Киев, 29 юни 2025.- Тази нощ вражеските войски атакуваха Украйна с 537 средства за въздушно нападение, съобщава пресцентърът на командването на ВВС.
С какво е ударил врагът?
Според ВВС, нашествениците са атакували с:
– 477 ударни безпилотни летателни апарата тип “Шахед“ и различни видове дронове-симулатори;
– 4 аеробалистични ракети Х-47М2 “Кинжал“;
– 7 балистични ракети “Искандер-М“/”КН-23“;
– 41 крилати ракети Х-101/”Искандер-К“;
– 5 крилати ракети “Калибър“ от Черно море;
– 3 ракети от зенитно-ракетни комплекса С-300.
Въздушната атака е отблъсната от авиация, зенитно-ракетни войски, подразделения за радиоелектронна борба и безпилотни системи, както и мобилни огневи групи на Силите за отбрана на Украйна.
По предварителни данни, към 08:30 ч., родната ПВО е неутрализирала 475 вражески средства за въздушно нападение, включително:
– 211 вражески дрона “Шахед“ (други видове БПЛА) са свалени с огън, 225 са дезориентирани със средства за радиоелектронна борба;
– 1 балистична ракета “Искандер-М“/КН-23 е свалена;
– 33 крилати ракети Х-101/Искандер-К са свалени, 1 е дезориентирана;
– 4 крилати ракети “Калибър“ са свалени.

Къде са последствията?
Поне 10 региона са били под вражеска атака. Основният удар е бил върху западните региони. Западна Украйна е претърпял една от най-масираните атаки тази нощ. Руски войски атакуваха и критична инфраструктура в Лвивска област. Съобщава се също, че окупатори са ударили предприятие в Кременчукски район, Полтавска област. Освен това, руснаците са атакували с дронове гражданска инфраструктура в Черкаска област. Там има ранени. По-късно стана известно, че врагът е атакувал и град Смила. Сред пострадалите е дете, повредени са високи сгради и колеж.
Цензор.Нет съобщи още, че окупаторите са нанесли ракетен удар по предприятие в Запорижжя. В Миколаив е атакуван инфраструктурен обект. Освен това, руснаците са ударили Ивано-Франкивска област, там има пострадали в две населени места.
Над 5 часа тази нощ е била обявена тревога в Ривненска област. Има свалени вражески въздушни цели. По предварителна информация, хора и инфраструктура не са пострадали. Врагът се е опитал да атакува и Кировоградска област. Мобилни огневи групи са работили активно в небето над региона и то с резултат. Не са регистрирани последствия в населените места.
Днепропетровска област е била под атака. Там защитниците на небето са унищожили 12 вражески дрона. Освен това, тази нощ руснаците отново насочиха атаките към района на Никопол. Няма жертви.
От командването на ВВС отбелязват, чи всички налични средства на Силите за отбрана, които могат да работят срещу средствата за въздушно нападение на противника, бяха ангажирани в отблъскването на масираната атака. За пореден път авиацията на ВВС работи продуктивно, по-специално самолетите F-16, чиито пилоти унищожиха десетки “шахеди“. Работата на украинските изтребители е изключително опасна и рискована, както при поразяване на вражески наземни цели, така и при отблъскване на въздушни атаки. Но въпреки всичко, нашите пилоти героично изпълняват бойни задачи, постигайки максимални резултати.

“За съжаление, днес имаме поредната болезнена загуба. Тази нощ, при отблъскване на масирана вражеска въздушна атака, пилот 1-ва класа подполковник Максим Устименко (на снимката), роден през 1993 г., загина. Той е пилотирал самолет F-16. Пилотът използва целия комплекс от бордово оръжие, свали седем въздушни цели. По време на последния заход самолетът му беше повреден и започна да губи височина. Максим Устименко направи всичко възможно да отведе машината от населеното място, но не успя да се катапултира… Загина като Герой!“, отбелязват от ВВС.
Днес е 1220-я ден от пълномащабната, с нищо не предизвикана, руска агресия.(УВести)

Още данни:
Само през тази седмица РФ изстреля по Украйна 114 ракети, 1270 дрона и 1100 управляеми авиационни бомби.