Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

ЗЕЛЕНСКИ ПОЛУЧИ ОТ САЩ ПРОЕКТ НА МИРЕН ПЛАН

Киев, 20 ноември 2025.- Президентът на Украйна Володимир Зеленски официално получи от САЩ проект на план, който, по оценка на американската страна, може да активизира дипломацията в руско-украинската война, съобщиха от администрацията на президента.

Отбелязва се, че президентът е очертал принципните основи, които са важни за Украйна, и след днешната среща с представители на САЩ са се договорили да работят по точките на плана така, че това да доведе до достоен край на войната.

“Украйна от началото на тази година подкрепяше предложенията на президента Тръмп за прекратяване на кръвопролитията. Готови сме и сега конструктивно да работим с американската страна и нашите партньори в Европа и света, за да бъде резултатът мир“, се казва в съобщението на президентската администрация.

Зеленски очаква в близките дни да обсъди с президента на САЩ Доналд Тръмп “наличните дипломатически възможности и основните точки, които са необходими за мир“.

Какво е известно за мирния план на Тръмп?

По данни на NBC News, Тръмп уж е одобрил план от 28 точки за прекратяване на войната между Русия и Украйна. Този план е разработен с участието на неговия специален пратеник Кит Келог, вицепрезидента Джей Ди Ванс, държавния секретар Марко Рубио и други.

Според някои съобщения, планът предвижда гаранции за сигурност за Украйна, които биха могли да осигурят траен мир. Все пак сред условията уж има и позиции, които много трудно могат да се приемат от украинците, като:

– предаване на целия Донбас, включително тези територии, които сега се контролират от Киев;

– съкращаване на числеността на въоръжените сили на Украйна до 400 хил.;

– съкращаване на военната помощ на САЩ;

– признаване на руския език за държавен и подкрепа на Руската православна църква в Украйна.

Бившият държавен секретар на САЩ Майк Помпео заяви, че при Тръмп Украйна може да получи значителна военна помощ и подкрепа за влизане в ЕС и НАТО. Също така Помпео говореше за “реални санкции” против РФ, ако тя не се съгласи с условията на плана.

Известно е, че самата Украйна и ЕС не бяха привлечени към разработката на плана. “Всеки план за прекратяване на войната на Русия срещу Украйна изисква участието в дискусията както на украинската, така и на европейската страна”, заяви върховният представител на ЕС по външна политика и сигурност Кая Калас,(УВести)