Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

УКРАЙНА ДАДЕ ВРЕМЕ НА ЕВРОПА ДА СЕ ПОДГОТВИ ЗА ЕВЕНТУАЛНА РУСКА АГРЕСИЯ

София, 14 април 2025.- Днес във Военния клуб в столицата се проведе научна конференция “Свободата на Украйна”, организирана от Нов български университет, посолството на Украйна и Съюза на офицерите от резерва “Атлантик”.

Няма да бъде преувеличение, ако кажем, че участие в нея взе цветът на българската експертна военна, политологическа и културна мисъл – проф. Георги Фотев от НБУ, проф. Веселин Методиев от НБУ, бивш премиер Иван Костов, проф. Огнян Минчев от СУ “Св.Климент Охридски”, проф. Евгени Дайнов от НБУ, проф. Тодор Тагарев от БАН, доц. Велизар Шаламанов, бивш президент на РБ Росен Плевнелиев, бивш председател на НР и бивш посланик Александър Йорданов, проф. Михайло Станчев от Харкивския университет “Васил Каразин”, проф. Михаил Неделчев от НБУ, проф. Пламен Дойнов от НБУ, доц. Мая Ангелова от НБУ, доц. Олена Чмир от Киевския национален университет “Тарас Шевченко”, доц. Албена Стаменова и д-р Райна Камберова от СУ “Св. Климент Охридски” и редица други изтъкнати учени.

Украинското посолство беше представено от посланика Олеся Илашчук, която в словото си се спря върху борбата ни против руската агресия, и заместник-посланика д-р Анна Тертична, чийто доклад беше посветен на украинската емиграция в България (1918-1944), по-конкретно, на културата като средство за борбата с пропаганда.

Много силни доклади за Украйна, за история, култура, езика и литература  по време на войната, както и анализ на геноцидната политика срещу украинците от страна на руския империализъм и съвременния рашизъм.

В изказванията на всички експерти забелязахме една обща тема – сегашната украинска съпротива даде време Европа да се събуди, да се активизира с цел да се подготви за евентуално руско нашествие. Според проф. Огнян Минчев, най-активните, но и най-заинтересованите в това отношение са страните от линията север-юг, които имат обща граница с РФ – това са Норвегия, Швеция, Финландия, Прибалтийските страни, Полша, Молдова, Румъния.

Според Иван Костов, в руско-украинското противостоене се отчитат няколко рискове. Един от тях е отсъствие на напредъка на фронта при Въоръжените сили на Украйна, и това може да демотивира някои европейски страни да помагат на Киев.

Само заедно може да изградим силна и ефективна коалиция в подкрепата на Украйна, казаха участниците в проявата. И коалицията правилно да се нарича не на “желаещите”, а та “решителните”, уточни проф. Минчев.

Участниците в конференцията с минута мълчание почетоха паметта на загиналите на Цветница от руския ракетен удар жители на Суми.(УВести)

Проф. Георги Фотев и заместник-посланикът Анна Тертична избистрят последни щрихове от конференцията, която ще започне след малко
Бившият президент на България Росен Плевнелиев (отдясно) и доц. Велизар Шаламанов
Посланик на Украйна в България Олеся Илашчук: “Благодаря на България за помощта, която тя оказва на Украйна в тези съдбоносни за нас времена”
Бившият премиер Иван Костов: “Тази война скоро няма да свърши”
Бившият председател на Народното събрание Александър Йорданов донесе и книгата си “Украинските записки”
Проф. Огнян Минчев: “Без Украйна Русия не може да стане империя”