Киев, 10 август 2025.- Руски представители обявиха, че среща на президента на САЩ Доналд Тръмп и руския диктатор Владимир Путин ще се състои в Аляска на 15 август. Същевременно те се позоваха на руски наративи за “историческите претенции“ на Москва към тази територия. Това четем в доклада на Института за изследване на войната (ISW).
Както отбелязват анализаторите на Института, помощникът на руския диктатор Юрий Ушаков заяви, че Аляска е логично място за среща, тъй като САЩ и Русия са “близки съседи“ през Беринговия проток и имат общи икономически интереси в Арктическия регион.
Водещият руски преговарящ Кирил Дмитриев нарече Аляска “американска с руски произход“ и подчерта историческите ѝ връзки с Руската православна църква, както и миналото военно и икономическо присъствие на Русия на тази територия.
В доклада на ISW се отбелязва, че руски представители и държавни медии многократно са заявявали, че Съединените щати трябва “да върнат Аляска на Русия“. Сред тях са Дмитрий Медведев, заместник-председател на Съвета за сигурност на РФ, който заяви през януари 2024 г., че Москва “очаква връщането на Аляска“ всеки момент. Също така, пропагандистите Владимир Соловьов и Олга Скабеева, които многократно призоваваха САЩ да върнат Аляска през 2024 г. Вячеслав Володин – председател на Държавната дума, който заплаши през юли 2022 г., че Русия ще предяви претенции към Аляска, ако Съединените щати замразят руски активи.(УВести)
ЛИДЕРИТЕ НА ЕВРОПА: ДИПЛОМАТИЧЕСКОТО РЕШЕНИЕ ТРЯБВА ДА ЗАЩИТАВА ИНТЕРЕСИТЕ НА УКРАЙНА