Киев, 25 април 2025.- Флиртовете на Вашингтон с Путин под прикритието на “посредничество“ логично доведоха до сегашния резултат – да се надяваме, че той е само междинен. Мирният план на Тръмп, представен като “окончателно“ предложение на страните, се оказа напълно небалансиран и несправедлив, смятат анализаторите на Киевския форум за сигурност.
Той почти изцяло отразява интересите на Кремъл. Що се отнася до Украйна, в него се предлагат редица скандални условия, които открито нарушават международното право и предишните ангажименти на САЩ, включително тези, поети по време на първия мандат на Тръмп. Тези условия са неприемливи както за Киев, така и за неговите европейски партньори.
Очаква се Москва да се откаже от “желание“ да получи и неокупираните от нея територии на редица украински региони. Такива абсурдни искания обаче бяха поставени от Кремъл единствено като позиция за преговори – за да може лесно да отстъпи от тях по време на преговорите и по този начин да си осигури главното: контрол над цялата окупирана част от Украйна. Къде е “компромисът“ тук?
Вместо това на Москва се предлага признаване на руския статут на Крим, пълна отмяна на санкциите, наложени от 2014 г. насам, и обещание за мащабно икономическо сътрудничество.
Що се отнася до Украйна, тя трябва да приеме не само загубата на всички окупирани територии, но и руския статут на Крим. Американският контрол върху Запорожката АЕЦ е отделен и спорен въпрос.
Освен това, на фона на празните декларации за гаранции за сигурност чрез присъствието на европейски сили за възпиране, планът предвижда блокиране на членството на Украйна в НАТО. Обещаната помощ за възстановяване също е неясна (кой? колко?), особено в светлината на възможното размразяване на руските активи в контекста на отмяната на санкциите.
Всъщност, Вашингтон предлага пълна политическа и икономическа реабилитация на Кремъл след най-кървавите престъпления в Европа след Втората световна война, като всички ключови въпроси са решени в полза на агресора.
В същото време териториалните апетити и военните възможности на Кремъл остават абсолютно неограничени.
За възстановяване на териториалната цялост на Украйна чрез мирни дипломатически средства, предложени като алтернатива на военните, не може да става и дума.
Признаването на успеха на руската военна авантюра не само няма да осигури устойчив мир между Украйна и Русия, но и трайно ще подкопае основите на европейската сигурност, заключават анализаторите на КФС.(УВести)