна Тертична – заместник-посланик на Украйна в България.
Пред присъстващите говори посланикът на Украйна в България Олеся Илашчук. “Украйна и България последователно и с постоянство работят за укрепване на приятелството и за задълбочаване на разбирането за общото ни наследство. Дискусионният клуб “Украинско-български преглед” е естествено продължение на една значима историческа инициатива”, каза тя.
В дискусията участваха проф. Михаил Неделчев –ръководител на департамент “Нова българистика” в Нов български университет и председател на Сдружението на българските писатели, доц. д-р Мариета Иванова-Гиргинова – ръководител на Издателския център “Боян Пенев”, доц. Елка Трайкова – ръководител на секция “Нова и съвременна българска литература” в Института за литература при БАН, както и главен асистент д-р Владимир Колев от Катедрата по славянски литератури в Софийския университет “Св. Климент Охридски”.
Онлайн в срещата се включиха доц. Остап Сливински – украински поет и литературовед, и доц. Оля Сорока – ръководител на катедра “Славянска филология” и преподавател по български език в Лвовския национален университет “Иван Франко”.
Предвижда се дискусионният клуб “Украинско-български” преглед да се събира всеки месец.(УВести)
Събитието беше отразено от Българската телеграфна агенция с дописка “Началото на дискусионния клуб „Украинско-български преглед“ бе поставено днес в София”, която може да прочетете ТУК
Фоторепортаж на Васил Жукивский






