Дайджест "Украински вести" излиза от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

"Украински вести" излизат от 1998 г.

Шануймося, браття, бо ми того вартi!

ЩЕ ЗАГУБЯТ ЛИ НАШИТЕ БЕЖАНЦИ ПРАВЕН СТАТУТ В ЕС, АКО СЕ ОБЯВИ ПРИМИРИЕТО?

Киев, 07 април 2025 г. – Милиони украински бежанци може да загубят своя правен статут в ЕС след прекратяването на военните действия в Украйна, тъй като в момента страните от ЕС нямат ясен план за временна защита на бежанците от войната след постигане на примирието.

За това пише “Європейська правда” като се позовава на материала  Euractiv.

От началото на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна страните от ЕС са приютили почти 4,3 млн. украинци. Техният престой на територията на Европейския съюз се регулира от Директивата за временна закрила, която позволява на страните-членки да предоставят право на пребиваване, работа и достъп до услуги на украинци, повечето от които са се установили в Полша, Германия, Чехия и Словакия. В България те са 50 хил.

Изданието обаче отбелязва, че тази мрежа за сигурност може да бъде унищожена след прекратяването на огъня в Украйна.

Освен това, сценарият може да се промени за една нощ – и приемащите страни ще бъдат принудени да решат дали да отменят защитата, да настояват за интеграция или да принудят бежанците да се върнат у дома. Миналата година правителствата на ЕС се съгласиха да удължат временната защита до март 2026 г.

Въпреки това, Европейската комисия каза, че вече е започнала да обмисля следващите стъпки, по-специално по отношение на възможното удължаване или неудължаване на временната закрила, помощ на хората при получаване на национален статут за работа, обучение или събиране на семейството, както и подкрепа за тези, които са решили да се върнат в Украйна.

Чешкият министър на вътрешните работи Вит Ракушан потвърди, че Чехия, заедно с Германия и Европейската комисия, участва активно във формирането на съвместен отговор по време на полското председателство на Европейския съюз. В същото време той добави, че “тепърва ще се обсъждат конкретните условия”.

Според Euractiv, Съветът на ЕС планира да разгледа този въпрос на следващата среща на вътрешните министри през юни.

Говорителят на МВнР на Чехия Хана Мала подчерта, че всяко решение за прекратяване на временната закрила ще изисква съгласието на всички страни членки на ЕС. Тя добави още, че се очаква ЕС да постигне обща позиция през първата половина на тази година.

Някои страни обаче не чакат Брюксел и предприемат стъпки за намиране на “по-дългосрочен редовен статут”. Полша скоро ще предложи 3-годишен национален статут на временно пребиваване на украинци, които имат непрекъсната временна закрила за поне една година.

В Чешката република ново специално разрешение за пребиваване за срок от 5 години ще бъде достъпно за украинци, които са живели там повече от две години и имат работа, със задължително посещение на училище от децата им.

Но дори Прага, една от най-големите приемни страни, даде ясно да се разбере, че няма да издава нови разрешения за временно пребиваване “веднага щом войната свърши“, каза вътрешният министър.

Други столици разработват собствени планове. Австрия, Италия, Естония и Латвия приемат дългосрочни решения с различни нива на защита.

Министерството на вътрешните работи на Германия заяви, че вече е разработило варианти за действие, но зависи от следващото правителство да реши какви точно предложения ще бъдат представени по въпроса, подчертавайки необходимостта от координиран европейски подход.(УВести)