Киев, 11 април 2025.- Още през 2022 г. писах, че Китай ще е основната причина, поради която Русия ще може да води война срещу нас много дълго време. Написах също, че Китай няма да позволи на Путин да загуби и ще го подкрепи, докато такава заплаха нараства. Всъщност, така и стана, пише политическият деец и общественик Виктор Андрусив.
Днес Китай купува 50% от руския петрол, търговията между тях е нараснала от $150 млрд. на $240 млрд. от 2022 г. насам, а китайците доставят на руснаците оборудване за военни заводи, за да увеличат обема на военното производство. Нещо повече, през годините Китай и Русия станаха почти братя близнаци, постоянно действащи в унисон по отношение на войната в Украйна.
Очевидно е, че без такава подкрепа руските войски отдавна не биха могли да продължат да воюват. Затова за нас Китай е проблем №2 след Русия.
Тази седмица Тръмп повиши митата срещу Китай до 125%, а китайците отговориха, като ги повишиха до 84%. Ясно е, че това е само началото на конфронтацията между двете световни икономики, които представляват почти 40% от световната икономика. Този конфликт е известен още като “капана на Тукидид“. Нека да видим как Китай може да отговори, освен тарифна конфронтация.
Тайван
Конфронтацията с тарифите е само върхът на айсберга. Всъщност, преди няколко седмици изтече стратегически документ на Пентагона, който признава Китай за основен враг на Съединените щати, включително и във военно отношение.
Повечето анализатори прогнозираха, че Китай си е поставил за цел да бъде готов да нахлуе в Тайван до 2026 г., което е доста скоро. Фактът, че тези планове са сериозни, се вижда от намеренията на САЩ да разположат допълнителни войски в Тихоокеанския регион, по-специално те планират да изтеглят 20 000 войници от Европа.
Следователно, военното нахлуване на Китай в Тайван има много голям шанс, а тарифната война може да бъде допълнителен тласък за това. Проблемът е и в това, че САЩ не могат да си позволят да се откажат от Тайван, който произвежда 90% от високотехнологичните чипове, без които американците ще загубят конкуренцията в областта на изкуствения интелект.
Подкрепа за РФ
Друг отговор от Китай може да бъде по-голяма и по-директна военна подкрепа за Русия. Например, вече сме виждали пленени китайски доброволци в Украйна. Ясно е, че броят на тези “доброволци“ може изведнъж да нарасне много бързо. Това е изгодно за Китай от гледна точка на натрупване на боен опит преди евентуалното му нахлуване в Тайван, както и създава сериозни проблеми на САЩ в Европа поради заплахата от победата на Путин в Украйна.
Очаквайте ново споразумение със САЩ
Това е втората тарифна война на Тръмп с Китай. Първата беше през 2018-19 г., когато той наложи мита от 15-25% върху китайски стоки за $360 млрд.. Китайците също отговориха с повишаване на митата. Тази война приключи с подписването на мирно споразумение през януари 2020 г., “Фаза 1“, където Китай се ангажира да закупи стоки допълнителни за 200 млрд. от Съединените щати. Трябваше да има втора фаза, но мандатът на Тръмп приключи.
Следователно, имайки такъв опит, Китай просто чака възможността за нови преговори. Освен това, Пекин има още един коз в ръкава си – девалвацията на юана. Не е много добра история, но е инструмент за запазване на конкурентоспособността на износа и намаляване на въздействието на митата.
Мисля, че този сценарий е най-вероятният досега, тъй като американското разузнаване показва, че китайците не са готови да нахлуят в Тайван. Но аз лично вярвам, че войната между САЩ и Китай е неизбежна, заключава Виктор Андрусив.(УВести)