Киев, 02 декември 2025.– Повече от половината граждани на Украйна смятат, че Володимир Зеленски не трябва да участва в следващите президентски избори, сочат данните на социологическата агенция “Социополис”.

По-конкретно, 52,2% от анкетираните заявиха, че Зеленски трябва да се ограничи с един президентски мандат и да не се кандидатира за втори.
В същото време 42,8% от анкетираните смятат, че Зеленски трябва да се кандидатира на следващите президентски избори в Украйна. 5,0% от анкетираните не можаха да дадат отговор.
В сравнение със септември 2025 г. делът на поддръжниците на само един президентски мандат на Володимир Зеленски е нараснал от 46,6% на 52,2%, докато делът на тези, които подкрепят кандидатурата му за втори мандат, е намалял от 47,4% на 42,8%.
През 2019 г., когато Зеленски стана президент, той заяви, че ще се ограничи с един мандат.
Между другото, 60% от анкетираните смятат, че президентът Володимир Зеленски носи лична отговорност за корупционните действия (“Миндичгейт”) на съоснователя на студио “Квартал 95” Тимур Миндич, както и на други фигуранти в съответното антикорупционно разследване в нашата енергетика. Докато 34% обаче смятат, че Зеленски не може да носи лична отговорност, 6% от анкетираните не са успели да дадат отговор.
Президентските избори в Украйна трябваше да се проведат през 2024 г., но в условията на военно положение и война Конституцията забранява тяхното провеждане. Същото важи и за парламентарните избори.(УВести)