Киев, 16 април 2025.- След срещата на специалния пратеник на САЩ Стив Виткоф с Владимир Путин на 11 април, руското ръководство публично препотвърди предишните си искания за условията на мир с Украйна.
По-конкретно става дума за пълната демилитаризация на Украйна, нейния неутралитет, “денацификация” и смяна на сегашното правителство, съобщават от Института за изследване на войната ( ISW).
В доклад на анализатори института се отбелязва, че ръководителят на руското външно разузнаване Сергей Наришкин и външният министър Сергей Лавров са заявили, че мирното споразумение трябва също да включва отхвърлянето на украинските евроатлантически стремежи и официалното признаване на анексираните от Русия територии.
Путин настоява за изтегляне на украинските войски от контролираните от Киев части на Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка области, а също така призовава за признаване на така наречената “Новоросия”, която включва други региони на Южна Украйна (Днипропетровска, Миколаивска и Одеска области).
ОСНОВНИТЕ ИСКАНИЯ НА КРЕМЪЛ:
Демилитаризация на Украйна
Путин изисква Украйна да се подложи на “необратима” демилитаризация. В проекта на Истанбулския протокол от април 2022 г. Русия предложи:
– намаляване на числеността на Въоръжените сили на Украйна до 85 хил. военнослужещи;
– до 15 хил. военнослужещи от Националната гвардия;
– не повече от 1400 танка и бронирани машини.
Апропо: през 2022 г. Украйна е имала почти 200 хил. военни и над 3 хил. единици бронирана техника.
“Денацификация” и смяна на властта
Кремъл настоява за смяна на сегашното украинско правителство, наричайки го “нелегитимно”.
Русия използва термина “денацификация” като извинение за установяване на проруски режим в Киев. Путин заяви, че не признава никакви споразумения със сегашните украински власти.
Отхвърляне на НАТО и други съюзи
Кремъл настоява за промени в Конституцията на Украйна, а именно:
– отказ от членство в НАТО;
– неутралитет;
– отказ от всякакви военни споразумения и разполагането на чужди сили.

Териториални отстъпки и “Новоросия”
Русия настоява за пълно изтегляне на Въоръжените сили на Украйна и от четирите частично окупирани региона.
Кремъл претендира за Южна и Източна Украйна, по-специално за Днепропетровска, Миколаивска и Одеска области, използвайки термина “Новоросия“.
“Първопричините“ за войната
Кремъл оправдава агресията си със следното:
– неспазване на някакво си обещанията на НАТО да не се разширява на изток;
– предполагаема дискриминация срещу рускоговорящите в Украйна;
– защитата на “русский мир”.
Въпреки изявлението на руския президент Владимир Путин, че подкрепя 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, Москва няма намерение да се откаже от максималистичните си искания в рамките на евентуално мирно споразумение.
По време на пресконференцията Путин подчерта, че всяко прекратяване на военните действия трябва да доведе до окончателно уреждане на конфликта, което ще премахне “първопричините“ за неговото нахлуване.
В противен случай, според него, Киев ще получи време и възможност за превъоръжаване и прегрупиране на силите.(УВести)