Киев, 05 август 2025.- В нощта на 5 август окупаторите удариха Украйна с балистични ракети и почти петдесет безпилотни летателни апарата, повечето от които бяха руско-ирански “Шахед”. Много дронове бяха свалени от противовъздушната отбрана, но имаше и пропуски. Това съобщава Главком, позовавайки се на президента на Украйна Володимир Зеленски.

“Подразделенията на Държавната служба за извънредни ситуации в Лозова, Харкивска област, продължават да работят. Тук “русские” удариха гражданска инфраструктура с над 25 дрона. Железопътната линия, депо, гара са повредени. В резултат на ударите един човек загина. Моите съболезнования на семейството и близките. Още десет души са ранени, включително две деца. На всички се оказва помощ“, отбеляза президентът.
Зеленски подчерта, че Запорожка, Одеска и Сумска области също са били под обстрел тази нощ: “В село Биленке, Запорожка област, окупаторите директно удариха хора с дронове FPV. Двама души бяха ранени. За пореден път руската армия преследва хора, за да сплаши градове и общини до фронтовата линия”.
“Светът сега вижда, че санкциите срещу РФ и вторичните санкции срещу всички, които й помагат да печели от петрол, могат да проработят, ако са достатъчно силни. Следователно, натискът трябва да се увеличи и това несъмнено ще работи за мир. Благодаря на САЩ, европейските партньори, страните от G-7 и на всички, които са готови да окажат натиск, когато е необходимо. Разчитаме на смислени, решителни стъпки“, подчерта Зеленски.
Смята се, че тази нощ град Лозова преживя най-мащабното нападение от началото на войната.
Днес е 1259-ят ден от пълномащабното руско нахлуване и героичната отбрана на Въоръжените сили на Украйна.(УВести)
