Киев, 30 май 2025.– Двойната кампания на Русия от засилени фронтални атаки и бомбардировки на украински градове допълнително намали перспективите за край на военните действия. На фона на началото на нови мирни преговори с Украйна Москва изглежда е започнала широкомащабна лятна офанзива, съобщава The New York Times.
“След месеци на постепенни успехи, руските сили напредват на украинските бойни полета с най-бързото си темпо тази година. Те обстрелват украински градове с някои от най-тежките ударни безпилотни самолети и ракети във войната. Те дори отвориха друг фронт в Северна Украйна. Лятната офанзива на Кремъл изглежда е започнала“, се казва в статията.
Според анализаторите на DeepState, всекидневното напредване на врага е достигнало средно 14 кв. км – два пъти повече от април.
Основният натиск е паднал в района на Донецк, където руснаците са пробили украинската отбрана между Покровск и Торецк и напредват към последните логистични центрове на украинските въоръжени сили в региона, пише изданието.
Русия също започна офанзива и в Сумска област, което кореспондира с изявлението на руския диктатор Владимир Путин, изразено на 23 май, за създаване на “буферна зона” на границата на Курска и Белгородска област.

Въпреки някои местни успехи на бойното поле, темпото на напредъка на Русия остава бавно и малко анализатори очакват тя да спечели решителна победа това лято, която да обърне хода на войната, отбелязва NYT.
Журналистите смятат, че през зимата Русия активно е натрупвала техника, подобрявала е комуникациите и е модернизирала ударни безпилотни самолети. В района на Харкив е дислоцирана групировка от около 50 000 души, включително подразделения на ВДВ. Това стана на фона на изявления на руската делегация на преговорите в Истанбул за намерението й да завземе още две украински области.
Въпреки че анализаторите се съмняват, че РФ има ресурсите да окупира цялата гранична зона, нахлуването в Сумска област вече принуди Украйна да прехвърли хиляди войници там.
Експертите смятат, че Русия използва комбинирани удари с дронове и ракети, за да претовари украинската система за противовъздушна отбрана, да изтощи населението чрез тероризиране и да отслаби индустриалния потенциал на страната.
Освен това, според NYT, РФ е модернизирала двигателите на безпилотните самолети “Шахед”, правейки ги по-бързи и по-мощни и следователно по-трудни за неутрализиране.
“Някои западни анализатори казват, че Путин може да използва сезона на сухо време – най-благоприятен за настъпателни операции, за да увеличи максимално своята преговорна сила, преди да даде по-голяма тежест на мирните преговори по-късно тази година. Те твърдят, че би било рационално Русия, която имаше надмощие на бойното поле през по-голямата част от последните две години, да използва военния натиск като лост при всякакви преговори”, добавя изданието.(УВести)