Киев, 10 април 2025.– Участието на китайски граждани във войната на Русия срещу Украйна, дори като наемници на Москва, може да се превърне в сериозен дипломатически проблем за Пекин, който постоянно подчертава своя неутралитет, смята украинският политически анализатор Виталий Портников.

Както е известно, на 08 април украинският президент Володимир Зеленский съобщи, че Въоръжените сили на Украйна в района на Донецк са влезли в бой с шестима китайски граждани, които се бият в редиците на руската армия, и са пленили двама.
Разбира се, Китай, за разлика от Северна Корея, не изпраща редовни части на украинско-руския фронт. Струва си обаче да припомним, че и Пхенян никога не е признавал присъствието на свои военнослужещи в редиците на руската армия и дори се е опитвал да подмени документите на граждани на КНДР, които са били в руски военни части или са се сражавали заедно с тях, казва експертът.
В същото време Китай непрекъснато обвинява западните страни, че подклаждат конфликта, като доставят оръжие на Украйна.
“Задържането на китайски военни може да принуди Пекин да говори по-ясно за мирните перспективи за прекратяване на войната между Русия и Украйна. Ако китайските граждани се бият на страната на Русия, тогава неутралната позиция на Китай ще бъде по-малко очевидна, отколкото би искало ръководството на Пекин”, смята Портников.

Ситуацията може да доведе и до значително влошаване на китайско-украинските отношения и дори “пълно прекратяване на отношенията между официален Пекин и администрацията на Володимир Зеленский“.
“От гледна точка на лидера на КНР Си Дзинпин, дори ако китайските граждани са били заловени от украинската армия, Зеленский не е трябвало да оповестява тази информация публично. Той трябвало първо да се свърже със съответните структури, по-специално, китайското посолство в Киев и китайското министерство на външните работи за диалог”, казва Портников.
Фактът, че президентът Зеленский реши да оповести факта на задържането на китайски граждани от украинската армия, несъмнено “слага край на възможността за какъвто и да е диалог с ръководителя на КНР“.
“Си Дзинпин вероятно ще сметне, че украинският президент го е поставил в неудобно положение и следователно няма да го види като лидер, с когото да поддържа контакт. Дипломатическите отношения между министерствата на външните работи на Украйна и КНР вероятно ще бъдат преустановени, защото Киев всъщност “хвана” Пекин “в лош умисъл” и го направи публично достояние”, казва Портников.
Във Вашингтон съобщенията за участието на китайски военни във войната на Русия против Украйна на страната на Москва може да се възприемат по-благосклонно, особено на фона на търговската война между САЩ и Китай. Допускам, че този конфликт е способен да доведе до много по-сериозен и разгорещен сблъсък, отколкото дори участниците в него предполагат, смята Виталий Портников.(УВести)