Киев, 12 април 2025. – Украйна се готви за нова мащабна руска офанзива, докато войските на Москва засилват атаките срещу украинските позиции. Киев съобщава за натрупване на руски резерви в подготовка за нов голям щурм, пише The Telegraph.
Според анализатори, обаче, амбициите на Владимир Путин да завземе нови територии преди евентуално мирно споразумение едва ли ще бъдат реализирани. Причината са множество проблеми, слаба организация и липса на техника в руската армия.
Наблюдатели отбелязват, че руските войски практически са изчерпали резервите си от танкове и бронирани машини. Дори при малки тактически успехи Русия няма да може да се възползва от тях поради ограничените ресурси.
Освен това, способността на Украйна да нанася прецизни удари с помощта на дронове затруднява Москва да разположи значителни сили на фронтовата линия, което прави мащабен пробив малко вероятен.
Дмитро Жмайло, изпълнителен директор на Украинския център за сигурност и сътрудничество, каза пред The Telegraph: “Засега всяка руска офанзива на фронтовата линия е невъзможна. Русия няма големи военни победи на фронтовата линия, така че те искат да създадат впечатлението, че има огромни движения и предимства. Ние не виждаме това на място”.
Миналия месец Володимир Зеленский и лидерите на G-7 предупредиха, че Русия планира нови удари, по-специално, в Сумска и Харкивска области, което може да даде предимство на Путин в бъдещи преговори.

Преди три дни главнокомандващият на ВСУ Олександър Сирский потвърди, че настъпателните действия вече са започнали – интензивността на руските атаки се е увеличила значително. Междувременно Киев се стреми да задържи вниманието на света върху ситуацията в Украйна, въпреки липсата на мирно споразумение в дневния ред на Доналд Тръмп.
Джон Харди, заместник-директор на руската програма към Фондацията за защита на демокрациите, обаче е убеден, че увеличаването на атаките няма да доведе до значителни успехи: “Това, което виждаме, е просто скок в темпото на атаката… Това е много малък мащаб. Те могат да пробият дупка в украинската линия, но не са в състояние да пробият тази дупка и да постигнат бърз, оперативен, значителен пробив.“
Според оценки най-потенциално уязвимият регион остава Сумска област, където украинските войски се прегрупират след бързото руско настъпление в съседната Курска област. Един от украинските войници, участвали в битките край Курск, каза пред The Telegraph, че отстъплението е станало през нощта на малки групи: “Оставихме там много оборудване“, каза той.
Харди отбелязва, че атаките се извършват предимно от малки групи без значителна техническа поддръжка, тъй като ресурсите са ограничени. Атаките с размер на рота (около 100 войника) са редки.
През последната година Русия е загубила около 3000 танка, 9000 бронирани машини и най-малко 13 000 артилерийски системи. Харди казва: “Ако погледнете какво е останало в складовете, особено това, което е годно за експлоатация, запасите стават доста ниски. Очаквам, че до края на тази година ще им бъде много трудно да продължат войната, те ще бъдат напълно изчерпани”.
Предимството на Русия е числеността. Наскоро Путин подписа указ за призоваване на още 160 000 души. Въпреки това, както Харди отбелязва, тези новобранци получават минимално обучение – често не повече от месец: “Това е съзнателен избор, който Русия прави, за да продължи натиска върху Украйна, да хвърли тези войски в месомелачката, без да губи време за възстановяване на качеството на силите, докато войната продължава”.
Сега основната задача на Украйна е да предотврати струпването на голям брой руски войски на едно място, което може да стане предпоставка за пробив в отбраната. Ключова роля за възпирането на агресора играе използването на дронове.
Харди казва, че Украйна разширява своите най-добри звена за дронове и като цяло разчита на безпилотни системи, за да компенсира недостатъците в други области. “Те се адаптираха добре към начина, по който Русия воюва“, каза експертът.
Днес е 1144-я ден от началото на руската нахлуване в Украйна. Загубите на Московия са: убити и тежко ранени – 931450 (+1240 за един ден), самолети – 370, хеликоптери – 335, танкове – 10591, ББМ – 22055, артилерийски системи – 26092, средства за ПВО – 1127, реактивни системи за залпов огън – 1362, автомобили – 43807, дронове – 32278, кораби и катери – 28.(УВести)